Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  karaköy surp pırgiç ermeni kilisesi

  1 ziyaretçi

  karaköy surp pırgiç ermeni kilisesi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi

  Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi

  Surp Pırgiç Kilisesi (ErmeniceՍուրբ Փրկիչ եկեղեցի), Türkiye'de İstanbul iline bağlı Beyoğlu ilçesi Karaköy semtinde bulunan bir kilisedir.II.Mahmud 6 Nisan 1830 tarihinde bir ferman yayınlar ve bu fermanla "Katolik Milleti" adıyla ayrı bir cemaat oluşturur. Kilise Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşayan Katolik Ermenilerin, Sultan II. Mahmud'un verdiği 7 Ekim 1831 tarihli fermanla İstanbul'da inşa ettikleri ilk kilisedir.[1][2] 12 Mayıs 1832'de Başpsikopos Andon Nuriciyan ve Nazır Agopos Çukuryan tarafından temeli atılmıştır. İsa'nın sünnet gününde ibadete açılmıştır.[3](13 Ocak 1834)Kilise Ermeni Katolik cemiyetinin bağışlarıyla kâgir olarak inşa edilmiştir.

  Kilisenin içinde Lübnan Emiri Beşar Şıhabi'nin mezarı yer almaktadır.Kilisenin yapımı sırasında Karaköy'de ortaya çıkan veba salgınına karşın 25 Mart günü sokaklarda Meryem ana resmi dolaştırılmıştır. Bu eylem vebanın düşmesine etki yapınca Sultan II.Mahmut tarafından kiliseye elmas taşlı bir hediye verilmiştir.[3] Halen kilisede muhafaza edilen ikona Paskalya döneminde nişanın üzerine koyulmaktadır.Bu olay o tarihten beri Paskalya yortusunun ertesinde “Ölüler günü” olarak 25 Mart’ta kutlanmaktadır.

  Yüksekliği 10,uzunluğu 45 ve genişliği 31 arşındır.Kilise basamaklarla avluya açılmaktadır. Yapının kare payelerle vurgulanan girişi anıtsaldır. Payeler düzgün kesme taştan yapılmıştır. Kilise kaba taş molozlarla inşa edilmiştir.Kârgir binanın ana mihrabı dışında dört küçük mihrabı daha bulunmaktadır.Yapının batısındaki narteks üç bölümden oluşur. Naos üç nefli haç şemasındadır. Kilise dış cephesindeki yarım yuvarlak kemerli pencereler ve anıtsal giriş hareketliliği dışında sade bir tezyinata sahiptir.[4]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Karaköy'de Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi'nde yangın: 2 kişiden haber alınamıyor

  Karaköy'de Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi'nde yangın: 2 kişiden haber alınamıyor

  Karaköy'deki Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi'nde yangın çıktı. Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli alevlerin yükseldiği binada iki kişiden haber alınamadığını açıkladı. İstanbul Valiliği, 4 kişinin  tahliye edildiğini, 2 kişinin de tedbir amaçlı hastaneye sevk edildiğini duyurdu. 

  Yangın, saat 21.00 sıralarında Beyoğlu Müeyyetzade Mahallesi, Kemeraltı Caddesi üzerinde bulunan Surp Pirgiç Ermeni Katolik Kilisesi'nin lojman kısmında henüz bilinmeyen bir nedenle çıktı. Yangını gören vatandaşlar durumu polis, itfaiye ve sağlık ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri alev alev yanan lojmana müdahale etti. Lojmanda bulunan 4 kişiden 2’si kendi imkanlarıyla dışarı çıkarken dumandan etkilenen diğer 2 kişi ise itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.

  Sağlık ekiplerinin ilk müdahalesi sonrası dumandan etkilenenler tedbir amacıyla hastaneye kaldırıldı. Dumandan etkilenen vatandaşların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Öte yandan lojmanda yaşayan 2 kişiden haber alınamadığı da öğrenilirken 2 kişinin içeride olup olmadığı ekiplerin soğutma çalışmalarının ardından netlik kazanacak.

  İtfaiye ekiplerinin müdahalesi sırasında lojmanda patlamalar yaşandı

  Yaşanan patlamalar çevrede paniğe neden oldu. Yaklaşık 2 saatlik çalışmanın ardından kontrol altına alınan yangında itfaiye ekiplerinin soğutma çalışmaları sürüyor.

  İstanbul Valiliği’nden yangınla ilgili açıklama

  Konuyla ilgili İstanbul Valiliği yaptığı açıklamada, “Bugün saat 21.45 sıralarında Beyoğlu Müeyyetzade Mahallesinde bulunan Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi'nin lojman kısmında yangın ihbarı alınmıştır. Yangın mahalline ivedilikle güvenlik, sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edilerek yangın kontrol altına alınmıştır. Çıkan yangında 4 kişi tahliye edilmiş, dumandan etkilenen 2 kişi tedbir amacıyla hastaneye sevk edilmiştir. Görevli ekiplerimizin yangın mahallindeki çalışmaları devam etmektedir. Kilise cemaati ve mahalle sakinlerine geçmiş olsun dileğimizi sunuyoruz”

  “2 kişiden haber alınamıyor”

  Lojmanda yaşayan 2 kişiden haber alınamadığını belirten Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli, “Yaklaşık 2 saat önce kilisenin lojmanında henüz nedeni bilinmeyen nedenle yangın çıktı. İtfaiye söndürme çalışmalarına en hızlı şekilde başladı. Şu anda yangın kontrol altında ekipler soğutma çalışması yapıyor. Yangın çıktıktan sonra 2 vatandaşımız kendiliğinden diğer iki vatandaşımız da itfaiye ekiplerinin yardımıyla çıkarıldı. Hastaneye sevk edildiler. Durumları gayet iyi. Kilisede çalışan arkadaşlardan aldığımız bilgiye göre orada yaşayan 2 kişiden haber alınamıyor. Yanan kısımda mı, değiller mi, onu soğutma çalışmalarından sonra arama yapılacak. Ermeni Katolik cemaatimize geçmiş olsun” dedi.

  “Umarım insan kaybı olmaz”

  Olayı nasıl öğrendiğini anlatan Türkiye Ermeni Katolik Cemaati Ruhani Önderi Başepiskopos Levon Zekiyan, “Burada çok büyük ilgi görüyorum. Konuyla alakalı malumatım yok. İnşallah insan kaybı olmaz. Beni en çok şu anda üzecek olan insan kaybının olmasıdır. Şu an için böyle bir bilgi yok. Evde yemek yerken haberi geldi. Önce kilise yanıyor sandım. Sonra müştemilatın yandığını öğrendim. Buraya geldim. Umarım insan kaybı olmaz” diye konuştu.

  Agos: Yangında bir kişi hayatını kaybetti 

  Agos gazetesinin haberine göre; yangın tamamen söndürüldükten sonra ise binaya girildi ve Fehim Atsup adlı kişinin hayatını kaybettiği belirlendi. Bir kişiden ise henüz haber alınamıyor. 

  “Bir anda patlama sesi geldi”

  Olay anını anlatan esnaf Ercan Aktan, “Ben müşteriye bakıyordum. Bir anda patlama sesi geldi. Sonra itfaiye ekipleri geldi. Müdahale ettiler. Kimseye bir şey olmamış. Geçmiş olsun. İçeride 4 tane yaşlı insan varmış. Onu biliyoruz. Onlar bizden yemek yiyorlar. Yangının nasıl çıktığını bilmiyorum” şeklinde konuştu.

  Öte yandan yangında itfaiye ekiplerinin soğutma çalışmaları sürerken, yangın nedeniyle askıya alınan tramvay seferleri de normale döndü. (İHA)

  Yazı kaynağı : t24.com.tr

  Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi'nde yangın: En az iki kişi hayatını kaybetti

  Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi'nde yangın: En az iki kişi hayatını kaybetti

  Karaköy'deki Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi'nin lojman kısmında çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürülürken, arama çalışmaları sonucu 1 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Yangında ölü sayısı 2'ye yükseldi.

  Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli ile Türkiye Ermeni Katolik Cemaati Ruhani Lideri Levon Zekiyan bölgeye gelerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

  Kaymakam Demirelli, gazetecilere yaptığı açıklamada, Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi'nin lojmanında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın meydana geldiğini belirterek, "İtfaiyemiz yangın söndürme çalışmalarına hızlı bir şekilde başladı. Şu an itibarıyla itfaiye personelimiz soğutma çalışması yapıyor." dedi.

  Demirelli, şunları kaydetti:

  "Yangının çıkmasının akabinde 2 vatandaşımız kendi imkanlarıyla, 2 vatandaşımız da itfaiye ekiplerinin yardımıyla çıkarılarak, hastaneye sevk edildi. Dumandan etkilendiler ama durumları gayet iyi. Şu an itibarıyla bizim kilise çalışanlarından aldığımız bilgiye göre 2 kişiden haber alınamıyor. Yalnız içerideler mi değiller mi onu itfaiye, soğutma çalışmasını bitirdikten sonra aramaya başlayacak. Ermeni Katolik Cemaatimize ve mahalle sakinlerine geçmiş olsun diyorum. İnşallah herhangi bir can kaybı ile karşılaşmayız. Temennimiz bu yönde."

  Yangında 2 kişi hayatını kaybetti

  İtfaiye ekipleri, söndürme ve soğutma çalışmalarının ardından yangında kullanılamaz hale gelen lojmanda arama çalışması yaptı.

  Ekiplerin çalışmaları sırasında 1 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Olay yeri inceleme ekipleri de bölgeye gelerek lojmanda bir süre çalışma yaptı.

  Ekipler devam eden arama çalışmaları sırasında 1 kişinin daha cansız bedenine ulaştı. Yangın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2'ye yükseldi.

  Dumandan etkilenen 2 kişi tedbir amacıyla hastaneye sevk edildi

  İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada da Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi'nin lojman kısmında yangın ihbarı alınmasının ardından bölgeye ivedilikle güvenlik, sağlık ve itfaiye ekiplerinin sevk edildiği duyurulmuştu.

  Açıklamada, yangının kontrol altına alındığı vurgulanarak, "Çıkan yangında 4 kişi tahliye edilmiş, dumandan etkilenen 2 kişi tedbir amacıyla hastaneye sevk edilmiştir. Görevli ekiplerimizin yangın mahallindeki çalışmaları devam etmektedir. Kilise cemaati ve mahalle sakinlerine geçmiş olsun dileğimizi sunuyoruz. Konuyla ilgili tahkikat başlatılmıştır." ifadelerine yer verilmişti.

  Yazı kaynağı : tr.euronews.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap