Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  karınca yuvalarının ağzı nereyi gösterir

  1 ziyaretçi

  karınca yuvalarının ağzı nereyi gösterir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Karınca Yuvalarının Girişi Hangi Yönü Gösterir?

  karınca yuvalarının ağzı hangi yönü gösterir - İlkokul Eğlenceli Etkinlikler
  Yazı kaynağı : ilk-okul.com

  karınca yuvası hangi yönü gösterir - İlkokul Eğlenceli Etkinlikler

  Karınca yuvalarının ağzı, kapısı, girişi güneyi gösterir. Çünkü sıcak taraf orasıdır.

  Karınca yuvalarında toprak yığılı kısım, yani karıncaların yuvalarını yaparken toprakları koyduğu kısım kuzeydedir. Çünkü o taraf soğuk rüzgarların geldiği bölümdür.

  Yazı kaynağı : ilk-okul.com

  Karınca Yuvalarının Ağzı Hangi Yönü Gösterir?

  Karıncalar koloni halinde yaşarlar. Yuvalarının var olduğunu anlayabilmek için iyi gözlem yapmak gerekir. Gözlem yapan kişi karınca yuvaları hangi yönü gösterir sorusuna böylelikle cevap bulmuş olur. Her kolonide başta bir kraliçe olmak üzere; izci karınca ve asker karınca yer alır. Bu karıncaların yanı sıra, kraliçe ile çiftleşerek, koloniyi büyütme görevini yerine getiren erkek karıncalar da bulunur. Diğer karıncalara göre en çok görev üstlenen kraliçe karıncanın rolü koloninin üremesini sağlamaktır.

  karınca yuvalarının ağzı hangi yönü gösterir

  Karıncalarda Koloni Yapısının Yuva Biçimine Etkisi Var Mıdır?

  Karınca yuvalarının hangi yönü gösterdiğini de koloni yapılarını inceleyerek bulunabilir. Karıncalar buldukları besinleri yuvalarına götürecek ve öbür karıncalara haber verip asker karıncalarla iş bölümü yapacaktırlar. Bir grup asker karınca besin bulabilmek için yuvadan uzaklaşırken geriye kalanlar koloniyi korumak için erkek karıncalar ve kraliçe karınca ile birlikte kalacaktırlar. Mevsim koşulları ve çevre şartları göz önünde bulundurulduğunda ağaç kökleri, toprak altları, taş dipleri ağaçların üzerleri dahi yuvaları olabilir. Karıncalar yuvalarında ustalıkla yapılmış mimari bir yapı ortaya çıkarırlar. Toprağın altı üstüne göre daha sıcak olduğundan yuvalarını ve kolonilerini yerin 6 metre derinine yaparlar. Kolonilerinin koridor yapıları suların buralarda birikmesini sağlamak ve yuvanın içerisine girmesini engellemek amaçlı yapılmıştır. Koloni büyüdükçe işçinin iş dağılımı, çalışma şekilleri, koloninin yapısı bunlara bağlı olarak değişmekte. Karıncalar kırmızı ve kara renklidirler. Yeşil renge nadir rastlanır. Şu anda dünya üzerinde bilinen 12.000’den fazla karınca türü vardır.

  Karınca Yuvaları Hangi Yönü Gösterir ?

  Karınca yuvalarının ağız kısımlarını gösterdikleri bölgeler, insanların yön tahmin etmesine yardımcı olur. Karınca yuvalarının ağız denilen kısmı giriş kapılarıdır. Bu kapılar güneşin daha çok kendini belli ettiği güney bölgesini gösterir. Güney bölge sıcak olan taraftır ve kolonilerinin çıkış kapısı bu yöndedir. Yuvalarında toprak birikmiş haldeki kısımları ise kuzey yönünü gösterir. Karıncalar yuvalarını yaparken çıkartıp biriktirdikleri topraklı kısım kuzey bölgesinde kalır. Bu bölge rüzgârlı ve soğuk olan taraftır.

  Dolayısıyla eğer ki teknolojik cihazlarınız yoksa ve yön bulma konusunda zorluk yaşıyorsanız, bilmelisiniz ki karınca yuvalarının ağız kısımları her zaman güney yönünü göstermektedir. Bunun sebebi nedir, neden bu şekilde her karınca yuvası güney kısmı gösterir diyorsanız, yuva yapılırken toprak kuzey kısıma atılır ve güney kısım giriş kısmı yapılır. Bu şekilde soğuktan korunurlar.

  Aşağıdaki fotoğrafı incelerseniz çok daha iyi anlayacaksınız. Ağız kısmındaki boşluk bilerek kendilerinin boş bıraktığı yuva girişidir.

  karınca yuvaları hangi yönü gösterir

  Yazı kaynağı : merakliyiz.com

  karınca yuvalarının ağzı güneyi gösterir neden?

  Karınca yuvalarının girişi hangi yönü gösterir?

  Karınca yuvalarının girişi hangi yönü gösterir?

  Karınca yuvalarının girişi hangi yönü gösterir? Karınca yuvalarının girişi hangi yöne bakar? Karınca yuvaları hangi yönü gösterir?

  Karınca yuvalarının girişi hangi yönü gösterir?


  Karınca yuvalarının girişi, her zaman güneyi gösterir. Karınca Yuvalarının Ağzı hep güneye bakar. Bunun nedeni de soğuktan korunmak istemeleridir. Karıncılar kendilerine toprak altında yuva yaparken dışarı attıkları toprak da her zaman “kuzeyi” yönünü gösterir. Bazen dışarıda doğada kaldığımızda ve bu sırada yanımızda pusula olmadığında yönümüzü bulmak için karınca yuvalarına bakabiliriz.
   

  Bunun nedeni ise, karıncalar soğuk havalardan korunmaya çalışırlar. Karıncıların yuvayı yaparken dışarı attıkları toprak yön olarak KUZEY yönünü göstermektedir.

  Karınca yuvaları hangi yönü gösterir sorusunun cevabı için şunu söyleyebiliriz:

  Karınca yuvalarının ağzı hangi yönü gösterir?

  Yazı içeriğinde de belirttiğimiz üzere karınca yuvalarının ağzı “Güney” yönünü gösterir.

  Karınca yuvalarının girişi toprak yığılı olan kısmı ise “KUZEY” yönünü gösterir. Böylelikle yolumuzu kaybetsek dahi karınca yuvalarına bakarak yönümüzü bulabilir ve ne yöne gitmemiz gerektiğine karar verebiliriz.

  Yazı kaynağı : www.cevapbizde.com

  Karıncaların Yuvası Hangi Yönü Gösterir?

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yazı kaynağı : www.notbu.net

  Karınca Yuvalarının Ağzı Hangi Yönü Gösterir

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap