Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  james webb uzay teleskobu fotoğrafları

  1 ziyaretçi

  james webb uzay teleskobu fotoğrafları bilgi90'dan bulabilirsiniz

  NASA yayınladı: James Webb’den yeni renkli fotoğraflar

  James Webb: NASA'nın paylaştığı yeni fotoğraflarda nebula ve galaksilerin sırları saklı

  James Webb: NASA'nın paylaştığı yeni fotoğraflarda nebula ve galaksilerin sırları saklı

  Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) James Webb Uzay Telekobu'ndan gelen yeni fotoğrafları kamuoyuyla paylaşmaya devam ediyor. Tam renkili ve yüksek çözünürlüklü yeni fotoğraflarda Güney Halka Nebulası, Carina Nebulası ve Stephan Beşlisi'ne ait fotoğraflar paylaşıldı. 

  NASA tarafından bu sabah paylaşılan ilk fotoğrafta MACS 0723 olarak adlandırılan ön plandaki bir galaksi kümesini kozmik bir büyüteç gibi kullanarak arkasındaki çok uzak ve soluk galaksilerin görüntüsü yer alıyordu.

  NASA'nın bugün paylaştığı ikinci fotoğraf, Dünya'dan yaklaşık 2500 ışık yılı uzaklıktaki Güney Halka Nebulası'na ait detayları açığa çıkardı. Yıldız nebulaları sönmekte olan yıldızlardan atılan gaz ve tozlardan oluşuyor. Gök bilimciler daha önce fırtınalar nedeniyle nebülayı gözlememe imkanı bulamamıştı. 

  Bazı nebulalar sönmekte olan yıldızlardan dışarı atılan gaz ve toz bulut kümesini ifade ediyor. Bazı nebulalar ise yeni yıldızların doğduğu bölgeler olarak ortaya çıkıyor ve "yıldız yuvası" olarak adlandırılıyor.

  Güney Halka Nebulası

  Webb'in bir yıldızın hayatının son evrelerini gösteren fotoğrafları, yıldızların nasıl evrildiği ve çevrelerini nasıl dönüştürdüğü hakkında daha fazla bilgi edinme imkanı veriyor.

  Görüntüler ayrıca arka planda uzakta gizli galaksileri de ortaya çıkarıyor. Burada görülen çok renkli noktaların birçoğunun yıldız değil, galaksi olduğu belirtiliyor.

  Yukarıdaki fotoğrafta iki farklı kameradan çekilen görüntüde iki yıldızın sıkı bir yörüngeye kilitli olduğu görülüyor.

  Soldaki fotoğraf Webb teleksobunun Yakın-Kızılötesi Kamerası (NIRCam) ile çekildi. Bu fotoğrafta yıldızlar ve ışık tabakaları öne çıkıyor. 

  Sağdaki fotoğraf ise Webb'in Orta-Kızılötesi Enstrümanı ile görüntülendi. Burada ilk kez yıldızlardan birinin toz bulutuyla çevrili olduğu görülüyor. Daha parlak olan yıldız, yıldız evriminin daha erken evresi ve gelecekte kendi yıldız nebulasını atacağı tahmin ediliyor.

  Öte yandan, parlak olan yıldızın nebulanın görünümünü etkilediği anlaşılıyor. İkil yörüngede dönmeye devam ettikçe gaz ve toz bulutunu havalandırıyor ve asimetrik şekiller yaratıyor.

  Carina Nebulası

  NASA'nın paylaştığı bir diğer fotoğraf ise yıldızların doğumunu ve Carina Nebulası'ndaki  bireysel yıldızları ortaya çıkardı. Bu fotoğrafta kozmik tozdan bakarak çekilen "Kozmik Uçurum'un görüntüleri yıldızların oluşumu hakkında yeni bilgiler verirken, Webb'in kameralarının yeteneklerini de ortaya koyuyor.

  Yıldızların oluşumunun ilk ve hızlı aşamalarındaki nesnelerin fotoğraflanması güç olsa da, Webb'in aşırı hassas, uzamsal çözünürlüğü ve görüntüleme yeteneği, yakalaması zor anları ölümsüzleştirmeyi başardı.

  Bu fotoğrafta görülen parıldayan yıldızlarla bezeli "dağlar" ve "vadiler" aslında Carina Nebulası'ndaki NGC 3324 adlı genç bir yıldız yuvasının köşesi. James Webb Uzay Teleskobu'nun kızılötesi ışığı ile çektiği fotoğraflar daha önce görüllemeyen alanlardaki yıldız doğumunu ilke kez ortaya çıkardı.

  Üç boyutlu gibi görünen resimde Ay ışığıyla aydınlanan bir gecede sarp kayalıkları andıran görüntü "Kozmik Uçurum" olarak adlandırılıyor. Bu resimde görünen en "zirve" noktası yaklaşık yedi ıık yılı yüksekliğinde. 

  Mağarayı andıran alan, resmin dışında kalan kabarcığın merkezindeki devasa kütleli, sıcak, genç yıldızlardan yayılan yoğun morötesi ışın ve yıldız fırtınaları sonucu kazılmış. 

  Genç yıldızlardan yayılan şiddetli morötesi ışınlar nebulanın duvarını yavaş yavaş aşındırarark oluşturuyor. Gazdan duvarın üzerndeki görkemli sütunlar ise radyasyona direniyor. Yıldız dağlarından yükselir gibi görülen "buhar" aslında sıcak iyonize gaz ve sıcak toz sürekli radyasyon nedeniyle nebuladan buharlaşarak ayrılıyor.

  Stephan Beşlisi

  James Webb Uzay Teleskobu tarafından çekilen ve NASA tarafından paylaşılan üçüncü fotoğrafta galaski grubu Stephan Beşlisi'nin daha önce görülmemiş detayları gün yüzüne çıktı. 

  Beş galaksiden oluştuğu için Stephan Beşlisi adını alan galaksi grub aynı zamanda Hickson Compact Group 92 (HCG 92) olarak da biliniyor. Beşli olsa da dört galaksi birbirine çok yakın ve birbiriyle kozmik bir dans içinde. Beşinci ve en dıştaki galaksi ise called NGC 7320 adını talıyor ve Dğnya'dan yaklaşık 40 milyon ışık yılı uzaklıkta. Diğer dört galaksi grubunun Dünya'dan uzaklığı ise yaklaşık 290 milyon ışık yılı. 

  Bu mesafe her ne kadar çok uzak gibi gelse de, kozmik açıdan milyarlarca ışık yılı uzaklığındaki diğer uzak galaksilerle kıyaslandığında yakın sayılabilir.

  Stephan Beşlisi 'nin bu görece yakınlığı gök bilimcilere galaktik birleşim ve etkileşimleri gözlemleme fırsatı veriyor. Ancak yeni teleskop bu gözlemi yeni bir boyuta taşıdı. 

  Webb'in çektiği fotoğraf, etkileşen galaksilerin birbirinde yıldız oluşumunu nasıl tetiklediğine ve galaksilerdeki gazların nasıl bozulduğuna dair ayrıntıları sergiledi.

  Fotoğraf ayrıca Stephan Beşlisi içindeki kara deliklerin hareket ettirdiği dışa akımların daha önce görülmemiş detaylarını açığa çıkardı. İlk evrende sıklıkla bulunduğu tahmin edilen Stephan Beşlisi gibi sıkı galaksi gruplar süper ısıtıldığında düşen maddelerin enerjik kara delikleri körüklediği sanılıyor

  James Webb'e NASA için Northrop Grumman Corp tarafından 9 milyar dolarlık kızılötesi teleskobun bilim insanlarına çok daha uzakları, çok daha net gözlemleme fırsatı vererek astonomide devrim yaratması bekleniyor.

  Yazı kaynağı : tr.euronews.com

  James Webb Uzay Teleskobu’ndan ilk fotoğraflar yayınlandı

  James Webb Uzay Teleskobu’ndan ilk fotoğraflar yayınlandı

  James Webb Uzay Teleskobu’nun önceden açıklanan ilk bilimsel hedefleriyle ilgili çalışmaları ve fotoğrafları yayınlandı. Webb teleskobunun ilk derin alan çalışması olan bu fotoğraflarda Karina Bulutsusu, WASP-96 b (spektrum), Güney Halka Bulutsusu, Stephan Beşlisi ve SMACS 0723 galaksi kümesi görüntülendi. SMACS 0723 Galaksi kümesinin ilk görüntüleri dün Joe biden tarafından basınla paylaşılmıştı. Bugün ise diğer hedeflerle birlikte detaylı bilimsel veri ve fotoğraflar tüm dünyayla paylaşıldı.

  İşte James Webb Uzay Teleskobunun çektiği fotoğraflar

  James Webb Uzay Teleskobunun çektiği görüntüler 12 Temmuz 2022’de Türkiye saati ile 17:30’da canlı olarak ilk elde ettiği bilimsel görüntülerin dünyayla paylaşıldı. NASA, ESA, CSA ve Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nün ortak çalışması ile eldde edilen bilimsel veriler yayınlandı. İşte o fotoğraflar ve bilgiler:

  1) Karina Bulutsusu

  karina bulutsusu james webb görsel

  Karina Bulutsusu, güney takımyıldızı Karina’da, Dünya’dan yaklaşık 7 bin 600 ışık yılı uzaklıkta bulunmakta. Karina Bulutsusu gökyüzündeki en büyük ve en parlak bulutsulardan biri. Bulutsular, aynı zamanda nebulalar, yıldızların oluştuğu kozmik toz, hidrojen, helyum ve iyonize gazlardan oluşan ve geniş alanlara yayılan bulutsu yapılardır. Karina Bulutsusu, Güneş’ten birkaç kat daha büyük olan birçok büyük yıldıza ev sahipliği yapmaktadır.

  Karina bulutsusu adeta yıldızlarla bezenmiş “dağlar” ve “vadilerden” oluşmuş gibi görünür ancak aslında burası Karina Bulutsusu’ndaki NGC 3324 adlı yakındaki, genç, yıldız oluşturan bir bölgenin sınırıdır. James Webb Uzay Teleskobu tarafından kızılötesi dalga boyunda yakalanan bu görüntü, daha önce görünmeyen yıldız doğum alanlarını ilk kez ortaya koyuyor.

  Webb’in “Kozmik Uçurumlar” olarak adlandırılan bu görseli gerçekte NGC 3324’ün içindeki dev, gazlı boşluğun kenar kısımlarıdır. Bu görüntüdeki en yüksek “tepeler” yaklaşık 7 ışıkyılı yüksekliğindedir. Boşluklu bölge ise bu fotoğrata görülen alanın üzerinde, balonun merkezinde yer alan son derece büyük, sıcak, genç yıldızlardan gelen yoğun morötesi radyasyon ve yıldız rüzgarları tarafından bulutsudan oyulmuştur.

  2) Sıcak Gaz Devi Dış Gezegen: WASP-96 b (spektrum verisi)

  WASP-96 b, Güneş sistemimizin dışında bulunan, çoğunlukla gazlardan oluşan dev bir gezegen olup yeni yayınlanan çalışmada su buharı barındırabileceğine işaret eden veriler elde edilmiştir. James Webb Teleskobu’nda bu dış gezegeni oluşturan maddelerin keşfedilmesi hedeflenmişti. Jüpiter’in kütlesinin yaklaşık yarısına sahiptir olan bu gezegen 2014 yılında keşfedilmişti. Bugün ise ilk kez bir eksogezegenin atmosferinde bulut olabileceği tespit edildi. Bu bulgu spektrum olarak paylaşıldı.

  james Webb derin alan görüntüsü dış gezegende bulut

  3) Güney Halka Bulutsusu

  güney halka bulutsusu james Webb fotoğrafı

  Güney Halkası veya Sekiz Patlamalı bulutsu, ölmekte olan bir yıldızı çevreleyen genişleyen bir gaz bulutu ve gezegenimsi bir bulutsu oluşumu olarak bilinmekteydi. Çapı yaklaşık yarım ışık yılıdır. Sekiz Patlamalı bulutsu ya da Güney Halkası Bulutsusu Dünya’mızdan yaklaşık 2 bin ışıkyılı uzaklıkta bulunuyor. Bu bulutsu da patlayarak ölmekte olan yıldızın detaylı görünümünü iki farklı dedektörle tespit ettiler.

  Merkezde bir yörüngede bulunan iki yıldız dikkati çekiyor. James Webb’in kızılötesi fotoğrafları bu karmaşık sistemle ilgili yeni ayrıntılı veriler içeriyor. Soldaki fotoğraf Webb’in Yakın Kızılötesi Kamerasından (NIRCam) alınan görüntüde yıldızlar – ve onların ışık katmanları detaylı olarak görünüyor, Webb’in Orta Kızılötesi Enstrümanından (MIRI) alınan sağdaki görüntü ise ilk kez ikinci yıldızın tozla çevrili olduğunu gösterdi. Daha parlak olan yıldız, yıldız evriminin daha erken bir aşamasında bulunuyor ve muhtemelen gelecekte kendi gezegenimsi bulutsusunu da oluşturması tahmin ediliyor.

  4) Stephan Beşlisi

  Stephan beşlisi galaksileri james Webb teleskobu

  Webb teleskobuyla incelenen bir diğer oluşum yaklaşık 290 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunan Stephan Beşlisi, Pegasus takımyıldızında yer almaktadır. 1877’de keşfedilen ilk kompakt gökada grubudur. Beşli içindeki beş gökadadan dördü, birbiri etrafında dönmektedir.

  Bugün, NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Stephan’ın Beşlisini yeni bir bakışla gösterdi Bu muazzam beşli galaksi fotoğraafı, Webb teleskobunun şu anda elde ettiği en büyük görüntüdür. Ay’ın çapının yaklaşık beşte birini kaplayacak kadar büyük olan bu görüntü 150 milyondan fazla pikselden oluşmuş olup yaklaşık 1.000 ayrı görüntü dosyası kullanılarak hazırlanmıştır. Webb’den alınan veriler, galaktik etkileşimlerin erken evrende galaksi evrimini nasıl yönlendirmiş olabileceğine dair yeni bilgiler sağlamıştır.

  Güçlü, kızılötesi ve son derece yüksek çözünürlüğü ile Webb, bu gökada grubunda daha önce hiç görülmemiş ayrıntıları gösterdi. Milyonlarca genç yıldızın parıldayan kümeleri ve yeni yıldız doğumunun gerçekleştiği yıldız patlaması bölgeleri görüntüde dşkkat çeken ayrıntılar. Gaz, toz ve yıldızların geniş kuyrukları, kütle çekimi etkileşimleri nedeniyle galaksilere çekildiği fark edilmektedir. Çarpıcı bir diğer bulguysa, görseldeki gökadalardan biri olan NGC 7318B’nin bu gökada kümesini parçalarken oluşturduğu devasa şok dalgalarını yakalamasıdır.

  5) SMACS 0723

  James Webb ilk fotoğraf

  Diğerlerinden farklı olarak SMACS 0723 uzayda bir alandır. Ön plandaki devasa gökada kümeleri, arkalarındaki nesnelerin ışığını büyütüp kırarak, hem aşırı uzak hem de özünde soluk gökada topluluklarına derin bir alan görünümüne izin veren bir bölgedir.

  NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, bugüne kadar uzak evrenin en derin ve en keskin kızılötesi görüntüsünü kaydetti. Webb’in İlk Derin Alan çalışması olarak bilinen SMACS 0723 gökada kümesinin bu görüntüsü önceden görülmemiş ayrıntıları içeriyor.

  Kızılötesinde şimdiye kadar gözlemlenen en soluk nesneler de dahil olmak üzere binlerce galaksi, Webb teleskobunun fotoğrafında ilk kez ortaya çıktı. Uçsuz bucaksız evrenin bu dilimi, yerdeki biri tarafından kol mesafesinde tutulan yaklaşık bir kum tanesi büyüklüğünde bir gökyüzü parçasını kaplıyor.

  Başkan Joe Biden, 11 Temmuz Pazartesi günü bir Beyaz Saray etkinliği sırasında bu fotoğrafı açıklamıştı.

  James Webb Uzay Teleskobu ne buldu?

  James Webb Uzay Teleskobu pek çok ilk kez tespit edilen nesneyi görüntüledi, pek çok astronomi fenomenin tespit etti ve görünür kıldı. Karina bulutsusu, WASP-96 b, Güney Halka Bulutsusu, Stephan Beşlisi galaksi kümesi ve SMACS 0723 galaksi kümesinde pek çok ilk bulguyu kaydetti.

  Karina Bulutsusu’ndaki NGC 3324 adlı, genç, yıldız oluşturan bir bölgenin sınırının fotoğraflarını çekti. James Webb Uzay Teleskobu tarafından kızılötesi dalga boyunda yakalanan bu görüntüde daha önce görünmemiş yıldız doğum alanları ilk kez ortaya çıkarıldı. Sıcak gaz devi olan dış gezegen WASP-96 b’ye ait Webb teleskobuyla elde edilen spektrum verisi ilk kez Güneş Sistemi dışındaki bir gezegende su bulutu olabileceğini buldu. Webb’in Orta Kızılötesi Enstrümanından (MIRI) alınan Güney Halka bulutsusu görüntüsü ise ilk kez bu sistemdeki ikinci yıldızın da tozla çevrili olduğunu gösterdi. Steephan Beşlisi galaksi kümesinde ise bu galaksilerin birbirleri etrafında kütle çekimsel hareketlerini ve bu sebeple oluşan kırılımları ayrıca bu bölgede daha önce tespit edilmemiş ayrıntıları ilk kez kaydetti. SMACS 0723 galaksi kümesinde ise Webb teleskobunun fotoğrafında bu bölgede daha önce tespit edilmemiş binlerce yeni galaksinin valığı ilk kez keşfedildi.

  Kaynak: https://www.nasa.gov/webbfirstimages

  Yazı kaynağı : www.bilimma.com

  James Webb Uzay Teleskobu ile Çekilen İlk Fotoğraflar

  James Webb Uzay Teleskobu ile Çekilen İlk Fotoğraflar

  25 Aralık 2021’de uzun yıllar süren bekleyişin ardından uzaya fırlatılan James Webb Uzay Teleskobu, uzayda bugüne kadar keşfedilemeyenleri bize sunmak için görevine başladı. Teleskop, ilk gözlemlerini yapmaya başlamışken o gözlemlerde edinilen görüntüler de merakla bekleniyordu. İşte bugün, beklenen gün geldi çattı ve James Webb Uzay Teleskobu, çektiği ilk renkli fotoğrafı insanlıkla paylaştı.

  ABD Başkanı Joe Biden’ın katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte NASA, büyük bir merak uyandıran o fotoğrafı tüm insanlığa servis etti.

  James Webb Uzay Teleskobu’nun çektiği ilk renkli fotoğraf:

  Fotoğrafın tam haline buradan ulaşabilirsiniz.

  James Webb Uzay Teleskobu'ndan gelen yukarıda görmüş olduğunuz ilk görüntü SMACS 0723 olarak bilinen galaksi kümesine ait. Bu galaksi kümesinin yaklaşık 4,6 milyar yıl önce ortaya çıktığı düşünülüyor. 

  Teleskobun Yakın Kızılötesi Kamerası (NIRCam) sayesinde elde edilen görüntünün son halini alması farklı dalga boylarından gelen görüntülerle birlikte yapıldı. Üstelik bu görüntünün elde edilmesi için kızılötesi dalga boylarında derinliklere ulaşıldı ve kompozitin yapımı haftalar sürdü. Elde edilen görüntü şimdiye kadarki en derin kızılötesi görüntü oldu.

  Teleskoptan gelen bu görüntüde şimdiye kadar gözlemlenen en sönük nesneler de dahil olmak üzere binlerce galaksi ilk kez görüntülenmiş oldu. Webb, uzaydaki en eski galaksileri aramaya devam ediyor. 

  James Webb'in çektiği diğer renkli fotoğraflar da paylaşıldı:

  James Webb Uzay Teleskobu tarafından ilk gözlemler sırasında çekilen diğer fotoğraflar bugün TSİ 17.30’da gerçekleşen canlı yayında paylaşıldı. O görüntüler şu şekildeydi:

  NGC 3132 gezegenimsi bulutsu:

  Güney Halkası veya “Sekiz Patlamalı” bulutsu olarak da anılan NGC 3132, ölmekte olan bir yıldızı çevreleyen genişleyen bir gaz bulutu olan gezegenimsi bir bulutsudur. Dünya'dan yaklaşık 2.000 ışık yılı uzaklıkta bulunur ve yaklaşık yarım ışık yılı çapındadır.

  Detaylar geliyor.. Fotoğrafı paylaşılması beklenen diğer gök cisimleri şu şekilde:

  Stephan Beşlisi:

  Tam boyutta görmek için buraya tıklayın.

  Yaklaşık 290 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunun Stephan Beşlisi, James Webb Uzay Teleskobu ile bugüne kadar çekilen en büyük görüntülerden birisi ve Ay'ın çapının yaklaşık beşte birini kaplıyor.

  Karina Bulutsusu

  Tam boyutta görmek için buraya tıklayın.

  Güney takımyıldızı Karina'da  yaklaşık 7.600 ışık yılı uzaklıkta bulunan Karina Bulutsusu gökyüzündeki en büyük ve parlak bulutsulardan biridir.

  James Webb Uzay Teleskobu’nun görevi ne?

  James Webb Uzay Teleskobu, evrenin bilinmeyenlerini keşfetmek üzere Hubble Uzay Teleskobu’ndan daha gelişmiş donanımlarla hizmet veriyor olacak. Teleskobun ana amacı, evrendeki ilk ışığın izini sürmek olacak. Bununla birlikte teleskop, galaksilerin milyarlarca yıllık evrimi, yıldızların doğuşlarını ve yaşamlarını, gezegen sistemlerini, öte gezegenleri ve yaşamın köklerini keşfetmekle yükümlü olacak.

  Yazı kaynağı : www.webtekno.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap