Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kaburga kırığı ne kadar sürede iyileşir

  1 ziyaretçi

  kaburga kırığı ne kadar sürede iyileşir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  3 Soruda “Kaburga Kırığı”

  Soru: Kaburga Kırığının Belirtileri Nelerdir?

  Cevap: Göğüs kafesimiz önde halk arasında iman tahtası denilen ‘’Sternum’’ adlı göğüs ön kemiği, arkada omur kemikleri ve bu iki yapının arasında birbirine yatay olarak uzanan 12 çift kaburgadan oluşur. Bu yapı kemik olmasına rağmen aslında esnektir ve kaburgalar arası kaslar yardımı ile nefes alma-verme işlemine yardımcı olur. Kaburgalarımız trafik kazaları ve yüksekten düşmeye bağlı olarak kırılabildiği gibi basit düşme, çarpma, künt yaralanma gibi nedenlerle de zedelenebilmektedir. Sadece dış etkenlerle değil ileri yaşlarda kemik erimesi olan hastalarda şiddetli öksürüğe bağlı olarak da kaburga kırığı oluşmaktadır.

  En önemli belirtisi kırık olan tarafta özellikle, nefes alıp vermekle gelişen şiddetli ağrıdır. Bazı kırıklarda kırık üzerine dokunulduğunda ağrı ve çıtırtı hissi alınabilir. Hasta yoğun ağrı nedeniyle nefes alırken zorlanır, uzanıp yatamaz, öksürüğünü engellemeye çalışır ve bu da balgamını çıkaramadığı için hırıltıya neden olur.

  Soru: Kaburga Kırığının Teşhisi Nasıl Konur?

  Cevap: Genellikle ağrıyla doktora başvuran hastanın hikayesinden yola çıkılarak şüphelenilir ve direk akciğer grafisinde kırık saptanır. Kaburga çatlaklarında ve kırılan yerin iki ucu birbirinden ayrılmamışsa röntgen filminde kırık saptanamayabilir. Ancak bu durum eşlik eden başka bulgu yoksa (akciğer sönmesi yani pnömotoraks, akciğer doku hasarı, kanama yani hemotoraks gibi…) tedavi yaklaşımını değiştirmeyeceğinden ve genelde hastanın bulgularından teşhis konulacağı için ileri tetkik gerektirmez. Diğer teşhis yöntemleri arasında ultrasonografi, bilgisayarlı göğüs tomografisi sayılabilir.

  Soru: Kaburga Kırığının Tedavisi Nasıl Yapılır? Alçıya Almak Gerekir Mi?

  Cevap: Kaburga kırığında tedavi ağrı kesici, kas gevşetici ve balgamın kolay çıkmasına yardımcı balgam sulandırıcı ilaçlar ile yapılır. Hastaya ıstırahat önerilir. Hafif oturur (450) pozisyonda yatması tavsiye edilir. Diğer kemiklerdeki kırıklarda kullanılan alçı tedavisi, göğüs kafesinin esnekliğinin nefes alıp-verme işlemi sırasında devam etmesi gerektiği için yapılmaz. Korse takması önerilmez. Ancak hastaya çok fazla öksürmesi gerektiğinde kırık olan tarafa eliyle ya da bir yastıkla bastırması önerilir. Genellikle hastalar ayaktan tedavi edilerek kontrole çağrılır ve en önemli tedavi ağrının uygun şekilde kontrol altına alınmasıdır. Hastayı evine gönderirken oluşabilecek komplikasyonlara karşı da uyarmak gerekir. Kırılan kaburgaların sivri ve düzensiz uç kısımları akciğere batarak kanama ve akciğer sönmesine neden olabilir. Nefes darlığında ani artış, ağrıda şiddetli yükselme gibi durumlarda kontrolü beklemeden acil servise başvurması önerilir.  Ağrı kesici haplar dışında interkostal blok dediğimiz iğne ile kaburga sinirine uyuşturucu ilaç vermek hastanın ağrı kontrolünde kullanılan diğer bir yöntemdir. Özellikle 3’den fazla kırığı olan yaşlı hastaların hastanede yatarak tedavi edilmesi daha uygun olacaktır.

  Kırıkların cerrahi tedavisi genellikle gerekmez. Ancak 3 veya daha fazla kaburganın 2 veya daha fazla yerinden kırılması sonucu solunum hareketleri bozulmuşsa cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi tedavide kaburgalara plak ve vida uygulanarak göğüs kafesinin stabilizasyonu yani sabitliği sağlanır.

  Kaburga kırıkları akciğerde hasar yapmamışsa kemik uçlarının uçuca gelmesi ile hastanın durumuna göre en az 4 ila 6 haftada iyileşir. Ancak özellikle çok hareket eden, sigara içen ve sık öksüren kişilerde bu kırığın kaynaması gecikir. Eşlik eden akciğer hasarlarının olduğu hastalarda tam bir iyileşme 6 aya kadar sürebilir.

  Yazı kaynağı : www.tgcd.org.tr

  Kaburga kırığının belirtileri nelerdir? Kaburga kırığı ne kadar sürede geçer, kendiliğinden geçer mi?

  Kaburga kırığının belirtileri nelerdir? Kaburga kırığı ne kadar sürede geçer, kendiliğinden geçer mi?

  Hayati önem taşıyan birçok organ ve dolaşım sistemi göğüs kafesinin içerisinde yer alır. Bunlar arasında akciğer, karaciğer, kalp ve dalak ile beraber kan taşıyan ana damarlar bulunmaktadır. Her iki tarafında 12'şer tane kaburgadan oluşan göğüs kafesi, darbelere karşı güçlü bir koruma imkanı sağlar.

  Kas ve dokuların bir araya gelmesiyle oluşumu gerçekleşmiş olan kaburgalar, sert bir yapıya sahip olmasına rağmen aynı zamanda esnektir. Böylece gelen darbeleri yumuşatma ve koruma imkanı elde edilir. Tabii bu bölgede meydana gelebilecek kırıklar söz konusu olduğu zaman, ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalmak mümkün. O yüzden pek çok kişi kaburgakırığı hakkında bilgi almaya çalışıyor.

  Kaburga kırığı hakkında tüm merak edilenler

  Özellikle düşme ve çarpma ile beraber birçok farklı darbe nedeniyle göğüs kafesi bölgesinde bazı ağrılar meydana gelebiliyor. Dokununca hassasiyet ya da nefes alıp verme noktasında yaşanan sorunlar nedeniyle, kaburga kırığı olasılığı önemli oranda öne çıkıyor.

  Özellikle rakiple birebir temas edilen sporlar, düşme ya da trafik kazaları gibi durumlar kaburga kırığının temel nedenleri içerisinde gelmektedir. Hatta kemiklerin hassas ve zayıf olduğu yaşlarda çok küçük bir darbe bile kemiklerde kırık yaratabiliyor. Böyle zamanlarda hapşırmak ya da zorlayıcı bir öksürük bile kaburga kırığını ortaya çıkarabilmektedir.

  Kaburga kırığı ne kadar sürede geçer?

  Genel olarak kaburga üzerinde meydana gelen sorunlar çatlak olarak ön plana çıkar. Ağrı yaratmasına rağmen kaburga çatlakları kaburga kırığı kadar ciddi bir durum teşkil etmez. Ancak kemik kırıkları akciğer ile beraber kan damarlarına ciddi anlamda zarar verebilmektedir. Böyle durumlarda ciddi olmayan kaburga kırıkları yaklaşık olarak 1 veya 2 ay içerisinde iyileşir.

  Ancak ağır Kaburga kırıkları söz konusu olduğu zaman, ciddi bir durum ortaya çıkar ve mutlaka müdahale gerektirir. Böyle durumlar hayati bir etki ortaya çıkardığı için operasyonel müdahale cerrah bünyesinde ele alınır. Zira başta akciğer ve kalp ile karaciğer gibi organlar olmak üzere, kan taşıyan ana damarlar ciddi anlamda tehlikeye girmektedir.

  Kaburga kırığı kendiliğinden geçer mi?

  Pek çok kişinin en merak ettiği konular içerisinde kaburga kırığının kendinden geçip geçmediğidir. Çok ciddi olmayan Kaburga kırıkları yaklaşık olarak 6 veya 7 ay içerisinde kendiliğinden geçer. Bu doğrultuda bol bol dinlenmek ve uzman doktor kontrolü altında gerekli ilaçları almak da iyileşme noktasında etkilidir.

  Fakat derin nefes alıp verirken çok fazla ağrı meydana geldiğinde, zatürre ile karşı karşıya kalma durumu oluşabilir. Böyle zamanlarda kendiliğinden iyileşmek yerine, mutlaka bir uzman doktora başvurmak gerekmektedir. Bunun dışında bir buçuk iki ay içerisinde kaburga kırıkları kendi kendini iyileştirir.

  Kaburga kırığının belirtileri nelerdir?

  Söz konusu kaburga kırığı olduğu zaman belli başlı bazı belirtiler ön plana çıkıyor.

  - Derin nefes alıp vermede göğüs boşluğunda ağrılar

  - Yaralı alana basıldığı zaman meydana gelen ağrılar

  - Hareket etme ya da esneme esnasında oluşan ağrılar

  Genel olarak bu ağrılar kaburga kırığının en önemli belirtileri içerisinde yer almaktadır. Böyle durumlarda kırığının ağır olup olmadığını anlamak için mutlaka bir doktor kontrolünden geçmek gerekir. Böylece duruma bağlı olarak ele alınacak tedavi yöntemleri üzerinden, kaburga kırığının iyileşme imkanı sağlanmaktadır.

  Kaburga kırığına karşı alınabilecek önlemler nelerdir?

  Çok ciddi risk faktörleri ortaya çıkarabilecek olan kaburga kırığına karşı, ele alınması gereken belli başlı bazı önlemler bulunmaktadır.

  - Mutlaka spor yaralanmalarına karşı bölgeyi korumak gerekir.

  - Evde düşme riskini azaltmak için gerekli önlemler alınmalıdır. (Ayağa takılabilecek halı ve paspaslar kaldırılmalı; banyoda kullanılacak destekler değerlendirilmeli ve kauçuk ürünler kullanılmalıdır.)

  - Kalsiyum ve D vitamini kaynaklı besinler üzerinden kemik erimesi (Osteoporoz) sorunu ortadan kaldırılmalıdır.

  - Yapılacak olan düzenli egzersiz ile kemik güçlenmesi sağlanmalıdır.

  Bu gibi önlemler üzerinden kaburga kırığını önlemek mümkün. Özellikle kaburga kırığı riskini azaltacak en önemli faktörler içerisinde yer almaktadır.

  Kaburga kırığı söz konusu olduğunda ne yapılmalı?

  Kaburga kırığı adına ortaya çıkan belirtiler anlaşıldığı andan itibaren mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır. Yapılacak tetkik ve teşhis eşliğinde sorunun ciddiyeti ortaya çıkarılır. Eğer hafif kaburga kırığı ise ortalama 2 ay içerisinde bu kırıklar kendiliğinden iyileşir. Ciddi durumlar söz konusu ise farklı tedavi yöntemleri ele alınır.

  Yazı kaynağı : www.fanatik.com.tr

  Kaburga Kırığı Nasıl Anlaşılır?

  Kaburga Kırığı Nasıl Anlaşılır?

  Kaburga kırığı vücutta en zor anlaşılan kırıklardan biridir. Kaburgaların üzerini örten göğüs duvarı, içindeki akciğerler çoğu zaman çekilen röntgenle bile net bir görüntü vermeyebilirler.

  Kaburga Kırığı

  Kaburga Kırığı Nasıl Anlaşılır?

  Kaburgaların öndeki gölgeleri ve arkadaki gölgeleri birbirinin üzerine düşerek röntgenle bile anlaşılamayacak hale gelebilir.

  Bu konunun uzmanı olan bir ortopedist ya da röntgen uzmanı röntgene bakarak kırık var mı yok mu anlayamayabilir.

  İleri derece yer değiştiren kırıklarda, kaburga kırıkları çok basit olarak görülebilir ama basit bir kaburga kırığı yani 3-5 milim yer değiştiren bir kaburga kırığı çoğu zaman gözden kaçabilir. Kaburga kırıklarının en kolay anlaşılma yöntemi ise o bölgedeki ağrıdır.

  Hasta gerçekten nefes alıp verirken zorluk çeker, çoğu zaman eliyle kırılan kaburgasına baskı yaparak hareketlerini azaltmaya çalışır. Bu şekilde göğüs kafesi açılıp kapandıkça kırık uçları hareket eder, birbirine sürtünür ağrı yapar. Hastada eliyle bastırıp göğüs kafesinin hareketini azaltmaya çalışır.

  Kaburga Kırığı

  Oluşturabileceği Zararlar

  Buradaki en büyük risk kırılan kaburganın uçlarının akciğere ya da göğüs duvarını saran zara doğru batmasıdır. Bu şekilde bir yaralanma olduğu zaman bunlar çoğu zaman hayati tehlike yaratan yaralanmalardır.

  Genellikle ağır trafik kazalarında, yüksekten düşmelerde basit görünen bir kaburga kırığı akciğer duvarını delerek hastanın kaybedilmesine neden olabilir. Bunun için acile başvuran hastaların öncelikle göğüs duvarları kontrol edilir, röntgenleri çekilir, herhangi bir kırığı olup olmadığı araştırılır.

  Akciğer saplanan bir kaburga kırığına erkenden müdahale edilmediği takdirde hasta hiçbir şekilde nefes alamayacağı için hayatını kaybedebilir.

  Fakat kaburga kırıklarının çok az bir bölümü bu kadar büyük bir kırıktır. Akciğere saplanmaları çok da kolay değildir. Ancak ve ancak yüksek enerjili travmalardan sonra görülen kaburga kırıkları bu tür hayati tehlikeler yaratır.

  Günlük yaşantıda karşılaşılan kaburga kırıklarının yüzde 85-90’ı basit kaburga kırıklarıdır. Öksürürken ağrı yapmak ya da nefes alırken ağrı yapmak dışında hiçbir risk getirmezler.

  Tedavisi

  Kaburga kırığı, göğüs kafesi hareketleri nefes alıp vermek için devam edeceğinden dolayı sürekli hareket eden bir kırıktır. Göğüs kafesinin hareketi devam ettikçe kırık iyileşmesi gecikir.

  Özellikle kişi sigara içiyorsa ve sık sık öksürüyorsa kaburga kırığı hergün yeniden başlayabilir. O bölgedeki hareketi azaltmak için birtakım bandajlar, sargılar kullanılabilir ama bunların hiçbirisi gerçek anlamda hareketi tamamen sıfırlayamaz. Sadece ve sadece hareketi kısıtlar.

  genellikle kaburgası kırık olan hastalara gece kırık kaburgasının üzerine yatarak uyuması önerilir. Ancak bu şekilde o bölgeye olan baskı kırık uçlarındaki hareketleri azaltır, hastanın ağrısını azaltır.

  Bu dönem içerisinde mutlaka ağrı kesicilerden ve kas gevşeticilerden yararlanılmalıdır. Ancak bunlarla bir kırık hastası kontrol altında tutulabilir.

  Yazı kaynağı : fahrierdogan.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap