Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kağıt geri dönüşüm kutusuna neler atılır

  1 ziyaretçi

  kağıt geri dönüşüm kutusuna neler atılır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kağıt Atık

  Geri dönüşüme giriş: Hangi çöp, hangi kutuya atılmalı?

  Ambalaj atığı biriktiren vatandaşlara uyarı

  Ambalaj atığı biriktiren vatandaşlara uyarı

  Şirket haberleri

  Finans terminali

  Anadolu images

  Enerji terminali

  Haber Akademisi

  Yeşilhat

  Ayrımcılık Hattı

  Teyit Hattı

  Kariyer AA

  Kurumsal haberler

  Yazı kaynağı : www.aa.com.tr

  Geri dönüşüm kutularına atılmaması gereken 12 şey

  Geri dönüşüm kutularına atılmaması gereken 12 şey

  Kağıt geri dönüşümü sırasında metal ve camın aksine ısıl işlem görmez, su ve mürekkep çözücü kimyasallarla karıştırılarak liflerine ayrılması sağlanır. Yemek artığı ve yağ bulaşmış herhangi bir kağıt ürün geri dönüşüm kutusuna atılmamalıdır.

  Kağıt bardaklar, yemek siparişlerinde kullanılan karton kaplar ve sıvı ve yağ geçirmeyen her türlü kağıt kullanılmamış olsa bile kağıt geri dönüşümü kutularına atılmamalıdır. Bu ürünlerin iç kısmı sıvı geçirmez plastikle kaplı olduğundan normal kağıtlarla aynı işlemden geçerek geri dönüştürülemezler. Ayrıca toplanmaları ve farklı işlemlerden geçirilerek geri dönüştürülmeleri gerekir.


  Geri dönüşüme yollanan kağıtların temiz olması gerekir. Makyaj temizleme mendili, bebek bezi, ped, tuvalet kağıdı, peçete, kağıt havlu ve ıslak mendil gibi kozmetik ve hijyenik kağıtlar ve kirlenmiş her türlü kağıt geri dönüşüm kutusuna değil çöpe atılmalıdır.

  İçeriğinde plastik ya da yabancı madde bulunan kağıtları bulunmayanlardan ayırt etmek için basit bir test yapabilirsiniz. Kağıdı buruşturarak avcunuzun içerisinde sıkın. Elinizi açtığınızda kağıt bıraktığınız gibi kalıyorsa geri dönüşüm kutusuna atabilirsiniz. Ancak kağıt eski formuna geri dönüyorsa ya da kaplamalıysa geri dönüşecek kağıtlara karıştırılmamalıdır.

  İşlem görmüş bu cam türleri de geri dönüşümde kullanılmaz.

  Yapı malzemelerinde kullanılan camlar, araba ve ev pencere camları; cam geri dönüşüm kutularına atılmamalıdır. Cam geri dönüşüm işleminin ilk aşaması elle ayırma olduğundan kırık camların geri dönüşüm kutularına atılması geri dönüşüm tesisinde çalışanlar için tehdit oluşturmaktadır, kutulara atılmamalıdır.

  #7 Ampul ve floresanlar

  Ampül ve florasanların içerisinde bulunan tel ve metalleri ayırmak zorlu bir işlem olduğundan bu maddeler atık cam şişe kutularına atılmamalı, ayrı toğlanmalıdır.

  Toksik kimyasalları ambalajlamada kullanılan plastik şişeler, plastik geri dönüşüm kutularına atılmamalıdır.

  Evcil hayvanların kum ve dışkıları ve elektrikli süpürge torbaları ayrıca paketlenerek çöp kutularına atılmalıdır.

  Kırılacak eşyaları koruma amaçlı kullanılan köpüklerde ve tek kullanımlık tabak-bardaklarda sıklıkla karşımıza çıkan strafor ambalajlar kağıt ya da plastik geri dönüşüm kutularına atılmamalı, ayrı olarak toplanmalı ve geri dönüştürülmelidir.

  Zehirli onlarca madde içeren pil ve ilaçlar kesinlikle çöp ve geri dönüşüm kutularına atılmamalı, pil ve tıbbi atık kutularında toplanarak bertaraf edilmelidir.

  Bisküvi, şekerleme, cips ambalajları, dondurulmuş gıdaların naylon paketleri ve naylon poşetler geri dönüşüm kutularına atılmamalıdır.

  Unutmayın, atığınızı azaltmanın en etkili yolu olabildiğince az atık yaratmaktır.

  KAYNAK: Yeşilist   YAZAR: Deniz Aytekin

  Yazı kaynağı : www.rokadesign.net

  Çöpler Hangi Geri Dönüşüm Kutusuna Atılmalı?

  Hangi Atık Hangi Kutuya?

  Hangi Atık Ne renk Sıfır Atık Kutusuna Atılır?

  Hangi Atık Ne renk Sıfır Atık Kutusuna Atılır?

  Döngüsel ekonominin çalışmasını sağlamak için atıkları ayırıyoruz. Arka bahçedeki veya ön bahçedeki farklı kutuları hepiniz biliyorsunuz. Ancak, belirli bir atığın hangi çöp kutusuna ait olduğu her zaman net değildir. Özellikle sınırdaki durumlarda büyük bir belirsizlik var. Bu nedenle size ayırma ipuçlarımızı sunuyoruz: Böylece her atık doğru çöp kutusuna atılır bilmeniz gereklidir.

  Mavi Sıfır Atık Kutusuna Ne Atılır?

  Mavi geri dönüşüm kutusuna nelerin atılacağı konusunda her zaman kafa karışıklığı vardır. Burada kağıt bidonuna neyi atıp atamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

  Kağıt bidonu atık kağıt, karton ve karton kutuları toplamak için kullanılır. Doğası gereği bu malzemeler yeniden kullanıma çok uygundur. İçerdiği lifler kompozitten çıkarılabilir ve tekrar bir fiber kompozit içinde kullanılabilir. 

  Geri dönüştürülmüş lifler kullanılarak kağıt üretiminde kullanılan odun miktarı azaltılabilir. Bununla birlikte, birçok kağıt türü, taze lifler eklenmeden yapamaz. Ayrıca, lifler her geri dönüştürüldüklerinde kısalır. Bu, olası kullanım sayısını azaltır: örneğin karton, gerekli stabiliteyi elde etmek için belirli bir oranda uzun liflere ihtiyaç duyar. Bu nedenle, geri dönüştürülmüş liflerin kullanımı yalnızca sınırlı bir ölçüde mümkündür. 

  Gazete kağıdı gibi diğer alanlarda, geri dönüştürülmüş kağıt liflerinin% 100’ü kullanılabilir. Kağıt geri dönüşümünün tam olarak nasıl işlediğini ve hangi tür kağıt geri dönüştürülmüş liflerin kullanıldığını kağıt döngüsü hakkındakiyazımızda öğrenebilirsiniz.

  Mavi atık kutusuna neler atılır?

  İlk bakışta göründüğü kadar basit olsa da, bir şeyin gerçekten kağıt çöp kutusuna düşmesi gerekip gerekmediği her zaman net değildir. Aşağıda, bu nedenle size mavi bidona neleri güvenle atabileceğinize ve hangi atığın farklı bir konteynere atılmasının daha iyi olduğuna dair bir örnek göstereceğiz.

  Kağıt geri dönüşüm kutusuna ne atılır?

  Baskı ürünleri : Bilgi almak için tasarlanmış her türden basılı kağıt mavi kutuya atılabilir. Buna gazeteler, dergiler, reklam broşürleri, el ilanları, kataloglar ve dergiler dahildir. Bunun için kullanılan kağıtların bir kısmı zaten geri dönüştürülmüş kağıttan (özellikle gazete ve broşürler) oluşur veya geri dönüştürülmüş kağıt üretmek için kullanılabilir. 

  Karton ve kağıt ambalaj : Karton veya kağıttan yapılan ürünler kağıt israfıdır. Bu, baskılı karton kutular, kağıt poşetler, yumurta kartonları, ambalaj kağıtları vb. İçin geçerlidir. Lütfen kağıdın işlenmemiş olması gerektiğine dikkat edin. 

  Ofis malzemeleri : Defterler ve kitaplar, yazı ve yazıcı kağıtları ve zarflar (pencereli ve penceresiz) de mavi kutuda kalabilir.

  Kağıt sıfır atık kutuna neler atılmamalı?

  Tüm kağıt türleri geri dönüşüm için uygun değildir. Kağıt liflerinin geri dönüştürülemeyeceği birkaç durum vardır. Bu kağıtlar geri dönüştürülemez ve bu nedenle kağıt bidonuna atılamaz:

  Sarı Sıfır Atık Kutusuna Ne Atılır?

  Sarı renkli geri dönüşüm kutusu plastik malzemelerden yapılmış ürünleri atmak için doğru yerdir. Geri dönüştürülebilir malzemelerin artık kullanım amaçlarına göre değil, yalnızca malzemelerine göre sınıflandırılması gerekiyor. 

  Sarı bidona atılabilmesi için ürünün tamamen boşaltılması gerekir. Geri dönüşüm kutusuna atabileceğiniz malzemeleri aşağıda listeliyoruz. Geri dönüşüm kutusunda neyin olmaması gerektiği hakkındaki bilgiler muhtemelen aynı derecede önemlidir.

  Plastik kutusuna ne atılır?

  Plastikten yapılan tüm ürünler geri dönüşüm kutusuna atılabilir. Plastikler türe göre ayrılır ve çoğu durumda yeniden işlenebilir. Geri dönüşüm mekanik olarak mümkün değilse, plastikler çeşitli bağlamlarda dolgu maddesi olarak kullanılabilir. İyi kalori değerleri nedeniyle, termal geri dönüşüm de plastik için bir seçenektir. 

  Örnekler:

  Plastik sıfır atık kutuna neler atılmamalı?

  Ampuller, flüoresan tüpler ve enerji tasarruflu lambalar geri dönüşüm kutusuna atılmamalıdır. Lambalar için özel geri alma sistemleri vardır. Çoğu durumda, ampuller satın alındıkları perakende satış noktasına iade edilebilir.

  Aynısı piller ve akümülatörler için de geçerlidir . Onlar için ayrı bir geri dönüşüm döngüsü vardır, bu nedenle perakende satış mağazalarında ve özel toplama noktalarında konteynerler aracılığıyla geri alınırlar. 

  Tekstil geri dönüştürülebilir malzeme grubuna ait değildir. Giysileri atmak için kullanılmış giysi toplama veya en yakın geri dönüşüm merkezini kullanın. Özel özellikleri nedeniyle, Strafor sadece dolgu malzemesi olarak değil, aynı zamanda bir yapı malzemesi olarak da popülerdir. Materyal yalıtım için kullanılmışsa, sarı bidona atılmaz ve ayrı olarak imha edilmelidir.

  Yeşil Sıfır Atık Kutusuna Ne Atılır?

  Cam geri dönüşüm kutusuna atılabilecek ürünler:

  Geri dönüşüme uygun olmayan cam türleri

  Gri Sıfır Atık Kutusuna Ne Atılır?

  Metallerin geri dönüşümü kolaydır. Bir yandan kolaylıkla tasnif edilebilirken diğer yandan geri dönüşüm sırasında kalite kaybı yaşanmaz. Ham maddenin yeniden kullanılabilmesi için, geri dönüşüm kutusunda merkezi bir toplama en uygun yoldur. Bunu yaparken, yeni metal ürünleri üretmek için daha az kaynak ve daha az enerjiye ihtiyaç duyulmasına katkıda bulunurlar. Bu şekilde çevreyi korursunuz ve gelecek nesillerin de bu dünyanın hammaddelerine erişebilmesini sağlarsınız.

  Metal atık örnekleri:

  Hangi Atık Hangi Renk Kutuya Atılır?

  Sıfır atık projesi ile birlikte hayatımıza giren geri dönüşüm oluşumları toplumda hangi atığın hangi renk kutuya atılacağı hakkında fikir karışıklıklarına neden olmuştur. Atıklarımızı sıfır atık kutuları ile birbirinden ayırarak birikirmeliyiz.

  Yazı kaynağı : www.sifiratiksepeti.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap