Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kamu çerçeve protokolü 2023 son dakika

  1 ziyaretçi

  kamu çerçeve protokolü 2023 son dakika bilgi90'dan bulabilirsiniz

  T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı | 2023-2025 Dönemi Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü İçin Resmi Görüşmeler Başladı

  T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı | 2023-2025 Dönemi Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü İçin Resmi Görüşmeler Başladı

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri kapsamında Türk-İş heyetini kabul etti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda işçi ve işveren kesimleri ile birlikte gerçekleştirilen görüşme ile 700 binden fazla kamu işçisini ilgilendiren 2023-2025 dönemini kapsayacak olan Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolüne ilişkin çalışmalar resmi olarak başlamış oldu.

  Görüşmelerin ardından açıklama yapan Türkiye İşçi Sendikaları (Türk-İş) Genel Başkanı Ergün Atalay, “700 bin kamu işçisi ile ilgili 2023 yılı toplu sözleşme görüşmelerine bugün resmen başladık. Bir birde başlayan görüşmelerde yüzde 30 civarında arkadaşımız, üç birde de yüzde 70 civarında 700 bin işçimizin sözleşme görüşmeleri. Ayın 9’unda Bakan Beyle bir toplantı yapmıştık, bugün de ilk resmi toplantıyı işveren temsilcisiyle beraber yaptık. 2023 yılında bizim taleplerimizin başında asgari ücretten sonra özellikle tabanda bir iyileştirme yapmamız gerektiği vardı. 10-15 yıllık arkadaşlarımız asgari ücret seviyesine yaklaştı böyle bir sıkıntımız var. Akabinde bir birden geçerli olmak üzere işçi arkadaşlarımıza refah payı verilmesi, ardından 2023 yılında işçilere verilecek zam ile ilgili bugün Türk-İş adına Komisyon Başkanı Ramazan Bey, Pazartesi günü de bizim dışımızda Hak-İş’ten iki tane genel başkan yardımcısı ile beraber ortak bir toplantı yapacaklar” diye konuştu.

  Kamu Koordinasyon Kurulu’nu bir ay önce kurduklarını anımsatan Atalay, şöyle devam etti:

  “Üçüncü toplantıyı arkadaşlarımız bu hafta yaptı. Tabii bunun kadar önemli olan bir konu da taşeronlarla ilgili bir çözüm bulmamız gerekiyor. Hükümetin 2019 yılında 696 sayılı KHK ile kadroya geçenlerle ilgili bize bir sözü var. KİT’ler başta olmak üzere ülke gündeminden taşeron lafını kaldırmamız gerekiyor. Türk-İş’in talebi ve sendikaların talebi budur.”

  Taşeron ve geçici işçi konusunun bu dönemde çözülmesi gerektiğine değinen Atalay, “696 sayılı KHK ile ilgili emekliliği dolanların meselesi var. Onunla ilgili de tamam dediler. Tayinlerle, eş durumuyla ilgili talebimizi de Bakan Beye bir daha yineledik. Aile huzuru açısından bu meseleye bir çözüm bulmak gerekiyor. Çünkü bu sürdürülebilir bir iş değil. Bunlarla ilgili her gün talepler geliyor” ifadesini kullandı.

  Atalay, komisyonun iyileştirme, refah payı ve 2023 zammını birlikte çalışacağını belirterek, “Önümüzdeki günlerde de bu maddelerin dışında 2023 için zam talebimizi kamuoyuna açıklarız. Asgari ücretin biraz üzerinde ücretle 10-15 senedir kendi mesleklerinde uzman olan kurumlarda çalışan milyonlarca insan var. Onların ikramiyeleri, sosyal hakları var. Asgari ücretlinin öyle bir şeyi yok. Ne gerekiyorsa kararına bizim komisyon Hak-İş ile beraber oturup karar verecekler. Çözeceğimize inanıyorum. İnşallah toplumun beklentisini karşılayacak güzel bir rakam alırız” dedi.

  Görüşmeye Kamu İşveren Sendikası Genel Sekreteri Adnan Çiçek de katıldı.

  Yazı kaynağı : www.csgb.gov.tr

  HAK-İŞ, KAMU TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİ ÇERÇEVE PROTOKOLÜ GÖRÜŞMELERİNE BAŞLADI - HAK-İŞ Konfederasyonu

  HAK-İŞ, KAMU TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİ ÇERÇEVE PROTOKOLÜ GÖRÜŞMELERİNE BAŞLADI - HAK-İŞ Konfederasyonu

  HAK-İŞ, KAMU TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİ ÇERÇEVE PROTOKOLÜ GÖRÜŞMELERİNE BAŞLADI

  Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmeleri kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında bir araya geldi.

  Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Genel Başkan Yardımcılarımız Yunus Değirmenci ve Dr. Osman Yıldız, 23 Ocak 2023 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Bakanlıkta bir araya geldi. Görüşmede, Çalışma Genel Müdürü Saadettin Akyıl ve TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek de yer aldı.

  Arslan, HAK-İŞ’in 2023 – 2024 dönemi Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolüne ilişkin talep ve önerilerini sundu. 

  “Verimli Bir Toplantı Gerçekleştirdik” 

  Genel Başkanımız Mahmut Arslan görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “HAK-İŞ Konfederasyonu Kamu Çerçeve Protokolü Koordinasyon Kurulu olarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Prof. Dr. Vedat Bilgin bakanımızı ziyaret ettik. Özellikle kamu çerçeve protokolünün kapsamındaki çalışanlarımız ile ilgili yararlı, kapsamlı, son derece verimli bir toplantıyı gerçekleştirdik” dedi. 

  “Protokolün Tüm Kamu Çalışanlarını Kapsamasına İlişkin Mutabakat”

  HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, kamu da çalışan tüm işçiler adına bir kamu çerçeve protokolü gerçekleştirilmesi konusunda Sayın Bakanla bir mutabakat içinde olduklarını belirten Arslan, “Bu son derece önemli ve yeni bir durum. Dolayısıyla kamu işverenler sendikasına üye olmasalar bile, tüm kamu kurumlarında çalışan işçiler adına, bir kamu çerçeve protokolü hedefimiz var, Sayın Bakanla. Sayın Bakanımızın bu konudaki kararlılığı bizim için son derece önemli ve bu nedenle Sayın Bakanımıza teşekkür etmek istiyoruz” dedi. 

  “Ortak Çalışma Yapılacak”

  Arslan, HAK-İŞ’in Kamu Çerçeve Protokolü ile ilgili süreci başlattığını anımsatarak, Genel Başkan Yardımcımız Yunus Değirmenci’nin başkanlığında, Genel Başkan Yardımcımız Dr. Osman Yıldız ile birlikte HAK-İŞ Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulunun çalışmalarını başlattığını ve sürdürdüğünü söyledi.

  Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın daveti üzerine, Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü konusunda Türk-İş ile ortak çalışma kararı aldığını ifade eden Arslan, “Geçen dönemde, kamu çerçeve protokolünü HAK-İŞ ve Türk-İş ortaklaşa gerçekleştirmiştik. Bu dönem de ortak çalışma kararı aldık ve bu karar gereği bugün saat 15.00’te Koordinasyon Kurulumuz, Türk-İş Koordinasyon Kurulu ile ortak bir çalışma yapacaklar. Bu çalışmalar çerçevesinde yol haritamızı iki konfederasyon ortaklaştıracağız ve bir an evvel kamu çerçeve protokolünün imzalanması konusunda çalışmalarımızı hızlandıracağız” dedi. 

  Taleplerimizi Sıraladık 

  Arslan, Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolünün taraflarca müzakerelerinin tamamlanıp en kısa zamanda imzalanmasını beklediklerini belirterek, geçen dönem kamu çerçeve protokolünde yer alan ve üç temel konuda hatırlatma yaptıklarını ifade etti. Arslan, ilk olarak, kamuda çalışan geçici mevsimlik işçilerin kadrolarının verilmesine ilişkin talebimizi dile getirdiğini belirterek, “EYT’den sonra ilk iş olarak geçici mevsimlik işçilerin kadro sorununun çözüleceği konusunda bir mutabakatımız var. Bugün onu bir kez daha teyit ettik” dedi. 

  Arslan, ikinci olarak 696 sayılı KHK ile kadro alan kamudaki çalışanların özlük haklarının iyileştirilmesi konusundaki mutabakatı hatırlatarak, bu konuyu da Sayın Bakanla tekrar gözden geçirdiklerini söyledi. Arslan, “Kadro alan kamu çalışanlarımızla, yerel yönetimlerde çalışan kamu işçilerine 6772 sayılı kanuna göre verilmesi gereken ilave tediyenin verilmesi, zorunlu emekliliğin ortadan kaldırılması, EYT içerisinde zorunlu emekliliğin kaldırılması konusunda mutabakatımız var ve Sayın Bakanımız o konuda da yine bizim talebimizi kabul ederek, o şekilde düzenleme yapıldı. Yine özlük haklarının iyileştirilmesi, tayin ve becayiş haklarının tanınması ve benzeri sorunların giderilmesi konusunda sayın bakanımızla imzaladığımız çerçeve protokolündeki hükümlerin aynen geçerli olduğunu ve bunların bu dönem için hayata geçirilmesi hususunda da bir mutabakatımız var” dedi. 

  Arslan, üçüncü olarak 696 ile kadro alamayan, taşeron şirketlerde çalışan işçilerin başta KİT’ler olmak üzere, kadrolarının verilmesi konusundaki mutabakatı anımsatarak, “Başta KİT’lerde çalışan ve KİT’lerin dışında taşeron firmalarda çalışan bizim rakamlarımıza göre 100 binin üzerindeki taşeron şirketlerdeki çalışan arkadaşlarımızın kadroya geçirilmesi konusundaki talebimizi sayın Bakanımızla yeniden teyitleştik” dedi. 

  Arslan, “Bu üç konudaki taleplerimizin inşallah Cumhurbaşkanlığı seçimi tarihinden önce hayata geçirilmesi ve kamu çerçeve protokolünde bunların kanunlaşmış olarak ortadan kaldırılması konusundaki beklentimizi tekrar ifade ettik” diye konuştu. Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolünün biran önce sonuçlandırılması konusunda Bakan Bilgin’i son derece kararlı gördüklerini ifade eden Arslan, sorunları ek protokol ile çözmek yerine kamu çerçeve protokolü ile çözme konusunda bir irade koyulduğunu kaydetti. 

  “HAK-İŞ, Kamuda 550 Bin İşçiyi Temsil Ediyor”

  Arslan, HAK-İŞ’in Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü kapsamındaki üye sayısının yerel yönetimler de dahil edildiğinde 550 bine ulaştığını belirterek, “HAK-İŞ Konfederasyonu kamu çerçeve protokolünde en geniş kapsamlı işçileri temsil etmektedir. Bizler, yerel yönetimler ve üniversitelerde çalışanlar için de kamu çerçeve protokolünün geçerli olduğunu ve bağlayıcı olduğunu Sayın Bakanımızla konuştuk. Sayın Bakanımız da bizimle aynı anlayışı ve görüşü paylaştığı için çok teşekkür ediyoruz. Dolayısıyla Türkiye’de aslında 700 bin değil 1 milyonun üzerinde işçiyi kapsayacak bir kamu çerçeve protokolünden bahsediyoruz. Kamuda çalışan toplu iş sözleşmesi bekleyen bütün işçilerin bu kapsama alınmış olması önemli bir aşamadır. Bununla ilgili inşallah toplu sözleşme süreçlerini tamamladığımız zaman göreceğiz ki çok geniş bir mutabakatla, ama geniş bir kesimi de temsil edecek şekilde sözleşmelerimiz imzalayacağız” dedi. 

  “Türkiye’ye Yakışır Bir Şekilde Sonuçlandırılmasını Diliyoruz”

  HAK-İŞ’in 11 iş kolunda örgütlü sendikalarıyla kamu çerçeve protokolüne tabi işçileri temsil ettiğini ifade eden Arslan, “Bu 11 iş kolumuzun her birinde çalışan arkadaşlarımızın, yerel yönetimler dahil, taleplerini oluşturduk. Bu taleplerini Türk-İş ile ortaklaştırarak en kısa zamanda her iki tarafı temsilen taleplerimizi Sayın Bakanımıza, TÜHİS’e ulaştıracağız ve bir taraftan da sözleşmenin sonuçlanması için çaba sarf edeceğiz” dedi. Arslan, kısa zamanda bu görüşmelerin tamamlanıp, çalışanların sorunlarının giderildiği, hem ücret hem de sosyal haklar hem de idari noktada taleplerin karşılandığı, uzlaşma içerisinde, barış içerisinde, Türkiye’ye yakışır bir şekilde toplu iş sözleşmelerinin sonuçlanması dileğinde bulundu. 

  Yazı kaynağı : hakis.org.tr

  ‘KAMU TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİ ÇERÇEVE PROTOKOLÜ’ GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

  ‘KAMU TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİ ÇERÇEVE PROTOKOLÜ’ GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

  Kamuda 700 binden fazla işçinin ücretlerine 2023-2025 döneminde yapılacak zammın belirleneceği ‘Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü’ görüşmeleri başladı. Bu doğrultuda TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ramazan AĞAR ve TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp ALEMDAR, 20 Ocak 2023 Cuma günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat BİLGİN ile bir araya geldi.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleşen toplantıda TÜHİS Genel Sekreteri Adnan ÇİÇEK’de yer aldı. Yaklaşık 1 saat süren toplantının ardından TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

  700 binden fazla kamu işçisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri için bakanlıkta bulunduklarını belirten Genel Başkan Ergün ATALAY, “Kamu işçisiyle ilgili 2023 yılı toplu sözleşme görüşmelerine bugün resmen başladık. Ayın 9’unda Bakan Bey ile bir görüşme yapmıştık. Bugün de ilk resmi toplantıyı işveren temsilcisiyle birlikte burada yaptık. 2023 yılında bizim taleplerimizin başında, asgari ücretten sonra özellikle tabanda bir iyileştirme yapılması gerekiyor. 10 yıllık, 15 yıllık kamuda çalışan arkadaşlarımız asgari ücret seviyesine yanaştı, bunlar başlıca sıkıntılarımız olmakta. Taleplerimizden bir tanesi bu. Hemen akabinde işçi arkadaşlarımıza refah payı verilmesi, arkadan da 2023 yılında verilecek zam konusu gelmektedir.” ifadelerini kullandı.

  ‘TAŞERON VE GEÇİCİ İŞÇİ MESELESİNİ ÇÖZMEMİZ GEREKİYOR’

  Genel Başkan ATALAY, taşeronlarla ilgili olarak bir çözüm bulunması gerektiğini de ifade ederek, “Bununla ilgili de hükumetin 2019 yılında 696 sayılı KHK ile ilgili, kadroya geçenlerle ilgili bize bir sözü var. KİT’ler başta olmak üzere ülke gündeminden ‘Taşeron’ lafını kaldırmamız gerekiyor. TÜRK-İŞ’in talebi, sendikaların talebi bu. Onun dışında geçici işçilerle ilgili sayın bakanın bundan 20 gün önce bir açıklaması var; ‘bu mesele halloldu’ dedi. 3 bin 600 ülke gündemindeydi, EYT ülke gündemindeydi, dün akşam memurlarımızla ilgili çıkan yasa ülke gündemindeydi. TÜRK-İŞ olarak emeklinin meseleside, memurun meseleside, küçük esnafın meselesi de bizi ilgilendiriyor. Onun için bu sözleşme görüşmelerinde taleplerimizden bir tanesi de ‘Taşeron ve Geçici İçi Meselesi’. Bunları bu dönemde çözmemiz gerekiyor” diye konuştu.

  ‘TAYİNLERLE İLGİLİ TALEBİMİZİ İLETTİK’

  696 sayılı KHK ile ilgili olarak emekliliği dolanların meselesi olduğunu vurgulayan ATALAY, “Onlarla ilgili de ‘tamam’ dediler. Yani emekliliği dolanları kanunda yollayacaklardı. Bununla ilgili yaşı ne zaman geliyorsa, kanun ne zaman olursa onlarla ilgili bir sıkıntı gözükmüyor. Ama bu tayinlerle ilgili, eş durumlarıyla ilgili talebimizi bugün bakan beye bir kere daha yeniledik. Çünkü eş durumuyla ilgili biri Bartın’da çalışıyor, hanımı Tekirdağ’da çalışıyor; aile huzuru açısından bu meseleye çözüm bulmak gerektiğini Bakan beye ilettik. Çünkü bu sürdürülebilir bir iş değil. Her gün bunlarla ilgili bize de bakanlığımıza da talep geliyor. Ülkeyi yönetenler özellikle sermayeye karşı emeği korumak mecburiyetinde. Bu, kamuda da gerekli, özel sektörde de gerekli. Sermaye karşısında emeği korumak mecburiyetindeler. Şimdi bu mesele gündemde. Bizim asıl işimiz temsil ettiğimiz insanların hak ve menfaatlerini korumak ve onların talebini ülkeyi yönetenlere getirerek bir netice almak” dedi.

  2023-2025 dönemini kapsayacak toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde konfederasyon bünyesinde oluşturdukları Kamu Koordinasyon Kurulu ile bir araya geldiklerini hatırlatan ATALAY, “Kamu Koordinasyon Kurulu’muza bu dönem Genel Mali Sekreterimiz Ramazan AĞAR başkanlık ediyor. Önümüzdeki günlerde 2023 için zam talebimizi kamuoyuna açıklarız. İnşallah toplumun beklentisini karşılayacak güzel bir rakam alırız” dedi.

  Yazı kaynağı : www.turkis.org.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap