Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  karasal iklimin hayvancılık faaliyetleri üzerindeki etkisini araştırarak ulaştığınız bilgileri aşağıdaki boşluğa yazınız

  1 ziyaretçi

  karasal iklimin hayvancılık faaliyetleri üzerindeki etkisini araştırarak ulaştığınız bilgileri aşağıdaki boşluğa yazınızi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Karasal iklimin hayvancılık faaliyetleri üzerindeki etkisini araştırarak ulaştığınız bilgileri aşağıdaki boşluğa yazınız

  Karasal iklimin hayvancılık faaliyetleri üzerindeki etkisini araştırarak ulaştığınız bilgileri aşağıdaki boşluğa yazınız.

  Karasal iklimin hayvancılık faaliyetleri üzerindeki etkisi?

  Karasal iklimin hayvancılık faaliyetleri üzerindeki etkisi?

  ÖNCELİKLE MERHABA ;

  KARASAL İKLİM NEDİR KISACA ;

  Karasal iklim, kışları soğuk ve karlı, yazları ise sıcak ve kurak geçen, büyük kara parçalarının orta kesimlerinde ve deniz etkisinden uzak yerlerde ve Kuzey Yarımküre'de etkili olan iklim çeşidi.

  A. Büyükbaş Hayvancılık

  Yazları yağışlı ve serin geçen bölgelerde bulunan çayırlarda büyükbaş hayvan beslenir. En geliştiği yerler Erzurum-Kars Bölümü ile Doğu Karadeniz Bölümü'dür.

  Besi ve Ahır Hayvancılığı

  Moderndir. İklim ve bitki örtüsünden etkilenmez. Et ve süt verimi yüksektir. Nüfusun yoğun olan, sanayileşmiş bölgeler ile şeker fabrikalarının çevresinde gelişir.

  2. Mera Hayvancılığı

  Gelenekseldir. İklim ve bitki örtüsünden etkilenir. Süt verimi iklime bağlı olarak dalgalanır. Geliştiği yerler çayırların bulunduğu Erzurum-Kars ve Doğu Karadeniz Bölümü ile bozkırların bulunduğu İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'dir.

  . Küçükbaş Hayvancılık

  Türkiye'de en çok beslenen hayvandır. Nedeni, karasal yani yarı kurak iklimden dolayı bozkırların bulunmasıdır. Doğu Anadolu, İç Anadolu, Güneydoğu'da koyun sayısı en fazladır.

  C. Balıkçılık

  Deniz balıkçılığı sırasıyla Karadeniz, Marmara'da boğazlar, Ege ve Akdeniz'de önemlidir.

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Karasal iklimin hayvancılık faaliyetleri üzerindeki etkisini araştırarak Ulaştığınız bilgileri - Eodev.com

  Forum Sayfa Cevapları

  5. Sınıf Sosyal Bilgiler Karasal iklimin hayvancılık faaliyetleri üzerindeki etkisini araştırarak ulaştığınız bilgileri yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.

  Cevap :

  Karasal iklimde kışların Karlı ve yoğun geçmesi sonucunda meydana gelen ufak otların gür ve besleyici olmasından dolayı hayvanlık üzerine birçok olumlu etkileri olduğunu ifade etmemiz doğru olacaktır.

  Bitki örtüsünün hayvancılığa elverişli olması nedeniyle karasal ikliminin etkili olduğu bölgeler de diğer faaliyetlerimiz kısıtlı olması dolayısıyla hayvancılık karasal bölgelerde gelişmiş ve hayvancılığın temelleri burada bu iklim türünde atıldığı ifade etmek doğru olacaktır.

  Cevap :

  Karasal iklim denizden uzak olan kışları Erken gelen ve sert bir şekilde kar yağışının olduğu bölgeler olarak ifade etmek doğru olacaktır.

  Ancak Karasal iklimin yaz aylarında ilkbahar ile beraber Karlar sonucunda meydana gelen gür ve taze bitkilerin meydana gelmesi hayvancılık temellerinin atılmasını temel sebebi olarak ifade edilmektedir.

  Çünkü besleyici yer bitkilerinin oluşması ile beraber hayvanları süt et gibi temel verim kaynaklarının oluşması ve besin değeri yüksek olan bitkilerin meydana gelmesi ile beraber hayvancılık popülasyonu hızlı bir şekilde artmış ve insanlar bu ekonomik alana yoğun ulaşmışlardır.

  Yazı kaynağı : www.forumsayfacevaplari.com

  Karasal İklim Nedir, Nerelerde Görülür? Karasal İkliminin Özellikleri Nelerdir?

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Ali 10 Ay önce
  -1

  bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yorum yap