Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kantaron yağının yüze faydaları

  1 ziyaretçi

  kantaron yağının yüze faydaları bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kantaron Yağı ile Cilt Beyazlatma: Nasıl Uygulanır, Faydaları Nelerdir? - Yemek.com

  Kantaron Yağı ile Cilt Beyazlatma: Nasıl Uygulanır, Faydaları Nelerdir? - Yemek.com

  cuttraffic

  Kantaron yağı ile cilt beyazlatma yöntemini ve kantaron yağının cilde faydalarını bir bir sıraladık ama dikkat etmemiz gerekenleri de atlamadan geçmek olmaz.

  Eğer alerjik bir cilde sahipseniz, herhangi bir bitkiye karşı alerjiniz varsa ve daha önce kantaron yağını hiç kullanmadıysanız öncesinde mutlaka doktorunuza danışmalı ve onun önerilerileri doğrultusunda hareket etmelisiniz.

  Kantaron yağını ilk kez kullanacaksanız kantaron yağını cildinize uygulamadan önce kolunuzun iç kısmına 1-2 damla kantaron yağı damlatın ve 24 saat bekleyin. Bu süre içinde hiçbir kızarıklık ya da kaşıntı söz konusu olmazsa gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz ancak herhangi bir rahatsızlık duyarsanız kantaron yağı ile cilt beyazlatma yöntemini uygulamamalısınız.

  Kantaron yağını hazır olarak alıp kullanacaksanız ve kıvamı çok yoğun geldiyse aynı oranda zeytinyağı ile karıştırarak kullanabilirsiniz.

  Kantaron yağı son zamanlarda oldukça popüler bir yağ olduğundan hazır olarak alırken mutlaka güvenilir aktarları, online alışveriş sitelerini ya da doğal ürün satışı yapan mağazaları tercih etmelisiniz. Tam olarak güvenemediğiniz yerlerden kantaron yağı da dahil olmak üzere hiçbir şeyi almamaya özen göstermelisiniz.

  Kantaron yağının cilt beyazlatma özelliğinden faydalanmak istiyorsanız bu uygulamayı her akşam, en az 3-4 hafta boyunca uygulamanız gerektiğini unutmamalısınız.

  Uygulama süresi içinde cildinizde kızarıklık, kaşıntı gibi herhangi bir yan etki hissederseniz hemen uygulamayı sonlandırmalı ve rahatsızlığınızın devam etmesi durumunda hiç vakit kaybetmeden doktorunuza danışmalısınız.

  Eğer ciddi bir cilt hastalığınız varsa, bu konuyla ilgili olarak doktor kontrolünde bir tedavi görüyorsanız kantaron yağı da dahil hiçbir ürünü doktorunuza sormadan kullanmamalısınız.

  Yazı kaynağı : yemek.com

  Kantaron yağının faydaları nelerdir?

  Kantaron yağının faydaları nelerdir?

  Baharat ve şifalı bitkiler satan aktarlarda sıklıkla görülen besinlerden bir tanesi kantaron yağıdır. Sarı kantaron ve kırmızı kantaron gibi farklı türleri olan kantaron bitkisinin diğer isimleri arasında kılıç otu, binbirdelik otu, kan otu gibi isimler yer alır. Bir tür otsu bitki olan kantaron, mızrak benzeri bir şekle sahip olan ucu çiçekli dallardan meydana gelir. 8 ile 50 milimetre aralığında değişen bu dalların uçlarında yer alan çiçeğin rengi, bitkinin sarı veya kırmızı kantaron olarak adlandırılmasını sağlar. Kendine has yaprakları olan kantarona binbirdelik otu denmesinin nedeni, yaprakların ışığa tutulmasıyla görülebilen parlak yağ noktacıklarıdır. Çiçeklerinin açtığı yaz aylarında toplanır. Yerden yaklaşık olarak 5 santimetre yükseklikten itibaren kesilen kantaronlar kurutulur veya taze olarak işlenir. Kantaron bitkisinin sağlık açısından çok önemli faydaları vardır. Bu nedenle alternatif tıpta ve bitkisel tedavilerde sıklıkla karşılaşılan değerli besin türlerinden biridir. Özellikle kantarondan elde edilen yağ, bu yararlı bileşenleri yoğun şekilde içermesinden dolayı sağlık alanında pek çok farklı amaçla kullanımı önerilen bir üründür.

  Kantaron yağının faydaları

  Kantaron yağı bitkisel tedavi ve alternatif tıp alanlarında sıklıkla bilimsel araştırmalara konu olan, sağlık üzerinde olumlu etkilerinden birçoğu bilim dünyası tarafından kabul edilen değerli bitki türlerindendir. Hastalıklardan korunma, yaşlanmanın geciktirilmesi, vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesi gibi önemli faydaları bulunan kantaron yağı, günümüzde aktarlarda dahi kolaylıkla bulunabilir. Fakat her bitkisel ürün gibi kantaron yağı da dikkatli kullanılması gereken bir üründür. Kronik bir hastalığı bulunan, çeşitli nedenlerle sürekli olarak ilaç kullanan veya besin alerjileri olan bireyler kantaron yağı kullanmadan önce mutlaka hekimlerine danışmaları, önerilen dozları aşmamaları gerekir. İşte kantaron yağının sağlık üzerindeki olumlu etkilerinden bazıları...

  Kantaron yağının cilde faydaları

  Kantaron yağının en önemli faydalarından bir tanesi, cilt sağlığını koruma üzerindeki etkileridir. Kantaron bitkisinden elde edilen yağlar, hücre yenilenmesini destekler ve hızlandırır. Herhangi bir karışım hazırlanmasını gerektirmeden doğrudan cilt üzerine uygulanabilen kantaron yağı yaşlanma belirtilerini geciktirmeye, kırışıklıkları önlemeye ve cildin elastikiyetini arttırmaya yardımcı olur. Cildin olması gereken nem dengesine sahip olmasını sağlarken daha pürüzsüz ve canlı bir görünüm elde edilmesine katkıda bulunur. Kantaron yağının cilt üzerindeki önemli etkilerinden bir diğeri ise lekeleri ortadan kaldırmasıdır. Bu etki sayesinde düzenli olarak kantaron yağı kullanımı ile birlikte yüzde veya vücutta yer alan yara, yanık ve sivilce izleri giderilebilir. Yaşlılık, hamilelik, güneşe maruz kalma gibi nedenlerle cilt renginin bölgesel olarak farklılaştığı veya lekelendiği yerlerde düzenli olarak kantaron yağı uygulaması ile cilt tonu eşitlenerek daha hoş bir görünüm elde edilebilir. Kantaron yağının cilde olan olumlu etkilerinden faydalanabilmek için yağı direkt olarak cildinize uyguladıktan sonra cildinizin emmesini bekleyebilirsiniz. Ardından cildiniz üzerinde rahatsız eden bir yağlılık hissinin kalmış olması halinde en az yarım saat bekledikten sonra durulayabilirsiniz.

  Kantaron yağının enfeksiyon hastalıklarına faydaları

  Kantaron yağı; enfeksiyonlara neden olan bakteri, virüs ve mantar gibi mikroorganizmalarla savaşarak hastalıklardan korunmayı sağlar. Özellikle ayak mantarı, deride oluşan enfeksiyonlar, akneler, herpes virüsünün neden olduğu uçuk gibi birçok hastalıkta kantaron yağı uygulaması enfeksiyonun hızlı bir şekilde iyileştirilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda deri üzerinde oluşan enfeksiyonlarda iyileşme hızlandırılırken yara ve aknelere bağlı olarak enfeksiyon sonrasında iz kalma olasılığı da büyük ölçüde azaltılabilir. Düzenli olarak kantaron yağı kullanımı ile birlikte ciltte yeni enfeksiyonların oluşumu da önlenebilir. Bunun için kantaron yağı doğrudan cilde uygulanabileceği gibi doğal içerikli olduğundan emin olunan kantaron yağı içerikli krem ve losyonlardan da yararlanılabilir. Tüm bunların yanı sıra egzama, kontakt dermatit ve pişik gibi sorunların önlenmesini sağlar. Kendinizde kullanabileceğiniz gibi çocuğunuzda da kantaron yağı kullanımını tercih edebilirsiniz. Fakat özellikle alerjik bünyeye sahip çocuklarda bu uygulamanın öncesinde hekime danışılmasında fayda vardır.

  Kantaron yağının sindirime faydaları

  Kantaron yağının ağız yoluyla az miktarda tüketimi, sindirim sistemini düzenleyici etki gösterir. Özellikle yemeklerden önce az miktarda kantaron yağı tüketerek sindirimi hızlandırabilir, kabızlık ve şişkinlik gibi sorunların önüne geçebilirsiniz. Gaz sancıları ve buna bağlı karın ağrıları yaşayan bireylerde de kantaron yağının olumlu etkileri görülebilir. Tek başına veya yoğurt gibi besinlerle karıştırılarak tüketilebilen kantaron yağı aynı zamanda bitki çayı olarak da hazırlanabilir. Çay şeklinde hazırlanan kantaron yağının böbrekleri koruduğu da bilinmektedir. Fakat ağız yolu ile kantaron yağı tüketimi bir tatlı kaşığını geçmemelidir. Herhangi bir hastalığı bulunanların ve ilaç kullananların kantaron yağı tüketmeden önce mutlaka hekimlerine danışmaları gerekir.

  Kantaron yağının saçlara faydaları

  Kantaron yağı içerdiği değerli bileşenler, vitamin ve mineraller sayesinde saç sağlığının korunmasına ve saçların güzelleştirilmesine de katkıda bulunur. Düzenli olarak kantaron yağı ile bakım yapılan saçlarda kırık oluşumu azalır, koparak dökülmeler büyük oranda azaltılır ve saçlar sağlıklı bir şekilde uzamaya devam eder. Daha canlı ve parlak bir görünüme kavuşan saçlar dökülmenin önlenmesi ile birlikte gürleşmeye başlar. Kantaron yağının saç sağlığına etkileri bununla sınırlı değildir. Saçlara ek olarak saç derisinde oluşan pullanma, kepek ve egzama sorunlarının önlenmesi için de kantaron yağı mükemmel bir kurtarıcıdır. Haftada bir veya iki kez kantaron yağı ile yapılacak bir saç bakımı ile tüm bu olumlu etkilerden yararlanmak mümkündür. Kantarona ek olarak saç sağlığına iyi geldiği bilinen sarımsak, argan yağı ve zeytinyağı gibi diğer ürünlerle karıştırılarak hazırlanmış bir karışım ile birçok olumlu etkiyi bir arada elde edebilirsiniz. Hazırlayacağınız karışımı saçınıza ve saç derinize iyi bir şekilde uyguladıktan sonra yarım saat kadar bekletip saçınızı yıkayabilirsiniz.

  Sarı ve kırmızı kantaron yağı

  Kantaron yağı kullanımına başlayacak olan bireylerin karşısına iki farklı yağ türü çıkacaktır. Bunlar sarı ve kırmızı kantaron yağlarıdır. Temelde aynı kantaron bitkisinden elde edilen bu yağların farkı kırmızı kantaron yağının taze bitkilerden, sarı kantaron yağının ise kurutulmuş bitkilerden elde edilmiş olmasıdır. Aynı bitkiden elde edilmiş olması nedeniyle sarı kantaron yağı faydaları ile kırmızı kantaron yağı faydaları hemen hemen benzerdir. Bunlardan dilediğinizi tercih edebileceğiniz gibi her ikisini birden temin ederek deneyebilir veya bu iki yağ türünü karışık olarak kullanabilirsiniz. Eğer hassas bir cilde sahipseniz kantaron yağını her gün kullanmak yerine haftada 1-2 gün veya gün aşırı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

  Yukarıda sayılanların haricinde de kantaron yağının pek çok faydası bulunmaktadır. Tüm bu olumlu etkilerden faydalanılabilmesi adına kantaron yağı kullanımında veya tüketiminde sakınca bulunmayan bireyler düzenli olarak bu değerli bitkinin olumlu etkilerinden faydalanmaya başlayabilir. Kırmızı ve sarı kantaron yağı uygun koşullarda üretildiği bilinen güvenilir markalardan alınmalıdır. Üzerinde içerik, üretim yeri, son kullanma tarihi ve marka gibi bilgiler bulunmayan veya açık olarak satılan ürünlerin kullanımı sağlık üzerinde faydadan çok zarara neden olabileceğinden bu konuda dikkatli olunmalıdır. Eğer siz de bu yağı kullanmak istiyorsanız, öncelikle kullanmanızda herhangi bir sakınca olup olmadığına dair hekiminize danışabilir, hekiminizin de uygun görmesi halinde güvenilir markalardan temin edeceğiniz kantaron yağınızı düzenli olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Kantaron Yağının Faydaları

  Kantaron Yağının Faydaları

  Kantaron yağı bitkisel tedavilerde kullanılması itibariyle insanlar tarafından sıkça tercih edilen bir bitkisel yağdır. Aktarlarda sıkça bulabileceğiniz bu yağ yaz aylarında hasat edilip satışa sunulmaktadır.

  Kantaron bitkisinin çiçeklerinden elde edilen bu yağın faydaları azımsanmayacak kadar çoktur. Kantaron yağının faydalarının neler olduğu hakkında merakınız varsa içeriğimizden detaylara ulaşabilirsiniz.

  Kantaron Yağı Nedir?

  Kantaron yağı kantarongiller familyasına ait mızrağa benzer bir yapıdadır. Bitkinin ucunda çiçek ve etrafında bulunan dallardan oluşmaktadır. Bu çiçekler mavi, sarı veya kırmızı renktedir.

  Mavi renge sahip olanlara peygamber çiçeği denir. Üzerinde bulunan çiçeklerin yaz aylarında toplanıp kurutulması ya da taze olarak işlenmesi sonucunda elde edilen bu bitki üretim şekillerine göre sınıflandırılmaktadır.

  Kırmızı kantaron yağı taze kantaron bitkisinden elde edilirken, mavi ve sarı kantaron yağı kuru kantaron bitkisi kullanılarak elde edilir.

  Kantaron Yağının Faydaları

  Kantaron yağının birçok faydası vardır bu faydalarını sıralayacak olursak;

  Kantaron Yağının Cilde Faydaları

  Kantaron yağının cilde faydaları saymakla bitmez.

  Kantaron Yağının Cilde Faydaları

  Enfeksiyon hastalıkları bulaşıcı hastalıklar ve intaniye olarak bilinir. Kantaron yağının da bahsedilen bu hastalıkların tedavisinde etkisi büyüktür. 
  İşte kantaron yağının ciltte etkisi;

  Kantaron Yağının Sindirime Faydaları

  Kantaron yağının sindirime faydaları oldukça fazladır fakat tüketiminde dikkatli olmak gerekmektedir.

  Bahsedilen bu faydaların yanı sıra kantaron çayını tüketerek sindirim bozukluklarınızın düzelmesine yardımcı olabilirsiniz. 
  Ayrıca bu çay böbreklerin korunmasında adeta bir kalkan görevi de görmektedir. Eğer bu çayı evde kendiniz yapıp tüketmek istiyorsanız uygulamanız gereken adımlar şunlardır;

  Bir miktar kurutulmuş kantaron yapraklarını kaynamış olan suyun içerisine atıp bir süre bekletin. 
  Demlenme süreci tamamlandıktan sonra kantaron çayı içilmeye hazırdır.

  NOT : Uzmanlar; kantaron çayı hazırlanışı esnasında kaynatma yönteminin değil de demleme yönteminin kullanılması gerektiğini belirtmektedirler. 
  NOT: Kantaron yağı çayının tüketim sıklığı önemlidir. Çok fazla tüketilmesi vücuda yarar sağlamaktan çok zarar verebilir.

  Kantaron Yağının Saçlara Faydaları

  Kantaron yağı saçları besler ve güçlendirir aynı zamanda kepek sorunlarına da iyi gelir.

  NOT : Kantaron yağını birçok saç bakım ürünleriyle beraber kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra daha hızlı bir etki için kantaron yağını; zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı gibi birçok ürünlerle beraber karıştırdığınızda saçlarınızda gözle görülür bir değişim görebilirsiniz. Bahsedilen bu karışımı saç uçlarınıza ve saç derinize iyi bir şekilde uyguladıktan sonra bir miktar bekletip saçınızı yıkayabilirsiniz.

  sari kantaron yagi

  Sarı Ve Kırmızı Kantaron Yağı

  Piyasada iki çeşit kantaron yağı bulunmaktadır. Bunlar sarı ver kırmızı kantaron yağıdır. Aslında ikisi de aynı bitkiden oluşur fakat aralarındaki tek fark sarı kantaron yağı kurutulmuş kantaron bitkisinden kırmızı kantaron yağı ise taze kantaron bitkisinden oluşur.

  Genellikle aktarlardan temin edebileceğiniz bu iki yağın faydaları da saymakla bitmez. Fakat her iki ürünün gereğinden fazla tüketilmesi durumunda faydasından çok zararının görülmesi kanıksanamayan bir gerçektir. Bunun yanı sıra hassas bir yapıya sahipseniz kantaron yağını her gün kullanmak yerine haftada bir veya iki kez kullanmanız size daha yararlı olacaktır. Ayrıca sarı veya kırmızı kantaron yağını ağız yoluyla tüketiminde bir tatlı kaşığını geçmemesi önerilir.

  NOT: Bunun yanı sıra ilaç kullanan veya kronik hastalığa sahip olan bireylerin kantaron yağını tüketmeden önce hekime danışması önerilir.

  Sarı Kantaron Yağı Nedir?

  Sarı kantaron yağı; çiçeklenme döneminde bitkide bulunan çiçek ve tomurcukların toplanıp kurutulmasıyla kullanılır hale gelir. Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılan sarı kantaron yağı özellikle Amerika’ da popüler olan ve günümüzde hala popülerliğini devam ettiren bir bitki türüdür. 
  Ayrıca Avrupa ülkelerinde uzun süredir ruhsal hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. 
  Eski çağlarda insanlara şifa olması sebebiyle birçok medeniyette tercih edilen kantaron yağı özellikle Yunan ve Roma medeniyetlerinde kötü büyülere karşı koruyucu bir bitki olarak da kullanılmıştır. 
  Geçmiş tarihlerde ise sarı renkli çiçekleri toplanarak güneşin altında zeytinyağında bekletilirdi. Bu karışım kırmızı renk aldıktan sonra vücutta oluşan yara ve yanık gibi vakalarda merhem olarak kullanılırdı.

  Sarı kantaron yağının faydaları;

  Sarı kantaron yağının en bilinen faydası yara ve yanıkları iyileştirici etkisi olmasıdır.

  Sarı Kantaron Yağı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

  kantaron yaginin faydalari

  Sarı Kantaron Yağı Ciltte Nasıl Kullanılır?

  Sarı kantaron yağı cilde uygulandığında ciltte gözle görülür bir beyazlama etkisinin olduğu görülmektedir. 
  Peki bu etkiyi yaşamak istiyorsanız sırayla uygulamanız gereken adımlar şunlardır;
  Kantaron bitkisinin çiçeklerini ayıklayıp duru suyla yıkayın. Yıkadıktan sonra ise kurulayın. Ardından hava almayacak bir kavanoza çiçekleri koyup üzerine zeytinyağı ilave edin. Bu işlemi yaklaşık 45-50 gün bekletin. Bu zaman zarfında her gün en az bir defa kavanozu çalkalamayı unutmayın. Karışımın rengi koyulaştığı zaman kantaron yağı kullanıma hazır demektir. 
  Bahsedilen karışımın cilde uygulanışı;

  NOT :  Bu uygulama sayesinde yaklaşık bir ay içerisinde cilt tonunuzda veya cildinizde oluşan lekelerde gözle görülür beyazlama olacaktır. Unutmayın ki bahsedilen bu durumun cildinizde etkilerini görebilmenin şartı düzenli uygulamaktan geçer.

  Sarı Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

  Son dönemlerde popülerliği artan sarı kantaron yağını birçok kişi evde yapıp kullanmak istemektedir. Bu sebeple kantaron yağının yapılışı ve gerekli olan püf noktalarını içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

  İşte uygulamanız gereken adımlar;

  NOT : Kantaron yağını elde etmek için; orta büyüklükteki bir kavanoza bir demet kantaron çiçeği yeterlidir.

  Yazı kaynağı : npistanbul.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap