Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kan şekeri düşmesi belirtileri

  1 ziyaretçi

  kan şekeri düşmesi belirtileri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kan Şekerinin Düşmesi (Hipoglisemi) Belirtileri – Near East University Hospital

  Kan şekeri düşüklüğüne genelde neden olan etkenler çeşitli hormonal bozukluklar ve beslenme sorunlarıdır. Bu sorun bütünsel sağlık açısından özellikle önemlidir. Beynimizin neredeyse tek yakıtı gıda ve içeceklerde bulunan glikozdur. Bu nedenle özellikle beyinsel fonksiyonlarımızın sağlıklı bir şekilde yürümesi için kan şekerimizin  belli bir seviyede tutulması gerekir.

  Aç kaldığınızda  aşırı sinirlilik, tahammülsüzlük, sıkıntı hissi, terleme, baş dönmesi, çarpıntı, fenalık hissi, iç çekilmesi, yemek sonrası uyku ve tatlıya aşırı düşkünlük kan şekeri düşüklüğünde en sık görülen belirtiler olmakla beraber; bunların yanı sıra halsizlik, uzun süreli yorgunluk, mutsuzluk, kilo kontrolünde güçlük yaşanması, sık acıkma gibi şikayetlerde kan şekeri düşüklüğünde görülen diğer belirtilerdir.

  Kan şekeri düşüklüğü hafif, orta ve şiddetli derecelerde olabilir.

  Hafif derecedeki kan şekeri düşüklüğünde terleme olur. Terleme genelde boynun arka kısmında ve saç diplerinde görülebilir. Ayrıca sinirlilik, titreme, güçsüzlük, aşırı açlık, mide bulantısı, baş ağrısı, baş dönmesi, bulanık görme, endişeli hissetme ve kalp atım hızında artış gibi belirtiler görülebilmektedir. Bu semptomlar şeker içeren yiyecekler yendikten sonra iyileşir. Bu döngü böyle devam eder.

  Orta derecedeki kan şekeri düşüklüğünde biraz daha ciddi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Olaylara konsantre olamama, kafa karışıklığı, asabiyet, karmaşık konuşma, yerinde duramama ve ağlama, çabuk kızma gibi kişilik değişiklikleri olabilmektedir.

  Kan şekerinin şiddetli derecede seyrettiği durumlarda ise genelde bilinç kaybı, inme, nöbet ve en kötüsü ölüm gibi vakalar ortaya çıkabilmektedir.

  Yazı kaynağı : neareasthospital.com

  Kan Şekeri Neden Düşer? Kan Şekeri Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

  Kan Şekeri Neden Düşer?

  Pek çok kişi, yaşamı boyunca kan şekeri düşmesi ve bunun belirtileri ile karşılaşabilir. Kan şekeri düşmesi, kişinin yaşamını etkileyecek bir durumdur. Hipoglisemi olarak adlandırılan kan şekerinin düşmesi durumu, farklı sebeplerle ortaya çıkabilir. Kan şekeri düştüğünde bazı belirtilerle bunu anlayabiliriz. En sık gözlenen hipoglisemi belirtileri şöyle listenebilir:

  Kan Şekeri Düşüklüğünün Belirtileri [1]
  ●      Bulanık görme

  ●      Hızlı kalp atışı

  ●      Hızlı soluk alıp verme

  ●      Ani ruh hali değişimi

  ●      Aniden sinirlenmek

  ●      Sürekli yorgun ve halsiz hissetmek

  ●      Sebepsiz ağlama

  ●      Gereksiz korku

  ●      Konsantrasyon bozukluğu

  ●      Fark edilecek derecede soluk beniz

  ●      Yoğun baş ağrısı

  ●      Titreme

  ●      Açlık

  ●      Baş dönmesi

  ●      Soğuk terleme

  ●      Aşırı terleme

  ●      Ciltte karıncalanma

  ●      Dudak çevresinde ve dilde uyuşma, karıncalanma

  ●      Karın ağrısı

  ●      Bacak titremesi

  ●      Bilinç kaybı

  ●      Konuşma güçlüğü

  Kan Şekeri Düşmesinin Nedenleri
  Kandaki şeker oranının aniden düşmesi, önemli bir durumdur ve insan sağlığı için fazla risk barındırır.[1] Bu nedenle yukarıdaki belirtilerin birden fazlası söz konusu olduğunda sağlık uzmanına başvurmak gerekir. Peki, kan şekeri neden düşer ya da hipogliseminin nedenleri nelerdir?

  Hipogliseminin nedenleri, kişiye özeldir. Ancak genel bir yaklaşımla bazı ortak nedenler olduğu saptanmıştır.

  Kan şekerinin düşmesine neden olan durumlar [1]:

  ·    Gereğinden fazla insülin veya oral antidiyabetik kullanmak,
  ·       Yemekleri ve ara öğünleri düzensiz saatlerde yemek
  ·       Öğünlerde gereksinimden az karbonhidrat almak
  ·       İlaçları yanlış zamanda kullanmak,
  ·       Her zamankinden fazla egzersiz yapmak,
  ·       Alkol kullanmak,
  ·       Kadınlarda adet kanamasının başlaması,
  ·       İnsülin enjeksiyonlarının yerini değiştirmek,
  ·       Sindirim güçlüğü, mide boşalmasının gecikmesi
  ·       Soğuk/ılık ortamdan çok sıcak ortama geçmek.

  Kan Şekeri Düşerse Ne Olur?


  Kan şekerinin düşmesi, kandaki şeker oranının azlığına bağlı olarak farklı belirtilere neden olur. Ancak burada kandaki şeker miktarı belirleyicidir. Örneğin tolere edilebilecek oranlar, sadece geçici halsizlik ve uyku isteğine neden olurken yüksek seviyede kan şekeri düşmesi, komaya, bilinç kaybına neden olabilir.[1] Peki, kandaki şeker oranının düşmemesi için önlem almak mümkün mü?

  Kan Şekerinin Düşmemesi İçin Ne Yapmalı?


  Kan şekeri düştüğünde hipoglisemi ortaya çıkıyor. Hipoglisemi ise sanılanın aksine bir hastalığı değil de bir durumu ifade ediyor. Kişinin yakınmalarının kanda ihtiyacı karşılayacak düzeyde şekerin bulunamamasından kaynaklandığı bir durum. Ancak bu durum, kişinin yaşamını tehlikeye atacak seviyeye de gelebilir. Burada kan şekeri seviyesini kontrol altına almak büyük önem taşır. Kan şekeri seviyesini dengede tutmak için: [2]

  ●      Sık öğünler ve küçük porsiyonlar tercih edin.

  ●      Hamur, makarna, unlu ve şekerli tatlılar yerine lifli gıdaları tercih edin.

  ●      Porsiyon kontrolü yapın.

  ●      Kan şekeri seviyesini ölçün.

  Hipoglisemide Evde Şeker Ölçümü Önemlidir!
  Kan şekeri düşmesi durumunu yaşıyorsanız başka bir deyişle size, hipoglisemi tanısı konulmuş iseevde şeker ölçümü, günlük yaşamınızın bir parçası olmalıdır. Ancak evde şeker ölçümü yöntemlerinin hepsi, sürekli olarak kan şekeri ölçmenizi teşvik edecek kadar konforlu değildir. FreeStyle Libre Sürekli Şeker Ölçüm Cihazı ile kendi kendine şeker ölçümü yapabilirsiniz. [3] Parmak delmeden, sadece bir saniye içinde ve acı hissetmeden şeker ölçümü verisi alabilirsiniz. Üstelik bir anın değil son sekiz saatin şeker düzeyine ait bir indeks elde edebilirsiniz.

  FreeStyle Libre sürekli şeker ölçüm cihazının sunduğu konfor, kandan şeker seviyesini ölçmeye üşenme ya da ağrılı, acılı ölçüm yapma sorununa büyük bir çözüm sağlar.

  Kaynak 1: Türkiye Diyabet Vakfı, Diyabet Hakkında Her Şey, Hipoglisemi

  Kaynak 2: Medical Park, Şekeri Ne Düşürür?

  Kaynak 3: FreeStyle Libre Ürün Bilgisi

  ADC-39504 v.1.0 05/21

  Yazı kaynağı : www.libresensor.com

  Kan Şekeri Düşüklüğü (Hipoglisemi) Nedir?

  Ani Kan Şekeri Düşüklüğü

  resim 41.Çocuk/Ergende Hipoglisemi Tanımı ve Yaklaşım

  Diyabetli bir çocukta/ergende kan şekerinin 70 mg/dl’nin altına düşmesi hipoglisemi yani şeker düşüklüğü olarak tanımlanır. Hipoglisemi ile birlikte gelişen algılama güçlüğü ve halsizlik, hareket ve düşünme yeteneğini azaltır ve diyabetli yardıma ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle diyabetli çocuk ve ergenlerin diyabetini saklamadan sosyal çevresi (aile, okul çalışanları, arkadaşları gibi) ile paylaşması önemlidir. Diyabetlinin yakın çevresinde olan bireylerin, hipoglisemi belirtilerini ve tedavisini çok iyi bilmeleri gerekmektedir.

  2.Hipoglisemi Nedenleri Nelerdir?

  3. Hipoglisemi Belirtileri Nelerdir?

  Kişiden kişiye ya da aynı kişide zaman içinde değişiklik gösterebilir.

  4.Hipoglisemiden Korunma

  Hipoglisemiden korunmanın en iyi yolu sık kan şekeri ölçümü ve her zaman hipoglisemiyi tedaviye hazır olmaktır. Aşağıda belirtilen hususlara dikkat etmek büyük önem taşır.

  5. Kreşte/Okulda/Dershanede Hipoglisemiye Karşı Önlemler

  Yazı kaynağı : sagligim.gov.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap