Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kara katmanı dünyanın kaçta kaçını kaplar

  1 ziyaretçi

  kara katmanı dünyanın kaçta kaçını kaplar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Dünyanın Kaçta Kaçı Su İle Kaplıdır, Kaçta Kaçı Karalarla Kaplıdır?

  Dünyanın Kaçta Kaçı Su İle Kaplıdır, Kaçta Kaçı Karalarla Kaplıdır?

   Dünya günümüz koşullarında 4'te 3'ü su ile kaplı şeklinde bilinmektedir. Bu durum dünya için oldukça önem arz eden bir kaynaktır. Su dünyada var olan bitki ve hayvanlar da dahil olmak üzere tüm canlılar için yaşamlarını devam ettirmeleri amacı ile son derece önemli bir kaynaktır.

   Dünyanın Kaçta Kaçı Su İle Kaplıdır?

   Dünyayı insanlar ile birlikte tüm diğer canlılar için de yaşanılabilir kılan bilinen en önemli faktörlerden biri de su olmaktadır. Su canlılara hayat vermekte olan çok önemli bir bileşik olmaktadır. Dünyamızın üzerinde göller, okyanuslar, denizler ve de nehirler gibi pek çok su kaynağı yer almaktadır. Bu bağlamda dünyamızın yaklaşık olarak yüzde 70’i su birikintilerinden oluşmaktadır. Dünyadaki su oranı kara oranına kıyas ile daha fazla şekilde yer almaktadır. Dünyadaki su oranının fazla olması her zaman için daha önemlidir.

   Dünyanın Kaçta Kaçı Karalar İle Kaplıdır?

   Dünyada yer alan karaların oranı yaklaşık olarak yüzde 30 civarında olmaktadır. Bunu bağlamda dünyada yer alan kara oranı su oranına kıyas ile daha az olarak yer almaktadır. Ancak yarım kürelere göre belirlenmiş olan bu oranlar değişiklik göstermektedir.

   Örnek vermek gerekir ise kuzey yarım kürenin yaklaşık olarak yüzde 61'i su ile kaplı iken, yaklaşık olarak yüzde 39'u da kara ile kaplıdır. Diğer bir yandan güney yarım kürenin yaklaşık olarak yüzde 81'i su ile kaplı iken, yaklaşık olarak yüzde 19'u da kara ile kaplıdır.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  3. Sınıf Fen Bilimleri Dünya'nın Yapısı konu anlatımı

  3. Sınıf Fen Bilimleri Dünya'nın Yapısı konu anlatımı

  Dünya özellikle üzerinde yaşadığımız bir gezegen olarak bilinmektedir. Üzerinde yaşadığımız dünyanın genel özelliklerinin bilinmesi gerekir. Mavi gezegen olarak da adlandırılan Dünya Güneş'e en yakın 3. Gezegendir. Aynı zamanda üzerinde yaşam olan tek gezegen Dünya olarak bilinmektedir. Dünya’nın yaklaşık 4 milyar yıldan fazla süre önce oluşturduğu bilinmektedir.

  3. Sınıf Fen Bilimleri Dünyanın Yapısı Konu Anlatımı

   Dünyamızın yapısı üzerinde yaşayan herkes tarafından bilinmesi gereken bir durumdur. Dünya katmanlardan oluşan bir gezegendir. Dünya üzerinde yaşadığımız ve yararlandığımız bu katmanlar 3’e ayrılır. Bu katmanlar; kara katmanı, su katmanı ve hava katmanı olarak 3 katmandan oluşmaktadır.

   Kara Katmanı

   Kara katmanı; dünyanın dış kabuğunu oluşturan katmandır. Üzerinde yaşadığımız katmana Kara katmanı adı verilir. Kara katmanın Deniz tabanları da dahil olmak üzere tüm gezegeni kaplamaktadır. Görünürde sadece karalardan ibaret olduğu düşünülse de kara katmanı deniz dibinde bulunan katmanı da içerisinde barındırmaktadır. Dünya yüzeyinin kara katmanı; taş, toprak ve kaya gibi maddelerden oluşmaktadır. Dağlar, yaylalar, ormanlar, çöller kara katmanları arasında yer almaktadır. Üzerinde tarım, yerleşme ve ulaşım gibi faaliyetler kara katmanları üzerinde gerçekleşir.

   Gezegenimiz uzaydan bakıldığında Mavi renkte görünmektedir. Bu sebeple Dünya mavi gezegen olarak da adlandırılan bir gezegendir. Dünyanın mavi renkte görünmesinin en büyük sebebi ise dünya üzerinde su kütlelerinin, kara kütlelerinden çok daha fazla olmasıdır. Dünya üzerindeki su kütleleri kara kütlelerinden yaklaşık 3 kat daha fazladır. Dünya üzerinde bulunan çukur alanlar sular tarafından dolmuştur. Okyanus, deniz, göl, nehir su katmanını oluşturur. Bu sebeple su katmanı Dünya üzerinde çok daha fazla yer kaplamaktadır. Dünyanın dörtte üçü sularla dörtte biri ise karalarla kaplı olduğu bilinmektedir.

   Dünya üzerinde büyük kara parçaları bulunur bu kara parçalarına kıta ismi verilir. Dünya üzerinde 7 kıta bulunur. Bu kıtalar Asya, Avrupa, Güney Amerika, Kuzey Amerika, Afrika, Antarktika, Okyanusya (Avustralya) olarak yer almaktadır. Dünya üzerindeki kıtalar arasında kalan büyük su kütlelerine ise Okyanus adı verilir. Kıtaların etrafını okyanuslar çevrelemektedir. Dünya üzerinde üç büyük okyanus bulunur. Bu okyanuslar ise; Büyük Okyanus, Hint Okyanusu ve Atlas Okyanusu olarak adlandırılmaktadır.

   Hava Katmanı

   Uzay Boşluğunda milyonlarca gezegen olduğu bilinmektedir. Ancak uzaydaki gezegenler arasında üzerinde yaşam olan tek gezegen Dünya’dır. Diğer gezegenlerde hava bulunmadığı için canlı yaşayamaz. Bu sebeple hava yaşamsal önem arz eder. Dünyamız atmosfer adı verilen hava katmanı ile çevrilidir. Uzaydan bakınca atmosfer bir sis gibi görünen bir yapıya sahiptir. Atmosfer tabakası su ve kara katmanlarını sarmış bir tabakadır. Hava gözle görülemez ancak varlığı hissedilir. Yaşamsal öneme sahiptir. Su ve toprak içinde de hava bulunmaktadır.

   Bu sebeple yaşayan canlıların hepsi solunum yapmak zorundadır. Atmosferin birçok özelliği bulunmaktadır;

   - Atmosferin en büyük özelliği ise yaşam sağlamasıdır.

   - Atmosfer dünyayı güneşin zararlı ışınlarından korumakla görevlidir.

   - Kar yağmur rüzgar gibi hava olayları hava katmanında yani atmosferde gerçekleşir.

   - Canlıların yaşamını sürdürebilmesi için atmosfer en önemli etkendir. Aksi takdirde yaşam mümkün olmamaktadır.

   - Atmosfer sayesinde uzayda bulunan tüm gezegenler içinde yalnızca Dünya üzerinde yaşam bulunur. İnsan, hayvan, bitki yaşar.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Dünyanın Kaçta Kaçı Sularla Kaplı

  Dünyada karalar ve denizler yer değiştirseydi ne olurdu?

  Dünyada karalar ve denizler yer değiştirseydi ne olurdu?

  Dünyanın büyük kısmının suyla kaplı olması ne işe yarıyor, önce bunu anlamak lazım. Nehirler, denizler ve okyanuslar kendi sıcaklıklarında büyük bir artış göstermeden ısıyı emerler. Büyük su birikintilerinin bu meziyeti de dünyanın sıcaklığı için büyük önem taşır. Çünkü havanın yaşanılabilir derecede serin olması buna bağlı.

  Okyanus, deniz ve nehirlerden buharlaşan sular da yine sıcaklık dengesini sağlayan faktörlerden biri.

  Peki su ve toprak miktarları yer değiştirseydi ne olurdu? Öncelikle dünyada inanılmaz bir sıcaklık artışı yaşanır, kuraklık maksimum seviyeye çıkardı. Karaların geç ısınıp geç soğumasından ötürü müthiş bir dengesizlik yaşanırdı.

  Yazı kaynağı : www.posta.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap