Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kadınların oruç borcu niyeti

  1 ziyaretçi

  kadınların oruç borcu niyeti bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Adetliyken tutulmayan oruca nasıl niyet edilir?

  Adetliyken tutulmayan oruca nasıl niyet edilir?

  Ramazan ayının belirli günlerini, özel nedenlerden dolayı oruç tutamayan kadınlar, daha sonra bu oruçlarını tutarken nasıl niyet etmelidir? İnternette en çok araştırılan konuların başında bu soru gelmektedir. İşte cevabı...

  KAZA ORUCUNA NASIL NİYET EDİLİR?


  Ramazan orucunu tutmakla yükümlü olduğu hâlde tutmamış veya bir mazeretten dolayı tutamamış kimseler; öncelikle tutmadıkları bu oruçların sayısını belirlerler ve bu oruçlarını, oruç tutmanın yasak olduğu bayram günlerinin dışındaki günlerde kaza ederler.
  Tutulacak her kaza orucuna, “Üzerimde borç olan ilk orucun kazasına…” diye niyet edilmesi uygun olur.


  ÇOK FAZLA KAZA ORUCU OLANLAR NE YAPMALI?


  Kazaya kalan oruçların hesaplanması konusunda iki durum söz konusu olabilir:
  a. Kişi mükellef olduğundan beri hiç oruç tutmamış olabilir. Bu durumda ergenlikten itibaren geçen her yıl itibarı ile bir kameri ay hesabı ile “ki, bu yirmi dokuz veya otuz gündür; ihtiyaten otuz gün tercih edilmesi uygundur” oruçlarını tutar.
  b. Kişi mükellef olduktan sonra bazı oruçları kazaya bırakmış olabilir. Bu durumda mümkün mertebe tutulmayan oruçların sayısı hesaplanıp gününe gün kaza edilir.
  Orucunu mazeretsiz olarak terk eden kimselerin kaza yanında tevbe ve istiğfar etmesi de gerekir.

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  Kaza orucuna nasıl niyet edilir?

  Kaza orucuna nasıl niyet edilir?

  Değerli kardeşimiz,

  Bu şekildeki bir niyetlede kaza orucu tutulmuş olur. Niyet esasında kalbe ait bir fiildir, dil ilede ifade edilmesi iyi olur.

  Bir veya birkaç Ramazan'dan orucu kazaya kalmış olan kimse için uygun düşen, bunları kaza ederken: "Üzerime kazası ilk farz olan oruca." diye niyet etmektir. Bununla beraber böyle belirtilmeksizin yalnız kazaya niyet etmesi de yeterlidir.

  İlave bilgi için tıklayınız: 

  - Ramazan ve kaza orucuna ne zaman niyet edilir; oruç ne zaman başlar?..

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

  Yazı kaynağı : sorularlaislamiyet.com

  Kaza orucuna ne zaman niyet edilir? İşte Diyanet bilgisi

  Kaza orucuna ne zaman niyet edilir? İşte Diyanet bilgisi

  "Kaza orucuna ne zaman niyet edilir?" sorusuna yanıt arayan vatandaşlar, bu kapsamda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verdiği bilgileri öğrenmek istiyor. İşte bu konuda hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verdiği bilgiler...

  KAZA ORUCUNA NE ZAMAN NİYET EDİLİR?

  Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir.

  Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî’, II, 85). Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400).

  Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

  Şafiî mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir (Şirâzî, el-Mühezzeb, I, 331-332).
  Benzer Sorular

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap