Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kışlık patlıcan buzluğa nasıl konur

  1 ziyaretçi

  kışlık patlıcan buzluğa nasıl konur bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Derin Dondurucuda Patlıcan Saklama

  Derin Dondurucuda Patlıcan Saklama

  Patlıcanlar derin dondurucuda farklı yöntemlerle saklanabilir. Ben bu kış için biraz kuruttum (hem dolmalık hem yemeklik) biraz da derin dondurucuya koydum. Derin dondurucuya koymak için çok yağlı olmasından dolayı kızartmayı tercih etmediğimden Cahidejibek’in sitesinde gördüğüm yöntemi uyguladım. İsteyenler diğer yöntemleri uygulayabilir. Hangi yöntemi uygularsanız uygulayın önce patlıcanları tuzlu suda bekletin (acısını bırakması için).

  1- Kavurma: Domateslerin kabukları soyularak doğranır tencereye alınır. İçerisine küp (veya istenilen diğer şekilde) doğranmış patlıcanlar atılır. Hafif kavrulur. Dikkat edin patlıcanlar çok pişmeyecek. Soğuduktan sonra poşetlenip buzluğa atılır.

  2- Kızartma: Karnıyarık, imambayıldı, patlıcan oturtma, patlıcan musakka, islim kebabı ve kızartmalık olarak patlıcanları dondurucuda saklamakta bir başka yöntem. Patlıcanlar hangi yemekte kullanılacaksa o şekilde kızartılır. Soğuduktan sonra poşetlenip buzluğa atılır.

  3- Közleme: Patlıcan mümkünse ateş üzerinde közlenir. Mümkün değilse fırında közlenir. Kabukları soyularak temizlenir. Doğranarak poşetlenip buzluğa atılır.

  4- Tost makinesinde kızartma: Patlıcanlar alacalı soyularak doğranır. Tuzlu suda en az yarım saat bekletilir. Sonra suyu süzülerek temiz bir bez üzerine dizilir ve nemi alınır. Ardından her bir patlıcanın bir yüzü fırçayla yağlanarak tost makinesine dizilir. Hafif kızardıktan sonra alınır. Soğuduktan sonra poşetlenip buzluğa atılır.

  ..::Afiyet Olsun::..

  Derin Dondurucuda Patlıcan Saklama Tarifi Fotoğraflı Yapılışı

  Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

  Patlıcan Buzlukta Nasıl Saklanır: Adım Adım Dondurucuda Patlıcan Saklama - Yemek.com

  Patlıcan Buzlukta Nasıl Saklanır: Adım Adım Dondurucuda Patlıcan Saklama - Yemek.com

  Patlıcan yemekleri olmasa Türk mutfağı biraz eksik, biraz yarım kalırdı bizce. Mis gibi karnıyarığı, patlıcanla anlam kazanan hünkar beğendiyi, islim kebabını, oturtmayı düşensenize mesela... Ama gelin görün ki mis gibi patlıcanlar da yalnızca yaz aylarında bizlerle olabiliyor, ardından zamanları geçiyor, tezgahlarda onları göremez oluyoruz.

  Kabul, artık dört mevsim hemen hemen her sebzeyi bulmak mümkün ama onları mevsiminde, en taze halleriyle tüketmek gibi olmuyor hiçbiri.

  Tam da bunun için size nefis bir önerimiz var. Mevsimi geçmeden, hala bulabiliyorken taptaze patlıcanlarımızı alalım, onları dört mevsim yiyebileceğimiz gibi, olabilecek en sağlıklı şekilde saklayalım. Nasıl mı?

  Buyursunlar, patlıcan buzlukta nasıl saklanır adım adım anlatalım!

  İlk adım olarak patlıcanları güzelce temizleyin, yapacağınız yemeklere uygun olarak doğrayın ve bir süre tuzlu suda bekletin

  İlk iş tabii ki patlıcanları güzelce temizlemek. Temizleme işleminin ardından ise onları yıl boyu nasıl değerlendireceğinize karar vermek. Eğer karnıyarık ya da imambayıldı yapacaksanız soyduktan sonra bütün halde bırakmalısınız, eğer musakka, şakşuka gibi daha ufak hallerde değerlendirecekseniz ona göre doğramalı, islim kebabı yapacaksanız uzun şeritler halinde kesmelisiniz.

  "Ben yıl içinde hepsinden mutlaka yaparım" derseniz bol bol patlıcan alıp her bir yöntemi adım adım uygulamanız yeterli olacaktır.

  Kızartarak saklamak için kuruyan patlıcanları her zamanki gibi kızartıp fazla yağlarını süzdürün ve poşetleyin

  Tuzlu suda bir süre beklettiğiniz patlıcanlar acısını saldıktan sonra onları güzelce kurulayın. Ardından, eğer kızartarak saklamayı düşünüyorsanız kızartma işlemi için patlıcan miktarınıza göre yağınızın miktarını ayarlayın ve bir güzel patlıcanlarınızı kızartın.

  Eğer karnıyarık, imambayıldı gibi lezzetler için kızartacaksanız bütün halde, islim kebabı, kürdan kebabı gibi lezzetler için kızartacaksanız şeritler halinde keserek kızartmanız gerektiğini unutmayın. Kısacası, yapacağınız yemeğe göre buzluğa atmadan önce onları tamamen kullanıma hazır hale getirin.

  Kızartma işleminin ardından her zamanki gibi fazla yağlarından kurtulmaları için onları bir süre temiz kağıt havluların üzerinde bekletin. Tamamen soğuduklarından emin olduktan sonra buzdolabı poşeti ya da kilitli poşetlere aktarın ve poşetlerin ağzını hava almayacak şekilde kapatın ve üzerine bu işlemi yaptığınız tarihi mutlaka not edin. Unutmayın, her bir poşetin içine 1 yemekte kullanacağınız kadar patlıcan koymalısınız. Buzluktan bir kez çıkarıp buzlarını çözdürdükten sonra yeniden buzluğa kaldırmanız sağlıklı olmayacaktır, aman diyelim.

  Közleyerek saklamak için ocak ya da fırında patlıcanları kabuklu olarak közleyin, kabuklarını soyduktan sonra poşetleyin

  Patlıcanlarınızı közleyerek saklamak istiyor, yıl içinde bol bol közlenmiş patlıcan salatası yaparım diyorsanız her zaman yaptığınız şekilde közleme işlemini gerçekleştirin. Ocak ya da fırın kullanarak patlıcanlarınızı kolayca közleyebilirsiniz. Bu işlemin ardından patlıcanlarınızı bir süre kapağı kapalı bir kap ya da tencerede tutup terlemelerini sağlayın ve bu sayede kabuklarını kolayca soyun.

  Közleyip kabuklarını ayıkladığınız patlıcanları oda sıcaklığında güzelce soğutun ve yine tamamen soğuduklarından emin olduktan sonra buzdolabı poşetlerine ya da kilitli poşetlere pay edin. Ardından hava almayacak şekilde poşetlerin ağzını kapatın, her bir poşete o günün tarihini atın ve buzluğa kaldırın.

  Kavurarak saklamak için domatesleri yemeklik doğrayın, çok az kavurun ve soğutup buzluğa kaldırın

  Yazı kaynağı : yemek.com

  Kış için patlıcan yemeği nasıl yapılır? Buzlukta yemeklik patlıcan nasıl saklanır?

  Kış için patlıcan yemeği nasıl yapılır? Buzlukta yemeklik patlıcan nasıl saklanır?

  Yaz mevsiminde taze taze tüketilen patlıcanları kış mevsiminde canınız istediğinde dolaptan çıkarıp tüketmek için buzluğa atabilirsiniz. Buzlukta saklamak için, karnıyarık yemeği şeklinde tüketmek için taze patlıcanları soteleyip dondurucuda saklayabilirsiniz. Bütün bir kış hayatınızı kurtaracak, zamandan kazandıracak enfes bir patlıcan buzlukta nasıl saklanır? İşte bazı püf noktalar...

  Mevsiminde yetişen sebzeler hormonsuz sağlıklı ve uzun süre tazeliğini koruyabileceği ve istenildiği zaman tüketebileceği şekilde kışlık donduruculara koyulmaktadır. Yaz mevsiminde yetişen taze fasulye, patlıcan, domates gibi birçok sebze hazırlanarak dondurucuya atılmakta ve kış mevsiminde tüketilmektedir. Böylece kışın hormonlu patlıcan satın almak yerine yazın hazırlayıp dolaba attığınız patlıcanları gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Binbir çeşit yemeği yapılan patlıcanı derin dondurucuda nasıl saklayacağınız, yapmak istediğiniz yemek türüne göre de değişebilir. Patlıcanın en lezzetli halini tüketebilmeniz için derin dondurucuda patlıcan nasıl yapılır? İşte yanıtlar:

  İLİŞKİLİ HABERYaz lezzetlerini kış için doğru saklama yöntemleri

  KIŞLIK PATLICAN NASIL SAKLANIR?

  İLİŞKİLİ HABERMısır nasıl saklanır? En kolay mısır saklama yöntemleri! Kışlık mısır hazırlama

  ► Daha sonra bir tencerenin içine biberleri koyun. Hiç yağ koymadan patlıcanları da tencereye koyun. Ardından hemen üstüne doğradığınız domatesleri ekleyin. Ekledikten sonra tencerenin kapağını kapatıp ocağa alın.

  ► Malzemeler hafif yumuşadıktan sonra hepsini iyice karıştırın. Biraz daha pişirdikten sonra patlıcanlar normal yumuşama kıvamını alınca tencerenin altını kapatıp, bir sininin içine direk tencereyi boşaltın. Hemen soğuması için bütün tepsiye eşit bir şekilde yayma işlemini yapın.

  ► Patlıcanlar soğuduktan sonra buzdolabı poşetlerin içine ne kadar koymak isterseniz ona göre ayarlayıp doldurma işlemini yapın.

  Yazı kaynağı : www.yasemin.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap