Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  jean de la fontaine fabl örnekleri kısa

  1 ziyaretçi

  jean de la fontaine fabl örnekleri kısa bilgi90'dan bulabilirsiniz

  La Fontaine Masal Örnekleri

  La Fontaine’den Masal Örnekleri

  Dünyaca ünlü fabl yazarı La fontaine fabl örneklerini sizler için bir araya getirdik.

  kurt-ile-kuzuKurtla Kuzu

  Kurdun biri, ırmaktan su içen kuzuyu gözüne kestirmiş. Kuzuya bağırmış: “Sen benim içtiğim suyu niye bulandırıyorsun!” demiş.

  Kuzu: “Ben sizin suyunuzu nasıl bulandırırım? Siz yukarıdasınız, ben aşağıdayım. Su yukarı doğru akmıyor ya!” demiş. Kurt sinirlenmiş: “Sen ne haddini bilmez bir kuzusun, seni ilk gördüğümde yemediğime pişman ettin” demiş.

  Güçlü olanlar bahanelere sığınarak her zaman kendilerini haklı çıkarırlar.

  tarla-faresi-ile-sehir-faresi-masaliTarla Faresi ile Şehir Faresi

  Bir tarla faresi bir şehir faresiyle arkadaş olmuş, bir gün birlikte yemeğe çağırmış. Ev faresi gelmiş, ama bakmış ki otla buğdaydan başka bir yiyecek yok. Hoşlanmamış. Tarla faresine: “A dostum!” demiş, “bu senin yaşamana karınca gibi yaşamak derler. Bense, önümdeki önümde, ardımdaki ardımda, bolluk içinde yaşarım. Sen benimle gel, bizim evdekileri paylaşır, ikimiz de mis gibi geçiniriz.” İkisi de hemen kalkıp yola düzülmüşler. Ev faresi arkadaşına sebzeler çıkarmış, buğday çıkarmış, incir, peynir, bal, yemiş çıkarmış. Tarla faresinin ağzı kulaklarına varmış: “Ben ne dedim de bu güne kadar tarlalarda kaldım!” diyerek dövünmüş. Tam yemeğe oturacakları sırada bir adam gelmiş, kapıyı açmış. İki fare, gürültüden korkup her biri bir deliğe girmiş. Gürültü dinince çıkmışlar, incirden tadacaklarmış, bu kez de başka biri odadan bir şey almaya gelmiş. Gene bir deliğe kaçmışlar. Bunun üzerine tarla faresi karnının açlığını unutup arkadaşına: “Dostum” demiş, “bana izin! Sen doyasıya yiyip içiyorsun, can besliyorsun, ama türlü türlü tehlikeler, türlü türlü korkular geçiriyorsun. Ben gene gidip buğdayımla arpamı yiyeyim: yoksul yemeğidir ama ne de olsa gönül rahatıyla yenir.”

  tilki_ile_uzumler_masaliTilki ile Üzümler

  Aç bir tilki bakmış ki çardaktan salım salkım üzümler sarkıyor, imrenmiş, yemek istemiş; yetişemeyince de: “Daha koruk bunlar, yenmez!” demiş.

  Atasözü: Tilki erişemeyeceği üzüme koruk dermiş. İnsanlar da öyledir bir şeye erişemediler mi onu kötülerler.

  agustos_bocegiAĞUSTOS BÖCEĞİ VE KARINCA

  Ağustosböceği bütün yaz Saz çalmış, türkü söylemiş. Karakış birden bastırınca Şafak atmış zavallıda; Bir şey bulamaz olmuş yiyecek: Koca ormanda ne bir kurtçuk, ne bir sinek. Gitmiş komşusu karıncaya:
  — Aman kardeş, demiş, hâlim fena; Bir şeycikler ver de kışı geçireyim. Yaz gelince öderim, Hem de faizi maiziyle; Ağustosu geçirmem bile. Ödemezsem böcek demeyin bana. Karınca iyidir hoştur ama Eli sıkıdır: Can verir, mal vermez. — Sormak ayıp olmasın ama, demiş; Bütün yaz ne yaptınız? — Ne mi yaptım? demiş ağustosböceği; Gece gündüz türkü söyledim; Fena mı ettim sizce?
  — Yoo, demiş karınca, ne mutlu size; Ama hep türkü söylemek olmaz; Kışın da oynayın biraz.

  aslan_ile_fareASLAN İLE FARE

  Herkese saygı göstermeli elden geldikçe. Umulmadık kimselerden fayda görür insan. İşte bu, gerçeği anlatan bir hikaye, Daha nice bin hikaye arasından. Pençesi dibinde bir arslanın, Dalgınlıkla bir fare çıkıverdi. Bu fırsatı kullanmadı sultanı ormanın, Fareye dokunmayıp bir büyüklük gösterdi. Bu iyiliği boşa gitti sanmayın; Kimin aklına gelir ki bir an, Fareye işi düşer arslanın? Ama o da bir gün dışarı çıktı ormandan; Gitti tutuldu bir ağa. Ne çırpınma, ne kükreme … Kâr etmez tuzağa. Bay fare koştu; dişiyle arslanın ağını, Öyle bir kemirdi ki ağ söküldü nihayet. Sabırla zamanın yaptığını; Ne kuvvet yapabilir, ne şiddet. “İyilik eden iyilik bulur.” “Hizmet et benim için, hizmet edeyim senin için.” “İyilik iki baştan olur.” Jean de La Fontaine ( Çev.: O. Veli Kanık)

  Yazı kaynağı : www.masaloku.com

  Jean de La Fontaine Kimdir? La Fontaine'nin Hikayeleri - Fabl Örnekleri Nelerdir? | Ne Nedir Vikipedi

  La Fontaine kimdir, La Fontaine’nin hayatı, La Fontaine’nin yaşamı, La Fontaine’nin tam adı nedir, La Fontaine masalları, La Fontaine fablları, La Fontaine fabl örnekleri, La Fontaine eserleri nelerdir, La Fontaine’nin yazdığı fabl örnekleri nelerdir? gibi konuları anlatacağız.

  Jean de La Fontaine Hayatı

  Jean de La Fontaine (d. 8 Temmuz 1621 Château-Thierry – ö. 13 Nisan 1695 Paris) Fransız şair ve yazar.

  Yazdığı fabl eserleri ile tanınmıştır. Varlıklı bir ailenin çocuğuydu. Paris’te kolejde okudu. Hukuk tahsili yaptı. Papaz yetiştirilmek istendi. Lisede kiliseden ayrıldı. Okul hayatında başarılı bir öğrenci olamadı. Gençliğinde baba mesleği olan orman ve su kanalları işleriyle uğraştı. Çeşitli memurluklarda bulunmuş, düzensiz bir hayat yaşamıştır.

  Jean_de_La_Fontaine

  1673 senesinde Madam de la Sablière’nin himayesine girerek burada ilim adamları, felsefeciler ve yazarlarla tanıştı. İlk masallarını burada yazdı. Çağdaşları, La Fontaine’i bir masal yazarı olarak görüyorlardı. Hâlbuki La Fontaine, yazdığı masallarda Dede Korkut masallarındaki uslupla hayvanlara ahlaki karakterler vererek onların şahıslarında bazı insan karakterlerini tenkid etmiş, bir ahlak dersi vermiştir. Buna edebiyatta teşhis ve intak sanatı denir. La Fontaine’in bu hususiyeti çok geç fark edilmiştir. Eserlerinde sadelik ve açıklık görülür. Konuşma şeklinde akıcı şiirleri, hayvanlar üzerinde tenkitleri, incitmeden iğneleme usulleri ile Fransız edebiyatına büyük eserler kazandırmıştır.

  La Fontaine masallarındaki konular, şark klasiklerinden alınmadır. La Fontaine’den çok önceleri yazılmış Beydeba’nın Kelile ve Dimne eserindeki hikâyelerin 18 tanesi, bu Fransız edebiyatçısı tarafından şiir şeklinde tekrarlanmıştır. Masalları çoğunlukla herkesin anlayabileceği bir şekilde yazılmıştır. La Fontaine’in canlı, hızlı, incelik ve nükte dolu bir anlatımı vardır. Kişilerini hemen daima hayvanlar arasından seçerse de bazen insanları, bilhassa köylüleri de olaylara karıştırır. Sık sık bahsettiği hayvanlar aslan, kurt, tilki, eşek ve horozdur.

  La Fontaine, kötüyü göstererek iyinin ne olduğunu anlatmaya çalışmıştır. Ancak şiirlerini okuyan çocuklarda herhangi bir açıklama yapılmazsa tam ters etkinin hasıl olduğu da bir gerçektir.

  Masalları toplam olarak 238 adet olup, 12 kitapta toplanmıştır. 1668’de basılan ilk altı kitabında 124 masal vardır ve bunlar birinci cildi meydana getirir. İkinci cilt 1678’de basılan beş kitaptır. En son 1694’de bastırdığı üçüncü cilt ise tek kitaptan ibarettir.

  La Fontaine, roman ve piyes de yazmıştır. Nakaratlı uzunca şiirleri ve şiirli mektupları vardır. Hadım, Gülünç Macera, Floransalı, Büyük Maşrapa, Köy Sevdaları komedi türündeki eserlerindendir. Contes (Kont) isminde şiirli hikâyeler eserinden dolayı Fransız Akademisine kabul edildi.13 Nisan 1695’te Paris’te öldü.

  Eserleri birçok dile tercüme edilmiştir.

  La Fontaine’nin Fabl ve Hikayeleri

  Karga İle Tilki

  Bir dala konmuştu karga cenapları;
  Ağzında bir parça peynir vardı.
  Sayın tilki kokuyu almış olmalı,
  Ona nağme yapmaya başladı:
  “-Ooo! Karga cenapları,merhaba!
  Ne kadar güzelsiniz,ne kadar şirinsiniz!
  Gözüm kör olsun yalanım varsa.
  Tüyleriniz gibiyse sesiniz,
  Sultanı sayılırsınız bütün bu ormanın.”
  Keyfinden aklı başından gitti bay karganın.
  Göstermek için güzel sesini
  Açınca ağzını,düşürdü nevalesini.
  Tilki kapıp onu dedi ki: “Efendiciğim,
  Size güzel bir ders vereceğim:
  Her dalkavuk bir alığın sırtından geçinir,
  Bu derse de fazla olmasa gerek bir peynir.”
  Karga şaşkın,mahcup,biraz da geç ama,
  Yemin etti gayrı faka basmayacağına

  Agustosböceği İle Karınca

  Ağustosböceği bütün yaz

  Saz çalmış, türkü söylemiş.

  Karakış birden bastırınca

  Şafak atmış zavallıda;

  Bir şey bulamaz olmuş yiyecek:

  Koca ormanda ne bir kurtçuk, ne bir sinek.

  Gitmiş komşusu karıncaya:

  — Aman kardeş, demiş, hâlim fena; Bir şeycikler ver de kışı geçireyim. Yaz gelince öderim,

  Hem de faizi maiziyle; Ağustosu geçirmem bile. Ödemezsem böcek demeyin bana. Karınca iyidir hoştur ama Eli sıkıdır: Can verir, mal vermez.

  — Sormak ayıp olmasın ama, demiş; Bütün yaz ne yaptınız?

  — Ne mi yaptım? demiş ağustosböceği; Gece gündüz türkü söyledim;

  Fena mı ettim sizce?

  — Yoo, demiş karınca, ne . mutlu size; Ama hep türkü söylemek olmaz; Kışın da oynayın biraz.

  Kurt İle Köpek

  Bir köpek ormanda gezerken kurtla karşılaşmış. Hasta ve çok zayıflamış olan kurt, ayakta zor durabiliyormuş. Köpek kurdun bu haline çok üzülmüş. “Ne kadar kötü görünüyorsun böyle kurt kardeş?” demiş. “Herkes bizi düşman bilse de, biz uzaktan akrabayız. Doğrusu sana yardım etmek isterim.”
  “Hiç sorma.” demiş kurt. “Ağır bir hastalığa yakalandığım için uzun süre avlanamadım. Şimdi iyileştim ama bir av yakalayacak kadar gücüm kalmadı artık. Ben de böyle aç susuz dolaşıyorum artık.”
  “Sen hiç üzülme.” demiş köpek. “Ben sana yardım edeceğim. Bu akşam sahibimin düğünü var. Akşam olunca köyün dışındaki çalılıklara gel. Ben sana düğün yemeklerinin artıklarını taşırım.”
  Birkaç gün boyunca köpek tarafından beslenen kurt, sonunda kendini toparlayıp eski kuvvetine kavuşmuş. Teşekkür edip vedalaştıktan sonra da ormana gitmiş.
  Aradan yıllar geçmiş. Köpek iyice yaşlanınca sahibi onu dışarı atmış. Ormanda aylak aylak gezen köpek, eski dostu kurtla karşılaşmış. “Hayrola?” demiş kurt. “Çok perişan görünüyorsun.”
  Köpek içini çekip; . “Yaşlandım artık!” demiş. “Sahibimin işine yaramadığım için beni kovdu.”
  Kurt; “biz eski dost değil miyiz?” demiş. “Şimdi yardım etme sırası bende. Hatırlasana, benim hayatımı nasıl kurtarmıştın? Hemen bir plan yapmalıyız. Tamam buldum! Senin sahibinin küçük bir çocuğu vardı değil mi? Şimdi ben gidip onu kaçıracağım, sen de geri götüreceksin. Böylece sahibin seni el üstünde tutacak.”
  Bu sözleri söyleyen kurt, kaşla göz arasında gidip, çocuğu ormana getirmiş. Köydeki herkes silahlanıp ormana koşmuş ancak daha ormana girmeden, yaşlı ve işe yaramaz diye evden kovdukları köpeğin çocuğu geri getirdiğini görmüşler.
  Bu olaydan sonra yaşlı köpeğin itibarı öyle artmış ki, insanlar onun kahramanlığını yüzlerce yıl çocuklarına anlatmışlar.
  Kurtla köpek arasındaki bu danışıklı dövüşü hiç kimse anlayamamış.

  Tavşan İle Kaplumbağa

  Tavşan ikide bir böbürleniyor:
  -Kimse benden hızlı koşamaz, diyormuş. Sonunda kaplumbağa dayanamamış:
  -İstersen yarışalım, demiş.
  Koşuya başlamışlar. Tavşan epeyce yol aldıktan sonra, “Hıh, o sırtı kabuklu hayvancık sürüne sürüne kim bilir ne zaman sonra bana yetişir?” diye düşünmüş.
  -Şu ağacın altına biraz uzanıp dinleneyim, demiş. Uyuyakalmış.
  Kaplumbağa ağır yürüyüşü ile yürümüş yürümüş, hiç dinlenmeden yol almış.
  Tavşan bir ara gözünü açmış. Bir de ne görse beğenirsiniz, kaplumbağa neredeyse yarışı bitirmek üzereymiş. Hemen fırlamış, rüzgar gibi koşmaya başlamış. Ama ne çare, kaplumbağaya yetişememiş.
  Böylece tavşan yarışı kaybetmiş. Aldırış etmemenin cezasını çekmiş. Kaplumbağa ise düzgün adımlarla, durmadan yürüdüğü için yarışı kazanmış.

  Öküz Olmak İsteyen Kurbağa

  Bir varmis, bir yokmus evvel zaman içinde kalbur saman içinde öküz olmak isteyen bir kurbaga çikmis karsimiza:

  Kurbaga bir öküz görmüs çayirda, o kadar hoslanmis ki, bayilmis boyuna posuna. Kendisine baksaniz, boyu yumurta kadar ama kurbaga bu anlamaz ki , ille de öküze benzeyecek. Öküze bakmis kabarmis, kabardikça sismis., ikinmis, sikinmis , gerilmis. Bir görseniz gerginlikten nefes alamayacak hale gelmis. Esine sormus:
  – Nasil hanim öküz kadar oldum mu ?
  Hanimi söyel bir sagdan bakmis, birde soldan:
  – Nerdeee ? demis .
  Kurbaga daha bir hirslanmis
  – Al öyleyse demis. Simdi nasilim. Bunu söylemis ya, iyice sismis.Hanim gülmüs :
  – Vazgeç bu sevdadan demis.
  Bizimki iyice hiddetlenmis.
  -Sen dur hele bakalim demis.Sismis, birdaha, biraz daha. Biraz daha sismis. Derken çat diye çatlamis.

  Iste böyle çocuklar, dünya böyle sersemlerle dolu: Her bakkal illa han hamam yaptiracak, her küçük çobanin usaklari olacak, herkes kendinde olmayana böyle hayran hayran bakacak. Ondan sonrada çat diye çatlayacak.

  Oduncu İle Azrail

  Yoksul bir oduncu varmış ormandan odun keser sırtına yüklenip satarmış bir gün gene odunu yüklenmiş gidiyor yol yokuşmuş yaşlı amcanın dizlerinde derman kalmamış odunları yere bırakır der ki:
  nedir benim bu geçtiğim borçlar,çocuklar birde bu yıllardır bi rahat nefes alamadım Ey Azrail gelde şu canımı al der demez Araili karşısında bulur azrail der:
  buyur benimi çağırdın oduncu:
  şey şu odunları sırtıma koyarmısın ama sakın canımı alma elbet bir alacaksın zaten der:

  Dertlerden kurtulmak ölüm çare değil insan her çeşit güçlüğe katlanır yeter ki ölüm olmasın.

  Yazı kaynağı : www.nenedirvikipedi.com

  FABL ÖRNEKLERİ ( EZOP, BEYDEBA, LA FONTAİNE FABL ÖRNEKLERİ ) 2022-2023

  BEYDABA..


  Kelile Ve Dimne Günlerin birinde iki arkadaş yaşarmış.Bu arkadaşların biri çok dürüstçok aklıllı ve de çok çalışkanmış.Diğer arkadaşı ise yalancıtembel ve çok kurnaz biriymiş.Dürüst olanın ismi Kelilediğerinin ismi se Dimne’ymiş.
  Bir gün bu iki arkadaşın yaşadığı ülkenin padişahıülkede hiç vezir bulamamış.Dimne ile Kelile arasında bir seçim yapacakmış.O da Dimne’yi seçmiş.Çünkü o çok kurnaz biriymiş.Ülkenin kralı onu vezir yapmış.Ona çok güveniyormuş
  Günün birinde kral odada yalnı başına otururkenbir ses gelmiş.Çok derin bir sesmiş.Bu sesin kaynağını öğrenmek için araştırmalar yapmış.Ama hiçkimseye de söyliyemiyormuş derdini.Çünkü koskoca bir kralbir sesten korkarmıymış hiç!Her nese.Dimnekralın birşeylerden korktuğunu biliyormuş.
  Bir günDimne yine kraln yanındayken yine o ses gelmiş.Ses bir inek . sesiymiş.Ama kral bunu çözememiş.Kral korkuyla orada dururken Dimne neden korktuğunu anlamış.Sesin kaynağına doğru yol almış.İşte o zaman kral sesin bir inekten geldiğini sezinlemiş.(Nihayet!)Kralbu ineği çok severmiş.Her gün onunla oynamaya başlamış.Dimne bu olayı kıskanmaya başlamış.Ve bir iftşra uydurmuş.Krala şöyle demiş”Sayın kralımbu inek sizin tahtınıza göz koyuyor.Bunun böyle sürüp gitmesine göz yumamazsınız sanıyorum”demiş.Kral da düşünmeye başlamış.
  O düşüne dursunDimneineğin yanına gidip şöyle demiş”Bak inek kardeşben kralın yanından geliyorum.Kral ykında seni kesip kendine yemek olarak pişirecek.Sen buradan kaçamazsn da.Benden söylemesi.”demiş.Ama inek bunu pek kafasına takmamış kral kadar.Fakat içinde hâlâ İiçinde bir şüphe varmış doğrusu.
  Yine günlerden bir gün kral onun yanına gitmiş.Bunu gören inekhemen ona saldırmaya başlamış.Kral bunu görünce Dimne’nin sözlerini doğrulamaya başlamış.Hemen ineği öldütmüş.

  ***
  Aradan 2 yıl geçmiş.(Aradan uzun bir süre geçmiş diyordu.Fakat ben 2 yıl dedim)Kral yaptığıdan pişmanmış.Ama bir şey de yapamamış Dimne’ye.Çünkü onu suçsuz olarak görüyormuş.
  Annesi o anda içeri girmiş:
  -Bak evladımdemiş.SenDimne’nin suçsuz olduğuna inanmaya devam et.Ama şunu da bil kibugün ineğini öldürenyarın seni öldürür.Eğer canını seviyorsan öldür onu….
  Kral bu sözlerden etkilenmiş.Ve Dimne’yi öldürmüş. 
  ***
  Kelile isebu durumdan etkileniphastalanmış.Ve sonunda ÖLMÜŞ…
  Bu iki arkadaşın sonu böyle bitmiş.Eğer Dimne bunları söylememiş olsaydışu and yaşayabilirdi.Hem de vezir olarak….
  BEYDEBA
  Ateş Sıcağında Dürüstlük Sınavı Bir zamanlar Basrada ormanla kuşatılmış bir ada vardı.Ada değil sanki bir cenneti burası.Yemyeşil ağaçlar...Berrak sular...Kuşlar...Çiçekler...Birbirinden güzel canlılar yaşardı ormanda. İçlerinde birisi vardı ki oldukça değişikti.Keskin dişleri vardı.Güçlü pençesi... 
  Çok çevikti. 
  Kaplandı bu. 
  Gücü sayesinde ormanın kralı olmuştu.Suçluları hemen cezalandırırdı. 
  Haksızlığı önlerdi.Yoksullara yardım ederdi. 
  Hayvanlar onu hem seviyorlar hem de korkuyorlardı.Kaplanın . miniminnacık bir de yavrusu vardı.Gözü gibi koruyordu onu.Ormanın yönetimini ölünce ona bırakacaktı. 
  Yönetime ilişkin bilgilerle donatmıştı onu. 
  Haklı ile haksızı nasıl ayırdedeceğini öğretmişti.Suçlunun nasıl belirleneceğini...Nasıl cezalandırılacağını...Haklıya hakkının ne şekilde verileceğini...Toplum yararın çalışanın hangi biçimde ödüllendirileceğini... 
  Her ölümlü gibi Kaplan da göçüp gitti bu dünyadan. 
  Yavru henüz büyümemişti.Babası sağlığında onu ormanın . yönetimine getirmemişti. 
  Bu durum ormanda karışıklığa yol açtı.Vahşi hayvanlar birbirlerine girdiler.Herkes liderlik peşindeydi. 
  Büyük kavgalar oldu.Birçok hayvan birbirini hırpaladı.Bazıları öldü. 
  Sonuçta galip çıkan aslan oldu. 
  Dev pençeleriyle herkese korku verdi.Hiçkimse karşısına çıkamadı. 
  Yavru Kaplan çaresizdi.Bir süre ortalıkta görünmedi. 
  Kimsenin olmadığı ıssız yerlerde gezindi. 
  Epeyi bir zaman başıboş serseri gibi dolaştı.Sonunda pençesi kuvvetlenmişti.Oldukça güçlenmiş dişleri de keskinleşmişti. 
  Gitti yaşlı kaplanlara danıştı.Arslana karşı bir harekete girişmek istiyordu.Yaşlılar deneyimlerini anlattılar...Onu yüreklendirdiler...Fakat herhangi bir eyleme giriştiğinde onu destekleyemeyeceklerini söylediler. 
  Yavru Kaplan Arslan a bizzat kendisi gitti. 
  Arslan iyi kalpli biriydi. 
  Kaplanı sarayına aldı. Yakınında bir görev verdi.Her defasında ona güvendiğini belirtiyordu. 
  Günler böyle geçip . giderken... 
  İlginç bir olay oldu. 
  Hava sıcak mı sıcaktı. Bunalmıştı herkes.Uzak bir yerde görülmesi gereken bir iş çıktı. 
  Arslan sarayda düşünceli düşünceli geziyordu. 
  "Bu görevi kime verebilirim? Kim bunun üstesinden gelebilir?" diye koşuşturuyordu. 
  Kaplan içeri girdi. 
  - Sizi bu düşünceye düşüren nedir? diye sordu. 
  Arslan 
  - Hava çok sıcak olduğu için kimse görev istemiyor dedi. 
  Kaplan 
  - Havanın sıcak olması göreve koşmaya engel değildir dedi; izniniz olursa bu işe ben gitmek istiyorum. 
  Arslan çok şaşırdı. 
  "Nasıl olur" diye düşündü.Kimse gitmek istemezken...Gerçi kaplana güveniyordu.Onun bu işi başaracağına da inanıyordu. 
  - Beni çok sevindirdin  dedi. 
  Kaplan hemen davrandı.Yanına birkaç asker de alarak yola çıktı. 
  Havada ateş sıcaklığı vardı.Güneş yeryüzünü ateş yalımı gibi yakıyordu. 
  Epeyi yol aldılar. 
  Artık yürümek imkansızlaşmıştı. 
  Kaplanın yanındakiler daha fazla dayanamayacaklarını söylediler. 
  Biri atıldı 
  - Şurada serin bir yerde dinlensek dönüp gitsek arslanın ne haberi olacak? diyecek oldu. 
  Kaplan kestirip attı: 
  - Sizler dayanamıyorsanız geri dönün. Ben tek başıma devam ederim.Padişahımızın bize güvendiğini biliyoruz.Bu güvene layık olmalıyım. 
  Kaplanın bu sözleri Arslanın kulağına gitti.Sevincine diyecek yoktu.Kaplana o olaydan sonra önemli görevler verdi.En yakınına aldı.Hayatı boyunca çok güvendi.

  EZOP -Rüzgâr Ile Güneş 

  Güneş ve rüzgâr kimin daha güçlü olduğunu tartışıyorlarmış. Rüzgâr

  -Ben daha güçlü olduğumu kanıtlayacağım. Şu karşıdaki paltolu yaşlı adamı görüyor musun ? Paltosunu senden daha hızlı çıkaracağıma bahse girerim 
  Demiş. Güneş bir bulutun arkasına çekilmiş ve rüzgâr kasırga şiddetinde esmeye başlamış. O kuvvetle estikçe ihtiyar adam paltosuna daha sıkı sarılıyormuş.

  Sonunda rüzgâr pes edip durmuş. Güneş bulutların arkasından çıkıp yaşlı adama nazikçe gülümsemiş. Çok geçmeden adam alnındaki teri silip paltosunu çıkarmış.
  Sonra , rüzgâra dönmüş nazik ve dostça davranışın, şiddet ve güç gösterisinden daha etkili olduğunu söylemiş.

  Ezop Fabl Örnekleri

  Kurt ile At:
  Kurdun biri bir tarladan geçiyormuş boydan boya arpa görmüş. Kurt ne yapsın arpayı? Yiyemez ki! Bırakıp gitmiş. Yolda Önüne bir at çıkmış. Onu görünce: “Ben de seni arıyordum/’ demiş; “şurada arpa buldum ama yiyemedim sana sakladım bayılırım senin dişlerinin gıcırtısına. Gel sen ye ben de seyredeyim.” At kanmamış bu sözlere: “Yahu” demiş “ben kurtları bilmez miyim? Sen arpa yiyebil-seydin karnını doyurmak zevkini bırakır da kulaklarının zevkini düşü*nür müydün?” demiş.
  yaratılışlarından kötü olanlar kendilerine iyilik ediyormuş gibi bir süs verseler de gene kimseyi kandıramazlar 

  Tilki ile Üzümler:
  Tilki çok acıkmış ve bir bağa girmiş. Üzümlerin iştah açıcı görüntülerine bakarak karnını doyurmak İstemiş. Ancak bîr türlü yetişip de o güzelim üzümlerden koparıp yiyememiş. Bu sefer de “önemli değil canım nasıl olsa hepsi ekşiydi”demiş.
  Elde edemediğimiz bir şeyi kötülemek çok kolaydır. 

  Adam ile Aslan:
  Bir adam ile bir aslan birlikte yolculuk ediyorlarmış. Hangisinin daha cesur ve güçlü olduğu konusunda tartışmaya başlamışlar. Yolda bir aslanı boğan bir adam heykeline rastlamışlar. “Görüyor musun?” demiş adamaslana “Bu heykel insanın daha üstün olduğunun en iyi kanıtı değil mi?”
  “O senin yorumun” diye cevap vermiş aslan “O heykeli bir aslan yapsaydı aslanın pençesinde en az yirmi insan olurdu.”

  La fontaine hikayeleri


  Karga İle Tilki


  Bir dala konmuştu karga cenapları;
  Ağzında bir parça peynir vardı.
  Sayın tilki kokuyu almış olmalı
  Ona nağme yapmaya başladı:
  “-Ooo! Karga cenaplarımerhaba!
  Ne kadar güzelsinizne kadar şirinsiniz!
  Gözüm kör olsun yalanım varsa.
  Tüyleriniz gibiyse sesiniz
  Sultanı sayılırsınız bütün bu ormanın.”
  Keyfinden aklı başından gitti bay karganın.
  Göstermek için güzel sesini
  Açınca ağzınıdüşürdü nevalesini.
  Tilki kapıp onu dedi ki: “Efendiciğim
  Size güzel bir ders vereceğim:
  Her dalkavuk bir alığın sırtından geçinir
  Bu derse de fazla olmasa gerek bir peynir.”
  Karga şaşkınmahcupbiraz da geç ama
  Yemin etti gayrı faka basmayacağına  La fonten Hikayeleri   --------------------------------------------


  Agustosböceği İle Karınca

  Ağustosböceği bütün yaz
  Saz çalmış türkü söylemiş.
  Karakış birden bastırınca
  Şafak atmış zavallıda;
  Bir şey bulamaz olmuş yiyecek:
  Koca ormanda ne bir kurtçuk ne bir sinek.
  Gitmiş komşusu karıncaya:
  — Aman kardeş demiş hâlim fena; Bir şeycikler ver de kışı geçireyim. Yaz gelince öderim
  Hem de faizi maiziyle; Ağustosu geçirmem bile. Ödemezsem böcek demeyin bana. Karınca iyidir hoştur ama Eli sıkıdır: Can verir mal vermez.
  — Sormak ayıp olmasın ama demiş; Bütün yaz ne yaptınız?
  — Ne mi yaptım? demiş ağustosböceği; Gece gündüz türkü söyledim;
  Fena mı ettim sizce?
  — Yoo demiş karınca ne . mutlu size; Ama hep türkü söylemek olmaz; Kışın da oynayın biraz.
  29
  KARGA İLE TİLKİ
  Bay karga konmuş bir dala Koca bir peynir ağzında. Tilki kokuyu almış gelmiş:
  — Günaydın Sayın Karga demiş; Bu ne güzellik böyle: Bakmaya doyamıyorum size.
  Şu tüylere bakın pırıl pırıl;
  Sesiniz bilmiyorum nasıl;
  O da renginiz kadar güzelse
  Ne yalan söyleyeyim
  Bu ormanda güzel yoktur üstünüze.
  Karga bu sözlere bitmiş:
  — Şuna bir gak diyeyim de ses görsün demiş; Gak der demez peynir düşmüş tilki yutmuş.
  — Kara bayım demiş kargaya; Şu sözümü hiç unutma Kaptırdığın peynire değer: Her dalkavuk çıkarı için över Yüzüne güler peynirini yer. Karganın aklı gelmiş başına
  İş işten geçtikten sonra.

  Lafonten Hikayeleri La Fonten Hikayeleri Fabl Hikayeleri
  Jean de La Fontaine


  -------------------------------------------------------------------------------------------------


  Kurt İle Köpek

  Bir köpek ormanda gezerken kurtla karşılaşmış. Hasta ve çok zayıflamış olan kurt ayakta zor durabiliyormuş. Köpek kurdun bu haline çok üzülmüş. "Ne kadar kötü görünüyorsun böyle kurt kardeş?" demiş. "Herkes bizi düşman bilse de biz uzaktan akrabayız. Doğrusu sana yardım etmek isterim." 
  "Hiç sorma." demiş kurt. "Ağır bir hastalığa yakalandığım için uzun süre avlanamadım. Şimdi iyileştim ama bir av yakalayacak kadar gücüm kalmadı artık. Ben de böyle aç susuz dolaşıyorum artık." 
  "Sen hiç üzülme." demiş köpek. "Ben sana yardım edeceğim. Bu akşam sahibimin düğünü var. Akşam olunca köyün dışındaki çalılıklara gel. Ben sana düğün yemeklerinin artıklarını taşırım." 
  Birkaç gün boyunca köpek tarafından beslenen kurt sonunda kendini toparlayıp eski kuvvetine kavuşmuş. Teşekkür edip vedalaştıktan sonra da ormana gitmiş. 
  Aradan yıllar geçmiş. Köpek iyice yaşlanınca sahibi onu dışarı atmış. Ormanda aylak aylak gezen köpek eski dostu kurtla karşılaşmış. "Hayrola?" demiş kurt. "Çok perişan görünüyorsun." 
  Köpek içini çekip; . "Yaşlandım artık!" demiş. "Sahibimin işine yaramadığım için beni kovdu." 
  Kurt; "biz eski dost değil miyiz?" demiş. "Şimdi yardım etme sırası bende. Hatırlasana benim hayatımı nasıl kurtarmıştın? Hemen bir plan yapmalıyız. Tamam buldum! Senin sahibinin küçük bir çocuğu vardı değil mi? Şimdi ben gidip onu kaçıracağım sen de geri götüreceksin. Böylece sahibin seni el üstünde tutacak." 
  Bu sözleri söyleyen kurt kaşla göz arasında gidip çocuğu ormana getirmiş. Köydeki herkes silahlanıp ormana koşmuş ancak daha ormana girmeden yaşlı ve işe yaramaz diye evden kovdukları köpeğin çocuğu geri getirdiğini görmüşler. 
  Bu olaydan sonra yaşlı köpeğin itibarı öyle artmış ki insanlar onun kahramanlığını yüzlerce yıl çocuklarına anlatmışlar. 
  Kurtla köpek arasındaki bu danışıklı dövüşü hiç kimse anlayamamış. 

  Lafonten Hikayeleri La Fonten Hikayeleri Fabl Hikayeleri

  Yazı kaynağı : dersturkce.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap