Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kanguru matematik sınav giriş belgesi

  1 ziyaretçi

  kanguru matematik sınav giriş belgesi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kanguru Matematik Nedir? Sınav Tarihleri - MentalUP

  Kanguru Matematik Nedir? Sınav Tarihleri - MentalUP

  Kanguru Matematik ya da Kanguru Matematik Sınavı olarak bilinen bu sınav, merkezi Fransa’da bulunan Association Kangourou Sans Frontieres derneği tarafından yapılan ödüllü bir matematik yarışmasıdır. 90 ülkede 7 milyondan fazla öğrencinin katılımı ile 1991 yılından bu yana gerçekleştirilen Kanguru Matematik Yarışması, Türkiye’de ise ilk defa 2015 yılında yapıldı.

  1. sınıf ile 12. sınıf arasındaki tüm öğrencilerin katılabildiği Kanguru Sınavı ile dünya genelinde çocuklara matematiğin sevdirilmesi ve matematiksel becerilerin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır. Kanguru sınavında günlük yaşamdan hareketle hazırlanan; oyunlaştırılmış problemler/sorular sunulur ve böylece matematiğin hayatın içindeki kullanım alanları da çocuklara öğretilmiş olur.

  Her sene, ülkelerin akademisyenleri ve/veya matematik öğretmenleri tarafından hazırlanan birbirinden farklı; yaratıcı ve benzersiz matematik soruları/problemleri ile öğrencilerin matematiksel becerilerini geliştirmek ve matematiğe daha ilgili olmalarını sağlamak amaçlanır.

  Kanguru Matematik Sınavı için veliler ya da öğrenciler internette genelde şu aramaları yapıyorlar:

  İşte, yukarıdaki tüm soruların cevabını ilk paragrafta verdik. Şimdi Kanguru Matematik ile ilgili sık sorular soruların cevaplarına geçelim.

  Kanguru Matematik Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Kanguru Matematik Yarışması için 2 farklı kayıt türü var:

  Okul aracılığıyla kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler, okul idaresi ya da öğretmenlerine başvurabilirler. Ayrıca okul öğretmenleri, eğer okul yarışmaya katılacaksa kendi öğrencilerini kaydedebiliyorlar.

  Eğer, okulunuz Kanguru Matematik Yarışması’na girmeyecekse bireysel başvuru yapabiliyorsunuz. Bunun için resmi internet sitesi üzerinden aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz:

  Ardından size bir şifre gelecektir. Bu şifre ile öğrenci girişi yapmalısınız. Sonrasında ise kredi kartı ya da banka kartı ile ödemenizi yaparak (40 TL) kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

  Sınav merkezi olarak size en yakın okulu seçmeniz gerektiğini unutmayın. Bu işlemlerden sonra yapacağınız tek şey, hazırlanarak sınav tarihini beklemek. Sınav tarihi geldiğinde seçtiğiniz okula giderek sınava girebilirsiniz. Öğrenciler, sabah 10.00’da sınava girdiklerinden daha öncesinde okulda olmalarında fayda var.

  Sınav günü beklenmedik bir sorun yaşamak istemiyorsanız sınav giriş belgenizi Kanguru Matematik sitesi üzerinden kontrol etmeyi unutmayın. Ayrıca sınav günü, giriş belgenizin ve kimliğinizin yanınızda olması zorunludur.

  Kanguru Matematik Sınavı’na 1. sınıf - 12. sınıf arası tüm öğrenciler katılabiliyor. Daha net bir ifadeyle: Lise son sınıfa kadar tüm öğrencilere açık. İlköğretim 1 ve 2. Sınıflar sadece okul kaydı yaptırarak yüz yüze sınava katılabiliyorlar. Yani, bireysel kayıt yaptırarak katılamıyorlar.

  İlköğretim 1 ve 2. Sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin sadece okul kaydı ile katılabilmesinin sebebi, minikleri yarışma ve rekabet içeren ortamlardan ayrıştırmak ve sorun yaşamalarını engellemek olarak belirtiliyor. Yine de tüm 1 ve 2. sınıf öğrencilerinin kendi öğretmenleri rehberliğinde ve kendi okullarında Kanguru Matematik Yarışması’na katılabileceğini belirtelim. Yalnız, bu sınıflar için seviye ya da final sınavları yapılmıyor. Eğer, okul isterse; okulların sıralaması verilebiliyor. Böylece minik öğrenciler, matematik aktiviteleri yaparak, gelecek yıllara daha hazır bir hale gelebiliyorlar.

  Bir okulun Kanguru Sınavı’na katılım sağlayabilmesi için devlet okulları en az 8 öğrenci, özel okullar ise en az 15 öğrenciyi dahil etmek zorunda.

  Kanguru Matematik Yarışması’nda final sınavları için ücret ödemeniz gerekmiyor ancak ilk aşamadaki kargo, kırtasiye, zeka oyunları dağıtımı, verilecek ödüller, final sınavında yer alacak gözetmenlerin ücretleri, yazılım giderleri, ofis koordinasyon giderleri, yayın giderleri ve uluslararası aidat giderleri gibi masraf kalemleri için öğrenci başına 40 TL harç ödenmesi gerekiyor.

  Kanguru Sınavı Ne Zaman?

  2022 yılında Kanguru Matematik Sınavı ilk aşaması 26 Mart 2022 Cumartesi günü, final sınavı ise 28 Mayıs 2022 Cumartesi günü yapıldı. Ayrıca 2022 için diğer tarihler ise şöyleydi:

  Kanguru Matematik 2023 sınav tarihlerinin bir kısmı açıklandı. Final sınavı ve diğer tarihler de açıklandığında burada bulabilirsiniz.

  Okul bazında %5’lik dilime girerek ilk aşama sınavını geçip finale kalma başarısı gösterenler, Kanguru Matematik Türkiye resmî sitesi olan kanguru-tr.com üzerinde yayınlanan final formunu doldurup ardından sınav merkezi seçimlerini yapacaklar. Okul değiştiren, nakil olan öğrenciler böylece sınav merkezlerini değiştirme şansına sahip olacaklar.

  Kanguru Sınavı, birbirini takip eden 2 aşamada yapılıyor. İlk sınav, öğrencilerin kendi okullarında yapılıyor. Okullar tarafından atanan gözetmen öğretmenler görev alıyor. İkinci sınav olan final sınavında ise Kanguru Matematik tarafından yetkilendirilen gözetmenler görev alıyor.

  2. aşama olan final sınavında; her ilde üniversiteler ya da derneğin seçtiği merkezler, sınav merkezi olarak belirleniyor.

  Önemli Not: Sınava giriş esnasında kimliğiniz ve sınav giriş belgenizi yanınızda bulundurmalısınız.

  Kanguru Matematik Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

  Kanguru Sınav Sonuçları, genellikle sınavı takip eden 3 hafta içerisinde açıklanır. Okul aracılığıyla kayıt yapan öğrencilerin öğretmenleri, tüm öğrencilerin sınav sonuçlarını kendi panelleri üzerinden görerek öğrencilerine iletebilirler.

  Bireysel olarak katılan öğrenciler de yine kendi üyelikleri ile giriş yaparak sınav sonuçlarına erişebilirler. Kanguru Matematik, elektronik posta ve SMS ile finalistlere ulaşıyor olsa da kimi zaman yaşanabilecek iletişim aksaklıklarından ötürü sınav sonuçlarınızı kendiniz takip etmeniz yararınıza olacaktır. Bununla birlikte öğretmenlerin ve velilerin resmi site üzerinden güncel duyuruları sık sık takip etmeleri önerilir.

  Sınav Sonuçlarına İtiraz

  Sınav sonuçlarına itiraz etmek isteyen öğretmen ya da veliler, sınav tarihini takip eden en geç 5 iş günü içerisinde itiraz başvurularını yapmış olmalıdır.

  Kanguru Matematik Ödülleri 2023

  Katılan öğrenciler, katılım sertifikası almaya hak kazanırlar. Bu belgeleri e-okul sistemindeki kendi profillerine kaydedebilirler. Ayrıca sınava giren tüm öğrencilere üstünde Kanguru Matematik Sınavı amblemi ve adı olan küçük zeka oyunları (Katamino, Abalone, Koridor vb) ile kırtasiye ürünleri verilebiliyor.

  Dereceye giren öğrenciler ise yurtdışında (Almanya, Polonya, Fransa, Uzakdoğu ülkeleri gibi…) düzenlenen kamplara katılma şansı kazanırlar. Bu kamplarda kendi ülkelerini temsil ederler. Ayrıca dereceye giren öğrencilere çeşitli madalyalar ve plaketler verilir.

  2021-2022 eğitim öğretim yılında; 3, 4, 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerinden birinci olanlara 1500 TL hediye çeki verildi. 8, 9 ve 10. sınıf öğrencilerinden birinci olanlar, Avrupa’da (Fransa ve Polonya) organize edilen Kanguru Matematik Kampları’na ücretsiz katılma şansı kazandılar. Buna ek olarak, Asya Uluslararası Matematik Olimpiyatları ve Dünya Matematik Oyunları’nda Türkiye’yi temsil edecek öğrenciler, Kanguru Matematik Yarışması’nda dereceye giren öğrencilerden seçilmektedir.

  8, 9, 10 ve 11. sınıf düzeyinde ikinci olan öğrenciler, Nesin Matematik Köyü 2020 Yaz Programları’ndan birine ücretsiz katılma hakkı elde ettiler.

  11 ve 12. sınıf seviyelerinde birinci olan öğrencilere 10 ay süresince ayda 300 ve toplam 3000 TL eğitim destek bursu ödendi.

  Her seviyede 2 ve 3. olan öğrencilere matematik kamplarına katılım, tablet bilgisayar gibi ödüllerin yanında 1 seferliğe mahsus 1000 TL eğitim bursu verilir.

  Kanguru Matematik Hazırlık

  Kanguru Matematik Yarışması ile matematiğin eğlenceli bir biçimde çocuklara sevdirilmesi amaçlanmaktadır. Her yıl yapılan sınavlarda sorulan eğlenceli ve yaratıcı sorular ile çocukların düşünme ve problem çözme becerilerinin de güçlendirilmesine çalışılmaktadır. Bu açıdan düşünüldüğünde, çocukları bir yarış atı gibi yarışa hazırlamak son derece yanlış bir tercih olacaktır. Yine de hem eğlenmelerini hem de Kanguru Matematik’te başarılı olmalarını istiyorsanız tıpkı Kanguru’da sorulan sorular gibi eğlenceli, yaratıcı ve problem çözme becerilerinin gelişimine katkı sunacak sorular, problemler ve zeka oyunları ile başlayabilirsiniz. Bunun için Kanguru Matematik sorularını çözme sürecinde yanında olabilir, MentalUP gibi zeka geliştirici oyunlar oynamasına yardımcı olabilirsiniz.

  Kanguru Matematik Soruları

  Kanguru Matematik soruları, tüm dünyada çocukların ve gençlerin matematiğe ilgisinin artırılması, matematiğin sevdirilmesi ve eğlenceli hale getirilmesi odağında hazırlanan sorulardır. Kanguru Matematik sınav soruları içerisinde bulunan çeşitli tiplerde yaratıcı problemleri çözen/çözmeye çalışan çocukların matematiksel ve bilişsel-zihinsel becerileri bu vasıta ile gelişme gösterebilir.

  Kanguru Matematik Soruları çözerek okul ve ders başarısını artırmak da mümkün. Dilerseniz matematik sorularını çözebilir, dilerseniz yüzlerce matematik seviyesinde oyunlar barındıran MentalUP Zeka Oyunları’nı deneyebilirsiniz.

  Kanguru sınavı sınıflara göre 75 - 90 dakika sürüyor. İlkokul öğrencileri, bu süre içinde 24 soruya cevap verirken ortaokul ve lise öğrencileri ise 30 soruya cevap veriyor olacaklar. Öğrencilerin bu aşamada dikkatli düşünerek problemleri çözmeye çalışmaları önerilir.

  Bu soruların dağılımları ve puan karşılıkları ise şöyledir:

  Kanguru Matematik İlkokul Soruları ve Puanları:

  Bu soruların tümüne doğru yanıt verenler 96 tam puan alıyor olacak.

  Kanguru Matematik Ortaokul - Lise Soruları ve Puanları:

  Bu soruların tümüne doğru yanıt verenler 120 tam puan alıyor olacak.

  Kanguru Matematik Sonuçları açıklandığında öğrenciler şu bilgilere ulaşabiliyor olacaklar:

  Kanguru Matematik Sınavları, başvuru koşulları ya da bir başka konuda aklınıza bir soru takılırsa aşağıdaki iletişim adreslerinden bilgi edinebilirsiniz.

  Sınav İletişim Telefonu: 0 533 688 04 83

  Elektronik Posta: [email protected]

  İletişim Adresi: Balmumcu Mah. Barbaros Bulvarı No:32 D:1 IBA Blokları A Blok Beşiktaş İstanbul

  Kanguru Matematik Hakkında Sık Sorulan Sorular

  Yazı kaynağı : www.mentalup.net

  Kanguru Matematik Ücret Şikayetleri - Şikayetvar

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap