Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kahramanmaras depremi ne kadar surdu

  1 ziyaretçi

  kahramanmaras depremi ne kadar surdu bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Şiddetli deprem nerede oldu, kaç dakika sürdü? Son dakika deprem olan iller hangileri?

  Şiddetli deprem nerede oldu, kaç dakika sürdü? Son dakika deprem olan iller hangileri?

  Şiddetli deprem nerede oldu, kaç dakika sürdü? Son dakika deprem olan iller hangileri?

  Merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık olan 7.7 büyüklüğündeki deprem 10 ili etkiledi. 2 binin üzerinde yaralının olduğu bin 700’ü aşkın binanın yıkıldığı depremde acı haberler peş peşe geldi. Peki, deprem nerede oldu, kaç dakika sürdü? Son dakika deprem olan iller hangileri?

  Depremin meydana geldiği iller sarsıntının yıkıcı etkisinin ne kadar yüksek olduğunu gösterdi. Kahramanmaraş merkez üssü olmasına rağmen deprem 10 ilde yıkıcı etkiye ulaştı. İşte depreme ilişkin tüm bilgiler…

  DEPREM NEREDE OLDU, KAÇ DAKİKA SÜRDÜ?

   Depremin saati 04.17 olarak yerin 7 kilometre derinliğinde 7,7 büyüklüğünde kayda geçti. CNN Türk'ün İç Anadolu editörü Zübeyr Bozkurt'un aktardıklarına göre deprem yaklaşık olarak 1 dakika sürdü. Çok büyük bir sarsıntının ardından ikinci büyük bir artçı deprem daha meydana geldi.  İlk depremin ardından saat 04.26'da Gaziantep merkezli ikinci bir deprem 6,4 büyüklüğünde kayda geçti.

  SON DAKİKA DEPREM OLAN İLLER HANGİLERİ?

  Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Osmaniye ve Kilis depremin yıkıcı etkilerinin olduğu iller oldular. Ancak sarsıntı bu illerin dışında da birçok bölgede hissedildi. Kahramanmaraş çevresinde bulunan illerin tamamında ayrıca Suriye’de de sarsıntı hissedildi.

  SON VERİLERİ AFAD AÇIKLADI

  AFAD Risk Azalrtma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar, Kahramanmaraş merkezli 7,7'lik depremde can kaybının 1014 olduğunu duyurdu.

  CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ÖLÜ VE YARALI SAYISI AÇIKLAMASI

  Erdoğan açıklamasında şu ifadelere yer verdi; "Şu ana kadar 912 vatandaşımız hayatını kaybetti. 2 bin 470 kişi kurtarıldı. Yıkıldığı tespit edilen bina sayısı 2 bin 818'dir. Deprem bölgesinde pek çok binada enkaz kaldırma çalışmaları sürdüğü için ölü ve yaralı rakamının nereye kadar artacağın bilemiyoruz. Böyle dönemlerde ulaşım ve iletişimin sağlıklı olması büyük önem taşıyor. Yardım için bölgeye gidecek kurumlar mutlaka AFAD ile birlikte hareket etmelidir. 85 milyon tek yürek olma günüdür. Rabbim ülkemizi tüm afetlerden korusun."

  AFAD SON DEPREMLER LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ...

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Deprem kaç saniye sürdü? Deprem anında ve deprem sonrasında yapılması gerekenler!

  Deprem kaç saniye sürdü? Deprem anında ve deprem sonrasında yapılması gerekenler!

  AFAD’ın verilerine göre Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde saat 04:17’de 7,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 7 km altında gerçekleşen deprem başta Malatya olmak üzere Gaziantep Diyarbakır, Adıyaman ve civarındaki birçok ilden hissedildi.

  Gerçekleşen büyük deprem ile ilgili AFAD’da gelen bilgilere göre 76 kişi hayatını kaybederken 440 vatandaşımız yaralandı. En büyüğü 6,6 olmak üzere 42 artçı deprem meydana geldi. Birçok binanın enkaz altında olduğu bildirilen depremin kaç saniye sürdüğü merak ediliyor. Peki deprem sonrasında ilk kaç saat önemli? Depremden sonra neler yapılmalı?

  Deprem kaç saniye sürdü?

  Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık İlçesi olan deprem yaklaşık 30 saniye sürdü.

  Depremden sonra ilk kaç saat önemli?

  Deprem sonrası ilk 72 saat çok önemlidir. Yardım ekipleri ulaşıncaya kadar acil ihtiyaçların ve değerli evrakların saklanabileceği bir afet durum çantası hazırlanmalıdır. Bu zaman diliminde afetzedelerin kendi başlarına kalabilir ve hazırlıklı olmaları gereklidir.

  Sarsıntı durduğunda, etrafınıza bakarak çevreniz ve kendi emniyetinizden emin olduktan sonra binayı terk edin.

  Deprem sonrası yapılması gerekenler?

  AFAD’ın resmi sitesinde yer alan bilgiye göre;

  Kapalı alandaysanız;

  · Önce kendi emniyetinizden emin olun.

  · Sonra çevrenizde yardım edebileceğiniz kimse olup olmadığını kontrol edin.

  · Depremlerden sonra çıkan yangınlar oldukça sık görülen ikincil afetlerdir. Bu nedenle eğer gaz kokusu alırsanız, gaz vanasını kapatın. Camları ve kapıları açın. Hemen binayı terk edin.

  · Dökülen tehlikeli maddeleri temizleyin.

  · Yerinden oynayan telefon ahizelerini telefonun üstüne koyun.

  · Acil durum çantanızı yanınıza alın, mahalle buluşma noktanıza doğru harekete geçin.

  · Radyo ve televizyon gibi kitle iletişim araçlarıyla size yapılacak uyarıları dinleyin.

  · Cadde ve sokakları  acil yardım araçları için boş bırakın.

  · Her büyük depremden sonra mutlaka artçı depremler olur. Artçı depremler zaman içerisinde seyrekleşir ve büyüklükleri azalır. Artçı depremler hasarlı binalarda zarara yol açabilir. Bu nedenle sarsıntılar tamamen bitene kadar hasarlı binalara girilmemelidir. Artçı depremler sırasında da ana depremde yapılması gerekenler yapılmalıdır.

  Açık alandaysanız;

  · Çevrenizdeki hasara dikkat ederek bunları not edin.

  · Hasarlı binalardan ve enerji nakil hatlarından uzak durun.

  · Önce yakın çevrenizde acil yardıma gerek duyanlara yardım edin.

  · Sonra mahalle toplanma noktanıza gidin.

  · Yardım çalışmalarına katılın. Özel ilgiye ihtiyacı olan afetzedelere -yaşlılar, bebekler, hamileler, engelliler- yardımcı olun.

  Yıkıntı altında mahsur kaldıysanız;

  · Paniklemeden durumunuzu kontrol edin.

  · Hareket kabiliyetiniz kısıtlanmışsa çıkış için hayatınızı riske atacak hareketlere kalkışmayın. Biliniz ki kurtarma ekipleri en kısa zamanda size ulaşmak için çaba gösterecektir.

  · Enerjinizi en tasarruflu şekilde kullanmak için hareketlerinizi kontrol altında tutun.

  · El ve ayaklarınızı kullanabiliyorsanız su, kalorifer, gaz tesisatlarına, zemine vurmak suretiyle varlığınızı duyurmaya çalışın.

  · Sesinizi kullanabiliyorsanız kurtarma ekiplerinin seslerini duymaya ve onlara seslenmeye çalışınız. Ancak enerjinizi kontrollü kullanın.

  Yazı kaynağı : www.ensonhaber.com

  Kahramanmaraş’ta 7.7 büyüklüğünde deprem: 10 kenti vurdu

  Kahramanmaraş depremi ne kadar, kaç saniye sürdü? Kahramanmaraş depremi şiddeti ne?

  Deprem kaç saniye sürdü? Kahramanmaraş ve Gaziantep depremi ne kadar sürdü?

  Deprem kaç saniye sürdü? Kahramanmaraş ve Gaziantep depremi ne kadar sürdü?

  Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde saat 4.17'de 7,4 büyüklüğünde deprem olurken Gaziantep'te de büyüklükleri 6,4 ile 6,5 olan iki deprem meydana geldi. AFAD'da yer alan bilgilere göre; en büyüğü 6,6 büyüklüğünde olmak üzere 06.30 itibarıyla çok sayıda artçı deprem oldu. Peki, Depremler kaç saniye sürdü? Kahramanmaraş ve Gaziantep depremi ne kadar sürdü? İşte konu hakkında ayrıntılı bilgiler...

  deprem 3

  Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde saat 04:17'de meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki deprem 10 kentimizi etkiledi. AFAD'dan yapılan açıklamaya göre depremin ardından en büyüğü 6,6 büyüklüğünde olmak üzere çok sayıda artçı deprem oldu.

  deprem 2

  GAZİANTEP'TE 6,4 VE 6,5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

  Öte yandan yine AFAD'ın sitesinde yer alan bilgiye göre 04.26'da Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde 6,4 büyüklüğünde ve saat 04.36'da Gaziantep'in İslahiye ilçesinde 6,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 6,5 büyüklüğündeki deprem, 9,77 kilometre derinlikte oldu.

  deprem

  DEPREMLER KAÇ SANİYE SÜRDÜ?

  Gaziantep'te bulunan TRT Haber Muhabiri Bülent Çulcuoğlu deprem hakkında açıklamalar yaptı. Çulcuoğlu'nun açıklaması şöyle; ''Gaziantep'te ilk kez böyle büyük bir deprem oldu, yaklaşık 30 saniye sürdü. Gaziantepliler tamamen sokakta. Gerçekten inanılmaz bir sallantıydı. Sallantıdan 10 dakika sonra bir artçı daha oldu. Gaziantep'te elektrikler tamamen kesilmiş vaziyette. Sallantının 15 - 20'inci saniyesinde arka arkaya trafo patlamalarını duydum. Şu anda Gaziantep'te yağmur başladı. Çok büyük panik var.''

  Yazı kaynağı : www.mynet.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap