Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  karbonhidratın vücuttaki görevi

  1 ziyaretçi

  karbonhidratın vücuttaki görevi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Karbonhidratların görevleri nelerdir? Maddeler halinde vücuttaki, hücre zarındaki ve hücre dışındaki karbonhidratların görevleri

  Karbonhidratların görevleri nelerdir? Maddeler halinde vücuttaki, hücre zarındaki ve hücre dışındaki karbonhidratların görevleri

  Vücutta en çok yer alan besin öğeleri arasında karbonhidratlar yer alır. Karbonhidratlar, canlıların enerji kaynağı bakımından çok önemlidir. Pek çok ürün karbonhidrat içerir. Karbonhidratların vücutta pek çok görevi vardır.

   Karbonhidratların Görevleri Nelerdir?

  Vücuda Enerji Sağlarlar: Vücut için gereken en önemli görevleri arasında enerji sağlamaları gelir. Karbonhidratlar vücutta en önemli enerji kaynağı olarak bilinir. Yaklaşık olarak 1 gram karbonhidratın içinde 4 kalori yer alır. Bu da vücut için çok önemli bir enerji kaynağı olarak bilinir.

   Vücuttaki Protein İhtiyacını Azaltırlar: Karbonhidratların en önemli özelliklerinden birisi de protein ihtiyacını azaltmasıdır. Vücuda yeteri kadar karbonhidrat alınmadığı hallerde vücut besin öğeleri arasında en değerli olanları seçerek proteinleri kullanmaya başlar. Bu nedenle de vücudun protein ihtiyacını azaltmanız bakımından karbonhidratların tüketilmesi de çok önemlidir.

  Bağırsak Hareketlerini Olumlu Etkiler: Bağırsakların doğru bir şekilde çalışması için karbonhidrat tüketimi çok önemlidir. Bağırsak hareketlerinin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayan karbonhidratlar, aynı zamanda vücudun düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bağırsaklar bu sayede çok daha hızlı bir şekilde çalışır.

  Su Kaybını Önler: Vücut için en önemli yaşam kaynağı su olarak bilinir. Karbonhidratların en önemli görevlerinden birisi de su kaybının önlemesidir. Suyun vücut içinde kalmasını sağlayan karbonhidratlar aynı zamanda elektrolitlerin de vücutta kalmasına yardımcı olur. Yeteri kadar karbonhidratların alınmadığı durumda ise, su kaybı devam eder. Bu durumda da vücut susuz kalabilir. Bunun sonucunda da pek çok sağlık sorunu ortaya çıkabilir.

  Karbonhidrat İçeren Besinler

  Ekmek çeşitleri: En düşük kalorili ekmeklerde bile eser miktarda bu maddeler yer alıyor. En çok da buğday ekmeklerinde karbonhidrat bulunur. Ekmekler az tüketildiği zaman vücudun ihtiyacı olan kadar karbonhidrat temin edilebilir. Ama karbonhidrat, çok tüketildiği zaman başta obezite olmak üzere pek çok hastalığa da doğrudan ya da dolaylı olarak yol açabilir.

  Patates ve havuç: Hem tatlı hem de normal patates çeşitlerinde yer alan karbonhidratlar kızartma yerine haşlanma yöntemi ile pişirildikleri zaman çok faydalı olur. Göz ve beyin sağlığına çok iyi gelmesi ile bilinen havuç sebzelerinde de insan sağlığına çok iyi gelen karbonhidratlar ve proteinler mevcuttur.

  Çikolata ve şeker: Bitter de dahil olmak üzere her çeşit çikolata karbonhidrat bulunur. Ama bitter çikolatada daha çok kakao bulunduğundan dolayı sağlıklı tüketimler için idealdir. Aynı zamanda tüm şerbetli ve sütlü tatlılarda da bu madde yüksek oranda bulunur. Kilo sorunları ile uğraşan, kalp ve damar hastalıkları olan kişiler özellikle de şerbetli tatlılardan uzak durması gerekir. Sütlü tatlılar çok daha az oranda karbonhidrat içerdiği için doktorlar ve beslenme uzmanları tarafından öneriliyor. Ama sütlü tatlıların da haftada en fazla iki gün tüketilmesi gerekir.

  Baklagiller: Başta nohut ya da kuru fasulye olmak üzere baklagiller karbonhidrat besinler grubunda yer alan önemli diğer gıdalardır. Nişastalı ve patates gibi gıdalara oranla çok daha sağlıklı tüketimler için ideal kabul edilir. Aynı zamanda bakla ve börülce de bu grup içinde yer alıyor.

  Süt ve yoğurtlar: Sadece yağlı değil yağsız sütlerin de hepsinde karbonhidrat vardır. Aynı zamanda meyveli yoğurtlar normal yoğurtlara göre üç kat daha fazla karbonhidrat içerir. 

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Karbonhidratların Görevleri Nelerdir? Karbonhidratların Canlılar İçin Önemi Nedir?

  Karbonhidrat nedir? Karbonhidratların görevleri, çeşitleri nelerdir? Karbonhidrat içeren besinler, yiyecekler

  Karbonhidrat nedir? Karbonhidratların görevleri, çeşitleri nelerdir? Karbonhidrat içeren besinler, yiyecekler

  Beslenmemizde önemli bir yere sahip olan karbonhidratgünlük enerjimizin yüzde elliden fazlasını oluşturan besin gruplarıdır. Doğada genellikle büyük ve kütlesel moleküller halinde bulunan karbonhidratlar, vücudumuza giren çeşitli gıdaların enziminde de kullanılmaktadır. Kendi içerisinde seçeneklere ayrılan bu gıdalar az ya da çok değil kararında tüketildiği takdirde sağlıklı beslenmelerin ön koşulunu oluşturuyor.

  Karbonhidratlar nelerdir?

  Araştırmalar ve incelemeler sonucunda karbonhidratlar nelerdir sorusunun üç ana gruba ayrılmış çeşitleri bulunmaktadır. Her birinin yapısı ve görevleri farklı olup üçünün de eser miktarda insan sağlığına faydaları mevcuttur.

  1- Monosakkaritler: Başta meyve şekeri olan fruktozlar olmak üzere birçok farklı bileşende yer alan karbonhidrat çeşitleri monosakkaritler adı ile biliniyor.

  2- Disakkatitler: İki adet monosakkarit birbirine bağlanması sonucu meydana gelir. Süt ve çay şekerleri dışında maltoz adı verilen arpa şekerlerinde de yüksek oranda bulunur.

  3- Polisakkaritler: İkiden fazla monosakkaritin bir araya gelmesiyle oluşan karbonhidrat çeşitleridir. Son derece büyük olan molekülleri yapılarında barındırır. Özellikle nişasta türü gıdalarda polisakkarit yapılarına rastlanmaktadır .

  Karbonhidrat içeren besinler

  1- Ekmek çeşitleri: En düşük kalorili ekmeklerde dahi eser miktarda bu maddeler bulunuyor. En çok ise buğday ekmeklerinde mevcuttur. Ekmekler az tüketildiği takdirde vücudun ihtiyaç duyduğu kadar karbonhidrat temin edilebilir. Ancak çok tüketildiği takdirde başta obezite olmak üzere birçok hastalığa doğrudan ya da dolaylı olarak neden olabilir.

  2- Patates ve havuç: Hem tatlı hem de normal patates türlerinde bulunan karbonhidratlar kızartma yerine haşlanma yöntemiyle pişirildikleri takdirde son derece faydalı olmaktadır. Göz ve beyin sağlığına çok iyi gelen havuç sebzelerinde de insan sağlığına son derece iyi gelen proteinler ve karbonhidratlar mevcuttur.

  3- Çikolata ve şeker: Bitter de dahil olmak üzere her çeşit çikolata karbonhidrat içeren besinler listesinde yer almaktadır. Ancak bitterde daha çok kakao mevcut olduğundan sağlıklı tüketimler için idealdir. Bununla birlikte tüm sütlü ve şerbetli tatlılarda da bu madde yüksek oranda yer almaktadır. Kilo problemleriyle uğraşan, kalp ve damar hastalıkları bulunan kişiler özellikle şerbetli tatlılardan uzak durması gerekmektedir. Sütlü tatlılar çok daha az oranda karbonhidrat içerdiğinden beslenme uzmanları ve doktorlar tarafından öneriliyor. Ancak sütlü tatlılar da haftada en fazla iki gün tüketilmelidir.

  4- Baklagiller: Başta kuru fasulye ve nohut olmak üzere baklagiller karbonhidrat besinler grubunda yer alan diğer gıdalardır. Patates ve nişastalı gıdalara oranla çok daha sağlıklı tüketimler için ideal kabul edilen besin çeşitleridir. Aynı zamanda börülce ve bakla da bu grupta yer alıyor.

  5- Süt ve yoğurtlar: Sadece yağlı değil yağsız sütlerin tamamında da karbonhidrat maddesi bulunmaktadır. Bununla birlikte meyveli yoğurtlar normal yoğurtlara oranla üç kat daha fazla karbonhidrat içeriyor.

  Karbonhidratların görevleri

  1- Vücuttaki su kaybını önlemek: Suyun vücut içerisinde tutulmasını sağlamak karbonhidratların görevleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda elektrolitlerin tutulmasını sağlayarak kişilerin çok daha sağlıklı ve enerjik olmalarını da sağlamaktadır. Yeteri kadar karbonhidrat tüketilmediği takdirde vücut su kaybına uğramakta, bu da birçok sağlık sorunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

  2- Enerji ihtiyacını karşılamak: Diğer vitamin ve proteinlerle karşılandığında enerji sağlaması bakımından karbonhidratlar son derece kritik bir öneme sahiptir. Ortalama olarak bir gram oranındaki karbonhidrat dört kalori içermektedir.

  3- Protein ihtiyacını azaltmak: Eğer yeteri kadar karbonhidrat alınmazsa proteinler enerji için kullanılmaya başlar. Bu sebeple doğru miktarda vücuda alınan karbonhidratlar proteinlerin enerji için harcamasına engel olur.

  Bağırsak hareketlerini de olumlu olarak etkileyen karbonhidratlar vücudun düzenli olarak çalışmasını da sağlamaktadır. 

  Yazı kaynağı : www.fanatik.com.tr

  Karbonhidratların Görevleri, Çeşitleri Ve Özellikleri Nedir? Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir?

  Karbonhidratların Vücudumuzdaki Görevleri Nelerdir?

  Karbonhidratların Vücudumuzdaki Görevleri Nelerdir?

  Hücrelerimizin büyüyüp gelişmesi ve çoğalması için gerekli maddeleri besinlerden alırız. Besinlerin içerdikleri maddeler yapı ve görevlerine göre organik ve inorganik maddeler olarak iki temel gruba ayrılır.

  İnorganik maddeler; canlı vücudunda veya hücrede üretilmezler. Su, oksijen, karbon dioksit, mineral maddeler ve tuzlar inorganik yapıdadırlar. Bunları tabiattan hazır olarak alırız.

  Organik maddeler ise canlının kendi vücudunda sentezlenen maddelerdir. Karbonhidratlar, yağlar, proteinler ve vitaminler canlıların yapısında bulunan organik maddelerdir. Bu maddeler canlılarda enerji verici, yapıcı-onarıcı, düzenleyici olarak kullanılır.

  Organik bileşkelerin yapısında karbon, oksijen ve hidrojen atomları bulunur. Organik bileşikler çok atomlu büyük bileşiklerdir. Organik molekülleri meydana getiren temel birimler (monomer) birbirlerine kimyasal bağlarla bağlanarak zincir şeklinde uzayıp büyük moleküllü bir hâle (polimer) dönüşürler. Bu olaya polimerleşme denir. Karbonhidratların doğada oluşumu da bir polimerleşme olayıdır.

  Karbonhidratlar sakkaritler diye de isimlendirilirler ve bitkisel gıdalarda yaygın olarak bulunurlar. Zira bitkisel hücrelerin katı bileşenleri ilk sırada karbonhidratlardan meydana gelmişlerdir. Doğada sadece ototroflar tarafından sentezlenebilen karbonhidratlar; insanlar, hayvanlar ve birçok mikroorganizma için çok önemli bir enerji kaynağıdır.

  Karbonhidratlar, ilk kez Fransız kimyacılar tarafından analiz edilerek C, H ve O olmak üzere sadece üç çeşit elementten oluştukları, O ve H elementlerini 1/2 oranında içerdikleri görülmüştür. Genel formülleri Cn(H2O)n şeklindedir. Genel bir kural olarak bir karbonhidrat kendi karbon atom sayısı kadar su molekülüne sahiptir.

  Karbonhidratların Vücuttaki Görevleri

  Karbonhidratların vücutta pek çok farklı görevi vardır. Bunlar:

  1- Günlük enerjinin % 55-60’ını karşılarlar. Beyin dokusu, enerji için sadece karbonhidratları kullanır.

  2- Antiketojeniktirler. Normalden az karbonhidrat alımında, kandaki glikoz miktarı düşer ve enerji ihtiyacını karşılamak için yağ asitleri okside olmaya başlar. Yağ asitlerinin yıkımıyla vücutta normalden çok ketonlar (aseton gibi) ve asitler oluşur. Keton cisimciklerinin kanda birikmesi sonucu meydana gelen bozukluğa ketozis denir. Artan keton cisimleri organizmanın asit/baz dengesini de bozar. Karbonhidratların yeterli miktarda alımı ketozisi önler.

  3- Su ve elektrolitlerin vücutta tutulmasını sağlarlar. Ayrıca sodyumun bağırsaklardan kana emilmesine yardım ederler.

  4- Proteinin enerji için kullanılmasını önleyerek protein ihtiyacını azaltırlar.

  5- Besinsel lif (posa) olarak da günlük diyette önemli yere sahiptir. Bağırsak hareketlerini arttırarak burada oluşan artıkların dışkı (gaita) olarak atılmasına yardım ederler.

  6- Bağırsaklarda patojen bakterilerin çoğalmasını engelleyen bifido bakterilerin çoğalmasını sağlarlar.Yani prebiyotik özellik gösterirler.

  7- Kan lipitlerini düşürücü etkileri vardır.

  8- Karbonhidratlar enerji kaynağı olmalarının yanı sıra, canlılarda yapısal ve destekleyici element olarak da fonksiyon görür. Örneğin, suda çözünmeyen karbonhidratlar, hayvansal hücre kılıfında ve bağ dokusunda yapısal ve destekleyici element olarak görev yapar. Diğer bazı karbonhidratlar ise eklemleri kayganlaştırır, hücrelerin birbirine tutunmalarını sağlar ve hayvan hücrelerinin yüzeyine biyolojik özgüllük kazandırır.

  9- Gıda endüstrisinde tatlandırıcı, jel oluşturucu, kıvam verici, stabilizör, kalori azaltıcı ve yağları ikame edici gibi özelliklerinden dolayı kullanılırlar. Ayrıca aroma ve renk maddesi olarak da kullanılmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.tech-worm.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap