Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kaç kilo zeytinden 1 litre yağ çıkar

  1 ziyaretçi

  kaç kilo zeytinden 1 litre yağ çıkar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  1 Dönüm Zeytinlik Kaç Kilo Zeytinyağı Verir?

  1 Dönüm Zeytinlik Kaç Kilo Zeytinyağı Verir?

  Zeytin Fidanı Kaç Yılda Meyve Verir?

  Tüplü fidandan yetişen zeytin, 3-4 yılda gerekli bakımların yapılması şartıyla meyve verebilecek olgunluğa erişir. Önceden kütükten yetiştirilen zeytinin meyve vermesi için en az 25 yıl beklemeniz gerekirdi.

  Zeytin fidanı çeşitleri ile ilgili ayrıntılı bilgi ve zeytin fidanı fiyatları için tıklyınız >>>>> Zeytin Fidanı <<<<<<

  1 Zeytin Ağacı Kaç Kilo Zeytin Verir? Bir zeytin ağacından 5 kg zeytin alan da var, verimli zeytin  veren ağaç ise 50 kilo alan da var. Gemlik’te sofralık zeytinde ortalama verim 15 kg dolayında iken, Ege’de yağlık zeytin olarak bir ağaçtan 50 kilo (kg) zeytin elde edilebiliyor. Ortalama verim ağaç başına 15 ila 20 kg dolayında. Sayıları az olsa da çok iyi bakım yaparak gerekli bütün hususları yerine getirenler ise ağaç başına 80 kilo da alabilmektedir.
   

  1 Dönüm Zeytinlik Kaç Kilo Zeytinyağı Verir?

  10 yetişkin zeytin ağacınız varsa verimli yılında 10 teneke zeytinyağı alacaksınız demektir.  Bu da 50 kilo zeytinden yaklaşık 18 litre yağ almak demektir. Bir dönümde 30 yetişkin ağaç olduğunu var sayarsak bir dönümden 30 teneke yani 30×18=540 litre yağ elde edilir. Yağın özgül ağırlığı 0,8 olduğundan yani 1 litre zeytinyağı 0,8 kg ettiğinden bir dönüm zeytinlikten 540 litre x 0,8= 432 kilo yağ alınır.

  1 Kg Zeytinyağı Kaç Kg Zeytinden Çıkar? 1 adet yetişkin zeytin ağacından 50 kilo zeytin ve buna karşılık 14-15 kilo yağ alınabilir. Dolayısıyla 3 kilo zeytinden 1 kg zeytinyağı çıkar.

  Yazı kaynağı : agrolidya.com

  1 Kg. Zeytinde  ne kadar yağ var? - EDİRNE HABER GAZETESİ

  1 Kg. Zeytinde  ne kadar yağ var? - EDİRNE HABER GAZETESİ

  Karesi Belediyesi tarafından düzenlenen organizasyon ile gittiğimiz Ayvalık’ta, bölgenin en önemli yağ tedarikçisi Özgün Zeytin’e konuk olduk ve Mağazalar satış şefi Şenay Aksülün, Zeytinyağının öyküsünü anlattı. En iyi yağın soğuk sıkma olduğunu belirten Aksülün, 1 kg. zeytinde 200 gram yağ olduğunu belirten Aksülün,  zeytinyağında soğuk sıkımın daha çok tercih edildiğini ve kalitesinin yüksek olduğunu söyledi.

  ZEYTİN KAÇ EVREDEN OLUŞUYOR?

  Mağazalar satış şefi Aksülün, “ Zeytin 3 evreden oluşmaktadır Yeşil, Pembe ve Siyah. En değerli olduğu dönem yeşil olduğu dönemdir, fakat bu dönemde zeytin ham ve tam yağlanmamış olduğundan az yağ elde edilir.( normalde 5 kg zeytinden 1 kg yağ alınır ) bu dönemde 10-12 kg dan 1 kg yağ alınır ama değerli ve aromatik bir yağdır. Yağda, zeytin , çağla, çimen kokusu net duyulur , rengi yeşildir.daha çok kahvaltıda, salata da ve ekmek batırıp yemek için uygun bir yağdır. Sonra pembeleşir zeytin , bu dönemde de sızma yağ çıkarılır.asit oranı düşük zeytinin kendi meyvemsi acılığı ve yakarlılığı olan bir yağdır. Yemekte kahvaltıda gönül rahatlığıyla tüketilecek bir yağdır . Sonraki evre siyah zeytindir. Bu dönemde zeytinden daha fazla yağ elde edilir . Naturel birinci dediğimiz yemeklik 1 asit yağ çıkar. Bu yağın sıcak pişen yemeklerde kullanılması tavsiye edilir. Tabi ki damak zevki işi olduğundan ve ürün soğuk sıkım olduğu için dilediğinizde salatalarınızda da kullanabilirsiniz. Bu yağda koku, yakarlılık fazla yoktur. Zeytin yağına alışkın değilseniz rahatlıkla tüketebileceğiniz bir yağdır. Zeytin yağında makbul olan ürünün soğuk sıkım olmasıdır. Yani Zeytin 27 derece ısıyı geçmeyecek şekilde sıkılmalıdır. Bu da yağın aromasının ve vitamin değerinin  gitmemesini sağlar. Bir kg zeytinde 400 gr su 400 gr.çekirdek  200 gr yağ vardır. Zeytinsıcak sıkım yapıldığında yani 27 derecenin üzerinde sıkıldığında daha fazla yağ alınmasına rağmen kalite düşmektedir” dedi.

  TAŞ BASKI NEDİR?

  Taş baskı ile ilgili bilgi veren Aksülün, “ Taş baskı zeytinyağları, eski üretim teknikleri kullanılarak, uzun ve zahmetli bir süreç sonrasında üretilir. Kendi ekseni etrafında dönen taşlar haznedeki zeytinleri ezerek hamurlaştırır.  Hamur haline gelen zeytin daha sonra özel torbaların içerisine doldurulduktan sonra bu torbalar baskı ustası tarafından elle düzeltilip hidrolik preslere düzgünce yerleştirilir.  Presler yavaş, yavaş kapanarak torbalardaki hamurları sıkar.  Bu sıkıştırma esnasında torbaların kenarından sızarak akan yağ alttaki haznede biriktirildikten sonra buradan alınarak başka bir kaba aktarılır.  Daha sonra Presler gevşetilerek torbaların ağzı açılır ve hortumla torbaların içerisine sıcak su tutulur ve tekrar baskı makinesine yerleştirilerek yeniden presle sıkıştırılır. Böylelikle hamurun içerisindeki yağın çok büyük bir bölümü alınmış olur.  Zeytin özsuyu ve posası ile elde edilen bu yağ daha sonra damıtılarak, posasından ve öz suyundan  ayrılır ve bu yağa da TAŞ BASKI zeytinyağı denir. Taş baskı ürününü diğer zeytinyağları ile karşılaştırdığımızda, kullanılan üretim yöntemi sebebiyle, içerisindeki değerler bakımından daha zengin olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

  YAĞIMIZI NASIL MUHAFAZA ETMELİYİZ?

  Bu konuda en fazla özen göstermemiz gereken husus, zeytinyağının direk güneş ışığı ile temas etmemesini sağlamaktır.  Eğer bunu sağlayamazsanız, zeytinyağınız çok kısa bir süre içerisinde hiç şüphe yoktur ki bozulacaktır. krom nikel, cam, teneke (Tercihen laklı tenekeler)  ve toprak kaplar zeytinyağınızı en iyi saklayan dört malzemedir. Tavsiye edilen bu kapların içerisinde bulunan yağlarımızı ise serin ve rutubetsiz bir ortamda saklamamız gerekir.  Zeytinyağının bir özelliği de, bulunduğu ortamın kokusunu çok hızlı bir şekilde içerisine almasıdır.  Özellikle ev hanımlarımızın yaptığı hatalardan bir tanesi, mutfaklarında kullandıkları yağı, mutfak tüpünün olduğu dolaba koymaktır ki, bu çok büyük bir hatadır.  Çünkü tüpünüzün bulunduğu ortamda gazın kokusu zeytinyağınıza nüfuz edecek ve tadı bozulacaktır.

  BOYANAN ZEYTİNİ NASIL ANLARIZ?

  Firma olarak tüm zeytinleri doğal olarak kullandıklarını belirten Aksülün, boya kullanılarak siyah hale getirilen zeytinin  nasıl anlaşılacağını söyledi.

  Zeytin ele alındığında narin bir yapıda etine dolgun ve tane yapısında zedelenme olmaması gerekir.

  Zeytin sıkıldığında parmakta mor yada mavimsi bir renk bırakmaması gerekir.

  Zeytin çekirdeği çok aşırı siyah olmaması gerekir.

  Yendiğinde boğazda ekşimsi bir tat bırakmaması gerekir.

  Zeytinin rengi çok aşırı siyah olmamalıdır.

  Bunlardan elde boya bırakmasına bakılarak kolay bir şekilde boyama yapılıp yapılmadığı anlaşılabilir.

  ZEYTİNYAĞINDA SAHTEKARLIK OLUYOR MU?

  Zeytinyağında evet sahtekarlık oluyor. Çünkü Zeytinyağına karıştırılan bazı maddeler yağın kalitesini düşürüyor. Örneğin Pamuk yağı gibi. Öncelikle yağınızı güvenilir firmalardan alacaksınız. Fiyat çok önemli. Fiyata bakacaksınız ve çok düşük fiyatlarda sayılan yağları almayacaksınız.

  Kerim YURK

  Yazı kaynağı : www.edirnehaber.org

  kuzubudu.com

  kuzubudu.com

  Yemeklik yağlar üzerindeki tartışmalar yıllardır sürüyor ve sonu gelecek gibi de gözükmüyor. Çünkü yemeklik yağ pazarı dünyanın en büyük pazarlarından biri.

  Bu tartışmalarda diğer tüm yağlara türlü kötülemeler yapılırken zeytinyağına neredeyse hiç kötü şey söylenmiyor. İyi kolesterolü artırdığı ve içinde antioksidan olduğu gerekçesiyle yani sağlık üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı “sağlıklı yağ” denince artık insanların aklına zeytinyağı geliyor.

  Bir dönem yapılan karalama çalışmaları nedeniyle Türkiye genelinde zeytinyağına talep azaldı ve üretici ülkeler arasında en az zeytinyağı tüketen ülke olduk. Fakat son dönemde artan sağlık sorunları ve buna karşılık yükselen değer olan sağlıklı yaşam trendleri ile daha fazla araştırıyor, okuyor ve danışıyoruz.

  Tabi, kime denk geldiğinize göre türlü tavsiyelerle karşılaşıyorsunuz. Tereyağı yazımızda bahsettiğimiz gibi, beslenme konusunda yapılan bilimsel araştırmalar hem yanlı olabiliyor hem de tek bir gıdanın vücut üzerindeki etkilerini diğer etkenlerden arındırarak ölçmek mümkün olmuyor. Durum böyle olunca da önüne gelenin bir fikri oluyor ve kandırabildiği insan sayısına göre de daha çok sözü dinleniyor.

  Gelelim zeytine ve yağına. Zeytin ağacının anavatanı Anadolu olarak kabul ediliyor. Milattan önce 8 bin yıllarından beri yabani ağaçların meyvesinin toplanıp tüketildiği biliniyor. Tam olarak nerede evcilleştirilerek üretiminin yapılmaya başlandığı bilinmiyor ama Levant, yani Doğu Akdeniz Bölgesi veya Mezapotamya olduğu düşünülüyor. Yağının üretilmesine ve kullanılmasına dair kanıtlar ise milattan önce 6 bin yıllarına kadar gidiyor. Sağlam olarak günümüze kadar gelmiş olan en eski zeytinyağı amforası yaklaşık MÖ. 3500 yıllarından.

  Yani insanoğlu zeytini 10000 yıldır, zeytinyağını ise 8000 yıldır üretiyor ve tüketiyor.

  Zeytin gibi önemli bir tüketim maddesinin tabi ki efsanesi var. İon mitolojisine göre zeytin ağacını insanlara Athena hediye ediyor. Ortaya çıkış sebebi ise Atina şehrinin kimin olacağına ait yarışma.  Yarışma Athena ile Poseidon arasında geçiyor. Efsaneye göre şehrin muhteşem bir şehir olacağını ikisi de biliyorlar.İkisi de şehrin kendi adını taşıması için insanlara hediye veriyorlar. Poseidon Atinalılara atı armağan ediyor, Athena ise zeytini. Atinalılar zeytini seçiyor ve şehir Athena’nın ismiyle anılıyor.

  Bundan bir adım ötesi ise zeytinyağının üretimi. Onun tam olarak ne zaman başladığı ise bilinmiyor.

  [the_ad id=”15572″]

  Günümüzde Zeytinyağı Nasıl Üretilir?

  Zeytinyağının kaliteli olup, sağlığa yararlı olabilmesi için içindeki yararlı maddelerin bozulmadan yağın çıkarılması gerekiyor. Kimyasal veya sıcak işlem gördüğünde bu yararlı maddeler bozuluyor. Bu yüzden yağ çıkarma işleminin soğuk yapılması gerekiyor. Taş baskı, soğuk basım gibi ibareleri şişelerin etiketlerinde görmüşsünüzdür.

  Zeytinyağının muhteviyatı, tadı ve kokusu zeytinin türüne, ağacın bulunduğu bölgenin iklimi, toprak özellikleri, denizden yüksekliğine, hasat zamanına ve yağ çıkarma işlemine bağlı olarak değişir.

  Tam olgunlaşmadan toplanan zeytinden üretilen yağ acımtırak olurken, fazla olgunlaşmış olanın yağı da fazla asitli olur. Bu yüzden zeytinin doğru zamanda hasat edilmesi önemlidir.

  Toplanan zeytinler çekirdeği dahil olarak değirmen taşı altında veya modern makinelerde ezilerek bir hamur haline getirilir. Bu hamur sıvı geçirgen diskler üzerine yayılır ve hepsi üst üste dizilerek prese konur. Presleme işlemiyle zeytin hamurundaki sıvı çıkarılır. Bu sıvının içinde yağ ile birlikte bol miktarda su da bulunur. Yağ sudan hafif olduğundan yerçekimi etkisiyle ayrışırlar. Fakat bu işlem uzun sürer. Bu yüzden günümüzde ayrıştırma işlemi santrifüj yardımıyla hızlıca yapılıyor.

  1 litre zeytinyağının ağırlığı ne kadardır?

  Zeytinyağının özgül ağırlığı ortalama 0.92 g/cm3 tür.
  Yani, 1 litre zeytinyağının ağırlığı yaklaşık 920 gramdır.

  Kalan posa içinde hala biraz yağ bulunuyor. Bunun çıkarılması ise daha fazla presleme ile mümkün olmadığından kimyasal veya sıcak işlem yapılması gerekiyor. Tabi ki bu şekilde üretilen yağ en kalitesiz ve olduğu şekliyle tüketilmesi pek mümkün olmayan bir hal alıyor.

  1 litre zeytinyağı kaç kilo zeytinden çıkar?
  Veya 1 kilo zeytinden ne kadar zeytinyağı çıkar?

  Bu miktar zeytinin çeşidine ve olgunluğuna göre farklılıklar gösterebilir. Her bölgede yetişen zeytinin farklı özellikleri vardır. Bu da 1 litre zeytinyağı için gereken miktarı özellikle zeytin hamken yani yeşil ve yeterince yağlanmamışken 10 hatta 12 kilograma bile çıkabilir ama 1 litre zeytinyağı için ortalama 5 kilo zeytin gerekir.
  Yani, 1 kg zeytinden yaklaşık 200 ml zeytinyağı çıkar.

  ufak bir hesapla:

  100 kilo zeytinden ne kadar yağ çıkar?

  100 kilogram zeytinden çıkan yağ zeytinin kalitesine ve yağ çıkarma usulüne göre değişebilir. Fakat ortalama 20 litre yağ alınabilceği söylenebilir.

  Merak edenler için devam edelim:

  1 zeytin ağacından ne kadar zeytin ve zeytinyağı elde edilir?

  Zeytin ağaçları yaşlarına ve cinslerine göre, ayrıca bölgesine ve yetiştiricisine göre değişen miktarlarda ürün verirler. Zeytin ağacının yaşı ilerledikçe hem ürün miktarı hem de ürün kalitesi artar. 35 – 150 yaş arası zeytin ağacının en verimli zamanıdır.

  Ülkemizdeki toplam üretimi, zeytin ağacı sayısına bölerseniz yaklaşık 11 kilogram olduğunu görürsünüz. Fakat bu hem yemeklik hem yağlık zeytin miktarını, hem de işlenip işlenmediği gözetilmeksizin meyve verme yaşındaki tüm ağaç sayısını içermektedir. Yani bu hesabın yanlış olma ihtimali çok yüksektir.

  Yemeklik zeytin ağaçlarından 10 – 15, hatta 20 kg zeytin toplanabilir. Yağlık zeytin ağacından 25 – 35 kilodan 50 kiloya kadar zeytin toplanabilir. Burada üreticinin yeni yetiştirme tekniklerini kullanıp kullanmaması, mevsim koşulları kadar etkilidir.

  Yukarıdaki yağ çıkarma oranına göre:
  Yetişkin 1 yağlık zeytin ağacından 8 – 10 litre yağ elde edilebilir.

  [the_ad id=”15572″]

  Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?

  Gelelim üretilen yağın sınıflandırılmasına. Türk Gıda Kodeksine göre zeytinyağları:

  En kaliteli yağ bildiğiniz gibi Natürel Sızma Zeytinyağıdır. Türk Gıda kodeksine göre bu yağın asiditesi en fazla %0,8 olmalıdır.

  İkinci sırada Natürel Birinci Zeytinyağı var. Asiditesi %2’ye kadar çıkar.

  Bundan sonrası artık natürel sınıfına girmez. Yani ya kimyasal işlemle veya sıcak yöntemle üretilmiş yağ içerir.

  Ham Zeytinyağı/Rafinajlık: Doğrudan kullanım yerine rafine edilmek veya başka teknik işlemlerde kullanılmak amaçlı üretilen %2’den fazla asiditesi olan yağdır. Bu haliyle tüketilmesi mümkün değildir. Asiditesinin azaltılması ve istenmeyen maddelerden arındırılması için işleme tabi tutulur.

  Rafine Zeytinyağı: Ham zeytinyağının doğal trigliserid yapısında değişikliğe yol açmayan metotlarla rafine edilmesi sonucu elde edilen ve asiditesi %0.3’ten fazla olmayan yağlardır. Tadı ve kokusu nedeniyle bu halinde tüketime uygun değildir.

  Riviera Tipi Zeytinyağı: tek başına tüketilemeyecek olan rafine zeytinyağına %20 ile %40 arasında Natürel zeytinyağı karıştırılarak yapılan bir çeşit yağdır. Besin değeri olarak natürel zeytinyağlarından çok daha zayıftır.

  Çeşnili zeytinyağı: Zeytinyağlarına değişik baharat, bitki, meyve ve sebzelerin ilave edilmesi ile elde edilen çeşitli yağlardır.

  Zeytinyağının Osmanlıdaki Yeri

  Osmanlılarda zeytinyağı kullanımı ise halen yeterince araştırılmamış bir konu. Bir kısım araştırmacı Osmanlı’da  zeytinyağının yemeklerden çok kandillerde kullanıldığını söylüyor. Bir kısım ise buna karşı çıkarak Anadolu’ya gelindikten sonra zeytinyağı kullanımının başladığını ileri sürüyor.

  Döneme ait bu konuda fazla bilgi bulunmadığı için de iki sav da net delillerle desteklenemiyor. Bununla birlikte elit yemeklere girmese bile halkın son derece ucuz ve lezzetli olan bu yağa duyarsız kalacağını düşünmek pek de mantıklı gelmiyor. Üstelik komşusunda bu yağla enfes kokan bazı yemekler pişerken bu kadar damağına düşkün bir bir halkın duyarsız kalmasını beklemek de biraz safça.

  Zeytinyağı Anadolu’da binlerce yıldır kullanılıyor. Özellikle de Ege’de. Daha sonra bütün Akdeniz’e yayılmış kullanımı ama ilk yola çıkan çok yol almış, Ege’nin iki kıyısı bu konuda bütün Akdeniz’e göre çok daha fazla ileri gitmiş.

  Zeytinyağı denilince akla gelen zeytinyağlılar. Özellikle de dolmalar. Bütün Ege boyunca yayılmış olmakla birlikte Türkiye kültür açısından kendini tanıtmak konusunda yıllardır beceriksizce hamleler yaptığı için bu yemeklerin parsasını Yunanistan topluyor, zeytinyağlılar bütün dünyada Yunanistan’ın yemekleri olarak biliniyor.

  [the_ad id=”15572″]

  Yararlanılan Kaynaklar

  Türk Gıda Kodeksi,
  https://www.tarim.gov.tr/Mevzuat/Turk-Gida-Kodeksi

  https://www.tarim.gov.tr, ZEYTİNYAĞI ÜRETİM
  TESİSLERİ İÇİN HİJYEN ESASLARI VE
  iYi UYGULAMA KILAVUZU, Aralik 2015

  Ruth Schuster, “8,000-year old olive oil found in Galilee, earliest known in world”, Haaretz, 2014.

  Yazı kaynağı : www.kuzubudu.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap