Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  jüpiter ile dünya arasında yer alan gezegendir

  1 ziyaretçi

  jüpiter ile dünya arasında yer alan gezegendir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Dünyaya En Yakın Gezegen Sıralaması

  Dünyaya En Yakın Gezegen Sıralaması

  Gezegenler dairesel olarak hareket etmelerinden dolayı dünyaya olan uzaklıkları sürekli değişmektedir. Örnek verecek olursak; Dünyanın Güneş’e uzaklığı kışın 147 milyon km iken, yaz başlangıcında 152 milyon km kadar uzaklaşmaktadır. Dile kolay 5 Milyon km fark…

  Peki Kaç Gezegen Var?
  1930 yılında Plüton gezegeni keşfedilmesiyle dokuzuncu gezegen olarak Plüton kabul edildi. Daha sonra çok sayıda Plüton büyüklüğünde gezegen keşfedilmesiyle 2006 yılında uzun tartışmalar sonucu Plüton gezegen olmaktan çıkarıldı ve cüce gezegenler grubuna dahil edildi. Günümüzde güneş sisteminde 8 adet gezegen olduğu kabul edilmiştir.

  Güneş Sistemi’ndeki gezegenleri, “Gaz Yapılı” ve “Karasal” olmak üzere yapıları bakımından ikiye ayrılabilir.

  Dünyaya en yakın gezegen Venüs mü, Mars mı? Sorusuna gelecek olursak, Dünyaya en çok yaklaşan gezegen Venüs’tür.

  Gezegenlerin güneşe olan uzaklığına göre sıraladığımızda:

  Merkül > Venüs > Dünya > Mars > Jüpiter > Satürn > Uranüs > Neptün olarak sıralanıyor.
  Sonuç olarak güneşe; en yakın gezegen Merkür, en uzak gezegen Neptün dür.

  Gezegenleri Dünyaya olan yakınlıklarına göre sıraladığımızda:

  Venüs’ün özellikleri:

  Mars’ın Özellikleri:

  Güneş Sistemindeki Gezegenler ve Özellikleri için Buraya Tık Tık

  Yazı kaynağı : egezegen.com

  Gezegen isimleri nelerdir? Gezegen sıralaması, en büyük gezegen, doğudan batıya dönen tek gezegen ve Dünyaya en yakın gezegen hangisi?

  Gezegen isimleri nelerdir? Gezegen sıralaması, en büyük gezegen, doğudan batıya dönen tek gezegen ve Dünyaya en yakın gezegen hangisi?

  Güneş sistemindeki gezegenler güneşe yakınlığına göre sırasıyla Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün'dür. Önceleri Plüton da gezegen sayılıyordu fakat sonradan çıkartıldı. Peki gezegen resimleri, isimleri nelerdir? Dünyaya ve güneşe en yakın gezegen nedir? En büyük ve en küçük gezegen nedir?

  GEZEGEN NEDİR?

  Gezegen (diğer bir adıyla seyyare), bir yıldızın etrafında dolanan gök cismidir. Genel anlamda gezegen kavramı, Güneş Sistemi içinde, Güneş'in doğrudan uydusu olan ve Uluslararası Gökbilim Birliği (IAU) tarafından bu tanıma uygun bulunmuş 8 gök cismini belirlemek için kullanılır. Fakat tabii ki bunların dışında da bir sürü gezegen mevcuttur. Ama gezegen denilince akla ilk güneş sistemindeki gezegenler gelmektedir. Bu bakımdan gezegen tabiri, 8 gezegeni ima etmektedir.

  Güneş Sistemi'nde, resmî olarak kabul edilen 'sekiz gezegen'den başka, bu cisimlerle boyut, yörünge ve fiziksel özellikler açısından aynı gruba konabilecek yeni gök cisimlerinin keşfedilmesi, bir yandan da başka yıldızların etrafında da Güneş Sistemi gezegenlerine benzer gök cisimlerinin dolandığının saptanması, 'gezegen' tanımının sınırlarının bulanıklaşmasına neden olmuştur.

  Uluslararası Gökbilim Birliği'nin (IAU), kabul ettiği Güneş Sistemi'nin 8 gezegeni, Güneş'e yakınlık sıralarına göre aşağıdaki gibidir:

  Gezegenler: Gezegen isimleri ve gezegenlerin resimleri | Güneş sistemindeki gezegenler sıralaması ve hakkındaki tüm bilgilerGüneş Sistemi'ndeki gezegenler sırayla

  GÜNEŞ SİSTEMİNDEKİ GEZEGENLERİN İSİMLERİ

  Güneş sisteminde toplamda 8 gezegen vardır. Bu gezegenler sırasıyla Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün olmak üzere 8 adettir. Önceleri Plüton da bu listeye dahildi ve toplamda 9 gezegen vardı. Lakin Plüton gezegeninin belli bir kısmı "Kuiper Kuşağı" sisteminde yer aldığı tespit edilmiş ve bu yüzden gezegenlikten çıkartılmıştır. Haliyle güneş sisteminde toplamda 8 gezegen mevcuttur. Sınavlarda, bilgi yarışmalarında ve derslerde 8 gezegen olarak kabul edilmektedir.

  GEZEGEN SIRALAMASI | GEZEGENLERİN SIRALAMASI

  Güneş sistemindeki gezegenlerin sırasıyla isimleri şu şekilde:

  GEZEGENLERİN RESİMLERİ VE ÖZELLİKLERİ

  Gezegenlerin isimlerinin yanı sıra resimleri de çok merak edilmektedir. Sırasıyla gezegenlerin resimlerini de sizlere paylaşalım.

  1-) MERKÜR

  Gezegenler: Gezegen isimleri ve gezegenlerin resimleri | Güneş sistemindeki gezegenler sıralaması ve hakkındaki tüm bilgilerMerkür

  Merkür, Güneş Sistemi'ndeki en küçük ve Güneş'e en yakın gezegendir. Resmi yukarıdaki gibidir. Koyu gri rengindedir. Güneş sisteminin en hızlı gezegenidir. Adını Roma tanrısı Merkür'den almaktadır. Merkür'ün uydusu bulunmamaktadır.

  2-) VENÜS

  Gezegenler: Gezegen isimleri ve gezegenlerin resimleri | Güneş sistemindeki gezegenler sıralaması ve hakkındaki tüm bilgilerVenüs

  Venüs, Güneş'e en yakın 2. gezegendir. En sıcak gezegen Venüs'tür. Diğer gezegenlerin tersine dönmektedir. Boyut olarak Dünya ile yaklaşık aynı boyuttadır. Venüs genellikle sarı-turuncu renklerinde görünür.

  3-) DÜNYA

  Gezegenler: Gezegen isimleri ve gezegenlerin resimleri | Güneş sistemindeki gezegenler sıralaması ve hakkındaki tüm bilgilerDünya

  Güneş'e en yakın 3. gezegen Dünya'dır. Mavi renkte görünmektedir. Dünyanın 1 tane uydusu vardır ve ismi "Ay" 'dır. Dünyamız kutuplardan basık ve ekvatordan ise şişkin bir yapıya sahiptir. Yani Geoid ve Elips şekillerindedir. Dünyanın resmi yukarıdaki gibidir.

  4-) MARS

  Gezegenler: Gezegen isimleri ve gezegenlerin resimleri | Güneş sistemindeki gezegenler sıralaması ve hakkındaki tüm bilgilerMars

  Güneş'e en yakın 4. gezegen Mars'tır. İsmini Roma tanrıçası Mars'tan aldığı söylenmektedir. Mars gezegeninin bir diğer adı "Kızıl Gezegen" demektir. Mars'ın 2 uydusu vardır. Bunlar Phobos ve Deimos'dur. Mars kızıl-kırmızı-turuncu karışımı renklerde gözükmektedir.

  5-) JÜPİTER | EN BÜYÜK GEZEGEN

  Gezegenler: Gezegen isimleri ve gezegenlerin resimleri | Güneş sistemindeki gezegenler sıralaması ve hakkındaki tüm bilgilerJüpiter

  Jüpiter, Güneş'e en yakın 5. gezegendir. Güneş etrafındaki dönüşünü 12 senede tamamlamaktadır. Toplamda 79 uydusu bulunmaktadır. Jüpiter çapı ve kütlesi bakımından en büyük gezegendir. Yani Güneş Sistemi üzerinde yer alan gezegenlerin en büyüğü Jüpiter'dir.

  6-) SATÜRN

  Gezegenler: Gezegen isimleri ve gezegenlerin resimleri | Güneş sistemindeki gezegenler sıralaması ve hakkındaki tüm bilgilerSatürn

  Satürn, Güneş'e en yakın 6. gezegendir. Güneş etrafındaki dönüşünü toplamda 30 senede tamamlamaktadır. Satürn'ün 30'dan fazla uydusu mevcuttur. Ortalama sıcaklığı -180 ºC derecedir. Satürn gezegeninin en büyük özelliği dış tarafında bulunan halkadır. Bu halka buz ve taşlardan oluşmaktadır. Resmine yukarıdan bakabilirsiniz.

  7-) URANÜS

  Gezegenler: Gezegen isimleri ve gezegenlerin resimleri | Güneş sistemindeki gezegenler sıralaması ve hakkındaki tüm bilgilerUranüs

  Güneşe en yakın 7. gezegen Uranüs'tür. Çoğu kaynağa göre ortalama sıcaklık bakımından gezegenler arasındaki en soğuk gezegen Uranüs'tür. Toplamda 27 uydusu mevcuttur. Güneş etrafındaki dönüşünü 84 senede tamamlamaktadır. Gezegenin sıcaklığı -214 ºCdereceye kadar düşmektedir. Uranüs mavi-yeşil rengi karışımı bir renktedir. Resmine yukarıdan bakabilirsiniz.

  8-) NEPTÜN

  Gezegenler: Gezegen isimleri ve gezegenlerin resimleri | Güneş sistemindeki gezegenler sıralaması ve hakkındaki tüm bilgilerNeptün

  Güneş Sistemi'nde yer alan ve Güneş'e en uzak olan gezegen Neptün'dür. Güneş sisteminde 8. sırada yer alan Neptün gezegeninin 14 uydusu mevcuttur. Güneş Sistemi'ndeki en soğuk yerlerdendir. Gezegenin sıcaklığı -218°C dereceye kadar düşmektedir. Hidrojen ve Helyum bakımından oldukça zengindir. Yukarıda gördüğünüz gibi Neptün mavi renkli bir gezegendir.

  EN BÜYÜK GEZEGEN HANGİSİDİR?

  En büyük gezegen Jüpiter'dir. Dünyanın yaklaşık 317 katı büyüklüğündedir. Hem çap hem de kütle bakımından en büyük gezegen Güneş Sistemi'nde 5. sırada yer alan Jüpiter gezegenidir.

  DOĞUDAN BATIYA DÖNEN TEK GEZEGEN HANGİSİDİR?

  Güneş sistemindeki doğudan batıya dönen tek gezegen Venüs'tür. Yani Venüs diğer gezegenlerin tersi istikamette dönmektedir.

  EN KÜÇÜK GEZEGEN HANGİSİDİR?

  Güneş Sitemi'nde yer alan gezegenlerden en küçük olanı Merkür'dür. Aslında daha önceden Plüton gezegenken en küçük gezegen Plüton idi. Fakat sonradan gezegenlikten çıkarıldığı için en küçük gezegen ünvanı Merkür'e verilmiş oldu.

  DÜNYAYA EN YAKIN GEZEGEN HANGİSİ?

  Dünyaya en yakın gezegen nedir sorusuna çoğu insanın vereceği cevap Venüs'tür. Fakat, aslında Dünya'ya en yakın gezegen Merkür olabilir.
  12 Mart Salı günü yayınlanan Physics Today dergisinde yer alan bir yoruma göre Venüs, yılın belirli bir döneminde yörüngesel olarak Dünya'ya en yakın gezegen konumuna geliyor. Ancak yılın bütününe baktığımızda Merkür, daha uzun bir süre Dünya'ya en yakın gezegen konumunda kalıyor.
  Kısacası yapılan araştırmalara göre Venüs yılın bir bölümü dünyaya çok yakındır. Lakin yılın büyük bir bölümü Merkür dünyaya en yakın gezegen olarak ölçülmüştür.
  Aslında şöyle de düşüneilirsiniz. Güneş sistemini 3 boyutlu olarak düşünün. Sonuçta Merkür ve Dünya aynı hizada olabilir. Ama Venüs, Güneş'in diğer tarafında yer almaktadır. Bu bakımdan 3 boyutlu hesap yapıldığında yakınlık mesafesi olarak Merkür Dünya'ya daha yakın olabiliyor.

  GÜNEŞE EN UZAK GEZEGEN HANGİSİ?

  Güneş'e en uzak gezegen Neptün'dür.

  GÜNEŞE EN YAKIN GEZEGEN HANGİSİ?

  Güneşe en yakın gezegen Merkür'dür.

  EN SICAK GEZEGEN HANGİSİDİR?

  En sıcak gezegen Venüs'tür.

  EN HIZLI GEZEGEN HANGİSİDİR?

  Güneş sisteminde en hızlı gezegen Merkür'dür.

  KIZIL GEZEGEN HANGİ GEZEGENDİR?

  Kızıl gezegen olarak adlandırılan gezegen Mars'tır. Güneş sisteminde Güneşe en yakın 4. gezegen olan Mars'ın diğer bir adı "Kızıl Gezegen" 'dir.

  EN SOĞUK GEZEGEN HANGİSİDİR?

  En soğuk gezegen Uranüs'tür. Normalde en soğuk gezegen Güneş sistemindeki en uzak 8. gezegen olan Neptün'dür. Fakat ortalama olarak sıcaklık hesaplığı yapıldığında Uranüs'ün ortalama sıcaklığı Neptün'den daha soğuk olmaktadır. Haliyle Uranüs genel anlamda baktığımızda daha soğuktur denilmektedir.

  Yazı kaynağı : www.haberler.com

  Gezegenler ve isimleri nelerdir? Sıralaması ve özellikleri ile güneşe en yakın gezegenler

  Gezegenler ve isimleri nelerdir? Sıralaması ve özellikleri ile güneşe en yakın gezegenler

  Güneş Sistemi’nde bizimle birlikte tam 8 gezegen yer alıyormuş. Bu sayı, Uluslararası Gökbilim Birliği tarafından yapılan araştırmalar ve alınan kararlar sonucu belirlenmiş.

  Güneşe yakınlık mesafelerine göre gezegenleri sıraladık. Dünyamız bu sıralamada 3. sırada yer alıyormuş.

  -Merkür

  -Venüs

  -Dünya

  -Mars

  -Jüpiter

  -Satürn

  -Uranüs

  -Neptün

  Sırası ile gezegenlerin isimleri, renkleri ve özellikleri

  Şimdi isimleri çok güzel, kendileri gizemli, detayları önemli gezegenleri yakından tanımaya başlayalım. Her biri kendi hikayesini sana anlatmak için can atıyor.

  MERKÜR:

  Merhaba benim adım Merkür,

  Güneş Sistemi'ndeki en küçük gezegenlerden biriyim ve çapım yaklaşık olarak 4878 km.

  Adımı, Roma tanrılarından biri olan Merkür’den aldım.

  Güneşe en yakın gezegenim.

  Güneş’e olan uzaklığım 57,909,000 kilometre.

  Çok isterdim ama bir uydum yok.

  Güneş Sistemi’ndeki en hızlı gezegen olarak biliniyorum ve kendi etrafımda 116 günde dönüyorum.

  Güneşe en yakın gezegen olmama rağmen en sıcak ben değilim. Yüzeyimin sıcaklığı -170 ile 450°C arasında değişebiliyor.

  Merkür’ün rengi: Kraterlerle kaplı olduğum için gri ve kahverengi olarak görülüyorum.

  VENÜS:

  Merhaba ben Venüs,

  Görüntümün güzelliğinden dolayı adımı güzeller güzeli Roma tanrıçasından aldım.

  Güneş Sistemi’nde, Güneş’e en yakın 2. gezegen olarak yer alıyorum.

  Güneş’e ortalama uzaklığım 108.209.000 kilometre.

  İkinci sırada olmama rağmen en sıcak gezegen benim. Çünkü gelen ışınları tutuyor ve gitgide ısınıyorum.

  Dünya ile aynı büyüklükteyim ve çapım yaklaşık olarak 12,104 kilometre.

  Güneş’in etrafında 225, kendi eksenim etrafında ise 243 günde dönüyorum.

  Uydum yok ve diğer gezegenlerin tersi yönde dönüyorum.

  Venüs’ün rengi: Aslında yüzeyim gri ve renksiz ama atmosferimde yer alan gazlardan dolayı yukardan baktığınızda sarı ve beyaz renkler görebilirsiniz.

  DÜNYA:

  Selam ben Dünya,

  Aslında beni çok iyi tanıyorsun ama yine de kendimden bahsedeyim.

  Güneş’e yakınlık sıralamasında 3. sıradayım.

  Çapım 12760 kilometre.

  Kendi etrafımda 23 saat 56 dakikada, Güneş’in etrafında ise 365 gün 5 saat 6 dakikada dönüyorum.

  Bir tane uydum var, adı da Ay.

  Yüzeyimde bilinen en az ve en çok sıcaklıklar ortalama -88 ile 60 °C arasında.

  Dünya’nın rengi: Uzaydan bakıldığında mavi denizleri, yeşil ve kahverengi kara alanları ve beyaz bulutları görebilirsiniz.

  MARS:

  Merhaba arkadaşlar,

  Mars gezegeni olarak Güneş Sistemi'nde 4. sırada yer alıyorum.

  Ben de adımı Roma tanrılarından almışım.

  Phobos ve Deimos adlı iki uydum var.

  Güneş’le mesafem 227.943.000 kilometre.

  Güneş Sistemi’ndeki en küçük ikinci gezegenim ve çapım yaklaşık 6.792 kilometre.

  Güneş etrafında 687 günde dönüyorum.

  Mars’ın rengi: Yüzeyimde yer alan demir oksitten dolayı kızıla benzeyen bir rengim var. O yüzden bilim insanları bana Kızıl Gezegen de diyor.

  JÜPİTER:

  5. sırada ben varım arkadaşlar,

  Jüpiter ismini Roma mitolojisindeki tanrılardan birinden almışım.

  Hem hacmim hem de kütlemle en büyük gezegenim.

  Bir gün, bende çok kısa. 9 saat 55 dakikada bir günü bitiriyorum. Yerçekimi en kuvvetli gezegen de benim.

  Güneş etrafında turumu 11.9 yılda bitirebiliyorum. Çünkü çok büyüyüm ve küçük gezegenler kadar hızlı olamıyorum.

  79 tane uydum var. Hepsini tek tek sayıp seni sıkmak istemem. En bilinenlerini söyleyeceğim: Europa, Ganymede, Lo ve Calisto.

  Ortalama sıcaklığım -140 ºC.

  Jüpiter’in rengi: Yüzeyimde yer alan buz kristalleri ile çeşitli elementler dışarıdan görülen kırmızı, kahverengi, beyaz ve sarı renkleri oluşturuyor.

  SATÜRN:

  Sıra bana geldi sonunda,

  6. sıradayım ve biraz sabırsızım.

  Güneşe uzaklığım 1.426.666.000 kilometre.

  Sistemdeki en 2. büyük gezegenim ve çapım 120.536 kilometre. Buna rağmen oldukça hafif bir gezegenim. Bunun nedeni büyük ölçüde gazlardan oluşuyor olmam.

  Güneş etrafında yaklaşık 30 yılda dönebiliyorum.

  Dışarıdan bakıldığında halkamı görebilirsin.

  62 tane uydum var. En bilinenleri; Enceladus, Titan, Rhea ve Mimas.

  Satürn’ün rengi: Hidrojen, helyum, amonyak, fosfin gibi gazlar sayesinde sarı, kahverengi görünebilirim. Dışarıdan bakıldığında çok şık duran halkalarım da aynı renklerde.

  URANÜS:

  Selam arkadaşlar,

  7. sırada ben varım.

  Güneş’e olan uzaklığım 2.870.658.000 kilometre.

  Çapım 51.118 kilometre. Bu da demek oluyor ki Güneş Sistemi’ndeki en büyük 3. gezegenim.

  Güneş etrafında 84 yılda dönüyorum ama kendi etrafımda 11 saate dönüyorum.

  Ortalama sıcaklığım 214 ºC.

  27 tane uydum var. Miranda, Titania, Ariel, Oberon en bilinenleri.

  Dış kısmımda 13 tane halkam var.

  Uranüs’ün rengi: Atmosferimde yer alan metan gazı nedeniyle turkuaz renge sahibim.

  NEPTÜN:

  8. ve son sırada ben varım,

  14 tane uydum var. En sevdiklerim; Triton, Thalassa, Despina ve Galatea.

  Güneş Sistemi’ndeki en soğuk gezegenim.

  Kendi etrafımda 164.8 yılda dönebiliyorum. Bu da demek oluyor ki benim 1 yılım yaklaşık olarak 164.8 Dünya yılına denk geliyor.

  Atmosferimde sürekli çok şiddetli fırtınalar yaşanıyor.

  Neptün’ün rengi: Ben de Uranüs gibi atmosferimde yer alan gazlar nedeniyle mavi tonlarındaki renklere sahibim.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap