Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kalidren 50 mg nedir ne işe yarar

  1 ziyaretçi

  kalidren 50 mg nedir ne işe yarar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kalidren 50 Mg Film Tablet

  KALDİREN nedir ve ne için kullanılır?

  Her film tablet 50 mg diklofenak potasyum içerir.
  KALİDREN, 20 adet film tablet içeren blister ambalajda takdim edilmektedir.
  KALİDREN, ağrı ve iltihabın tedavisinde kullanılan “nonsteroidal antiinflamatuvar ilaçlar (NSAİİ’ler)” adı verilen bir ilaç sınıfına aittir.
  KALİDREN, aşağıdaki durumların kısa süreli tedavisinde kullanılabilir:
  Kireçlenme (osteoartrit), eklemlerde ağrı ve şekil bozukluğu (romatoid artrit) ve sırt, boyun ve göğüs kafesi eklemlerinde sertleşme ile seyreden ağrılı ilerleyici romatizma (ankilozan spondilit) belirti ve bulgularının tedavisi ile akut guta bağlı eklem iltihabı (akut gut artrit), akut kas-iskelet sistemi ağrıları, ameliyattan sonraki ağrı (postoperatif ağrı) ve ağrılı adet görme (dismenore) tedavisinde endikedir.

  Form : Tablet
  Etken Madde : Diklofenak Potasyum
  Ticari Şekil : 20 Film Tablet

  Yazı kaynağı : alyakim.com

  Kalidren 50 mg Tablet

  Kalidren 50 mg Tablet

  Kalidren 50 mg tablet içerisinde bulunan diklofenak potasyum, steroid olmayan anti-enflematuar ilaç (NSAİİ) grubundandır. Ağrı kesici, ateş düşürücü ve yangı önleyici özellikleri vardır. Kalidren, eklemlerde ve kaslarda iltihaplanma ve ağrıyı azaltan bir ilaçtır. 

  Her 1 adet Kalidren film kaplı tablet, 50 mg diklofenak potasyum içerir. Şu durumlarda reçete edilebilir:

  Kalidren bir miktar yiyecekle birlikte veya yemekten hemen sonra alın. Böylece hazımsızlık ve mide ekşimesi gibi yan etkilerin riskleri azalır.

  En kısa süreyle en az dozda Kalidren almak ağrı kontrolü için en iyisidir.

  En yaygın yan etkiler baş ağrısı, baş dönmesi, mide ağrısı, mide bulantısı, ishal ve kızarıklıktır.

  Kimler kullanabilir?

  Çoğu yetişkin Kalidren 50 mg tablet kullanabilir.

  Eklem rahatsızlıklarını tedavi etmek için çocuklara da Kalidren reçete edilebilir.

  Ancak bazı insanlar için uygun değildir. Aşağıdakilerden birine sahipseniz Kalidren kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın:

  Nasıl kullanılır?

  Kalidren 50 mg tableti her zaman yemekle birlikte veya yemekten hemen sonra alın, böylece mide rahatsızlığı yaşama riskiniz azalır.

  Genellikle günde 2 ila 3 kez kullanılabilir.

  Standart doz, doktorunuzun sizin için ne reçete ettiğine bağlı olarak günde 2 veya 3 adet Kalidren 50 mg tablettir. Günde kaç kez almanız gerektiği konusunda doktorunuzun tavsiyelerine uyun.

  Çocuklarda kullanılacaksa doktorunuz çocuğunuzun kilosuna göre doz hesaplaması yapacaktır.

  Kalidren 50 mg tablet almayı unutursam?

  Unuttuğunuz dozu hatırladığınız anda alın. Ancak bir sonraki ilaç dozunun zamanı çok yaklaştıysa bir kerelik unuttuğunuz ilaç dozunu atlayın.

  Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayın!

  Çok fazla Kalidren alırsam ne olur?

  Çok fazla diklofenak alırsanız, yaygın yan etkilerden bazılarını yaşama olasılığınız daha yüksektir. Derhal doktorunuzla iletişime geçin.

  Çok fazla diklofenak tablet, kapsül veya fitil almak tehlikeli olabilir. Aşağıdakiler gibi yan etkilere neden olabilir:

  Yanlışlıkla çok fazla Kalidren alırsanız, hemen doktorunuza başvurun. Hastaneye gitmeniz gerekiyorsa, Kalidren paketini veya içindeki broşürü ve kalan ilaçları yanınızda götürün.

  Ne kadar süre Kalidren alacağım?

  Sırtınız ağrıyorsa veya diş ağrınız varsa, sadece bir veya iki gün diklofenak almanız yeterli olabilir.

  Romatoid artrit veya osteoartrit gibi uzun süreli (kronik) bir rahatsızlığınız varsa daha uzun süre ilaç kullanmanız gerekebilir. Uzun süre diklofenak almanız gerekiyorsa, doktorunuz midenizi yan etkilerden korumak için proton pompa inhibitörleri gibi mide asidini azaltan bir ilacı reçetenize ekleyebilir.

  En az yan etki için mümkün olan en düşük dozda tedavinin yapılması hedeflenmelidir. Ne kadar süreyle Kalidren almanız gerektiğinden emin değilseniz doktorunuza danışın.

  Uzun süre Kalidren kullanabilir miyim?

  Kalidren 50 mg tablet, uzun süre veya büyük dozlarda kullanıldığında, midede veya bağırsaklarda ülsere neden olabilir.

  Uzun süre çok büyük dozlar (günde 150 mg) alan kişilerin kalp yetmezliği veya böbrek yetmezliğine yakalanma riski de vardır.

  Mümkün olan en kısa süre için işe yarayan en düşük dozu almak en iyisidir. Diklofenak ilacınızı çok sık almanız gerekiyorsa veya yüksek doz alıyorsanız, doktorunuzla ağrınız ve olası yan etkiler hakkında konuşun.

  Diğer ağrı kesicilerle birlikte alınması

  Kalidren, parasetamol veya kodein ile kısa süre birlikte kullanıldığında genelde sorun oluşturmaz.

  Kalidren tableti, aspirin, ibuprofennaproksen veya diğer NSAİİ ağrı kesicilerle birlikte kullanmadan önce bir doktora danışın.

  Diklofenak, aspirin, ibuprofen ve naproksen steroidal olmayan antiinflamatuvar ilaçlar (NSAİİ’ler) adı verilen ilaç grubuna aittir. Kalidren tableti (diklofenak potasyum) diğer NSAİİ’lerle birlikte almak, mide ağrısı gibi yan etkiler yaşama riskinizi artırabilir.

  Birçok soğuk algınlığı ilacı bir NSAİİ olan ibuprofen içerir. Hem soğuk algınlığı ilacı hem de ağrı kesici olarak NSAİİ almak yan etki yaşama riskinizi arttırır.

  Coldaway C, İbucold C ve Nurofen gibi ibuprofen içeren soğuk algınlığı ilaçları ile birlikte başka bir NSAİİ daha kullanmadan önce buna gerçekten ihtiyacınız olduğuna emin olun.

  Yan etkiler

  Tüm ilaçlar gibi diklofenak da bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir.

  Yaygın yan etkiler

  Diklofenak içeren tablet, kapsül ve fitil şeklinde kullanılan formlarının yaygın yan etkileri 100 kişi içerisinde 1’den fazla kişide görülür:

  Doktorunuz daha az yan etki riski taşıyan kremler önerebilir.

  Diklofenak içeren kremlerin, jellerin ve flasterlerin yan etkiye neden olma riskleri daha düşüktür. Çünkü bu formdaki ilaçlar mideye girmez ve kana çok az geçerler. 

  Yine de çok fazla kullanıldığında ve özellikle geniş bir cilt yüzeyine uygulandığında benzer yan etkilere neden olabilirler. Yukarıdaki yan etiklere ek olarak, cilt üzerine uygulanan diklofenak ilaç formları aşağıdaki yan etkilere de neden olabilir:

  Diclomec JelDikloron JelVoltaren Emulgel Pomad, Difenak JelVoltaren Flaster ve Flector Tissugel Flaster diklofenak içerip cilt üzerine uygulanan ilaçlardan bazılarıdır.

  Ciddi yan etkiler

  Bu ciddi yan etkiler nadirdir ve 1000 kişide 1’den azında görülür. Aşağıdaki durumlarda hemen bir doktora danışın:

  Kendinizin veya bir başkasının felç geçirdiğinden şüpheleniyorsanız, hemen 112’yi arayın ve bir ambulans isteyin.

  Ciddi alerjik reaksiyon

  Nadir görülse de diklofenak ilacına karşı ciddi alerjik reaksiyon gelişmesi mümkündür. Ciddi alerjik reaksiyon durumunda zaman kaybetmeden bir acil servise başvurun!

  Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

  – Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
  – Hırıltılı nefes alma
  – Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
  – Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
  – Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

  Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

  Bunlar diklofenakın tüm yan etkileri değildir. Tüm olası yan etkiler için ilacın kutusundan çıkan broşüre bakın.

  Yan etkileriyle nasıl baş edilir?

  Gebelik ve emzirme

  Eğer gebe kalmak için çabalıyorsanız, gebeyseniz veya emziriyorsanız mutlaka doktorunuza belirtin.

  Gebelik

  Gebeliğin erken dönemlerinde Kalidren kullanmak ile düşük yapmak arasında bir ilişki olabilir. Bu nedenle eğer gebe kalmak istiyor ve bunun için çabalıyorsanız ya da gebe kalmayı planlıyorsanız Kalidren (diklofenak potasyum) almayı bırakın. Kullandığınız başka ilaçlar var ise bir hekime danışın.

  NSAİİ’ler gibi siklooksijenaz/prostaglandin sentezini inhibe ettiği bilinen herhangi bir ilaç kullanımı doğurganlığı (fertiliteyi) bozabilir ve hamile kalmayı planlayan kadınlarda kullanılmamalıdır. 

  Gebe kalma güçlüğü olan veya kısırlık incelemeleri yapılan kadınlarda, diklofenak dahil olmak üzere NSAİİ ilaçların ne kadar gerekli olduğu yeniden değerlendirilmelidir.

  Diklofenak (bir doktor tarafından reçete edilmediği sürece) gebelik boyunca kullanımı önerilmez. Özellikle gebeliğin 30. haftası ve sonrasında kullanılmamalıdır. 

  Bunun nedeni, hamilelikte Kalidren (diklofenak) almakla bazı doğum kusurları arasında bir bağlantı olabileceğidir. Ductus arteriosus’un erken kapanmasına neden olabilir. Fetusun kalbine ve kan damarlarına zarar verebilir.

  Gebelik kategorisi:

  Kalidren tablet (diklofenak) almanın yararları ve olası zararları hakkında doktorunuza danışın. Kaç haftalık hamile olduğunuza ve ilacı alma nedeninize bağlı olarak doktorunuz sizin için güvenli başka tedaviler önerebilir.

  Parasetamol genellikle hamile kadınlar için ilk tercih edilen ağrı kesici ilaçtır. Parasetamol içeren bazı ilaçlar:

  Emzirme

  Kalidren 50 mg tablet içerisinde bulunan diklofenak potasyum, diğer NSAİİ’ler gibi anne sütüne az miktarda geçer. Dolayısıyla annenin Kalidren tablet kullanması bebekte istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

  İbuprofen emziren kadınlarda daha güvenlidir. Ancak şu durumlarda bebek emzirirken herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuza danışın:

  Jel, pomad, krem ve flaster gibi mideye uğramayan ve sistemik kan dolaşımına son derece düşük oranda geçen ilaçlar daha düşük yan etki riski taşırlar. Cilt üzerine uygulandıkları bölgede etkili olan bu ilaçlar gebe ve emziren kadınlarda öncelikli olarak reçete edilebilmektedir.

  Diğer ilaçlarla ilgili uyarılar

  Kalidren 50 mg (diklofenak potasyum) ilacının etki mekanizmasına yani çalışma şekline müdahale eden bazı ilaçlar vardır. Şunları alıyorsanız doktorunuza danışın:

  Deneyebileceğim başka ağrı kesiciler var mı?

  En iyi ağrı kesici ilaç, ağrınız için en uygun olan ilaçtır. Diklofenak, tıpkı ibuprofen ve naproksen gibi steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaç (NSAİİ) grubundandır.

  Uzun süreli bir NSAİİ almanız gerekiyorsa, doktorunuz veya eczacınız diklofenak yerine ibuprofenveya naproksen önerebilir. Bunun nedeni, ibuprofen ve naproksen ilaçlarının kalp problemlerine neden olma olasılıklarının daha düşük olmasıdır.

  NSAİİ’ler ağrılarınızı hafifletmekte yeterli gelmezse kodein içeren ya da kodein ile parasetamol kombinasyonu içeren ilaçlar kullanılabilir.

  Satın aldığınız ilaçlarla ağrınız kontrol altına alınamıyorsa, doktorunuz ağrınızın hafiflemesine yardımcı olmak için egzersiz veya fizyoterapi gibi başka bir tedavi türü önerebilir.

  Ayrıca doktorunuz, daha yüksek doz kodein (daha güçlü bir ağrı kesici) reçete edebilir.

  Diklofenak, sinir ağrısı gibi bazı ağrı türlerinde etkili değildir ve işe yaramaz. Doktorunuzun sinir ağrısını (nöropatik ağrı) hafifletmek için farklı bir ilaç yazması gerekecektir.

  Mide ülserlerine karşı neden dikkatli olmam gerekiyor?

  Kalidren 50 mg (diklofenak potasyum), uzun süre veya büyük dozlarda alırsanız veya yaşlıysanız veya genel sağlık durumunuz kötüyse midenizde veya bağırsaklarınızda ülsere neden olabilir.

  Mide ülseriniz varsa veya geçmişte mide ülseri geçirdiyseniz doktorunuz size diklofenak almamanızı önerebilir.

  Diklofenak almanız gerekiyorsa ancak mide ülseri yaşama riskiniz de varsa, doktorunuz midenizi korumak için diklofenak ile birlikte kullanmanız için ek olarak başka bir ilaç daha reçete edebilir. Mide koruyucu olarak bilinen proton pompa inhibitörü ilaçlar mideyi NSAİİ’lerin yan etkilerine karşı koruyabilir.

  Mide ülserinin en yaygın belirtisi midenin merkezinde yanma veya ağrıdır. Ancak mide ülseri her zaman ağrıya neden olmaz. Mide bulantısı, mide ekşimesi ve hazımsızlık mide ülserine işaret eden diğer belirtilerdir. Eğer mide ülseri belirtileriniz varsa diklofenak kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

  Eğer daha önce mide ülseri geçirdiyseniz ya da mide ülseri yaşama riski altındaysanız midenize daha az zarar verebilecek parasetamol daha iyi bir tercih olabilir.

  Doğurganlığımı etkiler mi?

  Kalidren dahil olmak üzere NSAİİ’ler gibi siklooksijenaz/prostaglandin sentezini inhibe ettiği bilinen herhangi bir ilaç kullanımı doğurganlığı (fertiliteyi) bozabilir ve hamile kalmayı planlayan kadınlarda kullanılmamalıdır.

  NSAİİ‘lerin yüksek dozlarda veya uzun süre kullanılması kadınlarda yumurtlamayı etkileyebilir.

  Hamile kalmaya çalışıyorsanız veya kısırlık testi yaptırıyorsanız Kalidren almayın.

  Gebe kalma güçlüğü olan veya kısırlık incelemeleri yapılan kadınlarda, NSAİİ ilaçların ne kadar gerekli olduğu yeniden değerlendirilmelidir. Bu riski taşıyan diğer bazı ilaçların listesi için,

  NSAİİ türleri

  Parasetamol bu durumlarda daha iyi bir ağrı kesicidir.

  Soru Cevap

  Kaynakncbi.nlm.nih.gov – ncbi.nlm.nih.gov

  Yazı kaynağı : hekimimyanimda.com

  Kalidren 50 Mg Nedir? Ne İşe Yarar?

  Kalidren 50 Mg Nedir? Ne İşe Yarar?

  Kalidren 50 mg diklofenak potasyum içerir. Kalidren 50 mg, 20 film tablet içeren bir blister ambalajda sunulmaktadır. Kalidren, “nonsteroid antienflamatuar ilaçlar ağrı ve inflamasyon tedavisinde kullanılır (NSAID’ler) ”bir ilaç sınıfına aittir.

  Kalidren, aşağıdaki durumların kısa süreli tedavisi için kullanılabilir:

  ve ağrılı ilerleyici romatizma (ankilozan spondilit) belirti ve semptomların tedavisi ile akut gut ilişkili eklem iltihabı (akut gut artriti), akut kas-iskelet ağrısı, postoperatif ağrı ve ağrılı adet kanaması, görme (dismenore) tedavisi için endikedir. Kalidren’in etki mekanizması veya bu ilaca reçete edildiğinizle ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

  Kalidren’ın yiyecek ve içecek ile kullanılması

  Kalidren bir bardak su veya başka bir içecekle birlikte yutulmalıdır. KALİDREN’in yemeklerden önce veya aç karnına alınması tavsiye edilir.

  Gebelik

  Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın. Hamileyseniz veya hamile olduğunuzu düşünüyorsanız doktorunuza söyleyin. Gerekmedikçe, hamilelik sırasında Kalidren kullanmamalısınız. Diğer anti-enflamatuar ilaçlarda olduğu gibi, bebeğe ve gebeliğe zarar verebileceği gibi hamileliğin son 3 ayında sorunlara neden olabilir. Kalidren hamile kalmayı zorlaştırabilir. Hamile kalmayı planlıyorsanız veya kalmayla ilgili sorun yaşıyorsanız, gerekli olmadıkça Kalidren kullanmamalısınız. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz, derhal doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

  Emzirme

  Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın. Bebeğinizi emziriyorsanız, doktorunuza söyleyin. Kalidren 50 mg kullanıyorsanız bebeğinizi emzirmeyin, çünkü bu bebeğiniz için zararlıdır.

  Kalidren

  Araç ve makine kullanımı

  Görme bozuklukları, baş dönmesi veya uyuşukluk gibi şikayetler Kalidren 50 mg kullanan hastalar nadiren yan etkiler yaşayabilirler. Bu tür etkiler görürseniz, araba kullanmamalı ve dikkat gerektirmemelidir Bu tür etkiler görürseniz, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza bildirin.

  KALİDREN’in, Osteoartrit, romatoid artrit ve ankilozan spondilit bulgu ve semptomlarının tedavisinde akut gut Artrit, akut kas-iskelet ağrısı, postoperatif ağrı ve dismenore tedavisi için endikedir.

  Pozoloji ve uygulama yöntemi

  Genel bir öneri olarak, doz ayrı ayrı ayarlanmalıdır. İstenmeyen etkiler, belirtiler kontrol için mümkün olan en kısa sürede önerilen en düşük doz kullanılarak azaltılabilir.

  Uygulama sıklığı ve süresi

  Önerilen başlangıç ​​dozu günde 100-150 mg’dır. Daha hafif vakalarda, günde 75-100 mg genellikle yeterlidir. Toplam günlük doz genellikle 2-3 bölünmüş doz olarak verilmelidir. Primer dismenore’de günlük doz ayrı ayrı ayarlanmalıdır ve genellikle 50-150 mg’dır. Başlangıçta 50-100 mg’lık bir dozda ve gerekirse günde birkaç adet döngüsü içinde verilmelidir. 150 mg’dan fazla artırılmalıdır. Tedaviye ilk belirtiler görüldüğünde başlanmalı ve semptomatolojiye bağlı olarak, birkaç gün devam etmelidir.

  Uygulama metodu:

  Ağız yoluyla kullanım içindir. Tabletler, tercihen yemekten önce bir miktar sıvı ile yutulmalı.

  Kalidren 50 mg Özel popülasyonlara ilişkin ek bilgiler:

  KALİDREN tabletlerinin 14 yaşın altındaki çocuklarda ve ergenlerde kullanılması önerilmez. 14 yaş ve üstü ergenlerde günde 75-100 mg genellikle yeterlidir. Toplam doz genellikle 2-3 doza bölünmelidir. Maksimum günlük doz (150 mg), aşılmamalıdır.

  Geriatrik popülasyon: (65 yaş ve üstü) Yaşlı hastalarda KALSENİN farmakokinetiği steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar, klinik olarak anlamlı olmamasına rağmen genel olarak, istenmeyen etkilere daha eğilimli olan hastalarda dikkatli olarak kullanılmalıdır. Özellikle hassas veya düşük ağırlıklı yaşlı hastalarda en düşük hastanın NSAID ilaç tedavisi sırasında etkili dozaj ve gastrointestinal kanama mümkün olduğunca takip edilmesi önerilir.

  Kardiyovasküler hastalık veya önemli kardiyovasküler risk faktörleri

  Kalidren 50 mg , bilinen kardiyovasküler hastalık veya kontrolsüz tedavi Hipertansiyonu olan hastalarda önerilmez. Bilinen kardiyovasküler hastalık, kontrolsüz hipertansiyon veya kardiyovasküler hastalık için önemli risk faktörleri olan hastalar sadece dikkatli değerlendirmeden sonra ve 4 haftadan uzun süreli tedavi durumunda, sadece günlük <100 mg’lık dozlarda tedavi edilmelidir.

  Böbrek yetmezliği

  Kalidren 50 mg böbrek yetmezliği olan hastalarda kontrendikedir. Böbrek yetmezliği olan hastalarda spesifik çalışmalar yapılmadığından, spesifik doz ayarlamalar yapılamaz. Hafif ila orta derecede böbrek yetmezliği olan hastalara uygularken dikkatli olunmalıdır.

  Karaciğer yetmezliği

  Karaciğer yetmezliği olan hastalarda kalsiyum kontrendikedir. Karaciğer yetmezliği olan hastalarda spesifik çalışmalar yapılmadığından, spesifik doz ayarlamalar yapılamaz. Hafif ila orta şiddette karaciğer yetmezliği olan hastalara uygulanırken çok dikkatli olunmalıdır.

  Kalidren Prospektüsü için tıklayın.

  Yazı kaynağı : www.ilachekimim.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap