Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kar lastiği zorunluluğu ne zaman bitiyor

  1 ziyaretçi

  kar lastiği zorunluluğu ne zaman bitiyor bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kış lastiği takmama cezası ne kadar, kaç TL? Zorunlu kış lastiği uygulaması başladı mı?

  Kış lastiği takmama cezası ne kadar, kaç TL? Zorunlu kış lastiği uygulaması başladı mı?

  Kış lastiği takmama cezası ne kadar, kaç TL? Zorunlu kış lastiği uygulaması başladı mı?

  Zorunluğu kış lastiği uygulaması için oldukça az bir süre kaldı. Sürenin yaklaşması nedeniyle lastikçilerde yoğun mesai devam ediyor. Peki, kış lastiği zorunluluğu ne zaman başlayacak? Zorunlu kış lastiği uygulaması hangi tarihte?

  Kış lastiği uygulaması her yıl belirli tarihler arasında zorunlu hale getiriliyor. Uygulamaya uymayan araç sahipleri hakkında ise trafik cezası kesiliyor. İşte kış lastiği uygulaması ile ilgili bilinmesi gereken detaylar…

  KIŞ LASTİĞİ NE ZAMAN TAKILMALI?

  Araçlarında kış lastiği kullanımının zorunlu olduğu tarihler her yıl 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri oluyor. Buna göre 2022 yılında da kış lastiği kullanacak olan kişiler 1 Aralık’tan itibaren bu lastikleri takmak zorundalar. Aksi takdirde sürücüler trafik cezası ile karşı karşıya kalacaklar. Ticari olmayan araçlar içinse her ilin valiliği tarihe karar verecek.

  KIŞ LASTİĞİ TAKMAMANIN CEZASI NE KADAR?

  Uygulama kapsamında lastik takmayan araçlara 1152 TL'lik trafik cezası kesilecek.

  LASTİK ALIRKEN DİKKAT!

  Yol ve Sürüş Güvenliği Uzmanı Ahmet Özgün'e göre, kış lastiği sadece karlı havalarda değil, 7 derecenin altındaki havalarda takılmalı. Özgün ayrıca lastik alırken tarihine mutlaka bakılmalı, bekletilmiş lastikler özelliğini kaybettiği için kullanmaması uyarısında bulundu.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Kış lastiği uygulaması ne zaman sona eriyor? Sürücüler dikkat! İşte kış lastiği takmama cezası 2023...

  Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor

  Şirket haberleri

  Finans terminali

  Anadolu images

  Enerji terminali

  Haber Akademisi

  Yeşilhat

  Ayrımcılık Hattı

  Teyit Hattı

  Kariyer AA

  Kurumsal haberler

  Yazı kaynağı : www.aa.com.tr

  Kış lastiği zorunluluğu ne zaman başlıyor? Kış lastiği cezası ne kadar?

  Kış lastiği zorunluluğu ne zaman başlıyor? Kış lastiği cezası ne kadar?

  1 Aralık'ta başlayacak uygulama 4 ay sürecek, 1 Nisan 2023'te sona erecek.

  Güvenli ve akıcı bir trafik için sadece zorunluluk kapsamında olan ticari araçlarda değil tüm araçlarda kış lastiği kullanılması öneriliyor.

  Zorunlu kış lastiği uygulaması öncesi oto lastikçilerde yoğunluk yaşanıyor.

  Kış lastiği takmamanın cezası 1152 lira

  Kış lastiği zorunluluğuna uymayan araçların sürücülerine 1152 lira ceza kesilecek.

  Tüm araçların kış lastiği takmaları öneriliyor

  Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor.

  Bu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor.

  Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor.

  'Trafik hepimizin ortak alanı'

  Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği'nden (LASİD) Genel Sekreteri Erdal Kurt, kış lastiği konusunda çok yol kat ettiklerini ve toplumda yaygın bir bilinç oluştuğunu aktararak şunları söyledi:

  "Trafik hepimizin ortak alanı. Bilinçli bir araç sahibi trafiğe çıkmadan önce nasıl düzenli olarak araç bakımlarını, rutin kontrollerini aksatmadan yaptırıyorsa bulunduğu bölgenin iklim ve hava şartlarını dikkate alarak daha güvenli bir sürüş için kış lastiklerini kullanmak da bu bilincin bir parçasıdır, olmalıdır. LASİD olarak her fırsatta bu bilincin gelişmesi, toplumun her alanındaki farkındalığın artması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kış lastiği için yapacağınız zorunlu masrafı düşünmek yerine canınızı, aracınızdaki sevdiklerinizin ve trafikteki başka insanların hayatlarını koruma bilincine herkes sahip olmalı. Ortak trafik için hepimiz sorumluluk alarak tedbirli olursak trafikteki herkesin can sağlığını koruyan akıcı ve güvenli bir trafiği de hep birlikte sağlamış oluruz.’'

  "Kış lastiği için karın yağmasını beklemeyin"

  Kurt ayrıca, "Kış lastiği kar lastiği değildir, kış lastiğine geçmek için karın yağmasını beklemeyin" uyarısında da bulundu. 

  Yazı kaynağı : www.trthaber.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap