Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kadın eserleri kütüphanesi

  1 ziyaretçi

  kadın eserleri kütüphanesi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı – İstanbul Büyükşehir Belediyesi

  Özel Arşiv Koleksiyonu
  Koleksiyonda, el yazısı notlar/çizimler, resmi belgeler, mektuplar, yazışmalar, fotoğraflar, efemera gibi pek çok özgün ve tek nüsha belgenin yanı sıra broş, plaket, kalem, daktilo vb. kişisel ve farklı türde malzemeler yer almaktadır.

  Kitap Koleksiyonu
  Koleksiyonda Türkiye’de kadın konusunda yapılmış araştırmalar, kadın edebiyatçıların eserleri, Türkiye’de ve dünyada kadın hareketi ile ilgili çalışmalar olmak üzere Türkçe ve yabancı dilde 14 binin üzerinde kitap bulunmaktadır.

  Süreli Yayın Koleksiyonu
  1928 Harf Devrimi öncesi ve 1928’den günümüze olmak üzere iki ana bölüm çatısı altında bir araya getirilmiş kadın konulu süreli yayınlardan oluşmaktadır.

  Kadın Örgütleri ve Örgütlenmeleri Koleksiyonu
  Koleksiyonda Osmanlı’dan günümüze çeşitli mesleki örgütlerden yardım kuruluşlarına, üniversitelerin kadın araştırmaları bölümlerinden, bağımsız kadın örgütlerine kadar 700’ün üzerinde kadın kurum ve örgütlenmesine ait belge bulunmaktadır.

  Efemera Koleksiyonu
  Vakıf, Türkiye’deki kadın merkezli efemerayı dermesine kazandırabilmek için aktif sağlama politikaları ve projeleri geliştirmekte, müzayede ve mezatları takip etmeye gayret etmektedir. Koleksiyon 8.020 kadın konulu efemera içermektedir.

  Kadın Yazarlar Koleksiyonu
  Koleksiyon, 800 kadın yazara ait 11.300 belgeyi içeren biyografik dosyalardan oluşmaktadır. Ayrıca fotoğraf, çalışma taslakları, el yazısı notlar gibi yazarların bağışladığı kişisel tarihlerine ilişkin malzemeleri bulmak mümkündür.

  Kadın Sanatçılar Koleksiyonu
  Koleksiyonda, resim, heykel, seramik, enstalasyon, fotoğraf, grafik, illüstrasyon, karikatür, gravür, ebru, minyatür, tezhip vb. olmak üzere güzel sanatların çeşitli dallarında eser vermiş 2.078 sanatçıya ait bilgiler yer almaktadır.

  Görsel Koleksiyon
  Çeşitli panel, konferans, sergilerin video ve ve ses kayıtları, siyah/beyaz ve renkli fotoğraflar, 1980 sonrası kadın hareketinin toplantıları, eylemlerini içeren dialar yer almaktadır.

  İşitsel Koleksiyon
  Kadın konusu çerçevesinde Vakıfta düzenlenen panel, konferans, söyleşi, okuma günü ve tartışma olmak üzere birçok etkinliğin ses kayıtlarının yer aldığı koleksiyonda 202 adet teyp kaseti ve 61 adet CD bulunmaktadır. Koleksiyon erişime açıktır.

  Afiş Koleksiyonu
  Koleksiyonda kadın hareketinin ve sivil toplum kuruluşlarının eylem ve etkinliklerinin, siyasi partilerin seçim kampanyalarının afişlerine; sergi, film afişlerine ve Vakfın kuruluşundan bu yana yayımladığı afişlere erişmeniz mümkün.

  Sanat Eserleri Koleksiyonu
  Sanatçıların -ağırlıklı olarak kadın sanatçıların- Vakıfta açtıkları sergilerden birer eseri Vakfa bağışlamalarıyla oluşan koleksiyonda, akrilik/yağlı boya tablolardan, seramiklere çeşitlilik gösteren sanat eserleri yer almaktadır.

  Gazete Kupür Koleksiyonu
  Gazetelerden kadınlarla ilgili kesilen haber, araştırma, yazı dizisi ve röportajların derlenmesiyle oluşturulan koleksiyon Çalışan Kadınlar, Din ve Kadın, Göç, Feminizm, Şiddet vb. olmak üzere 17 ana başlık altında sınıflandırılmıştır.

  Sözlü Tarih Koleksiyonu
  Koleksiyonda, 1991’de “sözlü tarih nedir ve yöntemleri nelerdir” sorusuyla başlayan çalışmaların ardından, Vakfın gerçekleştirmiş olduğu sözlü tarih projelerinin detaylarına, ses kayıtlarına ve transkripsiyonlarına ulaşabilirsiniz.

  Nadir Eser Koleksiyonu
  Nadir Eser Koleksiyonu’nda müzayedelerden ve sahaflardan alınan, kadınların yazdığı veya kadınlar hakkında yazılan 293 adet nadir eser bulunmaktadır.

  Tez Koleksiyonu
  Kadın hareketi, eğitim, sağlık, sanat, edebiyat ve siyasal yaşamda kadın vb. olmak üzere kadını odağına alan çeşitli konularda yazılmış yüksek lisans ve doktora tezleri bulunmaktadır.

  Makale Koleksiyonu
  Türkçe ve yabancı dilde yazılmış kadın konulu 7.220 makalenin yer aldığı koleksiyon, çeşitli yayınlardan makalelerin derlenerek bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur.

  Yazı kaynağı : kadineserleri.org

  Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı

  Kadın Eserleri Kütüphanesi (@kadineserleri) • Instagram photos and videos

  İlk ve tek kadın kütüphanesi restorasyonda

  İlk ve tek kadın kütüphanesi restorasyonda

  İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi (İBB) mülkiyetinde bulunan ve 32 yıl önce dönemin belediye başkanı Nurettin Sözen tarafından kadınlara dair kaynakların korunması amacıyla Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’na tahsis edilen Balat’taki bina, restore edileceği için önümüzdeki günlerde boşaltılacak. Yaklaşık 48 özel arşiv koleksiyonu, 14 bin kitap, 469 süreli yayın ve 8 bin efemera koleksiyonu bulunan Türkiye’nin ilk ve tek kadın kütüphanesi, 14 Mayıs Cumartesi günü düzenleyeceği 32. Kuruluş Yıldönümü Şenliği’nin ardından arşivini depoya taşıyacak.

  HAFIZA MEKÂNI

  5 binadan oluşan restorasyon projesinin İBB’nin önceki yönetim döneminde başladığını vurgulayan Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı Başkanı Birsen Talay Keşoğlu, “Burası sadece bir kütüphane değil. Önemli bir hafıza mekânı. Kadınların mirası olması çok önemli bizim için. Türkiye kadın hareketinin bütün tarihi bizde. O nedenle çok kıymetli. Restorasyonun ardından binaya geri dönebilmek için de İBB’den protokol talebinde bulunduk. O yapılırsa, mutlulukla çıkıp geri döneceğiz” dedi. İBB yetkilileri ise kütüphanenin restorasyon süreci tamamlandıktan sonra faaliyetlerine devam edeceğini söyledi.

  KADINA DAİR HER ŞEY

  Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı, “Kadınların geçmişini iyi tanımak, bu bilgileri araştırmacılara derli toplu bir şekilde sunmak ve bugünün yazılı belgelerini gelecek nesiller için saklamak” amacıyla Aslı Davaz, Füsun Akatlı, Füsun Ertuğ-Yaraş, Jale Baysal ve Şirin Tekeli tarafından kuruldu. Türkiye’nin ilk ve tek kadın merkezli arşiv ve kütüphanesi olan vakıf, Osmanlı’dan günümüze Türkiye’de kadınlara ait ya da kadınlarla ilgili eserleri, belgeleri barındırıyor.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap