Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kadınlar rüyada ilişkiye girmek gusül gerektirir mi

  1 ziyaretçi

  kadınlar rüyada ilişkiye girmek gusül gerektirir mi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Rüyada ihtilam olan kadına gusül gerekir mi? Rüyada ihtilam olmuş sayılabilmek için şartlar nelerdir? Gusülden sonra gelen akıntı guslü bozar mı?

  Rüyada ihtilam olan kadına gusül gerekir mi? Rüyada ihtilam olmuş sayılabilmek için şartlar nelerdir? Gusülden sonra gelen akıntı guslü bozar mı?

  Değerli kardeşimiz,

  Gasl, yıkamak demektir. Gusül ve iğtisal da, yıkanma anlamını taşır. Din deyiminde gusül: Bütün bedenin yıkanmasıdır, boy abdesti alınmasıdır. Buna taharet-i kübra (büyük temizlik) denir. Böyle bir temizliği gerektiren hal cünüblüktür. Ayrıca kadınların hayız ve nifas kanlarının sona ermesidir. Cünüblük hali ise, aşağıda açıklanacağı üzere, şehvetle meninin atılmasından ve cinsel ilişkiden meydana gelir.

  Şehvetle yerinden ayrılan ve şehvetle dışarıya atılan bir meniden dolayı gusletmek gerekir. Şehvetle yerinden aynlıp, şehvet kesildikten sonra dışarıya atılan meniden dolayı da, İmamı Azam ile İmam Muhammed'e göre, gusletmek gerekir. Fakat İmam Ebu Yusuf'a göre gusül gerekmez.

  Rüyada şehvetle ayrılan bir meninin, şehvet kesildikten sonra dışarıya akıtılmasını sağlamak için tenasül organını tutmak ve sonra dışanya akıtmakta, misafir ve soğukta bulunanlar için İmam Ebu Yusuf görüşünü seçmekte kolaylık vardır. Bu yönden bu görüşün tercih edilmesini uygun görenler vardır.

  Bakmak ve dokunmak suretiyle şehvetle gelen meniden dolayı da gusletmek gerekir.

  Cinsel ilişki halinde sünnet yerinin veya o kadar bir kısmın duhulü ile, buluğ çağına ermiş erkek ve kadının gusletmeleri gerekir. Meninin gelip gelmemesine bakılmaz. Bunlardan yalnız biri buluğ çağına ermiş ise sadece ona gusül gerekir, diğerine gerekmez. Ancak buluğ çağına yaklaşmış bir devrede ise, yıkanmadan namaz kılmasına izin verilmez. Namaza devam için taharette tedbirli olmak lazımdır. Bu ve buna benzer hangi haller olursa olsun, ihtiyat olan yol gusletmek suretiyle şüpheli hallerden sakınmaktır.

  Uykudan uyanan kimse, yatağında, çamaşırında veya bedeninde bir yaşlık görünce bakılır: Eğer rüyada cinsel ilişkide bulunduğunu hatırlıyorsa, gusletmesi gerekir. Yaşlığın meni olup olmamasında şüpheye düşmesi bir önem taşımaz. Ancak ihtilam olduğunu hatırlamadığı takdirde, yaşlığın mahiyetinin ne olduğu üzerinde durulmaz ve gusül gerekmez. Çünkü akıntının şehvetle geldiği bilinmemektedir. Bu mesele İmam Ebû Yusuf'a göredir, İmamı Azam ile İmam Muhammed'e göre, gelen akıntının mezi olduğunu anlıyorsa, gusl etmesi gerekmez. Fakat meni olduğunu biliyor veya şübheye kapılıyorsa, gusletmesi gerekir. İhtiyata uygun olan da budur. Onun için fetva buna göredir.

  Yatağından uyanıp kalkan kimse, ihtilam olduğunu hatırladığı halde, tenasül organında bir yaşlık görse gusletmesi gerekir. Ayakta veya oturduğu yerde uyuyan kimse, uyanıp da bu organında bir yaşlık görse, bakılır: Eğer bu yaşlığın meni olduğuna kanaati varsa veya uyumadan önce bu organı hareketsiz bir halde idi ise, gusletmesi gerekir. Fakat böyle bir kanaati yoksa ve tenasül organı da önceden uyanık durumda idi ise, gusletmesi gerekmez. Bulunan yaşlığın mezi olduğuna hükmedilir. Çünkü organın uyanık olması, mezinin çıkmasına sebeb olur.

  Sarhoş veya bayılmış olan bir kimse uykusundan uyanıp da, kendisinde meni bulacak olsa, gusletmesi gerekir. Mezi bulacak olsa yıkanması gerekmez.

  İdrarını yaparken, tenasül organı uyanık olduğu halde meni gelse, yıkanması gerekir. Organ uyanık olmayınca; gusletmek gerekmez, çünkü uyanıklık şehvetin bulunmasına delildir.

  Bir erkek veya bir kadın rüyada ihtilam olsa da, meni dışarıya çıkmış olmasa, yıkanmak gerekmez. İmam Muhammed'e göre, böyle bir kadının ihtiyat olarak yıkanması gerekir. Çünkü kadından çıkacak bir sıvının yine ona dönmesi ihtimali vardır.

  İhtilam olan veya cinsel ilişkide bulunan bir kimse, idrarını yapmadan veya çokça yürümeden veya yatıp uyumadan yıkansa da, sonra kendisinden meninin arta kalan kısmı çıkacak olsa, ikinci kez yıkanması gerekir. Fakat idrarını yaptıktan veya epeyce yürüdükten veya uyuduktan sonra şehvetsiz olarak gelecek meni guslü gerektirmez. Çünkü bu durumda o meni, yerinden, şehvet olmaksızın ayrılmış bulunur. Yine bir kadından, yıkandıktan sonra, kocasının menisi çıkacak olsa, tekrar gusletmesi gerekmez.

  Bir yatakta yatıp uyuyan iki kimse, uyandıkları zaman ihtilam olduklarını hatırlamayarak yatakta meni gibi bir yaşlık görseler veya kurumuş meni görüp de o yatakta kendilerinden önce başka bir kimse yatmış olsa, bu durumda meninin kime ait olduğu bilinmese, her ikisinin de ihtiyaten yıkanması gerekir.

  Şehvet olmayıp da döğülmeden, ağır bir yük kaldırmadan ve yüksek bir yerden düşmeden dolayı meni gelmesiyle gusül gerekmez. (İmam Şafî'ye göre bu hallerde de gusül gerekir.)

  Yerinden şehvetle ayrılan bir meni, bedenin dışına veya dış hükmünde olan yere çıkmadıkça gusül gerekmez.

  Bakire bir kızın bekaretini yok etmemek sureti ile yapılan bir ilişkide meni gelmeyince gusül gerekmez; çünkü bekaret, sünnet yerine kadar duhule engel olmuş demektir.

  Cünüblük, hayız veya nefselik (loğusalık) halinde iken, gayri müslim bir kadın veya gayri müslim bir erkek ihtida etse, gusletmesi farz olur. Hayız veya nefseliği son bulmuş olsa da, yıkanmamış bulunsa, yine gusül gerekir. Fakat yıkanmış bulunan veya henüz cünüplük, hayız ve nefselik haline düşmemiş olan erkek veya kadın gayri müslim ihtida etse, yıkanması mendub olur.

  İlave bilgi için tıklayınız:

  İnsandan çıkan sıvıların (mezi, meni, vedi) hükmü ve gusül gerektiren haller nelerdir?

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

  Yazı kaynağı : sorularlaislamiyet.com

  Rüyada cinsel ilişkiye girdiğini görmek gusül alınmasını gerektirir mi?

  Rüyada cinsel ilişkiye girdiğini görmek gusül alınmasını gerektirir mi?

  Rüyada cinsel ilişkiye girdiğini görmek gusül alınmasını gerektirir mi?

  Kayıtsız Üye
  merhaba ben bir bayanım şikayetim rüyamda eşimle beraber oluyorum hatta rüyada boşaldım da diyorum .ama uyandığımda ne bir ıslaklık var nede başka bir şey sadece rüyada hissediyorum bunun için ne yapmam gerekiyor gusül etmem gereklimi lütfen yardımcı olun bu durumdan çok muzdaribim…

  Cevap: Rüyada cinsel ilişkiye girdiğini görmek gusül alınmasını gerektirir mi?

  Desert Rose
  Hadis: “İnzal vaki olmadıkça (meni akmadıkça) kendisine gusül gerekmez. Nasıl ki erkekten meni gelmedikçe kendisine gusül gerekmiyorsa…”
  Ahmed b. Hanbel aynı hadîsi şu lafızla tesbit ve rivayet etmiştir: Havle (r.a.), Hz. Peygamber’den (a.s.) rüyasında ihtilâm olan kadından sordu. Peygamberimiz (a.s.) şu cevabı verdi:
  “Islaklık gördüğü zaman gusletsin!”
  Hz. Aişe (r.a.)’dan yapılan rivayette, demiştir ki:
  “Resûlüllah (a.s.) Efendimiz’den, ıslaklık görüp ihtilâm olduğunu hatırlamayan adamdan sordu. Şöyle buyurdu:
  “Gusleder…”
  Ayrıca ihtilâm olduğunu hatırlayıp kendinde ıslaklık görmeyen adamdan soruldu. Buyurdu ki:
  “Ona gusül gerekmez…”
  Bunun üzerine Ümmu Süleym (r.a.), “Kadın onu (ıslaklığı) görür de kendisine gusül gerekir?” diyerek hayretini belirtti. Resûlullah (a.s.) ona:
  “Evet kadınlar ancak erkeklerin bir parçasıdır.”

  Sonuç: Uyanınca ıslaklık varsa yani meni gelmişse gusül gerekir. Islaklık (MENİ) yok ise gusül gerekmez.

  Cevap: Rüyada cinsel ilişkiye girdiğini görmek gusül alınmasını gerektirir mi?

  Kayıtsız Üye
  Ben rüyada boşaldım meni çıktı ama ameliyatlıyım gusül aldım yarama değişmeyecek şekilde her tarafa değdi mi emin değilim yarışında baksıri giydim ailem geldi ?

  mum
  İhtilamda rüya önemli değildir.
  Uyandıktan sonra leke yoksa gusül almaya gerek yoktur.

  Kayıtsız Üye
  ALLAH sizden razı olsun kafamı kurcalıyordu bu konu iki kere yaşadım saolun rahatladım şimdi

  Kayıtsız Üye
  Bunlar şeytani rüyalardır gerçekte bi akıntı olmadikca gusl gerektirmez ama şüphe duyarsanız gusl alması daha doğru olur …zevk suyu denilen sıvı dahi gusl gerektirir….

  Kayıtsız Üye
  selam aleyküm dün gece oruç için kalkmadım uyumadan önce yeme den niyetlenir diye düşündüm sabaha karşı öyle bir rüya gördüm ki tanıdığım bir arkadş ile erkek erkeğe ilişkiye girdiğimi sonrasında da onun yüzüne vucuduna şehvetle boşaldığımı gördüm ama uyandığımda ıslaklık yoktu 1. sorum oruca niyetleneyim mi yada niyetlenmiş olurmuyum 2. sorum güsul abdest almadım şimdi ne olucak bilemedim kafam karışık bu rüya neye delalet manası anlamı nedir.

  arifselim
  Eğer yarın oruç tutacağım diye aklınızdan geçirmişseniz bu zaten bir niyet olarak yeterli olur. Rüyada ne görülürse görülürsün önemli olan uyandıktan sonra ıslaklığın olmasıdır. Eğer ıslaklık yoksa gusül abdesti alınmaz.

  Kayıtsız Üye
  Hoca bu sorumu cevaplarsanız sevinirim hocam ben rüyamda bi kadının özel yerini gördüm kalktığım da hemen erkeklik organımı tuttum en ufak Bi ıslaklık yoktu hocam bu gusül gerektirir mi ?

  arifselim
  Bu rüyadan cünüp olmazsınız gusül abdesti almaya gerek yoktur.

  Kayıtsız Üye
  Merhaba oldukca vesveseli bir yapiya sahip oldum rüyamda hic cinsel iliskiye girdigimi görmedim,erkekle hep sacma seyler ve cok kolay rüyada kendimi sikip biraktimmi sadece organimda atma oluyor genelde oruca niyetlendimmi sabah ıslaklık olmuyor ..bazen fakat bayanlatin sorunu benim her zaman akintim oldugu icin anlamiyrm tamda iliski olmadigi icin gusül gereklimi degilmi bilmyrm ama cok bunalip dusunuyom bazenseytanin vesvesi degip namaza ,oruc devam gusül etmeden çok dusunumce aklimda olcagina gsul et kurtul diyrm..bunaldim ne yapmm gerektigini bilmiyrm bazen cinsel isteklerim artiyr,,bundada namazı etilermi hep bir süphe,cok kolay herekete geciyr cinsel bölgemse sastim bayan oluncada zor konulari konusmak .yardımcı olurmusunuz

  arifselim
  Merhaba. Bayanların menisi açık renkte ve sarımtırak olur. Uyandıktan sonra eğer meninin geldiği görürseniz o zaman gusül abdesti almalısınız. Cinsel düşünce ve isteklerin gelmesi namazı veya orucu etkilemez.

  Kayıtsız Üye
  Kadınlarda düzenli gndüzleriide sarı krem renkte akıntı geliyor. Bununla rüyadan sonraki ıslaklığı nasıl ayırt ediyoruz

  arifselim
  Bu akıntıdan meniyi ayırt etmek için, akan meninin kremsi değil açık bir sarı renkte olması gerekir.

  Kayıtsız Üye
  1 – uyamda iliskiye girdigimi gördüm ama sabah meni akmamisti bu yuzden sabah namazı bile kilmadim gusül gerektirir mi

  2 – Sabah niyetlenip sonra rüyada iliskiye girdihini gurmek orucu bozarmi ve ıslaklık varsa kalkınca

  3 – Eger rüyada ıslaklık varsa organda gusül gerektirir .lakin yoksa gerektirmez

  4 – Ruyamda yabanci biriyle iliskiye girdim ama hic zevk almadim ve yarida biraktim bosalmadimda gusül almalimiyim

  arifselim
  1- Rüyada ilişkiye girmenin bir önemi yoktur önemli olan meninin gelip gelmemesidir eğer meni gelmediyse cünüp olmazsınız.

  2- Oruçluyken veya niyet ettikten sonra farketmez, rüyada ihtilam olmak ve meninin gelmesi orucu bozmaz.

  3- Uyandıktan sonra eğer cinsel organdan meni gelmişse o zaman gusül abdesti almak gerekir aksi takdirde gerekmez.

  4- Rüyada ne şekilde ilişkiye girdiğiniz bir önemi yoktur. Önemli olan meninin gelip gelmediğidir eğer gelmediyse yıkanmanız gerekmez.

  Kayıtsız Üye
  Ben rüyamda iliskiye girdim ıslaklık olmus abdest alamadim musayit olmadigimdan cuma namazına gidmem doru olurmu

  Şema
  < musayit olmadigimdan cuma namazına gidmem doru olurmu >
  Cuma abdestsiz kılınmaz sen cünüp gidebilir miyim diyorsun!!!
  Cünüp olan camiye girmesi bile haramdır günahtır

  Kayıtsız Üye
  Cevaplarsanız sevinirm sabah kalktığımda ıslaklık değilde kurumuş bir leke oluyor çamaşırımda ve bu olay her gün oluyor çok rahatsız olmaya başladı namazlarım aksıyor ailem şüpheleniyor yaşım 16 ve gece ihtilam olduğumu hatırlamıyorum ama kalktığımda o leke oluyor gusül gerekir mi cevaplarsanız sevinirim

  arifselim
  Eğer bu durum sürekli oluyorsa bu büyük ihtimalle mezidir, meni değildir. Meni az bir miktar akmaz çoğunlukla fazla akar ve rengi beyazdır. Kuruduğunda kabuk gibi bir görünümü olur ve kokar. Eğer meni olduğundan eminsen mutlaka gusletmelisin. Ailenden çekinme artık ergenliğe girmiş ve Allah katında sorumlusun.

  Kayıtsız Üye
  Rüyamda ilişkiye girdim ama tam boşalacakken uyandım ne yapmalıyım

  Şema
  < boşalacakken uyandım ne yapmalıyım >
  Meni dışarı çıkmadığı sürece gusül almaya gerek yoktur

  Zülkarneyn
  Gusül abdesti şartı için cinsel ilişkiye girmiş olmak gerekir.Rüyada değil gerçek anlamda temaslan…Cinsel birleşim halindede namaz kılıncaya kadar gusüle gerek yoktur fakat; El yüz vs. gün içinde kullandığınız uvuzlarınızı temizlemelisiniz.Yemek yapabilecek kadar,çocuğunuzla temas edebilecek kadar temiz olmanız gereklidir.Namaz kılacağınız zaman kesinlikle gusül şarttır.Namaz kılana kadar gerekli kısımlar temizlenmek şartıyla gusüle gerek yoktur.Tabi en doğrusu bu işten sonra,mümkünse en çabuk şekilde banyo etmektir.Bu anlattıklarım şartların sizi zorladığı zaman için geçerlidir.Elektirik olmaz,su kesilir,o an müsait olamazsınız veya hiç yapasınız gelmez hani.Namaz kılana kadar günlük işleri yapacak kadar bir temizlik.Namaz kılmıyorsanız zaten artık size kalmış bir şey…Ya temizsinizdir yaparsınız ya ada temiz değilsiniz yapmazsınız.Bu anlattıklarım için sadece cinsel birleşim gereklidir.Karşı tarafla kesinlikle temas lazım.Rüyada boşalma halinde gerekli yeri temizlemeniz yeterlidir.Ama size kalmış nasıl rahat ederseniz,ben rahat etmedim alayım da diyebilirsiniz.
  İnsan her zaman rüyaları hatırlamaz mesela,kaçtane rüya görüyoruz geceleri.Bu durumda her uyku sonrası gusül gerektirir.Belki hatırlamadığımız bir şey olmuş olabilir diye.Tabi kendi eşinizi görmeme ihtimalide zina yapıldığı anlamına gelmez.Neyse gusül dediğimiz banyodur.Her cinsel temas halinde insan pislenir ve banyo etmelidir.Allah bu şekilde huzuruna kullarını istemez.

  Kayıtsız Üye
  Hocam rüyada iliskiye girmedim ama bir damla ıslaklık gördüm gusül gerekirmi namaz kilinirmi cisiyetim erkek

  Kayıtsız Üye
  ALINTI “”Bunlar şeytani rüyalardır gerçekte bi akıntı olmadikca gusl gerektirmez ama şüphe duyarsanız gusl alması daha doğru olur …zevk suyu denilen sıvı dahi gusl gerektirir…. ” ALINTI

  Hayır kardeşim zevk suyu gusül gerektirmez. Meni, mezi, vedi denilen 3 sıvı vardır. Bunlardan sadece MENİ gusül gerektirir. Milleti sağdan soldan duyma laflarla lütfen kandırmayalım bunun Allah katında vebali vardır. Zevk suyu gusül gerektirmez sadece namaz için alınan abdesti bozar. Eğer ki sürekli kişi şehvet halindeyse, içi kıpır kıpırsa, yani kişi örneğin bekar ve sürekli zevk suyu damlacıkları geliyorsa ki çoğu bekar insanda bunlar olur hele ki yaşı ilerledikçe kişinin şehveti de artar, bunu dikkate almamalı normal abdest alıp namazlarına devam etmelidir.Gusül bozulmaz. Çünkü elinde değil kişinin. Erkeğin yaratılış gereği vücudu kadın ister bu doğal bir fıtrattır. Yaşı da ilerler ve evlenmedikçe de sürekli beyninde düşünceler oluşur karşı cins hakkında. Çok kişi tanıdım bu düşüncelerden şikayetçi olan ama bunlar normal şeyler. Bu senelerce dahi sürer ama elbette kişi evlenirse bu sorunun ortadan kalkacağı aşikardır. Elbette önce doktora başvurup herhangi bir hastalığı var mı yok mu bunu teşhis etmelidir. Eğer hastalıktan kaynaklanmıyorsa namazlarına bu şekilde devam etmelidir.

  Ayrıca kişi ihtilam olduktan hemen iki üç dakika sonra tuvalete idrarını yaparsa, idrar borularındaki meni de çıkmış olur ve böylece sonradan gelen meni, şehvetsiz olarak çıkacağı için idrardan hemen sonraki alınan gusül kabul olmuş olur ama en güzeli yarım saat geçtikten sonra tuvalete gidip idrarını boşaltmalı ve sonrasında hemencecik gusül alırsa Allah’ın izniyle kendini garantiye almış olur. Sonrasında gelen meni şehvetsiz olacağı için yazdığım gibi gusülü bozmaz sadece bu akıntı yani meni devam ettiği sürece namaz için alınan abdest alınsa dahi bozulur. Ama gusül bozulmaz.

  Kayıtsız Üye
  ALINTI “Hocam rüyada iliskiye girmedim ama bir damla ıslaklık gördüm gusül gerekirmi namaz kilinirmi cisiyetim erkek” ALINTI

  Belki rüya görmüşsündür de uyandığında hatırlayamıyorsundur. Ama illaki rüya görmen gerekmiyor.
  Hani bir laf vardır ya “Abdestinden şüphesi olmayanın namazından şüphesi olmaz”. Şüpheyle hareket ettiğiniz için gusül gerektirir. Ama gelen sıvının ne olduğunu biliyorsanız ona göre hareket edersiniz. Bilmiyorsanız gusül gerektirir kardeşim. Hatta normal günlük yaşantınızda bile şüphe ediyorsanız aldığınız gusülden tekrar almanız gerekir kardeşim. İllaki meni gelmesi gerekmiyor. Şüpheyle Allah huzuruna çıkılmaz. İbadetler sarsıntılı olur hatta kabul olmaz bile Allah korusun…

  Kayıtsız Üye
  Ben rüyamda hic tanimadigim kadin ile erkegin iliskiye girdigini gördüm gusül gerektirirmi surekli boyle ruyalari goruyorum boyle ruyalari sikca gormemem icin ne yapmaliyim lutfen yardımcı olun…

  arifselim
  Bu tür rüyaları görmek gusül gerektirmez. Eğer görmek istemiyorsanız ve bu rüyalar sık sık oluyorsa o zaman yatağa abdest alarak girin ve ayetel kürsiyi okuyun.

  Kayıtsız Üye
  hocam ben rüyamda cinsel ilişkiye girdim. ve sabah kalktığımda boşalmışım galiba bu gusül gerektirirmi ? ben müsat olmuyorum bu aralar gusül almadım günah yazılırmı.

  Şem’a
  < boşalmışım galiba bu gusül gerektirirmi >
  evet sen cünüp olmuşsun ve uyandığında gusül almalıydın.
  < müsat olmuyorum bu aralar gusül almadım günah yazılırmı. >
  Ahirette bu lafı kullanabilir misin?
  Ya Rabbim ben işim çoktu ondan cünüp gezdim namazı kılmadım…!!!

  Kayıtsız Üye
  Merhaba. Ben rüyamda hep orgazm olduğumu hissederek uyanıyorum bazı sabahlar da kalktığımda elim cinsel organımda oluyor. Ama meni mi yoksa akıntı mı anlayamıyorum ne yapmam gerekiyor ?

  Şem’a
  < meni mi yoksa akıntı mı anlayamıyorum ne yapmam gerekiyor ? >
  Rüyada orgazm olmak bir şey değiştirmez.
  Uyandığınızda iç çamaşırı ıslak ise gusül gerekir (avuç kadar bir leke)

  Kayıtsız Üye
  Mrb .rüyamda kiz arkadsimla iliskideydik .iliskimz bittigi zmn uyandim .ve uyndigimda seyim cok sertti ve kuruydu.gusul sartmi rüyada bosaldim ! Yardimci olun fazla bilgim yk

  arifselim
  Merhaba kardeşim. Rüyada boşalma olmadığı sürece sadece cinsel ilikiye girdiğini görmekten dolayı gusül almana gerek yoktur. Ama rüya görmesen bile eğer meni akmışsa gusül abdesti alman gerekir.

  Kayıtsız Üye
  arkadaşlar ben rüyamda cinsel ilişki gördsüm ve daha sonra akıntı gelirise diye 15 dk civarı bekledim hiçbişi gelmedi sonra tuvalete ggirdim ihtiyacımı giderdim çıkarken şeyimden şefaf renkli yapışkan hafif bişi gusül gerekirmi acil cevap lütfenn

  arifselim
  Bu şekilde meni görmedikçe cünüp olmazsın. O gelen sıvı ise mezidir. Meziden dolayı gusül abdesti alınması gerekmez.

  Kayıtsız Üye
  1 – Hocam ben niyet edemeden uyudum rüyamda bi kadinla cinsel ilişkiye girdim ıslaklık vardı ne yapamam lazım

  2 – Hocam ben ameliyat oldum ve 1 gece hastanede kaldım sabah saatlerinde cinsi münasebette bulundum ve meni aktı yara olduğu icinde gusül alamıyorum oruç tutmak istiyorum ne yapmalıyım

  arifselim
  1- Niyetini öğlen olmadan bir saate kadarda edebilirsin bu caizdir. Rüyadan uyandıktan sonra gusül abdestini almalısın.

  2- Geçmiş olsun. Gusül abdestini alman gerekir. Normal yerlerini yıka ve Yara olan yeri sadece mesh etmen yeterlidir orayı ıslatman gerekmez.

  Kayıtsız Üye
  hocam selam ben Oruçlu Oldugum Günler Şeytan Rüyama Giriyor Benle Eğleniyor Çeşitli Kadın Kılıgına girip cinsel ilişkide bulunuyorus rüyada boşalıyorum karktıgımda’da bakıyorum ki gercekten boşalmısım bu orucu bozarmı !

  ACİLSERVİS
  Rüyada meni gelmesi orucu bozmaz

  Kayıtsız Üye
  Hocam ben rüyamda ilişkiye girdiğimi görüyorum ama 26 yaşıma kadar hiç sabahlatrı kalktığım zaman meni olmuyo ne den olbalir acaba veya bi sıkıntı yaratır mı?

  arifselim
  Normalde meni geliyorsa uyku halinde gelmesi önemli değildir. Eğer bu yaşına kadar hiç gelmemişse o zaman doktora görünebilirsin bunu doktor daha iyi bilir.

  Kayıtsız Üye
  Slm ben rüyamda olmus dedemle iliskiye giriyodum ama dedem cok mutsuzdu dedemden beyaz bi meni geldi cok etkilendim bu rüyadan acaba ne anlama geliyor

  arifselim
  Aleykum selam. Bu tür uygunsuz bir cinsel ilişkiye girdiğini görmek bazı hatalar işlemeye ve insanlar arasında çok mahcup olmaya yorumlanır. En doğrusunu Allah bilir.

  Kayıtsız Üye
  İyi günler regl dönemindeyim rüyamda eşimle ilişkiye girdigimi gördüm gusül gerekirmi bebek emziriyorum lütfen yardımcı olun

  arifselim
  Hayırlı günler kardeşim. Adet halinde iken veya başka bir nedenle olsun cünüp halde bebeğini emzirebilirsin bunun dini hiç bir sakıncası yoktur. Adet halinde iken rüyasında ihtilam olan kadına gusül almak gerekmez.

  Kayıtsız Üye
  Merhaba ben rüyamda ilişkiye girdim boşalacakken uyandım sonra biraz bekledim meni geri gitsin diye ve tuvalete gidip işedim meninin idrarımla beraber şehvetsiz çıkmış olabileceğini düşündüm gusül gerekirmi

  arifselim
  Merhaba. Rüyadan uyandıktan sonra eğer kısa bir süre sonra meni az veya çok çıkmış olsun sana gusül almak gerekir. Çıkmış olabileceğini düşünmen bile gusül alman için yeterli bir sebeptir.

  Kayıtsız Üye
  slm bn rüyamda iliskiye girdim men geldi gusül alacak vaktim yok gunah olurmu hatta sinavim da var o gun

  ACİLSERVİS
  Gusül vakti bu soruyu soracak kadar zamandır. Yetmedi bir tuvalete gidecek kadar vakittir. Guslün büyütülecek bir tarafı yoktur. Gusül: Ağza ve burna su verdikten sonra tüm vucudu yıkamaktır. Buda 10 dakikadan fazla değildir. Namaz kılmaman elbette günahtır. Bu müslüman olmanın bir şartıdır.

  Kayıtsız Üye
  Ya simdi benim sorum böyle ben rüyada ilişkiye girmiyorum ama nisanlımla yanyanda olduğumu goruyorum bu gusül gerektirir mi hic birzmn kendim ve onu ciplak gorupte ilişkiye girdigimizi gormuyom ama yanyanda ellim tutup sarldgni konuştuğunu goruyom bu gusül gerektirir mi kafam allak bullak ya lütfen yardmci olun 🙁 ayrica benim akıntım olduğu için ben pekte anlmiyom ayrıca misal ilskye grmeden rüyada gordummu zevk glrse gusül almakmi zorundayım ayırca günlük yaşamda telefonla konustmmu nisanlmla islaklk oluyor gusül almakmi zorundayım

  arifselim
  – Rüyada bir kadın tam bir cinsel ilişki yaşamadığı sürece gusül alması gerekmez. Senin onu herhangi bir şekilde görmekle cünüp olmazsın.

  – Gün içerisinde herhangi bir şekilde etkilenerek gelen akıntıya mezi denir bu mezi de guslü gerektirmez sadece namaz abdestin varsa onu bozar.

  Kayıtsız Üye
  Hocam meraba ben rüyamda kocamla iliskiye girsigimi gördüm oda tam net değil boşalma gormedim ama uyandığımda akıntı vardı benim zaten hep akintim var rüya gormeden de uyandığımda var zaten şimdi ne yapmalıyım namaz da kiliyorum şimdi ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz acil cevabınız bekliyorum lütfen

  arifselim
  Merhaba hanım kardeşim. Rüyasında cinsel ilişkiye girdiğini gören kadın bu durumda her ihtimale karşı gusül etmesi gerekir. Erkeğin durumu daha farklıdır ve meni görmedikçe gusül alması gerekmez. Yorum olarak ise bu rüya eşinden sevgi ve iyilik görmek anlamında olan hayırlı bir rüyadır.

  Kayıtsız Üye
  Ruyada tanımadığım iki kişi insel ilişkiye giriyordu bende bunu hissederek uyandım bende ıslaklık yoktu ama idrardan sonra her zaman olduğu gibi biraz akıntı geldi güsul gerektirir mi bilemedim uyanirken sirt üstü yatiyordum lütfen açıklayıcı bi cevap verin

  arifselim
  Rüyada sadece cinsel ilişki görmekle kişi cünüp olmaz. Bu gelen akıntı genellikle mezidir. Eğer kadın isen ve hissetmekten maksadın orgazm ise o zaman gusül alman iyi olur. Erkek ise sadece meni görülürse gusül eder.

  Kayıtsız Üye
  S.a hocam bu sayfada rüyasında cinsel ilişki gören bayan erkeklerdede olduğu gibi kalktığında ıslaklık görmezse gusül gerekmez demişsiniz.Ama sonraki sayfalarda kadın ihtiyaten gusül almalıdır diyorsunuz.Bu ihtilafın sebebi nedir?

  arifselim
  Aleykum selam. Kadının ihtiyaten gusül almasının istenmesi fıkıh alimlerinin görüşüdür. Bunun nedeni kadındaki meninin ya hemen dışarı çıkmaması yada çıkmadan içeriye geri dönmesi gibi ihtimallerden dolayıdır.

  Kayıtsız Üye
  6 haftalık hamileyim rüyamda iki gündür eşimşle cinsel ilişki yaşıyoruz ne yapmam gerek tedirgin oluyorum yatmadan dualar ediyorum ama yinede görüyorum kısa sürüyo zaten hemen uyanıyoru duş almam gerek mi neden böyle rüyalar görüyorum kendimi kötü hissediyorum şimdiden teşeekürler

  arifselim
  Kendini bu rüyalardan dolayı kesinlikle kötü hissetmene gerek yoktur. Eşiyle rüyasında cinsel ilişkiye giren kişi eşinden iyilik ve hayır görür manasındadır. Eğer rüyada orgazm olduğunu düşünüyorsan yada uyandıktan sonra meni görmüşsen gusül almalısın.

  Bunun dışında sık sık böyle rüya görmeyen bir kadın rüyasında ihtilam olursa meni görmese bile yıkanması gerekir. Çünkü kadının menisi erkek gibi her zaman dışarı çıkmayabilir.

  Kayıtsız Üye
  Ruyada iliskiye girmedim kendimi tuttum peki gusül abdestti almak gerekir mi ???

  Adil
  Eğer meni akmadı ise gusül almana gerek yoktur.

  Kayıtsız Üye
  Selamın aleyküm bir sorum olacaktı. Dün gece ben sahura kalktım niyetimi de ettim geri yattım rüyamda kendi kendime Cinsel ilişki olduğumu gördüm baktın akıntıya vardı gusül gerekiyor mu bide orucum bozulmuş oluyor mu?

  ACİLSERVİS
  Gusül gerekir banyonu yap ve orucuna devam et. Oruç ile bir ilgisi yok. Orucu bozmaz.

  Kayıtsız Üye
  Ben dün akşam rüyada erkek arkadaşımla iliskiye girdim sabah uyanınca islalik hisedim banyo yapmam gerekir mi ve namazı bozuluyor mu

  Sabır
  Evet gusül gerekir. Gusül almadan namaz kılamazsın. Cenabet namaz kılmak haramdır.

  Kayıtsız Üye
  Ruyalandiktan sonra iç çamaşırıma baktim bisey yoktu,temizdi.Meninin icinde kalmasi ve idrarimizi yaparken cikmasi ihtimali varmi?

  arifselim
  Erkeklerde meni dışarı çıkar içerde kalmaz. Eğer uyandıktan sonra bir şey yoksa yıkanmak gerekmez. Ama kadınlar ihtilam olurlarsa bir şey görmeseler de ihtiyaten yıkanmaları gerekir.

  Kayıtsız Üye
  Rüyada öpüstugumu gördüm ama kalktığımda ıslaklık yoktu çamaşırım biraZ nemliydi guslum bozuldumu ve bayan olduğum için normal akıntım oluyor sabah namazı kıldım bu şüpheyle günaha girdimmi

  arifselim
  Ancak cinsel ilişkiye girecek veya orgazm olduğunu düşünecek bir durum olursa o zaman gusül abdesti almalısın. Ama bunun dışında görülen rüyalardan dolayı gusül almaya gerek olmaz.

  Kayıtsız Üye
  Selamun aleyküm hocam benim rüyamda sutyanli bir kadini iki adam kaciriyodu ve sabh uyandığımda ıslaklık bir kez hissetim ve sonra hissetmedim ondan sonr baktığımda leke yoktu bu mezimidir guslu gerektirirmi acil hocam bu hep ban oluyor yoksa bu benim kuruntummu

  arifselim
  Aleykum selam. Bunlar senin vesveselerindir. Bu şeylerin bir hükmü yoktur. Erkeklerin meniyi karıştırması zaten mümkün değildir. Meni erkekte çok yoğun, beyaz ve kokuludur.

  Kayıtsız Üye
  Hocam ben bir bayanim normalde cinsel iliski disinda akıntım oluyo namaz kilmama engel olur mu yada herseferinde gusül mu almam gerekiyo yoksa normal abdest de alip kilabilir miyim bide bu durum bende surekli oluyo normal abdest alip kiliyom acaba gunah mi deyil mi acil cvp

  arifselim
  Normal zamanlarda kendi kendine gelen beyaz akıntı rahimden gelen doğal akıntıdır. Bu akıntı için sadece namaz abdesti almak yeterlidir.

  Akıntılarda gusül almak için ancak orgazm olması durumunda gerekir.

  Kayıtsız Üye
  Ruyamda cinsel ilişkiye girdigimi gördüm ama kalktigimda islaklık yoktu idrarimi yaparken yapiskan bir sivi geldi g sul gerekir mi

  arifselim
  Cinsel ilişkiye girildiği rüyada görülse bile meni çıkmadığı sürece bu guzlü gerektirmez. Bu yapışkan sıvı mezidir. Mezi sadece namaz abdestini bozar ama cünüp yapmaz.

  Kayıtsız Üye
  Benim bir sorum var. Cinsiyetim kadın. Rüyamda her yer karanlıktı. Ilişki yaşayıp yaşamadığımı bilmiyorum ama bir şekilde gusül abdestim gitti. Yaşım 17. Bilmiyorum ilk defa böyle bir sey yaşadım. Gusül almam gerek evet ama annem hasta olmamam için (kronik sinüzitim var) sık yıkanmama izin vermiyor. Anneme nasıl söyleyebilirim bu durum normal mi çok utanıyorum.

  arifselim
  Rüyada ihtilam olan yani cünüp olan erkek veya kadın gusül abdesti almalıdır. Bu insanın elinde olan bir şey değildir ve utanılacak da bir şey değildir. Cünüp olarak bir namaz vaktinden fazla kalmak haramdır. Gusül alman gerekir.

  Kayıtsız Üye
  Rüyamda cinsel ilişkiye girmedim. Ama biraz zevk aldım. Uyandıktan sonra elim organıma gitti. Islak değildi. Ama lavaboya gittikten sonra iç çamaşırım ıslak değildi. Ama elime ıslaklık geldi. Orucun lütfen cevap yazın.

  arifselim
  Bu gelen ıslaklık eğer meni ise gusül gerekir. Yoksa başka ıslaklıklar guslü gerektirmez. Meninin ne olduğu bellidir. Ayrıca uyku halinde iken meni gelse bile oruca bir zararı yoktur.

  Kayıtsız Üye
  Öncelikle selamın aleyküm benim sorum= ben ergenlik çağındayım rüya gördüğümü hatırlamıyorum ama az bir şekilde meni akmış gusül gerekirmi şimdiden teşeķkür ederim.

  ACİLSERVİS
  Meni çıkmışsa yukarıda onlarca kez yazdığımız gibi gusül gerekir. Hatırlamaman önemli değil.

  Kayıtsız Üye
  Selâmun Aleyküm,
  Ben bir bayanım. Saat4 gibi galiba uyandım. Sanırım idrarımı yapmak için. İdrarımı yaptıktan sonra sanki bir şey vajinada duruyor galiba. Sanırım şeffaf bir şey aktı. Sanki ordan bir şey çıkacak gibi galiba. Ama emin değilim sanırım. Galiba bayanların 1-2 saat sonra da gelebiliyormuş. 1-2 saat beklersem ezan okunucak sanırım. O yüzden ne yapmalıyım? Kasılma falan haz alma şehvet öyle bir duygu yaşadığımı hatırlamıyorum galiba. Ama düşündüğümde sanırım rüyamda 2 kişinin cinsel ilişkisini görmüştüm.Şimdi gusül almalı mıyım? Yoksa 1-2 saat bekleyip mi alayım?

  Hoca
  Rüya önemli değil, önemli olan sizden çıkan şeyin meni olup olmaması
  Sizde vesvese yoksa bu durumda en iyisi yıkanın

  Kayıtsız Üye
  Hocam demişsiniz ya ıslaklık varsa rüyada ne görülürse görülsün gusletmek gerekir diye. Peki ya kadınların günlük akıntıları ? Günlük akıntı bile ıslak olabiliyor. Bu durumda nasıl davranmalıyız ? Mesela ben çoğu zaman rüya görmesem de ıslaklık olabiliyor günlük akıntı yüzünden.

  Kafayı yiyecem ben artık ya. Her gün gusül abdesti almaktan yoruldum. Zaten ailem hemen yanlış anlamaya müsait. Niye o kadar banyo yapıyomuşum vb… Yani erkekler her gün banyo yapabilir ama kızlar yapamaz diye bir kural mı var ? Her neyse ben her sabah uyanınca rüyamda bir şeyler yaşadığımı hatırlıyorum ama hiç akıntı yok sadece ıslaklık var bazı zamanlar. Bugün de rüyamda mast yapıyordum ya da yapmak üzereydim tam hatırlamasam da. Uyanınca hiçbir şey hissetmedim zaten. Tuvalete gidince de kuru ve tertemizdi iç çamaşırım ama bu sefer de diyorum ki acaba uyuduğum sırada kurumuş olabilir mi ? Ne yapmalıyım ?
  Bir de bu tür rüyalar görmemek için yapılacak bir şey yok mudur ? Bu durum her gün başıma geldiği için namaz kılmaya korkar oldum, hevesim kaçtı.

  ACİLSERVİS
  Buradaki uyanınca çamaşırda görülen ıslaklık cümlesi meni içindir.

  Kayıtsız Üye
  Çamasırımda her zaman sarımsı lekeler oluyor Rüyamda bir erkekle tanişmisim onunla yolda yakın olarak yani el ele tutusarakmı sarılarakmı ne yuruyoruz o beni durmadan yanagimdan opup duruyor uyandiğımda tualete gittigimde yine camasırımda sarı lekeler vardı küçük tualetimi yaptım çok vesveseli olduğum için avret yerime baktım beyazımsı kayganımsı yapıs yapış bi seyler vardı peceteyle silerken hem ön hem arka bölgemi yapış yapış bi şeyler de geldi ama kendimi tatmin ettikten sonra gelen meni gibi yoğun değildi tek hatırladigim cinsel bir munasebette bulunmadım rüyamda çok vesveseli biriyim daha dün gusül abdesti aldım saatlerce banyoda kalıyorum bu yuzden şimdi ben ne yapmalıyım gusül abdesti almam gerekiyormu bu yuzden lütfen acil cevap yazarmısınız 🙁

  arifselim
  Bu durumdan dolayı cünüp olmazsın gusül almana gerek yoktur. Bu gelen sıvı meni değil, mezidir. Bundan dolayı sadece kirlenen yerleri temizlemen yeterlidir. Boş yere vesvese etmeye gerek yoktur.

  Kayıtsız Üye
  Merhaba oruca niyetlendim dun gece sabah esimi ise yolladiktan sonra rüyamda onunla beraber oldugumu gördüm kalktigimda akintim olmustu fakat herzaman akintim oldugu icin anlayamadim bana normal geldi ama yinede icimde endise var gusulum bozuldumu acaba orucuma bi zarar olur mu

  ACİLSERVİS
  Orucuna bir zararı olmaz. Meni gelmiş ise guslünü alıp orucuna devam et.

  Kayıtsız Üye
  Uykuda ruyalandiktan sonra gusül almadan esi ile iliskiye girilirmi ?

  ACİLSERVİS
  Gusül almadan ilişkiye girilebilir sakıncası yok. İlişki veya rüyalanma sayısı ne olursa olsun en sonunda tek bir gusül alınır.

  Kayıtsız Üye
  Hocam her yaşlık/ıslaklık için gusül alınmamlı değil mi ? Sadece meni için geçerlidir bu cümle ? Yani ben bazı sabahlar ıslaklık görüyorum bazen ter gibi bazen ise sümüksü ama gusül almıyorum. Doğru mu ?

  Hocam merhaba. Ben bir bayanım. Rüyamda eşimle cinsel ilişkiye girmiş gördüm ve banyo yapmaya çalışıyordum ama yapamıyorum. Rüyamda banyo yapmak için bir fırsatını arıyordum. O esnada bir dere kenarından geçiyordum ve o derede sarı bir yılan vardı. Rüyanın sonunda çamaşırımda herhangi bir akıntı yoktu. Gusul abdesti almam gerekirmi acaba.

  mum
  Meni çıkmadıkça gusül almanıza gerek yoktur. Meni şüphesi olan durumlarda da alın

  Kayıtsız Üye
  Ben rüyamda 2 veya 3 kisiyle cinsel iliskiye girdim ama uyandığımda sadece ıslaklık vardi.Gusul gerektirir mi?

  furkan
  Sabah uyandığınızda iç çamaşırınızda meni veya ıslaklık (şüphe) yok ise gusül almanıza gerek yoktur. Meni akmış ise gusül almanız gerekir.

  Kayıtsız Üye
  Selamün aleyküm Arkadaşlar. Ben bu gece rüyamda kendi donumu gördüm ve boşalmışım, ama rüyamda menimi gördüm yani, ama kalktığımda baktım ki Allahıma çoook şükür hiç birşey yok😳. Ama yine bir sorayım dedim: Gusül abdesti almam gerekir mi? Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim, ALLAH-TÂLA bizleri haramdan korusun.

  arifselim
  Aleykum selam. Uyku halinde yada rüya görerek boşalan kişi cünüp olur ve yıkanması gerekir. Ama boşalma olmaması halinde rüyasında ne görürse görsün cünüp olunmaz ve gusül almak da gerekmez.

  Kayıtsız Üye
  Ben yılbaşından bu gün önce başkasının birlikte olduğunu gördüm ama tam hatırlamıyorum hiç birşey hissetmedim sonra vesvese geldi yılbaşına böyle girdin diye yılbaşından biraz sonra abdest aldım ama içim içimi yiyor gusülsüz pis girdin tüm yılın böyle geçer diye bana lütfen cevap yazın

  Yılbaşından önce başkasının birlikte olduğunu gördüm tam hatırlamıyorum hiç birşey hissetmedim sonra vesvese geldi yılbaşına gusülsüz girdin pis diye yılbaşından sonra abdest aldım ama içim içimi yiyor. Lütfen cevap yazınız

  ACİLSERVİS
  Cenabetlik bir kere uğursuzluk değildir. Buradaki ilginç durum yılbaşına cenabet girmiş olman değildir. Bu kısmın bir önemi yok. Cenabet olup olmadığını bilmiyorsun. Ve bu durum bir gün önce olmuş. Bir gün önceden o zamana kadar cenabet kalman haramdır. Ve asıl düşünmen gereken kılmadığın namazlarındır.

  Öğrenen
  Mezi ( Zevk Suyu) gusül abdesti gerektirmez.

  Karkentlikzz
  Merhaba , ben son 15 gündür hemen hemen hergun rüya görüyorum bu rüyalar hep cinsellikle alakalı ben dinine bağlı biriyim çok şükür ibadetlerimi yerine getiririm . Bu rüyalar beni çok darda koyuyor . Ruyalandigima emin olamıyorum sürekli bi şüphe içindeyim. Akinti flan çoğu zaman olmuyor olduğu zamanda ben bu orgazm akıntısı mi yoksa normal mi bilmiyorum bayanlar da yoğun oldgu için .hergun gerekse se gerekmese de gusül alıyorum bu kafa yorgunluğu beni çok yordu bu durumdan nasıl kurtulabilirim .

  arifselim
  Merhaba. Meni olduğundan emin olmadığın sürece gusül almana gerek yoktur. Şüphe ile hareket etme. Ancak cinsel içerikli bir rüya görmüş isen ve akıntıyı da görmüşsen mutlaka gusül alman gerekir.

  Kayıtsız Üye
  Selamın aleykum ben rüyamda cinsel ilişkiye girdiğimi görüyorum ve rüyamda boşaldığımı görüyorum ve sabah uyandığımda soyledigim ilk kelime ya yine boşaldım kessin çamaşırından kokuda geliyor yani bildiğin hıc müdahale etmeden bosaldim ama bunun olmasını istemedim sonra namaz kılmaya devam ediyorum Allahım nolur affet diye ama sonuçta rüyamda zevk alarak boşaldım ve sabah uyandığımda bunun olacağını tahmin ederekten kalkıyorum sabah

  Kayıtsız Üye
  Merhaba hocam (erkeğim) uyurken rüyamda cinsellikle ilgili bir rüya gördüm organıma yakın bir bayan yani tam detaylı söleyemicem ama rüyada kesin cünup oldum dedim zaten uyurken ihtilam olduğum zaman kesin uyanıyor insan anlıyabiliyorum yani.. Ama uyandım ihtilam olmadığımı banyoya girdiğimde uzvuma baktım şeffaf beyaz bir şey vardı uzuyordu 2 defa geldi hatta gusül gereklimi kafam takıldı..tşk

  ACİLSERVİS
  Meni çıkışı olmuşsa gusül alman gerekiyor. Meni çıkmamışsa gusül alman gerekmez.

  rüyada ilişkiye girmek gusül gerektirirmi, rüyada eşiyle ilişkiye girmek gusül gerektirirmi, rüyada ilişkiye girmek abdest gerektirir mi

  Yazı kaynağı : www.mumsema.com

  Guslü gerektiren ve gerektirmeyen hâller - Dinimiz İslam

  Guslü gerektiren ve gerektirmeyen hâller - Dinimiz İslam

  Sual: Guslü gerektiren haller nelerdir?
  CEVAP
  Guslü gerektiren haller şunlardır:
  1- Hayz veya lohusalık hali bitince yahut cünüp olunca gusletmek farzdır. Hayz bitince, cünüp de olursa, ikisi için bir gusül yetişir. Kadın cünüp iken hayz görürse, isterse hemen gusleder, isterse hayz bitene kadar bekler, sonra ikisi için bir defa gusleder.

  2- Zekerin [penisin] ucu, sünnet derisi altındaki yuvarlak kısım, ferce [hazneye] girince, meni gelmese de, erkek de, kadın da cünüp olur. Yuvarlak kısım girmezse, cünüp olmaz.

  3- Erkekte koyu beyaz ve kadında akıcı sarı meni, yerinden şehvetle kopup çıkarsa cünüp olunur.

  4- İhtilamla yani rüyada şehvetlenip uyandığı zaman, meni akmış olduğunu gören erkek ve kadın cünüp olur. Rüyada ilişkide bulunduğunu görür, fakat uyanınca meni akmamışsa, meni yoksa gusletmez. Bazı âlimler kadının menisi içeri akar, ihtiyaten yıkanması iyi olur demişlerdir.

  5- Şehvetle yerinden ayrılan meni, idrar yolunda kalıp, daha sonra buradan, şehvetsiz de çıksa, gusletmek gerekir. İdrar yaptıktan veya bir müddet uyuduktan sonra çıkarsa gusül gerekmez.

  6- İstimna [mastürbasyon] guslü gerektirir.

  7- Cünüp olup, idrar yapmadan guslettikten sonra erkekte meninin geri kalan kısmı, şehvetsiz aksa, tekrar gusletmek gerekir. Bunun için, gusülden önce idrara çıkıp, idrar yolunda kalmış olan meni parçasını çıkardıktan sonra gusletmek lazımdır. Kadın yıkandıktan sonra kendisinden meni gelirse kendi menisi olduğu takdirde guslü tekrarlar; namazı tekrarlamaz. Kendi menisi gelmemişse bir şey icap etmez.

  8- Zekerin ucu, dübüre girince, meni aksa da, akmasa da, her ikisine gusletmek farz olur. Hayz halinde de, temiz iken de kadına dübüründen yaklaşmak haramdır. Büyük günahtır. Livata veya cinsi sapıklık denilen oğlan kirletmek daha büyük günahtır. Hayvana tecavüz edene de gusül gerekir. Çok çirkin ve büyük günahtır.

  9- İhtilam olduğunu hatırlamadan, meni görenin, gusletmesi lazımdır. Uyanıp, çamaşırında meni gören, ihtilam olduğunu hatırlamasa da gusleder. Mezi sansa ihtiyaten gusleder.

  10- Kadın, kocasını düşünürken şehvetlense, sonra titreyerek, kasılarak sarımtırak bir akıntı yani meni gelse, gusül gerekir.

  Guslü gerektirmeyen hâller
  Sual:
  Guslü gerektirmeyen haller nelerdir?
  CEVAP
  Halk arasında guslü gerektirdiği sanılan bazı hâller, guslü gerektirmez. Guslü gerektirmeyen haller:
  1- Bir erkek, bir kadını yahut bir erkeği çıplak görse, gusül gerekmez. Bakarken şehvetlenip meni gelirse gusül gerekir, mezi gelirse, yine gusül gerekmez.

  2- Bir kadın, kendi kocasını veya bir kadını çıplak görse gusül gerekmez.

  3- Karı-koca oynaşırken, çıplak resme bakarken veya düşünürken mezi gelse, fakat meni gelmese gusül gerekmez.

  4- İdrar yaptıktan sonra veya büyük abdestten sonra gelen yapışkan prostat sıvısı ve vedi guslü gerektirmez.

  5- Ağır bir şey kaldırmak veya bir yerden düşmek gibi bir sebeple meni çıkınca, Şafii’de gusül lazım olur, diğer üç mezhepte lazım olmaz.

  6- İhtilâm olduğunu hatırlayan, uyanınca çamaşırında meni görmezse gusletmesi gerekmez. İhtilam olan, uyanınca, yatakta, elbise veya bacağında yaşlık görürse, bunun mezi denilen beyaz akıcı sıvı olduğunu anlarsa veya uyanık iken mezi akarsa, gusül gerekmez.

  7- Cünüp olup guslettikten sonra, kadından kocasının menisi çıksa gusül gerekmez.

  8- Kadın veya erkek, etek [kasık] tıraşı olsa gusül gerekmez.

  9 - Kadınların süründüğü kokuyu erkekler koklarsa, koku sürünene de, koklayana da gusül gerekmez. Abdesti bile bozmaz. Ancak bayanların kocalarından başka kimseler için koku sürünmesi caiz değildir.

  10- Cünüpken giyilen kıyafeti, üstünde necaset yoksa, tekrar giymekte ve o elbiseyle namaz kılmakta mahzur yoktur.

  Meni, vedi, mezi nedir?
  Sual:
  Meni, vedi, mezi, prostat salgısı nedir? Guslü gerektirir mi?
  CEVAP
  Meni
  , cinsel ilişki veya mastürbasyon sonunda haz ve heyecanla gelen yapışkan sıvıdır. Erkek menisine sperm denir. Kadından gelen meni sarımtıraktır.

  Vedi, idrardan sonra çıkan beyaz, bulanık, koyu, yapışkan bir sıvıdır.

  Mezi, zevk zamanında çıkar. Şehvetlenince, açık resimlere bakınca veya şehvetle öpüşünce ve sürtününce veya böyle şeyler düşününce gelen birkaç damla renksiz yapışkan sıvıdır.

  Prostat salgısı, genelde idrardan sonra gelen, koyu, yapışkan bir sıvıdır.

  Şehvetle gelen meni hariç, hiç biri guslü gerektirmez. Kadınlarda meni gelmesi daha zor olur. Meni gelmez de, mezi denen akıcı sıvı gelirse gusül gerekmez. Meni, titreyerek gelir, kasılmalar olur. Gelenin mezi mi, yoksa meni mi olduğu bu şekilde de, anlaşılabilir.

  Meni gelmezse
  Sual:
  Prostat ameliyatı oldum. Sperm torbacıklarımı aldıkları için testislerde sperm birikemiyor. Eşimle beraber olduğum zaman sperm gelmiyor. Rüyada ihtilam oluyorum; ama dışarı bir akıntı çıkmıyor. Bazen herhangi bir sebep olmadan idrarda koyu bir akıntı görüyorum, acaba sperm mi diye merak ediyorum. Cünüp oluyor muyum, gusletmem gerekiyor mu?
  CEVAP
  Eşle beraber olunca sperm gelmese de, yine gusül gerekir. Rüyada ihtilam olunca dışarı bir akıntı çıkmamışsa, gusül gerekmez. Gusül için meninin şehvetle dışarı çıkması gerekir. Meni herhangi bir sebeple şehvetsiz çıksa Hanefi’de gusül gerekmez. İdrarda görülen prostat sıvısı olabilir. Tahlil ettirmek iyi olur. Meni bile olsa, şehvetsiz gelince guslü gerektirmez. Eğer şehvetle yerinden kopup, daha sonra şehvetsiz olarak çıksa, gusül gerekir.

  Meni görülmezse
  Sual:
  Ameliyatla meni kanalı idrar torbasına bağlandı. İhtilamda meni idrar torbasına akarmış. İdrarda meni göremiyorum. Gusül lazım mı?
  CEVAP
  Meni görülmezse gusül gerekmez.

  Muayene olunca
  Sual:
  Kadın, kadın hastalıklarından dolayı, erkek doktora, rahminden muayene olsa, gusletmesi gerekir mi? Ültrasonla muayene olunca gusül gerekir mi? Kadın ön veya arkasına parmak sokunca gusletmesi gerekir diyenler var, gerekmez diyenler var. Hangisi doğrudur?
  CEVAP
  İkisi de doğru sayılmaz, açıklamaya ihtiyaç vardır. İçeri parmak girince, lezzet duymazsa gusül gerekmez. Lezzet duyarsa gusül gerekir. Lezzet almak, şehvet duymak demektir. Seadet-i Ebediyye’de Redd-ül-muhtar’dan alarak diyor ki:
  Çocuk zekeri, hayvan zekeri, ölü zekeri, zeker gibi her şey veya parmak kullanınca içeri girdiği zaman, lezzet duyarsa, gusletmesi lazım olur. Lezzet duymazsa, gusletmesi iyi olur.

  Cünübün âdet görmesi
  Sual:
  Cünüp kadın, hayz olursa yıkanması gerekir mi?
  CEVAP
  Yıkanması şart değildir. Cünüp iken tırnak ve saç kesmesi mekruh, hayzlı iken mekruh değildir. Bunun için yıkanması iyidir.

  Doğum yaptırmak
  Sual:
  Erkek veya bayan kadın doktoru veya ebe, Ramazanda, abdestli iken bir kadına doğum yaptırsa, doktorun orucu, guslü veya abdesti bozulur mu?
  CEVAP
  Hanefi mezhebindeki kadın doktorunun veya ebenin, Ramazan-ı şerifte doğum yaptırmakla orucu, abdesti ve guslü bozulmuş olmaz. Zaruretsiz erkek doktora doğum yaptırmak caiz olmaz.

  Bir kere gusledilir
  Sual:
  Hayzı bittiği halde, gusletmeden beyiyle beraber olup yatan, sonra rüyada ihtilam olan, yani gusletmeden önce, iki kere daha cünüp olan, şimdi, kaç kere gusletmesi gerekir?
  CEVAP
  Kaç kere cünüp olunursa olsun, bir kere gusletmek yeterli olur. Namaz vakti çıkmadan, hemen gusledilmesi gerekir. Namaz kılmadan vakit çıkarsa, namazını kazaya bıraktığı için de, ayrıca büyük günah olur.

  Tuğla eriyinceye kadar
  Sual:
  Livata yapınca veya Çingene’yle zina edince, tuğla eriyinceye kadar yıkanmak mı gerekir?
  CEVAP
  Hayır, öyle bir şey yok, hurafedir. Livata ve zina, büyük günahsa da, bir kere gusleden temiz olur.
  Livata, erkeğin erkekle ilişkiye girmesi;
  Zina, erkekle kadının nikâhsız olarak cinsel ilişkide bulunması demektir.

  Müslüman olunca
  Sual: Bir gayrimüslim, Müslüman olunca, gusletmesine gerek var mı?
  CEVAP
  Cünüp olduktan sonra yıkanmışsa, Müslüman olunca gusletmesi müstehabdır. Cünüp kâfir, kir için yıkanmışsa cünüplüğü de kalmaz; çünkü Hanefi’de gusülde niyet farz değildir. Yıkanmakla gusletmiş olur. Cünüp olduktan sonra yıkanmamışsa, Müslüman olunca gusletmesi farzdır. (İ. Ahlakı)

  Gusül gerekmez
  Sual:
  Sitenizde, (Şehvetle yerinden ayrılan meni, idrar yolunda kalıp, daha sonra buradan, şehvetsiz de çıksa, gusletmek gerekir) deniyor. Prostat rahatsızlığı sebebiyle, ihtilam olduğum hâlde, meni çıkmıyor. Belki idrara karışmış olabilir, fakat idrarda da görülmüyor. Görülmediği için gusül gerekmez mi?
  CEVAP
  Görülmedikçe gusül gerekmez, fakat ihtiyaten gusletmek iyidir.

  Sual: Dişlerde meydana gelen kireçlenmeler sebebiyle, buraların altına su ulaşmıyor. Bu sebepten dolayı başka bir mezhebi taklit etmek gerekir mi?
  Cevap:
  Dartr veya kefeki denilen ve dişlerin dibinde hasıl olan kireçlenmeler, salgılardan, kendiliklerinden hasıl oldukları için ve buna mani olan çare, ilaç bulunmadığı için, bunların mevcut olmasında zaruret vardır. İzale edilmesinde harac olanlar, derideki çıbanın, yaranın üstündeki zar, kabuk gibi olup, altlarını yıkamak, dört mezhepte de lazım olmaz. Bunun için, başka mezhebi taklit lazım olmaz.

  Sual: Uykusunda ihtilam olduğunu hatırlayan fakat uyanınca iç çamaşırında meni bulaşığı görmeyen kimsenin, yine de gusül alması gerekir mi?
  Cevap:
  İhtilam olan kimse, uyanınca, yatakta, elbise veya bacağında yaşlık görse, bunun mezi denilen beyaz akıcı sıvı olduğunu anlarsa veya uyanık iken mezi aksa, gusül lazım olmaz. İhtilam olduğunu hatırlamadan, meni görse, gusül lazım olduğu, söz birliği ile bildirildi. Mezi sansa ihtiyaten gusül lazım olur. İhtilam olduğunu, hatırlayan kimse, bir yerde meni görmezse, gusletmez.

  Sual: Ağır bir şey kaldırınca, insandan meni gelirse, bu sebepten dolayı gusül almak gerekir mi?
  Cevap:
  Dayak yemek, ağır bir şey kaldırmak veya bir yerden düşmek gibi sebeplerle insandan meni çıkınca, Hanefi ve Maliki mezhebinde gusül lazım olmaz. Şafii mezhebinde ise, lazım olur. Şafii mezhebini taklit eden Hanefinin, buna da dikkat etmesi lazımdır.

  Yazı kaynağı : dinimizislam.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap