Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kalçada sinir sıkışması belirtileri

  1 ziyaretçi

  kalçada sinir sıkışması belirtileri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Sinir Sıkışması: Tedavisi, Belirtileri ve Ameliyatı

  Sinir Sıkışması: Tedavisi, Belirtileri ve Ameliyatı

  İnsanın hareket etmesini sağlayan uyarılar beyin ve omurilikten geçerek sinirler aracılığı ile kaslara iletilir. İnce bir elektrik kablosuna benzetilen bu sinirler, sadece hareket değil duyuların da iletiminden sorumludur. Normal koşullar altında duyu ve hareket özellikleri uyum içinde çalışır ve herhangi bir uzuvda yakınmaya neden olmaz. Ancak bazı durumlarda hareketler kısıtlanılmış gibi hissedilebilir. 

  Sinir Sıkışması Nedir? 

  Vücutta bulunan tendon, kemik, kıkırdak ve kas gibi dokuların sinirleri üzerinde yaptığı basıya sinir sıkışması adı verilmektedir. Sinir hücrelerinin yer aldığı alanın çevresindeki dokuların sinirlere baskı uygulaması şeklinde oluşur. Kaslarda meydana gelen bu ağrı tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunu göstermektedir.

  Sinir Sıkışması Neden Olur?

  Sinir sıkışması, hücrelerin sinirlere uyguladığı baskı sonucu meydana gelir. Sinir sıkışmasının nedenleri arasında genellikle aşağıdaki durumlar sayılabilir:

  Sinir Sıkışması Belirtileri

  Sinirler  yol aldıkları rota boyunca herhangi bir yerden etkilenebilirler. Bu nedenle sinir sıkışması, uzuvlar, gövde ya da ekstremitelerdeki  sinirlerin dar alanlardan geçtiği bölgelerde daha fazla meydana gelmektedir. Hastalarda en sık görülen sinir sıkışması çeşitleri şunlardır:

  Sinir sıkışması belirtileri değişkenlik göstermektedir. Bazı durumlarda acı ve ağrı tek belirti olabilir. Bazı sinir sıkışması durumlarında ise ağrı görülmez. Ancak genel sinir sıkışması semptomları şu şekilde sıralanabilir:

  Sinir sıkışmasının bölgelere göre spesifik belirtileri de bu genel semptomlara eklenebilir. Örnek vermek gerekirse, belde sinir sıkışması için en güçlü belirti her iki ayağa vuran ağrı, oturma ve yürümede güçlük ve bacaklarda karıncalanmadır. Kolda sinir sıkışması durumunda ise el bileğinde ve parmak uçlarına doğru sızlama ile uyuşma görülür. İlerleyen durumlarda kolda seğirmeler oluşabilir. Omuzda sinir sıkışması durumlarında ise daha çok hapşırma ya da öksürme gibi reflekslerde omuz kaslarının seğirmesi görülebilir. Kalçada sinir sıkışması ise bele kadar uzanan ağrı ile kendini belli eder. Buna karşın sıkışma beldeki son kemikle kuyruk sokumu kemiği arasında olursa, kalçadan bacak topuğuna kadar uyuşma ve ağrı gözlenir.

  Boyunda sinir sıkışması durumu ise ellere ve parmaklara yayılan karıncalanma ve uyuşma ile kendisini gösterir. Sıkışma C4 ve C5 omurları arasındaki C5 sinir kökünde oluşursa, omuz ve üst kol ile biseps kasında güçsüzlük meydana gelir. C5 ve C6 omurları arasındaki C6 sinir kökünde sıkışma olursa, omuz ve kürek kemiğine yayılan ağrı görülür. Ayrıca elde baş ve işaret parmaklarında uyuşma oluşmaktadır. C6 ve C7 omurları arasındaki C7 sinir kökünde uyuşma olursa, omuz ve boyundan yayılan ağrı, eldeki orta parmağa kadar yayılmaktadır.

  Sinir Sıkışması Nasıl Geçer

  Sinir sıkışması belirtilerinden birini yaşayan kişi mutlaka doktora başvurmalıdır. Rahatsızlığın tanısı, fizikî muayene ve EMG sonucuna göre değerlendirilir. Bazı durumlarda ise ultrason, MR ya da doppler gibi tetkiklerden de yardım alınır.

  Sinir sıkışması tedavisi yapılırken hastanın durumuna ve sıkışmanın görüldüğü bölgeye göre tedavi uygulanır. Ağır olmayan durumlarda atel, bant kullanımı ya da sinir sıkışması yaşanan bölgenin dinlendirilmesine bağlı işlemler yapılmaktadır. Sonrasında ise fizik tedavi ile süreç devam ettirilir.  Genellikle kortkosteroid enjeksiyonlar ile analjezik ilaç grupları, doktorlar tarafından sıklıkla tavsiye edilmektedir.

  Egzersiz ile geçebilecek olan sinir sıkışmalarında ise sinir kaydırma egzersizleri önerilmektedir. Böylece sıkışma olan bölgede rahatlama hissi yaşanmaktadır. Özellikle el kol uyuşması, sinir sıkışma egzersizleri ile önemli ölçüde azaltılabilir. Bilekte sinir sıkışması olan durumlarda ise egzersiz ile birlikte bilek korsesi de doktorlar tarafından önerilmektedir.

  Sinir Sıkışması Kendiliğinden Geçer mi?

  Sinir sıkışmaları, ağrı ve uyuşukluk ile kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Bu nedenle kendiliğinden geçmesi mümkün olmadığı için zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Özellikle pek çok hasta ulnar sinir sıkışması kendiliğinden geçer mi diye merak etmektedir. Dirsek bölgesinde bulunan ağrının yok edilmesi için rahatsızlığa neden olan hareketliliği durdurmak ve gerekirse ileri seviye tedavi yöntemleri uygulamak gerekir.

  Sinir Sıkışması Ameliyatı

  Sinir sıkışması, kişiyi gece uykusundan uyandıracak kadar ağırsa, eşyaları tutamama meydana gelmişse ve uzun süredir devam ediyorsa mutlaka cerrahî operasyona karar verilmesi gerekir. Hastalığın seviyesine göre ameliyat açık ya da kapalı yöntemler ile yapılmaktadır.

  Sinir Sıkışması İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

  Sinir sıkışması için hangi doktora gidilir sorusu en çok merak edilenlerden biridir. sinir sıkışması için Beyin ve sinir Cerrahisi uzmanlarının muayenesi ve tedavisi yeterlidir.

  Yazı kaynağı : www.medicana.com.tr

  Siyatik (Sinir Sıkışması) Nedir? Belirti ve Tedavisi

  Siyatik Belirtileri ve Tedavisi - Prof. Dr. Nurettin Lüleci

  Siyatik Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

  Siyatik Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

  Siyatik vücutta bulunan en büyük sinirin adıdır. Siyatik hastalığı kalça arkasından başlayan ve dizin arkasına kadar uzanan şiddetli bir ağrı ile kendini belli eder. İlk belirtilerden biri olan bel ağrısı kalçada da hissedilir. Ağrılar sinir boyunca yayılma gösterir. Kişiler ağrılarında şiddetlenme görürse bir doktora başvurmalıdır. Postür bozukluğu, hareketsizlik, ağır yük kaldırmak, obezite ve yaşlılık gibi etkenlerin yanı sıra fıtık ya da omurda oluşan hasarlar da siyatik ağrısına yol açabilir.

  Siyatik Nedir?

  Siyatik insan vücudunda bulunan en uzun ve en kalın sinirdir. Tıpta bilinen ismiyle nervus ischiadicus, bacaktaki motor fonksiyonlarını düzenlemede görevlidir. Kalçadan başlayarak topuğa kadar uzanan siyatik sinirin görevi, bacaklardaki kuvvet ve hareketi sağlayan liflere sinyal göndermektir. Sinir sıkışmasından kaynaklanan ağrılar siyatik olarak adlandırılır. Siyatik ağrı, siyatik sinirin gerilmesi, sıkışması veya zarar görmesi sonucunda meydana gelir.

  Siyatik ağrısı çoğunlukla tek taraftan hissedilmeye başlar, belirtiler başlangıçta hafifken giderek şiddetlenir. Siyatik ağrısı, 20-60 yaş aralığında, sporsuz bir yaşam tarzı olan ya da ağır işler yapan kadın ve erkeklerde görülme sıklığı aynıdır.

  Siyatik Belirtileri Nelerdir?

  Şiddetli ağrılar ile meydana gelen bir hastalıktır.

  Ağrılarda azalma yerine şiddetlenme hisseden kişiler zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmalıdır. Durumu ciddileşen kişilerin hissedeceği belirtiler ise şu şekildedir:

  Siyatik Nedenleri Nelerdir?

  Siyatik çoğunlukla fıtığa dönüşen bir disk nedeniyle meydana gelir. Omurgadaki kemikler çeşitli sebeplerden siyatik sinirini baskılayabilir. Bu durum 3 grupta toplanan siyatik ağrılarına neden olur. Siyatik belde kalçada dizin arka kısmında ve ayak bölgesinde oluşan ağrılar olarak gruplandırılır. Siyatiğe yol açan farklı sebepler de bulunmaktadır. Siyatik oluşmasının nedenleri şu şekildedir:

  Hareketsiz kalmak

  Kişilerin gün içinde uzun süre oturması ya da hareketsiz kalması siyatik ağrısına neden olabilir.

  Ağır yük kaldırmak

  Kişilerin egzersiz yaparken ya da çalışırken dengesiz şekilde yük kaldırması siyatiğe yol açabilir.

  Yaş

  Yaş ilerledikçe kemik ve kemiği çevreleyen dokularda oluşan zayıflık siyatik ağrısını etkileyen bir diğer faktördür.

  Travma

  Siyatik ağrısı, sinirin yer aldığı bölgeye alınan darbe ve düşme gibi travmalardan kaynaklanabilir.

  Obezite

  Obezite olan kişilerde omurgaya aşırı yük binmesi vücudu zorlar, bu durum sonucunda siyatik ağrısı oluşur.

  Diyabet

  Şeker hastalığı, siyatik sinirlerin daha kolay zarar görmesine neden olur.

  Gebelik

  Hamilelik döneminde alınan kilolar siyatik sinirler üzerinde baskı oluşturarak ağrı oluşturabilir. Aynı zamanda, hamilelerde salgılanan hormonlar omur çevresinde yer alan bağları genişletebilir bu durum disklerde kayma oluştur ve siyatik ağrı meydana gelir. 

  Siyatik Tanısı Nasıl Koyulur? 

  Siyatik ağrıları bazı vakalarda müdahale gerektirmeden geçebilir. Fakat uzun süre seyreden ve giderek şiddetlenen ağrı yakınmasıyla gelen hastaların refleksleri fizik muayene kontrol edilir. Doktor kişilerden bazı egzersizler yapmasını ister ve ağrıya eden olan hareketleri belirler. İlk adım olan fizik muayene sonrasında bazı tetkiklere de başvurulur. Hastalığın nedeni genellikle MR ve bilgisayarlı tomografi görüntüleme yöntemleri ile anlaşılır.

  Siyatik Tedavisi Nasıldır?

  Siyatik ağrısı her kişide aynı şiddette gerçekleşmez. Ağrının şiddeti tedavi sürecini yönlendirir. Bazı hafif vakalarda ağrı kesici ve antienflamatuar ilaçları yeterli olurken, ciddileşen siyatik vakalarında epidrural steroid enjeksiyonu gerekebilmektedir. Fizik tedavi siyatik hastalığının tedavisinde kullanılan yöntemler arasında yer alır. Fizyoterapistler eşliğinde gerçekleşen egzersizler (siyatik egzersizler), duruşu düzeltmeye ve kasları güçlendirmeye yardımcı olur. Cerrahi operasyon yöntemi hastalığın ilerlediği durumlarda uygulanır.

  Mesane ve bağırsaklarda kontrol kaybı, bacak kaslarında zayıflık, nörolojik bozukluklar gibi belirtilerin görüldüğü ve cerrahi olmayan tedavi yöntemleriyle sonuç alınamayan durumlarda cerrahi operasyon ile fıtıklaşan kısım çıkarılarak sinir üzerindeki baskı yok edilir.

  Siyatik tedavisinde uygulanabilecek diğer yöntemler:

  Yazı kaynağı : npistanbul.com

  KALÇA SIKIŞMA SENDROMU

  KALÇA SIKIŞMA SENDROMU

  Kalçanın yapısal sorunları nedeniyle kalça eklemi hareketleri sırasında kalça eklemini oluşturan iki ana parçanın birbirine anormal teması ile ortaya çıkan bir hastalıktır.

  Eklem yuvasının üst ucu ile uyluk kemiği başının kenarının kalça karına doğru büküldüğünde belli bir açıdan sonra temas eder. Normal kalça ekleminde kalça ekleminin karına doğru en fazla çekildiğinde bile bu temas yumuşaktır ve bu temas noktasında kalça eklemini çepeçevre saran kıkırdak halka (labrum) vardır ve teması yumuşatır.

  Fakat kalça ekleminin yapısında bir yapısal sorun varsa kalçanın bükülmesi sırasında bu temas anormaldir, aşırı temas sıkışmaya (impingement) neden olur, ağrı ve zaman içinde eklemde bozulmaya neden olur.

  Belirtileri

  İlk yakınmalar kasık orta hatta bazı hareketlerle ani ağrılardır. Zaman içinde ağrılar daha uzun sürer hal alır. Bazı hastalarda ağrı ile birlikte kasıkta bir atlama ve klik hissi-sesi olabilir. Ağrı özellikle spor, yoğun-ağır işler sonrası artar ve istirahat anında da bir süre devam edebilir. Kireçlenme gelişmeye başladığında hareket kısıtlanır, ağrılar yıllar içinde devamlı bir hal alır ve gece ağrısı da olabilir.Başlangıçta ağrılı bir dönemin ardından tamamen ağrısız bir dönem yaşanabilir.

  Yazı kaynağı : www.erdemyorukoglu.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap