Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kahve telvesi maskesi nasıl yapılır

  1 ziyaretçi

  kahve telvesi maskesi nasıl yapılır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kahve Telvesi Faydaları Nelerdir? Maskesi Nasıl Uygulanır?

  Kahve Telvesi Faydaları Nelerdir? Maskesi Nasıl Uygulanır?

  Artık Kahve Telvesini Yıkamaya Kıyamayacaksınız

  Kökeni Habeşistan olarak bilinen kahve, ilk olarak Yemen’e oradan da tüm Orta Doğu’ya yayılan kendine özgü aroması ile tüm dünyada en sevilen içeceklerden biridir. Türk toplumunda özel ve farklı bir yere sahip olan Türk kahvesi, sabah keyiflerinin, dost sohbetlerinin ve gün içindeki molaların en iyi yoldaşıdır.

  Çoğu insan için vazgeçilmez bir tutku olan içecek, 1517 yılında Yemen’de valilik yapan Özdemir Paşa tarafından İstanbul’a getirilmiştir. Türkler tarafından farklı bir şekilde pişirilmeye başlanan kahve ilk defa Tahtakale’de bir kahvehaneden tüm İstanbul’a oradan da tüm ülkeye yayılmıştır. Bu kahvehaneler sadece kahvesi ile değil kahve eşliğinde okunan kitaplar, satranç ve edebiyat sohbetleri ile de bambaşka bir kültür oluşturmuştur.

  Zamanla saray mutfağında da pişirilmeye başlanan Türk kahvesi, Osmanlı’da bulunan elçilikler aracılığı ile Avrupa’yı ve tüm dünyayı sarmıştır. Muhteşem lezzeti ile damaklarda kalıcı lezzet bırakan kahve telvesi tüy dökücü özelliğinden mutfak temizliğine ve saç, cilt güzelliğine kadar pek çok işleve sahiptir.

  Kahve Telvesi Nedir?

  Dünyada telvesi ile birlikte servis edilen tek kahve çeşidi olan Türk kahvesi, kendine özgü bir hazırlama metoduna sahiptir. Suda erimeyen granüllü bir yapıya sahip olan kahvenin dibe çöken tortularına telve adı verilir. Özel bir tada sahip olan kahve çeşidi köpüğü, aroması ve özgün sunumu ile klasikleşmiş bir Türk geleneğidir.

  14. yüzyılda keşfedilen kahve, ilk bulunduğunda çekirdekleri kaynatılarak içiliyordu. Daha sonra kahve çekirdekleri kavrulup öğütülerek pişirilmeye başlandı. Bu pişirme yöntemi Türklere özgü olduğundan dolayı Türk kahvesi adı verilen bu kahve çeşidi özellikle kömür ateşinde ve bakır cezvede yavaş yavaş pişirildiğinde çok daha lezzetli olur.

  Kahve Telvesinin Faydaları Nelerdir?

  Kahve Telvesi Ne İşe Yarar?

  Kahve Telvesi Maskesi Nasıl Uygulanır? Neye Yarar?

  Kahve telvesi yüze tek başına uygulanabilir. Birkaç çeşit kahve telvesi maskesi vardır:

  Kahve telvesi ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri de kahve telvesi cilde iyi gelir mi sorusudur. Kahve telvesi cilt üzerinde oldukça etkilidir:

  Peki, selülit tedavisi için kahve telvesi ciltte ne kadar durmalı? Bu tedavi için telve maskesinin 5-10 dakika ciltte durması yeterlidir.

  Kahve telvesi ve limon kullanılarak hazırlanan maske yağlı ciltlere iyi gelir.

  Peki, kahve telvesi cildi karartır mı? Aksine kahve telvesi cildi ölü deriden temizleyerek daha açık bir renge kavuşmasını sağlar.

  Kahve Telvesi Yemek Zararlı Mı?

  Bazı insanlarda kahve telvesi yemek gibi bir alışkanlık söz konusudur. Kahve telvesi yemek hangi hastalığın belirtisi olabilir? Anemi hastalığına sahip olanlarda kahve telvesi yemeğe eğilim görülür.

  Özellikle hamilelikte kahve telvesi yemek sık görülen bir davranıştır. Ancak kansızlık rahatsızlığına sahip olanlar eğer telve yemeğe devam ederse daha büyük problemlerle karşılaşılabilir.

  Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

  Kahve telvesi maskesi nasıl yapılır? Ne işe yarar? tarifi ve faydaları

  Kahve telvesi maskesi nasıl yapılır? Ne işe yarar? tarifi ve faydaları

  Kahve telvesi maskesi; el, yüz, dudaklar ve vücutta yaygın olarak kullanılan bir peeling türüdür. Farklı karışımlar şeklinde hazırlanan bu maske sayesinde cilt daha parlak ve daha sıkı bir görüntü kazanmaktadır.

  Kahve Telvesi Maskesi Nasıl Yapılır?

  Kahve telvesi maskesinin merkezinde Türk kahvesinin telveleri yer almaktadır. Bu telveler; yumurta, limon, kakao ve bal gibi diğer malzemeler ile karıştırılarak maske kıvamına getirilmektedir. Hazırlanan maskeler göz çevresi dışındaki tüm bölgelere rahatlıkla uygulanabilmektedir. Ancak yapılan işlemlerden beklenen sonucun alınabilmesi için, maskenin cilde düzenli aralıklarla yapılması gerekmektedir.

  Kahve telvesi maskesi kalın bir katman halinde ciltte kurumaya bırakıldıktan sonra, yıkanarak temizlenmektedir. Bu yıkama işlemi tercihe bağlı olarak; soğuk, ılık ya da sıcak su ile yapılabilmektedir.

  Kahve Telvesi Maskesi Ne İşe Yarar?

  Türk kahvesi yalnızca içilerek değil, telvesi kür haline getirilerek de fayda alınan bir üründür. Dünya üzerindeki pek çok topluluk kahve çekirdeklerini öğüterek, cilt bakımında kullanmaktadır. Bu kahveler arasında sağlık ve cilt için en yararlı olan ise Türk kahvesi telvesidir. Kahve telvesi cildi sıkılaştırmaya ve pürüzsüzleştirmeye yardımcı olmaktadır.

  Sıkı ve pürüzsüz bir cilt de dışarıdan daha canlı ve sağlıklı görünmektedir. Maske ciltte, durduğu süre boyunca gözenekleri temizlemektedir. Bu sebeple de ölü hücrelerden arınan bölgede sivilce ve akne problemleri giderilmektedir.

  Türk kahvesinin vücuttaki diğer etkisi de şişkinlikleri azaltmasıdır. Kahve telvesi cilde sürüldüğünde, altındaki damarların daralmasına neden olmaktadır. Daralan damarlar sayesinde de dışarıdan görünen şişkinlik azalmaktadır.

  Kahve Telvesi Maskesi Ne İşe Yarar?

  Türk kahvesi maskesi yapılırken yaygın olarak limonlu, kakaolu ve ballı maske tarifleri kullanılmaktadır. Limonlu kahve maskesi, yağlı cilt tipleri için önerilen bir karışımdır. Bu kapsamda; 1 tatlı kaşığı kahve telvesi ve limon suyu ile 1 yemek kaşığı süt bir kapta karıştırılmaktadır. Hazırlanan karışım ise masaj hareketleri yardımıyla cilde sürülmektedir. Maskenin içeriğindeki limon suyu, cildin fazla yağdan arınmasına ve daha mat bir görüntü kazanmasına yardımcı olmaktadır.

  Ballı kahve maskesi ise limonlu maskeden zıt bir etkiye sahiptir. Buna göre ballı telve maskesi, kuru cilt tipleri için uygun bir seçenektir. Cezvede ısıtılmış bir tatlı kaşığı bal ile aynı oranda telve karıştırılarak maske kıvamına getirilmektedir. Maske kuruduktan da sonra da ılık su aracılığı ile temizlenmektedir. Ballı kahve maskesinin kuru ciltler üzerinde haftada 2 kez uygulanması önerilmektedir.

  Kakaolu kahve maskesi, özellikle sivilce problemi yaşayan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Maske tarifi; 1 tatlı kaşığı kakao ile aynı oranda kahve telvesinin karıştırılmasıyla elde edilmektedir. Aşırı yağlı ciltler için tarife bir miktar limon suyu eklemek de mümkündür. Kuru cilt tipi içinse limon suyu yerine 1 tatlı kaşığı kadar yoğurt ilave edilebilmektedir. Kakaolu Türk kahvesinin düzenli kullanımında ciltteki sivilce ve aknelerin gözle görülür bir biçimde azaldığı fark edilmektedir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Kahve Telvesi Maskesi Tarifi: Kahve Telvesi Maskesi Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

  Kahve Telvesi Maskesi Tarifi: Kahve Telvesi Maskesi Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

  Türk kahvesi kültürümüzde gelenekselleşmiş ve çokça tüketilen bir içecektir. Karşılıklı içilen Türk kahveleri toplumumuzda çok değerlidir. Uzun yıllardır Türk kahvesi içme geleneği sürdürülmektedir. Ayrıca kahvenin insan sağlığına da önemli etkileri vardır. Türk kahvesinin içerken verdiği keyif bir yana sağlığa katkıları bir yana bir de telvesinden de çeşitli maskeler yapılmaktadır. Çok amaçlı Türk kahvesi neredeyse her derde devadır. Hadi bakalım Türk kahvesine ve telvesinden yapılan maskelerin neler olduğuna.

  Kahve Telvesi Maskesi Tarifi: Kahve Telvesi Maskesi Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

  Türk kahvesinin telvesi ile çeşitli maskeler yapılır. Genellikle kahve telvesi peeling amaçlı kullanılır. Ellerde, yüzde, dudaklarda ve vücudun herhangi bir yerinde peeling için kullanıma uygundur. Kahve içindeki tanecikler ölü derileri arındırarak canlı bir cilt elde edilmesini sağlar. Farklı karışımlar sayesinde hazırlanabilir. Cildin ihtiyacını göre telve içine bal, şeker, limon gibi maddeler eklenebilir.

  Kahve Telvesi Maskesi Tarifi:

  Maskenin temelinde elbette ki kahve telvesi yer almaktadır. Kahve telvesi dilerseniz sade telve şeklinde de yüze, dudaklara, ellere sürülebilir. Tercihe göre bal, şeker, limon gibi maddeler de eklenerek karışım maske kıvamına getirilir. Daha sonra maske yüze uygulanacak ise göz çevresi hariç tüm yüze uygulanır. Uygulama kalın bir tabaka halinde uygulanmalıdır. Yüzde kuruduktan sonra ise ılık su yardımı ile peeling etkisi yaratacak hareketler ile ovuşturularak yüzden temizlenir. Dudaklarda ve ellerde de aynı şekilde uygulanır.

  Kahve Telvesi Maskesi Ne İşe Yarar:

  Genel olarak kahve telvesi maskesi cildi ölü derilerden arındırarak parlaklık verir. Maske içine koyulan limon ile yağlı ciltleri dengeler. Bal koyulan kahve telvesi maskesi ise kuru ciltleri nemlendirir. Kakao eklenerek hazırlanan kahve telvesi maskesi de sivilceli ciltlere iyi gelmektedir. Peeling amaçlı kullanılacaksa da içine toz şeker ekleyerek peeling etkisini arttırabilirsiniz.

  Kahve Telvesi Maskesinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

  En başta her maskede olduğu gibi cildin küçük bir bölümünde denenmeli daha sonra tüm cilde uygulanmalıdır. Faydalarını görmek istiyorsak cildimizin ihtiyacı olan Türk kahvesi telvesi maskeni düzenli olarak kullanmalıyız. Beklenen sonuçlar düzenli kullanımlarda alınmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap