Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kanal tedavisi sonrası diş üstüne basamama

  1 ziyaretçi

  kanal tedavisi sonrası diş üstüne basamama bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kanal Tedavisi

  Kanal Tedavisi

  Diğer yazılar:

      1- İmplant Diş Tedavisi

      2- Dikişsiz İmplant (Flepsiz İmplantoloji)

      3- Gülüş Tasarımı (Estetik Diş)

      4- Diş Beyazlatma (Blaching)

      5- Zirkonyum Diş Kaplama

      6- Ortodonti (diş teli) Tedavisi 

      7- Laminatee Veneer Diş Kaplaması (Yaprak Porselen)

      8- Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

  Yardımcı linkler:

      - En iyi Diş Hastanesi Maya Diş Yol Tarifi

      - Maya Diş WhatsApp İletişim Hattından Bize Yazın

      - Kayseri En İyi Diş Hekimleri

  Yazı kaynağı : www.mayadis.com.tr

  Kanal Tedavisi Sonrası Diş Üstüne Basamama Normal mi?

  🌀 Kanal tedavisi sonrası dişin üstüne basamama normal mi?

  Yeni yapılmış bir kanal tedavisi sonrası dişin üzerine basıldığında ağrı hissetmeniz normaldir

  Ama bu durum bütün kanal tedavisi işlemi sonrasında böyle bir sıkıntıyla karşılaşacağımız anlamına gelmemektedir.

  🌀 Kanal tedavisi sonrası dişin üstüne basamama ne zaman geçer?

  Dişinizi kullandığınızda oluşan ağrının geçme süresi, kanal tedavisi yapılan dişinizin kanal tedavisi yapılmadan önceki durumuyla ilişkilidir. Şöyle ki;

  📌 Çok fazla çürümemiş, çürük sadece sinire kadar geldiği için kanal tedavisi yapılmış dişlerin, üzerine basınca olan ağrılar bir hafta içinde büyük oranda azalacaktır.

  📌 Kötü durumda olan, yani uzun süredir ağrıyan, şişlik yapan dişlere yapılan kanal tedavisi sonrası diş üzerine basamama şikayeti biraz daha uzun sürebilir.

  📌 Bu süre bazen bir hafta, bazen bir ay kadar olabilir. Bir aydan daha fazla kanal tedavisi sonrası diş üzerine basamama şikayetiniz devam ederse doktorunuzu bu durumdan haberdar edin ve doktorunuzun söylediklerini harfiyen yerine getirmeye çalışın.

  🌀 Kanal tedavisi sonrası diş üzerine basamama şikayeti için ne yapılabilir?

  📌 Doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanın.

  📌 Kanal tedavisi yapılan bölge ile yemek yemeyin.

  📌 Kanal tedavisi yapılan dişinizde yükseklik varmış gibi hissediyorsanız ve bu his 1-2 gün içinde geçmediyse doktorumuzdan randevu alıp yüksekliğini almasını rica edebilirsiniz. Yemek yerken ağrınız büyük ihtimal azalacak ama devam edecektir.

  🌀 Kanal tedavisi sonrası diş üzerine basamama şikayetinin sebebi nedir?

  Diş kökünde iltihap olan dişlere kanal tedavisi yapıldıktan sonra iltihap hemen geçmeyeceği için baskı sonucu ağrı olabilir. Kanal tedavisi işlemi dişin içindeki sinir ve damarları alma işlemi olduğu için o bölgede yara oluşacaktır bu oluşan yaranın iyileşme süresince bir ağrı yapması normaldir. Kanal tedavisi sonrası diş üzerine basamama şikayetinin sebebi yaranın iyileşme sürecinde olmasıdır.

  Örnek vermek gerekirse vücudumuzda oluşan yaralar ne kadar büyük olursa o kadar geç iyileşir. Bu durumu kanal tedavisi yapılmış dişe uyarlarsak kanal tedavisi yapılan dişin önceki durumu ne kadar kötü ise o kadar geç iyileşme olur. Ama unutmayın bu demek değil ki kötü durumda olan dişlere yapılan kanal tedavileri sürekli ağrı yapar. Bizim şu an anlattıklarımız çok düşük yüzdeli olan işlemlerdir. Yani kanal tedavisi yaptığımız hastaların %98 inde ağrı olmaz.

  🌀 Kanal tedavisi yapılan dişimin üstüne basamama durumu bir aydır devam ediyor ne yapmam lazım?

  Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman kanal tedavisini yaptırdığınız doktorunuzdan çok vakit kaybetmeden randevu almanızı tavsiye ediyorum ama unutmamalısınız ki bu durum tedavi edilebileceği gibi dişiniz maalesef çekime gidebilir.

  Yazı kaynağı : hamzakeskin.com

  Kanal Tedavi Sonrası, Kanal Tedavisiyle ilgili Aklınıza Takılan Her Şey

  Kanal Tedavi Sonrası, Kanal Tedavisiyle ilgili Aklınıza Takılan Her Şey

  Öncelikle geçmiş olsun. Bu sayfayı ziyaret ettiğinize göre ya bizim hastamızsınız ya da internetten aramalarınızın sonucunda sitemize geldiniz. Hoş geldiniz 🙂 Kanal tedavisi sonrası dikkat edilecekler, 1. seans sonrasında neler olur, bittikten sonra neler olur bilgilendirmeye çalışacağım.

  Kanal tedavisiyle ilgili aklınızda soru işareti kalmaması için Kanal tedavisi nedir? başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

  Kanal tedavisi diş köklerine uygulanan bir tedavi şekli olup dişin çekimden önceki son durağı olduğunu hatırlatıp yazımıza geçebiliriz.

  Kanal Tedavisi Sonrasında Nelere Dikkat Edilir?

  Kanal tedavisi sonrası hekimlerimizin verdiği talimatlara uyarak rahat bir iyileşme süreci geçirebilirsiniz. Yapılan kanal tedavisinden sonra hangi durumlar oluşabilir? Genel olarak sizlerden gelen soruları yanıtlamaya çalışacağım. Yazımızla veya kanal tedavisi ile ilgili aklınıza takılan soruları bizlere yöneltebilirsiniz. 

  ▪ Kanal tedavisi sonrası ağrı olur mu?

  Anestezinin etkisi geçtikten sonra kanal tedavisi yapılan diş bölgesinde ağrı olabilir. Daha önce kullandığınız bir ağrı kesici varsa içebilirsiniz. (Günde 2-3 adetten fazla ağrı kesici almamaya çalışın.)

  ▪ Kanal tedavisi ilk seans sonrası ağrı olur mu?

  Kanal tedavisinden sonra ağrı olur mu maalesef ki olabilir.  ağrılar genellikle çok şiddetli olmayıp ağrı kesiciler ile geçmektedir. Çok nadir durumlarda ağrı kesici işe yaramaz ve kanal tedavisi ilk seans sonrası ağrı olabilir. Kanal tedavisi 1. seanstan sonra ağrı yaşarsanız ve geçmezse mutlaka doktorunuzu durumdan haberdar edin. Kanal tedavisinden sonra ağrı kaç gün sürer sorusuna normal koşullarda 1 veya 2 gün içinde ağrılarınız azalır.

  ▪ Kanal tedavisi sonrası diş üstüne basamama?

  Kanal tedavisi sonrası diş üstüne basamama veya basınca ağrı hissedebilirsiniz. Bunun sebebi dişinizin köküne işlem yapıldığı için o bölgede yara oluşur ve yaralı bölgeye yapılan baskılarda ağrı olduğu gibi dişinizde de ağrılar olabilir. Korkulacak bir şey yoktur. Bu durum kanal tedaviniz tamamen bittikten sonra da bir süre devam edebilir ama sonrasında kesinlikle geçecektir. Kanal tedavisi sonrası diş fırçalama rutininizi de aksatmamalısınız. 

  ▪ Kanal tedavi sonrası ağrı ve şişlik olur mu?

  Kanal tedavisi sonrası şişlik oluşabilir. Bu durumla karşılaştığınızda endişelenmenize gerek yoktur. Kanal tedavisi sonrası şişlik nadir de olsa başımıza gelmektedir. Bu durumda genellikle doktorunuzun size verdiği antibiyotiği kullanmanız gerekir. Doktorunuz bu çok az olan şişme ihtimalinden dolayı size antibiyotik yazmamış olabilir, doktorunuza danışıp antibiyotik alabilirsiniz.

  ▪ Kanal tedavi geçici dolgu düştü ne yapılabilir?

  Kanal tedavisi sonrası, tedavi gören dişinizin üzerine 2. seansta rahat bir şekilde çıkarılabilsin diye geçici bir dolgu yerleştirilir. Bu geçici dolgu dişinizin açık olan kanallarına rahat bir şekilde yemek artıklarının ve tükürüğün girmesini engellemek ve dişin içine yerleştirilen ilacın dişin içerisinde kalmasını sağlamak için konulur. Adı üzerinde çok kuvvetli bir dolgu olmadığı için, geçici dolgunuzun desteksiz kalan bazı kısımları düşebilir. Geçici dolgu parçaları ağzınıza gelebilir ama endişelenmenizi gerektirecek bir durum büyük ihtimal yoktur.

  Böyle bir durum başınıza geldiğinde kanal tedavisi yapılan diş bölgesine aynada bakın ve geçici dolgu parçalarının bazılarını hala dişinizin üzerinde görüyorsanız bir sorun yoktur. Bir sonraki randevunuza gelebilirsiniz. Ama düşen geçici dolgudan sonra dilinize yara yapacak bir diş parçası varsa doktorunuzdan randevu alarak durumu doktorunuza bildirebilirsiniz.

  ▪ Kanal tedavi sonrası çiğneme ve yeme, içme?

  Kanal tedavisi birinci seans sonrasında çiğneme işlemi yapılırken dikkat edilmesi gerekir. Özellikle kanal tedavisi yapılan bölgeyle çiğneme yapılmaması gerekir. Sakız, jelibon vb. yapışkanlı yiyeceklerden uzak durulması gerekir. Çünkü geçici dolguyu yapışkanlığının etkisiyle çıkarabilir. Ayrıca dişiniz çok güçlü olmayacağı için, desteksiz diş dokularına yapılacak baskıyla dişiniz kırılabilir. İlla o bölgeyle yemek yenilecekse dikkatli bir çiğneme yapılmalıdır.

  Kanal tedavisi sonrası sigara veya alkol tüketimi bir gün boyunca yapılmamalıdır. Uyuşukluğu geçen bölge ağız fonksiyonlarını geri kazansa bile işlem yapıldığı için yara oluşumu olur. Enfeksiyon oluşumunu engellemek için ağız hijyenine dikkat etmelisiniz.

  ▪ Kanal tedavisi yapılan diş kırılırsa ne yapılır?

  Kanal tedavisi işlemi tamamen bittikten sonra kanal tedavili dişinizde kırılma olduysa o zaman dolgu ya da kaplama yapılması gerekmektedir. Ya da en kötü ihtimal dişiniz çekilebilir ama bu en son istediğimiz bir durumdur. Kanal tedavisi 1. seansı yapılan dişimizin çürükleri temizlendikten sonra bazı diş duvarları güçsüz kalıp kırılabilir. Bu durum doktorunuz dişi temizlerken de olabileceği gibi size geçici dolgu yapıldıktan sonrada olabilir. Bu durumda diş kırıldıktan sonra ağrınız olmuyorsa bir sorun yoktur ama kırıldıktan sonra diş kanal tedavisi sonrası ağrı yapıyorsa diş hekiminizden bilgi almanız gerekebilir.

  ▪ Kanal tedavi ilk seans sonrası koku olur mu?

  Kanal tedavisi ilk seansında doktorunuz dişin içine ilaç veya ilaçlar koyup geçici dolguyla üzerini kapatır. Bu ilaçlardan bazılarının kokusu size alışılmışın dışında gelir ve ağız tadınızı bozabilir. Bu durumda bu tat ve koku sizi çok rahatsız ediyorsa doktorunuzu bilgilendirip randevu alabilirsiniz ya da randevunuzu bekleyebilirsiniz.

  ▪ Kanal tedavisinin zararı var mı?

  Bilinen herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Aklınıza böyle bir soru gelirse diye buraya eklemek istedim:)

  ▪ Kanal tedavisi sonrası kaplama şart mı?

  Yukarıdaki dolgu maddesinde açıkladığımız üzere kanal tedavisi yapılan dişteki madde kaybının miktarına göre dişimize ya kaplama yaparız yada dolgu. Doktorunuz kanal tedavisi sonrası kaplama yapılması gerekiyor diyorsa yapılması gerekir.

  ▪ Kanal tedavisi sonrası antibiyotik kullanılır mı?

  Bazı kanal tedavisi yaptığımız hastalarımıza antibiyotik kullanılmasını söylerken bazılarına bu durumdan hiç bahsetmeyiz. Çünkü her kanal tedavisi yaptığımız dişte iltihap olacak diye bir şey yoktur. Antibiyotik kullanımı hassas bir konu olduğu için hekiminizin dediklerini dikkate alarak ona göre antibiyotik kullanırsanız tedaviniz daha hızlı tamamlanır.

  ▪ Başarısız kanal tedavisi nasıl anlaşılır?

  Başarısız kanal tedavisi belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Başlıca belirtiler; ağrı, hassasiyet, şişme, sinüs sorunları gibi rahatsız edici durumlardır.

  Kanal tedavisi sonrası diş üstüne basamama nedendir?

  Kanal tedavisi sonrası diş üstüne basamama nedeni ilgili dişin köküne işlem yapıldığından dolayı o bölgede yara oluşur ve yaralı bölgeye yapılan baskılar ağrıya sebebiyet verir. Korkmanıza gerek yoktur. Kanal tedavisi sonrası diş üstüne basamama bir süre daha devam edebilir ama kesinlikle geçecektir.

  Kanal Tedavisi Aşamaları

  Kanal tedavisi videolu anlatım.

  Kanal Tedavisi Sonrası Dolgu Çeşitleri

  Kanal tedavisi sonrası 1. seansta bitmediyse öncelikle geçici dolgu yapılır. Kanal tedavisi bittikten sonra kompozit yani beyaz dolgu veya amalgam dolgu yapılır. Dişin doğal miktarının boyutuna göre kaplama yapılıp yapılmayacağına doktorunuz karar verir.

  Dolgu sonrası nelere dikkat edilir? Öğrenmek için tıklayın.

  Kanal tedavisi uzmanından whatsapp üzerinden randevu almak için tıklayın.

  0553 333 5530 numaralı telefonu arayarak kanal tedavisi uzmanından randevu istiyorum diyerek randevu alabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : hamzakeskin.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap