Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kadın jandarma olma şartları boy-kilo

  1 ziyaretçi

  kadın jandarma olma şartları boy-kilo bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Jandarma uzman erbaş alımı başvuruları ne zaman? 5 bin jandarma alımı boy ve kilo oranı ne olmalı? İşte başvuru şartları ve tarihleri - Son Dakika Haberleri İnternet

  Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksek Okulu

   K.K. Astsubay Meslek Yüksel Okulu

   Altıeylül / Balıkesir / Türkiye

   Tel: 0  266  221 23 50-51

   Belgegeçer : 0  266  221 23 58

  Harita

  Yazı kaynağı : www.kkk.tsk.tr

  Astsubay Nasıl Olunur? 2022 Şartları ve Net Maaşlar

  Astsubay Nasıl Olunur? 2022 Şartları ve Net Maaşlar

  TSK Bünyesinde astsubay olarak görev almak isteyenler ile lise, ön lisans ve lisans mezunu adaylar için başvuru şartlarını ve astsubayların görevlerini detaylandırdık. Bu sayfada Astsubay maaşlarını, tüm başvuru süreci, sınavlar ve görevleri içeren, başvuru kılavuzu niteliğinde detayları inceleyebilirsiniz. TSK bünyesinde deniz, kara, hava, jandarma astsubay olmak ile ilgili soruların yanıtları ile başlayalım.

  Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinde ve Jandarma Astsubay Nasıl Olunur?

  Astsubay olma süreci, TSK tarafından açılan dış kaynaklı muvazzaf sözleşmeli astsubay alımı ilanının yayınlanmasıyla başlamaktadır. Astsubay olabilmek için adayların Başvuru kılavuzunda yayınlanan, gerekli olan evraklar ile birlikte, ilanda belirtilmiş şartları sağlamaları durumunda başvuru yapmaları gerekmektedir. Astsubay olmak için Genel ve özel şartlar, başvuru tarihleri ile ilgili tüm bilgilere sahip olması ve evraklarını tamamlaması gerekmektedir.

  Astsubay olmak isteyen adayların öncelikle Askeri Kuvvet kurumu tarafından yapılan sınavına girmelidir. Yapılacak tüm sınav ve eğitimlerden başarılı bir puan alan adaylar hak kazanırlar. Sonrasında Milli Savunma Bakanlığı Atama ve Sınav Yönetmenliği’ ne göre işe alınırlar.

  Bunların dışında Lise mezunu olan yani Yüksek Eğitim Almamış Olan Uzman Erbaşlarda, uzman erbaşlıktan astsubaylığa geçiş yaparak astsubay olabilirler. Astsubay olabilmek için öncelikle adayların eğitim durumlarının en az lise mezunu olması şarttır. Yine yedek astsubay olma imkanı da vardır.

  Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinde ve Jandarma bünyesinde astsubay olabilmek için 2 farklı yol bulunmaktadır. Astsubay olabilmek için 2 farklı yol aşağıdaki gibidir:

  Astsubay olmak için Milli Savunma Bakanlığı sayfasında bulunan duyurular alımlarını takip edebilirsiniz. Adayların başvurabilmesi için bir takım şartları yerine getirmesi gerekir.

  Astsubay Olma Şartları Nelerdir?

  Astsubay olabilmek için liseyi bitirmiş olmanız veya üniversite sınavına girip astsubaylık için istenilen baraj puanını almanız durumunda Astsubaylık Meslek Yüksek Okuluna girerek 2 yıllık eğitimin sonunda astsubay olarak göreve başlayabilirsiniz. Astsubay olmak için gerekli eğitim, genel şartlar ve boy kilo gibi özel şartları da yazımızın devamında görebilirsiniz.

  Astsubay Eğitim Şartları Nelerdir?

  Başvuru sürecindeki en belirleyici şart adayların adayların eğitim durumlarıdır. Astsubay olmak için gerekli eğitim öğrenim şartları şu şekildedir:

  Astsubaylığa başvuruda bulunmak için adaylardan bazı özel ve genel şartların sağlamaları istenmektedir.

  Astsubay Olma Genel Şartları Nelerdir? 2022

  Astsubay olmak için gerekli genel şartlar ise T.C. Vatandaşı olmak, herhangi bir sağlık sorununu olmamak, istenen yaş şartını sağlamak, en az 2 veya 4 yıllık üniversite mezunu olmak ve lise mezunu ise girilecek üniversite sınavından başarılı bir puan almak, alınan bu puana ek olarak askeri mülakata girerek yeterli görülmektir. Bu özel şartlara haiz olan adayların başvuruları kabul edilerek astsubay olmaları sağlanır.

  2022 yılında astsubay olma özel şartlarının yanında meslekte görev alma genel şartları da bulunuyor. Öğrenim şartının yanında erbaş ve erlerden daha kıdemli olan askerler olan Astsubay olmak için genel şartlar aşağıdaki gibidir:

  Yine üniversite mezunu olan gençlerimiz MSB tarafından muzaffaf sözleşmeli astsubay ihtiyacı olduğunda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından açılan alım ilanlarını takip ederek askerlik şubelerinde başvurularını yaparak Astsubaylık Sınavlarına girerek sınavlardan başarılı olmaları durumunda Astsubay olabilirler.

  MSB Kara kuvvetleri Komutanlığı Astsubay alımları, başvuruları ve sınav sonuçları ile ilgili tüm bilgilere Personel Temini Başkanlığından ulaşabilirsiniz.

  Bayan Astsubay Alımı 2022 Şartları (Boy Kilo Standartları)

  Bayan astsubay alımı 2022 şartları olarak Bayan astsubay olmak için şartlar boy ve kilo tablosu farklıdır. Erkek astsubay gibi kadınlarda en az lise mezunu veya ön lisans, lisans mezunu olarak başvuruda bulunmalıdır. Yaş sınırı da aynı olup, Kadınlarda boy ve kilo standartları aşağıda tablo üzerinden belirtilmiştir.

  19 yaş altı Bayan astsubay olma şartları boy ve kilo standartlarını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

  19 yaş ve üzeri bayanlarda boy ve kilo şartları sınırları aşağıdaki gibidir:

  MSB tarafından kara kuvvetleri komutanlığına alınacak olan öğrenci adaylarının boy ve kilo standartlarını buradaninceleyebilirsiniz.

  Kara Kuvvetleri Astsubay Olma Şartları Nelerdir?

  KKK Astsubay olma şartları şunlardır:

  Kadın Astsubay olmak isteyenler ve erkekler için şartlar aynıdır. Hangi silahlı kuvvetler bünyesinde bu rütbe için sınava girecekse belirlenen şartları taşıması gereklidir. Kara Kuvvetleri tarafından alımlarda geçerli şartlar şöyledir:

  Kara Kuvvetleri Komutanlığına Dış kaynaktan alınacak sözleşmeli Muvazzaf Astsubay alımlarına başvurularınızı yapabilirsiniz. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na astsubay/subay alımlarının yapıldığını ve başvurularınızın bağlantımızın üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

  Astsubay Başvuruları Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

  Alım işlemleri her yıl alım ilanları ile birlikte yayınlanan Başvuru Kılavuzunda belirtilen dönemde yapılacaktır. Adaylar başvurularını Kılavuzda belirtilen tarihe kadar, Milli Savunma Bakanlığının www.personeltemin.msb.gov.tr www.msb.gov.tr internet adresindeki başvuru formunu doldurarak çevrimiçi (online) olarak yapacaklardır. Şahsen, posta, dilekçe veya diğer şekilde yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

  Astsubay Olmak İçin Girilen Sınavlar Nelerdir?

  Astsubay olmak için girilen sınavlar sözlü, yazılı ve yeterlilik sınavlarıdır. 2 yıllık üniversite mezunu astsubay alımı ilanlarına başvuruda bulunabilmek için girilmesi gereken sınavlar 3 aşamalı olarak yapılmaktadır.

  Meslekte yer almak isteyenler 3 aşamalı sınavdan geçmeleri gereklidir.

  Astsubay Olmak İçin Girilen Sınavlar aşağıdaki gibidir:

  İlk aşama olan sözlü sınavdan geçmeleri ilk şarttır. Astsubay yazılı sınavından başarılı olarak 70 puan ve üstünde geçerli puan alan adaylar mülakat sürecine girerler. Sınavda toplam 50 soru sorulmaktadır. Türkçe, T.C. Anayasası, Türkiye Coğrafyası, İnkılap tarihi, Atatürkçülük, Uluslararası Kurumlar ve anlaşmalardan oluşmaktadır. Yazılı sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir ve sınavdan mutlaka en az 70 puan alınması gerekmektedir.

  Peki Astsubay olduktan sonra Özel Kuvvetlerde Çalışmak istemez miydiniz? O zaman özel kuvvetlere nasıl girilir? isimli yazıya göz atabilir, bordro bereli olmak için başvuru şartlarını ve aşamalarını inceleyebilirsiniz.

  Astsubaylık mülakatı nasıl yapılır hemen inceleyelim.

  Astsubaylık Mülakatı Nasıl Yapılıyor?

  Astsubay Mülakat sürecinde ilk olarak adayların sağlık muayeneleri yapılmaktadır. Sağlık muayenelerinde bakılan yüz, vücut, göz, diş gibi kriterlerden geçenler sonraki aşama olan Kişilik değerlendirmelerinden geçmeleri de gereklidir. Karakter ve ahlaki anlayışınızın ve sosyal durumunuzun anlaşılması için girilen testten kanaat puanı alarak  karakter testinden sonraki Fiziki kabiliyet yeterlilik mülakatından da geçmeleri gereklidir. Fiziki kabiliyet yeterlilik testinde adaylara 1500 m koşu yaptırılır ve sonuçlarına bakılır, sonrasında adaylar mekik ve şınav branşlarından değerlendirilecektir. Bu testten ise 40 baraj puanını geçmek gereklidir.

  Eğer Subay olmak gibi bir amacınız varsa  Subay nasıl olunur? merak ediyorsanız hem erkekler için hem de kadın subay nasıl olunur? içeriğimizi okuyun ve mesleğin inceliklerini öğrenin.

  Milli Savunma Üniversitesi Astsubay Meslek Yüksekokulu

  Bu üniversite Türkiye’de subay yetiştiren bir okul olarak yer alır. MSÜ sınavları her eğitim öğretim dönemi için, ÖSYM tarafından yayınlanan tarihlerde askeri öğrenci belirleme sınavı olarak ayrı yapılır.

  Kara Harp Okulu MSÜ sayısal, eşit ağırlık, sözel puanı ile, Deniz ve Hava Harp Okulu MSÜ sayısal puanı ile başvuru almaktadır. MYO için ise Kara, Hava, Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu başvuru puanları MSÜ Sayısal, eşit ağırlık ve genel puan türleri ile alım yapmaktadır. Astsubay MYO için en fazla yaş sınırı 21’dir. Harp okulları ise en çok 20 yaş şartı aranmaktadır.

  MSÜ Astsubay Meslek Yüksekokulları Yerleştirme aşamaları;

  Tercihler Personel Temin Dairesi Başkanlığı web sayfası aracılığı ile yapılır.

  MSÜ Astsubay MYO Mezunları Ne İş Yapar?

  Mezun olanlar görev başı eğitimi, yurt içi ve yurt dışı kurslar, komanda ihtisas kursu, yabancı dil eğitimleri, özel kuvvetlere katılma, astsubaylıktan subaylığa geçiş imkanlarından yararlanabilmektedir. Ayrıca yurtdışı görevlerinde, MSÜ mezunu astsubaylar Türk NATO birlikleri bünyesinde daimi olarak veya geçici görev yapabilirler.

  İki yıllık eğitimlerini bitiren askeri öğrenciler Meslek Yüksekokulu Kara Astsubay Diploması alırlar. Astsubay çavuş olarak mezun olmuş olurlar. Ön lisans mezunları lisanslarını tamamlayabilir, muvazzaf subaylığa geçiş sınavlarına da müracaat edebilir. Mezun olmuş askeri öğrencilere;

  MSÜ mezunu kadınlar zaten astsubaylık başvurusu yapamıyorlar. Kadınlar için yalnızca Hava ve Kara Harp Okulu subay kadroları açılmaktadır. Mezun olduktan sonra TSK bünyesinde hizmetlerine başlayabilirler.

  Yedek Astsubay Nasıl Olunur?

  Yedek astsubay, 2 yıllık üniversite mezunları olan adaylar arasından alınan astsubaylardır. 2 yıllık mezun olan ve başvuruda bulunan adaylar yedek astsubay olarak 12 ay boyunca görev alacak ve 10 ay boyunca maaş alacaklar.

  Yedek Astsubay olmak isteyenlerin Mili Savunma Bakanlığı tarafından aday öğrenci olarak başvurularının kabul edilmesi için başvuru şartları aşağıdaki gibidir. Bu şartları taşıyanlar astsubay olabilir.

  Jandarma Astsubay Nasıl Olunur?

  2022 yılı Jandarma Genel Komutanlığı Muvazzaf/Sözleşmeli Astsubay Temini alım ilanı yayılandı. Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı dış kaynaktan Astsubay alımından Son başvuru 23 Aralık.

  Jandarma Genel Komutanlığının muvazzaf/sözleşmeli (erkek/kadın) astsubay ve Sahil Güvenlik Komutanlığının sözleşmeli (erkek/kadın) astsubay temini başvuruları başladı.

  Jandarma astsubaylığı için en az lise mezunu olmanız yeterlidir. Lise mezunu olan adaylar YKS’ye (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) girmektedir. Bu sınavlara giren ve sınavlardan başarı sağlayan adaylar, jandarma astsubay olma şartlarını da taşıyorlar ise Jandarma Astsubayı olma hakkına sahip olabilirler.

  Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığında eğitim-öğretim görecek, Jandarma Genel Komutanlığının muvazzaf/sözleşmeli (erkek/kadın) astsubay ve Sahil Güvenlik Komutanlığının sözleşmeli (erkek/kadın) astsubay ihtiyacına yönelik başvurular internet üzerinden yapılacaktır.

  Temin ile ilgili detaylar:

  www.jandarma.gov.tr, www.sg.gov.tr, www.jsga.edu.tr ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığının https://kamuilan.sbb.gov.tr adreslerinde yer alan “2022 Yılı Jandarma Genel Komutanlığı Muvazzaf/Sözleşmeli Astsubay Başvuru Kılavuzu” ve “2022 Yılı Sahil Güvenlik Komutanlığı Sözleşmeli Astsubay Başvuru kılavuzu‘ nda belirtilmiştir.

  BAŞVURU YERİ, ZAMANI VE ŞEKLİ:

  Başvurular https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris internet adresinden gerçekleştirilecek, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Personel Temin Sistemi üzerinden e-Devlet kapısı vasıtasıyla e-Devlet şifresi, mobil imza, e-imza, T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı seçeneklerinden birisi ile giriş
  yapılacaktır.

  2022 Jandarma astsubaylık şartları aşağıdaki gibidir:

  Jandarma Astsubay olmak için gerekli mezuniyet ve başvuru şartları bu şekildedir. YKS ‘de alınan sözel, sayısal ve eşit ağırlık sınav puan türlerine göre baraj komutanlıklar tarafından verilen ilanlarda açıkça belirtilmektedir.

  Jandarma genel komutanlığı ise bütün branşlarda alım yapmaktadır.

  YKS’ye başvurularını yapan astsubay ve subay adayları Jandarma Genel Komutanlığı tarafından erişime açılan sayfa üzerinden ikinci başvurularını yaparlar. Bu aşamada başvuruları olumlu sonuçlanan adaylar ön sağlık yeterlilik testi, spor mülakatı ve sözlü sınava girerler. Bütün sınavları geçtiklerinde İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde göreve başlanacaktır.

  Tüm Resmi açıklamaları Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı internet adresi üzerinden “Seçme Sınavlarına Çağrılma” duyurusu üzerinden görebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.devletdestekli.com

  Astsubay nasıl olunur, kimler astsubay olabilir? Kadın ve erkekler için başvuru şartları nelerdir? - Askeri Personel Haberleri

  Astsubay nasıl olunur, kimler astsubay olabilir? Kadın ve erkekler için başvuru şartları nelerdir? - Askeri Personel Haberleri

  Astsubay olmak isteyenlerin eğitim durumlarının en az lise mezunu olması şarttır. Liseyi bitiren adaylar üniversite sınavlarından alınan puana ek olarak askeri mülakata girerek yeterli görüldükleri takdirde astsubay olabilirler. Aynı zamanda üniversite veya ön lisans bölümlerinden mezun olanlar TSK'nın yayınladığı duyuruya istinaden askerlik şubesine başvuru yapabilir ve astsubaylık sınavlarına giriş hakkı yakalayabilirler.

  ASTSUBAY NEDİR?

  Subaydan kıdemsiz olan astsubay, er ve erbaşlardan kıdemli asker anlamına gelmektedir. Astsubaylar Türk Silahlı Kuvvetlerinde hizmet vermekte emirkomuta zincirindeki konumlarına ek olarak askeri ve muharebe gibi alanlarda görev görmektedirler. Astsubaylar birlikler arası iletişimde görev almak, muharebe görevlerini yerine getirmek, subaylar ile er ve erbaşlar arasındaki ilişkileri düzenlemek ve yerleşkelerin güvenliğini sağlamak gibi birçok göreve sahiptirler.

  KİMLER ASTSUBAY OLABİLİR?

  T.C. vatandaşı olan herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan kişiler astsubay olma hakkına sahiptir. Astsubay olmak isteyenler ilk etapta ÖSYM tarafından düzenlenen sınava girmeli ve başarılı olmalıdırlar. Aynı zamanda Astsubay Meslek Yüksek Okullarından mezun olmaları gerekebilir. Astsubay Meslek Yüksek Okuluna girmeden önce adaylar bir takım test ve muayeneden geçerek, ilgili mülakatı olumlu geçirenler okula kabul edilir. Ancak Astsubay okulu dışında başka okullardan mezun olanlarda gerekli sınavlardan başarı sağladığı takdirde astsubay olabilirler.

  ASTSUBAY NASIL OLUNUR?

  Astsubay olmak isteyenleri bekleyen bazı zorlu sınav ve mülakatlar bulunmaktadır. Ancak, kişilerin astsubay şartlarını taşıması halinde sınavlar çok çalışılarak kazanılabilir. Astsubay sınavlarına başvuruda bulunan adaylar, askeri kuvvet kurumunun sınavlarından gerekli puanları aldıklarında astsubay olma hayallerine kavuşarak, görevlerine başlamak üzere adım atarlar.

  ASTSUBAY ALIMI ŞARTLARI

  Astsubay olmak için gerekli olan şartları taşımak Astsubay olma yolunda en önemli adımları oluşturur. Diğerleri gayret, azim ve çalışma ile tamamlanan noktalardır. İşte astsubay alımı şartlarına ilişkin detaylar…

  Şartları taşıyan vatandaşlar askeri hastaneye sevk edilip sağlık raporu alarak, sınavlara girebilirler.

  ASTSUBAY OLMAK İÇİN HANGİ SINAVLARA GİRİLİR?

  Astsubay olmak isteyenler sözlü, yazılı ve fiziki kabiliyet yeterlilik sınavı olmak üzere 3 sınava girmektedirler. İlk sözlü sınavda 50 tane soru sorulmaktadır. Türkçe, İnkılap, T.C. Anayasası, Atatürkçülük, gibi derslerden soru kalıpları hazırlanmaktadır. Diğer bir sınav olan yazılı sınavdan 70 puan alınması gerekir. Bu sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Sınavda 70 ve üzeri alanlar mülakat sınavına girme hakkına sahip olmaktadırlar.

  JANDARMA ASTSUBAY NASIL OLUNUR?

  Jandarma astsubaylığı için en az lise mezunu olmanız yeterlidir. Lise mezunu olan adaylar YKS'ye (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) girmektedir. İki oturum şeklinden yapılan bu sınavlar Temel Yeterlilik Testi (TYT) , Alan Yeterlilik Testlerini (AYT) içermektedir. Bu sınavlar üzerinden başarı sağlayanlar jandarma astsubay olma şartlarını da taşıyorsa Jandarma Astsubayı olma hakkına sahip olabilirler.

  KADIN ASTSUBAY ŞARTLARI

  Kadın ve erkek astsubay şartları benzerlik gösterse de birkaç unsur değişiklik göstermektedir. Erkek adaylar için belirlenen 1.64 boy kriteri kadınlarda 1.58 cm'den az olmama koşulunu içermektedir. Boy, kilo ve vücut endeksinin istenilen ölçülerde olması şartı öngörülmektedir. Adayların en fazla 4 yıllık lisans bölümlerinden mezun olmaları ve herhangi bir hastalıklarının bulunmaması şartı bulunmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  2021 JAMYO Boy ve Kilo Şartları Nelerdir?

  2021 JAMYO Boy ve Kilo Şartları Nelerdir?

  Adaylar, bu yazımızda sizlere 2021 JAMYO Boy ve Kilo Şartları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

  2021 JAMYO Boy ve Kilo Şartları Nelerdir?

  Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu (JAMYO)

  Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyaç duyduğu (Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokuluna sadece Jandarma Genel Komutanlığı için öğrenci temin edilecektir.) miktarda muvazzaf astsubay yetiştiren, iki yıl ön lisans düzeyinde eğitim-öğretim veren İçişleri Bakanlığına bağlı Meslek Yüksekokulu statüsündeki eğitim kurumudur. Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulunda astsubay diplomasının yanı sıra ulusal ve uluslararası geçerliliği olan ön lisans diploması da verilmektedir.

  Gerekli niteliklere sahip Jandarma astsubayları lisans eğitimlerini tamamlamaları, yapılacak sınavda başarılı olmaları ve Jandarma Genel Komutanlığınca belirlenen kontenjan içerisinde yer almaları halinde verilecek eğitim ve öğretime tabi olarak subay olunabilmektedir.

  JAMYO’da öğrenim gören öğrencilerin bütün ihtiyaçları (yemek, yatak, kıyafet vb.) devlet tarafından karşılanmaktadır.

  Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulunda ön lisans düzeyinde eğitim aldıktan sonra astsubay çavuş olarak nasbedilen astsubaylar; 926 sayılı TSK Personel Kanunu hükümlerine göre aylıklarına ilave olarak; silahlı kuvvetler tazminatı, aile ve çocuk yardımı, doğum ve ölüm yardımı, tayın bedeli, emniyet ve asayiş hizmeti tazminatlarından yararlanmakta mümkündür.

  JAMYO Boy ve Kilo Şartları

  Tablo-1’de yer alan Yaş-Boy-Kilo-VKİ sınırları içerisinde yer almak (Tablo-1’in açıklama bölümünün adaylar tarafından okunması önem arz etmektedir). 19 yaş ve üzeri adaylar hakkında tablonun ilk iki satırı uygulanmaz (19 yaş altı adaylar için boy alt sınırı 162 santimetre, üst sınırı ise 190 santimetredir. 19 yaş ve üzerindeki adaylar için ise boy alt sınırı 164 santimetredir.)

  Bilinmesi Gereken Detaylar

  Yazı kaynağı : buradanogren.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap