Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kaç haftalık hamileyim hesaplama

  1 ziyaretçi

  kaç haftalık hamileyim hesaplama bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Gebelik Hesaplama - Kaç haftalık hamileyim? - Op. Dr. Gönül Çimen

  Gebelik Hesaplama - Kaç haftalık hamileyim? - Op. Dr. Gönül Çimen

  Ultrason taraması

  Gebe kaldığınız tarihi kesin olarak belirleyemeseniz bile, son adet döneminizin gününü unutun veya yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğinden de emin değilseniz, diğer ipuçları size ve doktorunuza ilk doğum öncesi randevunuzda bitiş tarihinizi belirlemenize yardımcı olabilir:

  Hamileliği daha doğru bir şekilde tarihlendirebilen erken bir ultrason. Bazı doktorlar erken dönemde ultrasonu rutin olarak gerçekleştirir, ancak çoğu zaman sadece adetleriniz düzensizse, 35 yaş ve üzerindeyseniz, düşük veya hamilelik komplikasyonları öykünüz varsa veya bitiş tarihi fizik muayenenize ve SAT'a göre belirlenemiyorsa erken ultrason gerçekleştirmektedir.

  Bebeğin kalp atışının ilk kez duyulduğu (değişse de 7 veya 8 hafta civarında) ve ilk fetaş hareketi hissettiğinizde (ortalama 18 ila 22 hafta arasında, ancak daha erken veya daha sonra olabilir) gebelik kilometre taşları, doğum yapacağınız gebelik bitiş tarihinizin doğru olup olmadığı konusunda ipuçları verir.

  Kasık kemiğinizden rahminizin üst kısmına kadar olan ölçüm olan fundal yüksekliğiniz, her doğum öncesi ziyaretinizde doktorunuz tarafından kontrol edilmelidir ve bitiş tarihinizi doğrulanmasına yardımcı olur.

  İlk dahili gebelik muayeneniz yapıldığında not edilecek rahim boyutu da doğum yapacağınız tarihi saptamak için bir faktör olabilir.

  Yazı kaynağı : www.gonulcimen.com

  Gebelik Hesaplama

  Gebelik Hesaplama

  GEBELİK HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

  Gebelik hesaplamalarında genel olarak son adet döneminin başlangıç tarihi, hamileliğin de başlangıcı olarak kabul edilir. Dolayısıyla hamilelik hesabı da son adet tarihine göre yapılır. Bu bağlamda yapılan hesaplamada; şu anki tarihten son adet tarihi çıkartılır ve sonuç yediye bölünür. Elde edilen sonuç gebelik haftasını temsil eder.

  HAMİLELİK HESAPLAMA MANTIĞI

  Hamilelik haftası hesaplama aracının çalışma mantığı şu şekildedir:

  Şu anki tarih – Son adet döneminin ilk günü / 7 = Hamilelik haftası

  GEBELİK HESAPLAMA CETVELİ

  DOĞUM HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

  Doğum hesaplama işlemini iki farklı yöntemle yapmak mümkün. "Ne zaman doğum yapacağım?" diye merak eden anne adayları, bu iki yöntemden bir tanesini uygulayıp elde ettikleri sonuca göre muhtemel doğum tarihini öğrenebilirler.

  Yöntem 1: Son adet döneminin ilk gününden itibaren 280 gün sayılır. Çıkan sonuç muhtemel doğum tarihini ifade eder.

  Yöntem 2: Gebelik hesaplama cetveline göre yapılan doğum hesaplama işleminde ise son adet döneminin ilk gününden 3 ay geriye gidilir. Çıkan sonuca 7 eklenir.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Gebelik Hesaplama

  Gebelik Hesaplama

  Gebelik Hesaplama Aracı - Hamilelik Hesaplama | Çocuklu Dünya

  Gebelik Hesaplama Aracı - Hamilelik Hesaplama | Çocuklu Dünya

  Gebelik Hesaplama - Kaç Haftalık Hamileyim

  Yeni anne adayının en merak ettiği olduğu konulardan biri ne kadar süredir hamile olduğudur. Kaç haftalık hamileyim? Kaç haftalık gebeyim? çok sık sorulur çünkü bu sorunun cevabı aynı zamanda doğuma kaç gün kaldığının da cevabını tahmini olarak verir. Hafta hafta gebelik hesaplama yöntemini bu yazımızda bulabilirsiniz. 

  Tam hamilelik hesaplama yaparken son adet dönemi baz alınır. Hamilelik haftası hesaplamasında döllenme tarihini tam olarak bilmek mümkün olmadığı için son adetin başlangıç günü hamileliğin başladığı tarih olarak esas alınır. Hamilelik haftası hesaplama veya gebelik hesaplama ayrıntılı olarak şu şekilde yapılabilir; bulunduğunuz tarihte kaç haftalık hamile olduğunuzu hesaplamak için, son adet tarihinden bu yana kaç hafta geçtiğini hesaplamanız yeterli olacaktır. Hamileliğin tamamının 40 hafta olduğu yani 9 ay 10 gün olduğu düşünülür ve her 13 haftalık döneme hamilelikte trimester denir.

  Hamileliğin kaç haftalık olduğunu hesaplamak için gebelik hesaplama programları da mevcuttur. Kaç haftalık olduğunuzu öğrendikten sonra hafta hafta gebeliğini takip etmek önemli olacaktır.

  Gebelik Haftası Hesaplama Tablosu

  Yazı kaynağı : www.cocukludunya.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap