Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kanal istanbul projesi temeli ne zaman başlayacak

  1 ziyaretçi

  kanal istanbul projesi temeli ne zaman başlayacak bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kanal İstanbul Projesi ne zaman başlayacak? Kanal İstanbul Projesinin amacı nedir? Kanal İstanbul Projesi güze | Gündem Haberleri

  Kanal İstanbul Projesi ne zaman başlayacak? Kanal İstanbul Projesinin amacı nedir? Kanal İstanbul Projesi güze | Gündem Haberleri

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 27 Nisan 2011'de "çılgın proje" olarak açıkladığı Kanal İstanbul 45 kilometre uzunluğa, 21 metre derinliğe, 275 metre taban genişliğine, en dar yerinde 360 metre su yüzeyi genişliğine sahip olacak. Kanal'ın iki yakasına ise toplam 500 bin kişilik bir şehir kurulacak.

  Kanal İstanbul Projesi kapsamında, Küçükçekmece Gölü - Sazlıdere Barajı - Terkos Doğusunu takip eden Kanal Koridorunun yaklaşık 6.149 m’lik kısmı İstanbul ili, Küçükçekmece ilçesi sınırları içerisinde, yaklaşık 3.189 m’lik kısmı İstanbul ili, Avcılar ilçesi sınırları içerisinde, yaklaşık 6.061 m’lik kısmı İstanbul ili, Başakşehir ilçesi sınırları içerisinde ve kalan yaklaşık 27.383 m’lik kısmı ise İstanbul ili, Arnavutköy ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor.

  KANAL İSTANBUL PROJESİNİN AMACI NEDİR?

  Kanal İstanbul Projesi'nin amacı, İstanbul Boğazı'nın tarihsel ve kültürel dokusunun korunması ve güvenliğinin arttırılması, İstanbul Boğazı'nda öncelikle deniz trafiğinden kaynaklanan yükün azaltılması ve Boğaz güvenliğinin artırılmasıdır.

  KANAL İSTANBUL PROJESİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

  Kanal İstanbul'un temeli 26 Haziran'da atılacak. 6 köprüden ilkinin temel atma törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılması bekleniyor.

  KANAL İSTANBUL NEREDEN GEÇECEK? GÜZERGAHI NERESİ?

  Kanal İstanbul'un güzergahı Karadeniz kıyısındaki Karaburun'dan başlayacak, Arnavutköy, Esenyurt, Başakşehir, Avcılar ve Esenyurt'tan geçip Marmara'ya Küçükçekmece'den bağlanacak.

  KANAL İSTANBUL NE KADAR SÜRECEK?

  Rapora göre projenin inşaat çalışmalarının 4 yılı kazı olmak üzere toplam 7 yılda tamamlanacağı öngörülüyor. Projenin inşaat maliyeti 60 milyar TL, deplasmanlar ve geçişler yaklaşık 15 milyar TL olmak üzere toplam 75 milyar TL olarak öngörülüyor.

  Yazı kaynağı : www.haberturk.com

  kanal istanbul ne zaman başlayacak

  kanal istanbul ne zaman başlayacak

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamada, "İki gün önce Sayın Cumhurbaşkanımız grup toplantısında müjdesini verdiler. İnşallah Kanal İstanbul projemizin de temellerini tıpkı bu projede olduğu gibi (HİTAM Üretim ve Ticaret Üssü) yaz aylarında atacağız. İnşallah eş zamanlı bir şekilde süreç tamamlanacak ve açılışlarını da yine hep birlikte yapacağız." diye konuştu.

  Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı, HİTAM proje alanının Kanal İstanbul proje alanına sadece 2 kilometre uzaklıkta olduğunu dile getirerek, "İki gün önce Sayın Cumhurbaşkanımız grup toplantısında müjdesini verdiler. İnşallah Kanal İstanbul projemizin de temellerini tıpkı bu projede olduğu gibi yaz aylarında atacağız. İnşallah eş zamanlı bir şekilde süreç tamamlanacak ve açılışlarını da yine hep birlikte yapacağız." dedi.

  Türkiye'nin jeopolitik ve jeostratejik olarak...

  Yazı kaynağı : emlakkulisi.com

  kanal istanbul inşaatı ne zaman başlıyor

  kanal istanbul inşaatı ne zaman başlıyor

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "hayalim" dediği, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ise, "cinayet projesi" olarak nitelediği, çılgın proje Kanal İstanbul'un yapım takvimini 2019-2023 stratejik planında açıkladı. Buna göre, "İstanbul Boğazı’nın trafik yükünü azaltacak uluslararası bir su yolu oluşturmak" için yapılması planlanan Kanal İstanbul’un, 2023 yılına kadar yüzde 60’ının tamamlanması planlanıyor. 

  Milliyet'teyer alan habere göre; Kanal İstanbul projesinin toplam 75 milyar liraya mal olması planlanıyor. Proje için 2023’e kadar 45 milyar lira harcanması öngörüldü. Planda, "İhale sürecinde yapılan itirazlardan kaynaklanan gecikmeler, yatırım maliyetinin çok yüksek olması nedeniyle özel sektör girişimciliğinin yetersiz kalması" Kanal İstanbul'un riskli yönleri olarak değerlendirildi.

  Yapay su yolu

  Kanal İstanbul projesi, Karadeniz ile Marmara Denizi arasında yapay bir su yolunun açılmasını öngörüyor....

  Yazı kaynağı : emlakkulisi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap