Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kalp damar cerrahisi ve kardiyoloji arasındaki fark

  1 ziyaretçi

  kalp damar cerrahisi ve kardiyoloji arasındaki fark bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kalp damar cerrahisi ve kardiyoloji arasındaki fark

  Kalp damar cerrahisi ve kardiyoloji arasındaki fark

  Akit haber güncel son dakika gündem haberleri ve haber arşivi.

  Biz her vakit, hakikati haykırdık ve gerçeğin izinde olduk. Her devrin gazetesi olmadık, milletin gazetesi olduk.

  www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.

  Yüklenme süresi 0.0094 sn.

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  Kalp Damar Cerrahisi ve Kardiyoloji Arasındaki Fark Nedir?

  Kalp Damar Cerrahisi ve Kardiyoloji Arasındaki Fark Nedir?

  Bu rahatsızlıklarla karşılaşıldığı zaman veya insanlar hastalıklara dair belirti hissettiğinde doktora gidecekleri zaman hangi doktora ve hangi bölüme gitmeleri noktasında sorunlar yaşadıklarını görebiliyoruz.

  En fazla yaşanan soru işaretlerinden birisi ise, kalp damar cerrahisi ve kardiyoloji arasındaki fark nedir? Sorusudur. İnsanlar genellikle hastaneden randevu alacakları veya bir uzman ile görüşecekleri sırada hangisine gitmeleri gerektiğini merak ederler. Sizlere bu iki bölüm hakkında çok büyük farkların bulunduğunu söyleyebiliriz. Kardiyoloji bölümü genellikle rahatsızlığı olan kişileri incelemeye alarak rahatsızlığın ne olduğunu belirler ve bir tedavi planı hazırlar. Bu evrede eğer tedavisi cerrahi bir işlem kullanılarak gerçekleştirilecekse kalp damar cerrahisi bölümüne yönlendirilir ve gerekli cerrahi işlem bu bölümlerde yer alan cerrahlar tarafından yerine getirilmektedir. Sizlere yazımızda iki bölümünde görevlerinin tam olarak ne olduğu hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Bu şekilde bölümler arasındaki farkı daha net bir şekilde anlama imkanına sahip olursunuz.

  Detaylı bilgi için tıklayınız; http://paxclinic.com

  Kardiyoloji Neye Bakar?

  Kalp damar cerrahisi ve kardiyoloji arasındaki fark için ilk olarak sizlere kardiyoloji bölümü hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Bu şekilde hangi durumlarda kardiyolojiye gitmeniz gerektiğini ve kardiyologların tam olarak ne iş yaptığını öğrenebilirsiniz.

  Kardiyoloji bölümü temel anlamda baktığımız zaman kalp ve dolaşım sistemi üzerinde çalışmakta olan bir bölümdür. Kardiyoloji önceden dahiliye bölümünde yer alan bir bölüm olarak görülüyor olsa da günümüzde bu durum değişiklik göstermiş ve tek başına bir bilim olarak görülmeye başlamıştır. Kardiyoloji bölümünde bütün kalp ve dolaşım sistemi rahatsızlıkları detaylı bir şekilde incelenmektedir. Genellikle göğüste ağrı, nefes darlığı, kalp ritmi bozuklukları, doğuştan beri gelen kalp rahatsızlıkları, Aterosklerotik kalp rahatsızlıkları, sol kol ile çenede meydana gelen ağrılar, ağrıyla beraber ortaya çıkan terleme ve mide bulantıları, koroner arter rahatsızlıkları gibi durumlarla ilgilenmektedir.

  Kardiyoloji bölümü ilgilendiği bu rahatsızlıklarla beraber genellikle kalp damar cerrahisi bölümüyle karıştırılıyor. Fakat iki bölümün görevlerinin tamamen birbirinden farklı olduğunu söyleyebiliriz. Belirtmiş olduğumuz gibi kardiyoloji ağırlıklı olarak hastalığın teşhisi ve tedavisiyle ilgilenmektedir.

  Kalp Damar Cerrahisi Neye Bakar?

  Kalp damar cerrahisi adından da anlayabileceğimiz gibi işin biraz daha cerrahi bölümünde yer almaktadır. Bir hasta kalp veya damar sorunları yaşadığı zaman ilk etapta kardiyolojiye görünmesi gerekmektedir. Kardiyolojiye göründükten sonra kişinin rahatsızlığı hakkında net bir tanı konulmaktadır. Bu tanıya göre kişinin tedavisinin nasıl olunacağına da karar verilmektedir.

  Bazı rahatsızlıklarda direk olarak cerrahi işlem gerekirken bazı rahatsızlıklarda ise ilaçla tedavi edilme yoluna gidilmektedir. Fakat ilk etapta ilaçla tedavi ile başlansa bile bazı hastalarda ilaçla tedavi yanıt vermediği için yine cerrahi işlem gerekebilmektedir. Bu genellikle kişinin durumuna göre değişiklik gösteren faktörler arasında yer almaktadır. Tedavinin nasıl olacağına kardiyolog karar verdikten sonra eğer cerrahi bir müdahale gerekiyorsa hastayı kalp damar cerrahisi bölümüne yönlendirmektedir. Burada gerekli cerrahi işlemler gerçekleştirerek kişinin iyileşmesine yardımcı olunur.

  Kalp damar cerrahisinde cerrah ameliyat sırasında kalbi açar ve gerekli olan düzeltmeleri yapar. Bu evrede kalp durabilir. Sonrasında ise kalbin tekrar çalışmasını sağlayarak hastanın iyileşmesine yardımcı olur. Cerrahi müdahale sırasında işlemin işinde iyi olan bir cerrah tarafından yapılması çok büyük bir önem arz etmektedir. Yaşanan son gelişmelerle beraber işlem daha rahat bir şekilde yerine getirilmeye başlandı. Bu noktada araştırmalara ve çalışmalara devam edildiğini söyleyebiliriz.

  Detaylı bilgi için tıklayınız; http://paxclinic.com

  Yazı kaynağı : www.yenisafak.com

  Kalp Ve Damar Cerrahisi Nedir Ve Kardiyoloji Arasındaki Fark

  Kalp Ve Damar Cerrahisi Nedir Ve Kardiyoloji Arasındaki Fark

  Kalp Damar Cerrahisi Nedir?

  Kalp damar cerrahisi diğer bir adı ile kardiyovasküler cerrahi, kalpte yaşanan sorunların ilaç ve kardiyolojik yöntemlerle tedavi edilmediğinde devreye girer. Bu sorunların cerrahi yöntemlerle çözülmesini sağlayan bölüm olarak tanımlanabilir. Kalp damar cerrahisi tarafından yapılan ameliyatları kendi içinde ikiye ayırmak mümkündür. Bunlardan ilki yetişkinlere yapılan ameliyatlardır. Diğeri ise çocuklara yapılan cerrahi operasyonlardır.

  Yetişkinlerin yaşadıkları sorunlara bağlı olarak kapak tamiri, kapak değişimi, koroner bypass ve aort anevrizmaları gibi farklı cerrahi operasyonlar yapılır. Fakat yetişkinlere yapılan ameliyatların yaklaşık %75’i koroner bypass, %20’si ise kapak operasyonları ve doğumdan gelen anomalilerdir. Çocuklara yapılan operasyonların ise neredeyse tamamı doğumsal kalp hastalıkları ile ilgilidir.

  Kalp Damar Cerrahisi ve Kardiyoloji Arasındaki Fark Nedir?

  Kalp rahatsızlıkları denildiği zaman insanların aklına ilk gelen bölümler kardiyoloji ve kalp damar cerrahisidir. Fakat bu bölümlerin aynı veya aralarındaki farkın ne olduğunu bilmeyen insan sayısı oldukça fazladır. Kardiyoloji ile kalp damar cerrahisi tamamen farklı bölümlerdir ve baktıkları rahatsızlıklar da farklıdır.

  Kardiyoloji, kalp rahatsızlıklarının tanısının ilk defa konulduğu bölümdür. Nefes darlığı, göğüste yaşanan ağrı, sol kolda ağrı, koroner arter rahatsızlıkları ve benzer durumlarla direkt olarak kardiyoloji bölümü ilgilenir. Daha net bir ifade ile insanlar, kalplerinde bir sorun olduğunu düşünüyor ve bununla ilgili şikayetleri varsa direkt kardiyoloji bölümüne gitmeleri gerekir. Burada kalpte sorun olup olmadığı, varsa sorunun ne olduğu ve tedavisi belirlenir.

  Kardiyoloji bölümü tarafından konan tanıdan sonra ise tedavi süreci başlar. Bu süreçte ilaç ve benzer yöntemler uygulanır. Eğer bunlar işe yaramaz ya da direkt cerrahi müdahale gerekirse hastalar kalp damar cerrahisi bölümüne yönlendirilir. Bu bölümün adından da anlaşılacağı gibi kalp ameliyatlarının yapıldığı bölümdür. Kalp ile ilgili cerrahi işlemler burada yapılır.

  Kalp Damar Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?

  Kalp damar cerrahisi, kalp ile ilgili cerrahi operasyon gerektiren bütün hastalıklara bakar. Bunun için hastalığın değil, tedavinin önemli olduğunu söylemek yanlış olmaz. Fakat genel olarak şu şikayetleri olanlar, kalp damar cerrahisi bölümüne gelebilir:

  Burada bahsedilen belirtiler ve bunlara benzer durumlar yaşandığında hastaların ilk olarak, yukarıda da belirtildiği gibi, kardiyoloji bölümüne gitmesi gerekir. Eğer hastalığın tedavisi için cerrahi bir operasyon gerekirse, buradan kalp damar cerrahisine yönlendirilirler. Bundan dolayı önemli olan kalp damar cerrahisinin baktığı hastalıklar değil, hastalıkların cerrahi yolla tedavi edilmesidir. Buna bağlı olarak bu bölümdeki cerrahi uygulamalar genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  Kalp Damar Cerrahisi En İyi Doktorlar

  Kalp damar cerrahisi bölümünde yapılan işlemler, son derece risklidir. Kalp çalışırken kalp açılır ve gerekli müdahaleler yapılır. Bu müdahaleler sırasında kalbin uyarılması, bazı yerlerinin onarılması ve benzer işlemlerin yapılması söz konusudur. Söz konusu işlemler yapılırken kalp durabilir, böyle durumlarda uzman hekim tarafından gerekli müdahale yapılır ve kalbin tekrar çalışması sağlanır. Daha sonra ise kalp kapatılır ve işlem tamamlanır. Bazı operasyonların 10-12 saate kadar sürmesi de söz konusudur.

  Kalp damar cerrahisi doktorları tarafından yapılan operasyonlar sırasında kalp çalışmaya devam eder. Bundan dolayı buradaki cerrahi operasyonu yapacak olan hekimin çok iyi olması gerekir. Alanında tecrübeli ve kaliteli bir hekimin yaptığı operasyonlardaki başarı oranı çok daha yüksektir. Bundan dolayı doktor seçimine büyük önem verilmelidir. Sizde aşağıdaki yorumlar bölümünden tavsiye ettiğiniz veya şikayetçi olduğunuz Kalp Damar Cerrahisi doktorlarını paylaşarak araştırma yapan vatandaşlara yardımcı olabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : ankaraozelhastaneler.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap