Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  karbonhidratların vücudumuza katkıları nelerdir

  1 ziyaretçi

  karbonhidratların vücudumuza katkıları nelerdir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Karbonhidratın Faydaları Nelerdir?

  Karbonhidratların faydalarını biliyor musunuz?

  Karbonhidratların faydalarını biliyor musunuz?

  Karbonhidratın Fazla Olduğu Besinler Nelerdir?

  Genel olarak bakıldığında karbonhidrat kaynağı olarak karşımıza en başta ekmek çıkıyor. Buna ek olarak tahıllar da yüksek oranda karbonhidrat içeriyor. Şekerler, şeker içeren farklı besin türleri, patates, baklagiller, süt türevi ürünler, muz, elma gibi meyveler yani kabaca söylemek gerekirse et dışında kalan birçok ürün karbonhidrat içeriyor. Sağlıklı karbonhidrat kaynaklarına örnek vermek gerekirse meyveler, sebzeler, kepek unu, makarnanın kepekli olan türleri, yulaf ve arpa sayılabilir. Bu ürünler tüketildiğinde hem yeterli oranda karbonhidrat alınmış oluyor hem de sağlıklı bir beslenme gerçekleştirilmiş oluyor. Ancak her karbonhidrat türünün sağlıklı olmadığını da söylemeliyiz. Özellikle de ‘rafine karbonhidratların’ bilinen pek çok zararı vardır.

  Karbonhidrat Çeşitleri

  Karbonhidratların glikoz, laktoz, nişasta, fruktoz ve sakkaroz gibi farklı türleri var. Ayrıca karbonhidratlar rafine karbonhidrat ve rafine olmayan karbonhidrat olarak iki çeşide ayrılıyor. En bilinen örnek olan beyaz şeker rafine karbonhidrat içeriyor. Asitli içecekler, bisküviler, beyaz un bulunduran bazı gıdalar kısacası hazır gıdaların birçoğu rafine karbonhidrat içeriyor. Ve kilo alımına sebep olmak gibi pek çok zararları bulunuyor. Rafine olmayanlar ise sağlıklı karbonhidratlar grubuna giriyor.

  Karbonhidratların Faydaları

  Karbonhidratların temel faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılamak oluyor. 1 gram karbonhidratın vücuda 4 kalori kazandırdığı biliniyor. Bu sayede gerekli enerji için proteinler yakılmıyor, sonucunda ise vücut sağlıklı dengede kalıyor. Karbonhidratların diğer bir faydası ise vücutta elektrolit ve su dengesinin sağlanmasına imkân tanımaları. Ayrıca karbonhidratların içerdiği posa, basit şeker emilimini hızlandırıyor ve kolesterolün düzenlenmesine de yardımcı oluyor. Süt ürünlerinin içerdiği laktoz ise kalsiyum emilimini hızlandırıyor. Bu da kemik gelişimine büyük katkı sağlıyor.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Karbonhidrat nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve zararları

  Karbonhidrat Nedir? Ne Işe Yarar?

  Vücudun harcadığı enerjinin büyük bir bölümünü sağlar. Tüm dokular enerji gereksinimleri için karbonhidrat kullanır. Beyin dokusu enerji için sadece karbonhidrat kullanır. Ağır fiziksel hareketler için karbonhidratların daha elverişli enerji kaynakları olduğu bilinmektedir. Su ve minerallerin vücutta tutulmasını sağlarlar.Proteinin enerji için kullanılmasını önleyerek kas kaybını azaltırlar. Lifler de karbonhidratın bir çeşididir ve bağırsakların hareketini arttırarak kabızlığı engellerler.

  Kimler kullanmalıdır? Kimler kullanabilir?

  Bütün bireylerin karbonhidrata ihtiyacı vardır ancak spor yapan bireylerde karbonhidratın önemi artar. Özellikle kas dokularının glikojenle dolduğu antrenman sonrası dönemde, emilim hızı ve pratikliği açısından karbonhidrat takviyesi kullanarak bir sonraki antrenmana daha dolu glikojen deposuyla başlamış olacaksınız. Glikojen , karbonhidratların kaslardaki ve karaciğerdeki depo haline verilen addır.

  Neden kullanılmalı , faydaları nelerdir?

  Kas dokusunun ilk ve temel enerji kaynağı kaslarda depolanan glikojendir. Fakat vücudun depolayabileceği glikojen miktarı çok yüksek değildir, bu sebeple de sık sık karbonhidrat tüketmek gerekir. Glikojen rezervi , yemek yemeden dinlenme halinde olan bir kişinin enerji gereksinimini yaklaşık olarak 24 – 36 saat boyunca karşılayabilir. Koşu veya maraton gibi ağır egzersiz durumlarında ise ancak 2-3 saat yeterli gelir. Yeterli karbonhidrat deposu olmaması durumundaysa vücut enerji için kaslardan kullanmaya başlar.

  Karbonhidratın emilim hızı da çok önemlidir. Karbonhidrata acil ihtiyacımız olduğu dönemlerde basit karbonhidrat kaynaklarını diğer dönemlerdeyse daha zor sindirilen kompleks karbonhidrat kaynaklarını tercih etmeliyiz.

  karbonhidrat nedir Ne kadar kullanmalıyım?

  Sporcularda karbonhidratın günlük gereksinimi % 60-65’e, çok yoğun antrenmanlarda ve dayanıklılık sporcularında ise %70’e kadar çıkmaktadır.Sporcuların karbonhidrat gereksinimleri vücut ağırlığına göre de hesaplanır, egzersiz şiddeti ve süresine göre günlük kilo başına 5-10 gram karbonhidrat alımı önerilmektedir. Gün içerisinde besinlerle alınan karbonhidrat miktarı hesaplanmalı ve buna ek olarak takviyelerle ek yapılmalıdır.

  Ne zaman kullanmalıyım?

  Egzersiz süresince ya da öncesinde karbonhidrat tüketimi performansa olumlu katkı sağlar.Ayrıca egzersiz sonrasında da vücut glikojen depolarının yeniden doldurulmasında karbonhidratlardan yararlanılır. Bu nedenle sporculara, egzersiz öncesi, sırası ve sonrasında karbonhidrat almaları önerilir.

  Karbonhidrat çeşitleri ve kaynakları

  Karbonhidratları kan şekerini yükseltme hızlarına göre çeşitlendirip tüketmek en uygunudur. Kan şekerini hızlıca yükselten ve basit karbonhidratlar (şeker, bal, pekmez, şerbetli tatlılar , meyve suları , patates püresi) dediğimiz grup glisemik indeksi yüksek gruptur. Bu nedenle egzersiz süresince ve sonra yenmesi uygundur. Düşük ve orta glisemik indeksli besinler ( pirinç, makarna, muz) kan dolaşımına yavaş geçerler ve egzersiz öncesinde tüketilir. Çünkü glisemik indeksi düşük besinler, uzun süre enerji sağlayabilirler. Glisemik indeks , besinlerin tüketildikten sonra kan şekerini arttırma derecesidir. Egzersizden hemen önce glisemik indeksi yüksek olan karbohidrat takviyesi alınarak enerjik bir başlangıç ve daha geç yorulma sağlanır.

  Egzersiz süresince kan şekeri seviyesini koruyabilmek için sporcu içeceği gibi bir karbonhidrat takviyesi yapılmalıdır.

  Egzersiz sonrasındaki ilk 15 dakika çok önemlidir. Hızlıca depoların doldurulması için glisemik indeksi yüksek olan karbonhidrat takviyeleri önemlidir. Yine bunun yanında tüketilecek bir miktar protein sayesinde depolar daha iyi glikojen dolar. Daha sonraki saatlerde ise orta ve düşük glisemik indeksi besinlerle her saat başı beslenmek uygun olacaktır.

  Yazı kaynağı : www.protein7.com

  Karbonhidrat Nedir? Karbonhidratlar Nelerde Bulunur, Faydaları Ve Zararları Nelerdir? - Sağlık Haberleri

  Karbonhidrat nedir? Karbonhidratların görevleri, çeşitleri nelerdir? Karbonhidrat içeren besinler, yiyecekler

  Karbonhidrat nedir? Karbonhidratların görevleri, çeşitleri nelerdir? Karbonhidrat içeren besinler, yiyecekler

  Beslenmemizde önemli bir yere sahip olan karbonhidratgünlük enerjimizin yüzde elliden fazlasını oluşturan besin gruplarıdır. Doğada genellikle büyük ve kütlesel moleküller halinde bulunan karbonhidratlar, vücudumuza giren çeşitli gıdaların enziminde de kullanılmaktadır. Kendi içerisinde seçeneklere ayrılan bu gıdalar az ya da çok değil kararında tüketildiği takdirde sağlıklı beslenmelerin ön koşulunu oluşturuyor.

  Karbonhidratlar nelerdir?

  Araştırmalar ve incelemeler sonucunda karbonhidratlar nelerdir sorusunun üç ana gruba ayrılmış çeşitleri bulunmaktadır. Her birinin yapısı ve görevleri farklı olup üçünün de eser miktarda insan sağlığına faydaları mevcuttur.

  1- Monosakkaritler: Başta meyve şekeri olan fruktozlar olmak üzere birçok farklı bileşende yer alan karbonhidrat çeşitleri monosakkaritler adı ile biliniyor.

  2- Disakkatitler: İki adet monosakkarit birbirine bağlanması sonucu meydana gelir. Süt ve çay şekerleri dışında maltoz adı verilen arpa şekerlerinde de yüksek oranda bulunur.

  3- Polisakkaritler: İkiden fazla monosakkaritin bir araya gelmesiyle oluşan karbonhidrat çeşitleridir. Son derece büyük olan molekülleri yapılarında barındırır. Özellikle nişasta türü gıdalarda polisakkarit yapılarına rastlanmaktadır .

  Karbonhidrat içeren besinler

  1- Ekmek çeşitleri: En düşük kalorili ekmeklerde dahi eser miktarda bu maddeler bulunuyor. En çok ise buğday ekmeklerinde mevcuttur. Ekmekler az tüketildiği takdirde vücudun ihtiyaç duyduğu kadar karbonhidrat temin edilebilir. Ancak çok tüketildiği takdirde başta obezite olmak üzere birçok hastalığa doğrudan ya da dolaylı olarak neden olabilir.

  2- Patates ve havuç: Hem tatlı hem de normal patates türlerinde bulunan karbonhidratlar kızartma yerine haşlanma yöntemiyle pişirildikleri takdirde son derece faydalı olmaktadır. Göz ve beyin sağlığına çok iyi gelen havuç sebzelerinde de insan sağlığına son derece iyi gelen proteinler ve karbonhidratlar mevcuttur.

  3- Çikolata ve şeker: Bitter de dahil olmak üzere her çeşit çikolata karbonhidrat içeren besinler listesinde yer almaktadır. Ancak bitterde daha çok kakao mevcut olduğundan sağlıklı tüketimler için idealdir. Bununla birlikte tüm sütlü ve şerbetli tatlılarda da bu madde yüksek oranda yer almaktadır. Kilo problemleriyle uğraşan, kalp ve damar hastalıkları bulunan kişiler özellikle şerbetli tatlılardan uzak durması gerekmektedir. Sütlü tatlılar çok daha az oranda karbonhidrat içerdiğinden beslenme uzmanları ve doktorlar tarafından öneriliyor. Ancak sütlü tatlılar da haftada en fazla iki gün tüketilmelidir.

  4- Baklagiller: Başta kuru fasulye ve nohut olmak üzere baklagiller karbonhidrat besinler grubunda yer alan diğer gıdalardır. Patates ve nişastalı gıdalara oranla çok daha sağlıklı tüketimler için ideal kabul edilen besin çeşitleridir. Aynı zamanda börülce ve bakla da bu grupta yer alıyor.

  5- Süt ve yoğurtlar: Sadece yağlı değil yağsız sütlerin tamamında da karbonhidrat maddesi bulunmaktadır. Bununla birlikte meyveli yoğurtlar normal yoğurtlara oranla üç kat daha fazla karbonhidrat içeriyor.

  Karbonhidratların görevleri

  1- Vücuttaki su kaybını önlemek: Suyun vücut içerisinde tutulmasını sağlamak karbonhidratların görevleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda elektrolitlerin tutulmasını sağlayarak kişilerin çok daha sağlıklı ve enerjik olmalarını da sağlamaktadır. Yeteri kadar karbonhidrat tüketilmediği takdirde vücut su kaybına uğramakta, bu da birçok sağlık sorunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

  2- Enerji ihtiyacını karşılamak: Diğer vitamin ve proteinlerle karşılandığında enerji sağlaması bakımından karbonhidratlar son derece kritik bir öneme sahiptir. Ortalama olarak bir gram oranındaki karbonhidrat dört kalori içermektedir.

  3- Protein ihtiyacını azaltmak: Eğer yeteri kadar karbonhidrat alınmazsa proteinler enerji için kullanılmaya başlar. Bu sebeple doğru miktarda vücuda alınan karbonhidratlar proteinlerin enerji için harcamasına engel olur.

  Bağırsak hareketlerini de olumlu olarak etkileyen karbonhidratlar vücudun düzenli olarak çalışmasını da sağlamaktadır. 

  Yazı kaynağı : www.fanatik.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap