Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  izlenmesi gereken animeler

  1 ziyaretçi

  izlenmesi gereken animeler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  EN İyi Animeler: Gelmiş Geçmiş En İyi 25+ Anime - 2022 - Umutvadi

  EN İyi Animeler: Gelmiş Geçmiş En İyi 25+ Anime - 2022 - Umutvadi

  En iyi animeler adlandırması kimine göre doğru olmasa da anime önerileri arayanlar ve bu anime önerileri hakkını türünün en iyi animelerini izleyerek harcamak isteyenler için doğru bir seçimdi.

  Biz de en iyi anime önerileri listemizdeki animeleri en çok izlenen animeleri ve mutlaka izlenmesi gereken animeleri n derlemesi ile oluşturduk. En iyi animeler listemizdeki bu animelerin çok büyük kısmı milyonlarca kişi tarafından izlenmiş animeler yani kısaca en çok izlenen animelerden oluşmaktadır. O zaman gelin en iyi anime önerileri listemize geçelim;

   #  Sizler adına kendi zevklerimi ve genel zevkleri hesaba katarak 20+ animenin yer aldığı Mutlaka izlenmesi gereken animeler listesini oluşturdum. Sıralamayı da  IMDB  puanlarını baz alarak oluşturdum. Kesin izlenmesi gereken animeleri yorum kısmından belirterek anime önerileri arayan insanlar için listemize eklenmesini sağlayabilirsiniz.

  21. Sailor Moon

  Sailor Moon Konusu: Usagi, sadece bir öğrencidir. Günün birinde her zamanki gibi okula giderken alnında ay işareti taşıyan bir kediyle karşılaşır. Kedinin adı lunadır ve bu kedi konuşuyordur. Bu kedinin görevi Yıllar önce Ay Krallığı Kraliçesi Serenity’nin hapsettiği Metallia’nın kaçması ihtimaline karşın geleceğe gönderilen savaşçıları uyarmaktır. Kedi Luna, Sailor Moon Usagiyi uyandırır ve birlikte Karanlıklar Krallığıyla mücadele ederlerken diğer savaşçıları ararlar.

   IMDB Puanı: 7,6 

  20. Sword Art Online

  Sword Art Online Konusu: Hepimizin birkez dahi olsa hayal ettiği o mükemmel düş: Acaba oynadığım oyunun içine girebilseydim nasıl olurdu? Sorusu ile başlayan Sword art online’ın konusu böyle güzel ve ayrıcalıklı bir konuyu ele alıyor. Ancak bu oyun yapımcıları art niyetli olsaydı ve sizin oyundan çıkmanız için tek bir yol olsaydı, işte o zaman ne yapardınız? En iyi animele listemizdeki Sword art Online animesini mutlaka izlenmesi gereken animelerden biri olarak görüyoruz.

   IMDB Puanı: 7,6 

  19. Akame ga Kill – En İyi Animeler

  Akame ga Kill Konusu: Gerek çizimler, gerek savaş sahneleri gerekse yaşattığı duygularıyla efsane bir anime, anime izlemek istiyorum, hangi animeyi izlemeliyim? Şeklinde soru soran herkese rahatlıkla önerebileceğim bir anime. Özellikle final savaşı ile akıllardan yıllarca gitmeyecek bir etki yaratıyor. Anime önerileri, en iyi animeler: mutlaka izlenmesi gereken en güzel animeler listemde mutlaka yer almalıydı.

   IMDB Puanı: 7,9 

  18. Bleach

  Bleach Konusu: 15 yaşındaki hayaletleri görme yeteneğine sahip lise öğrencisi Ichigo Kurosaki’nin yaşamını anlatır. Rukia Kuchiki adındaki Ölüm Meleği günün birinde Kötü Ruhu takip ederken Ichigo ile karşılaşır. Kötü Ruhla savaşırken yaralandığı için güçlerini Ichigo’ya vermek zorunda kalır. Böylece Ichigo ve Rukia’nın maceraları başlar. Birlikte Kötü Ruhları arar, düzensiz ruhlar üzerinde ruh gömme işlemi yani Konsoh yapar ve onları Ruh Toplumu’na yollarlar.

   IMDB Puanı: 8,1 

  17. Psycho-Pass

  Psycho-Pass Konusu: Harika bir aksiyon animesi olan Psycho-Pass, Kahramanlarımız insanların güvenliğini sağlamak maksadıyla kurulmuş olan Unit-1 biriminde özel silahlarıyla suçlulara karşı savaşmaktadır. Cyberpunk animelerinden biri olan Psycho-Pass, oldukça seveni ve hayranıyla insanları etkilemeyi başarmıştır. En iyi animeler 2021 listemizde de bu sayede yer almaktadır.

   IMDB Puanı:  8,2 

  16. Naruto

  naruto-en-iyi-animeler

  Naruto Konusu: Ninjalığın yüksek sınıf meslek sayıldığı zamanlarda Naruto’nun ailesi daha küçücükken ölmüştür. Vahşi bir ruhun Naruto’nun köyüne saldırması ve ninjalar tarafından yenilmesinin ardından ruhunun Narutoya bağlanmasıyla Naruto kötü bir ün sahibi olmuştur. Büyüdükçe de çevresindeki insanlar tarafından dışlanmıştır.

   #  Küçük Naruto sürekli dikkat çeken yaramaz davranışlarıyla köyün önemli bir parçası haline gelmiş ve herkes gibi Ninja olmaya karar vermiştir. Naruto’nun en büyük hayali Hokage yani en iyi ninja olmaktır. Efsane Naruto serüvenini mutlaka izlenmesi gereken animeler listesine koymasam olmazdı.

   IMDB Puanı: 8,3 

  15. Kuroko no Basket – En İyi Animeler

  Kuroko no Basket Konusu:İtiraf etmeliyim ki, Kuroko no Basket animesini izlediğim zamanlarda hiç spor animelerine ilgi duymuyordum. Ancak konusu beni oldukça büyülemişti. Zamanında Mucizeler Takımı ünvanı kazanmış namağlup bir orta okul takımı, orta okulun bitmesi ve lisenin başlamasıyla dağılmıştır. Kuroko da bu efsane takımın bir parçası hatta en değerli oyuncusu sayılacak birisidir. Lisede herkes onun geldiği okulu duydukça onunla tanışmak için sıraya girer ancak tanıdıkça farkederler ki Kuroko sıradan birisidir ve hiçbir yeteneği yoktur. Zamanla fark ederler ki Kuroko’nun kimsede olmayan bir yeteneği vardır. Kendisini unutturma yeteneği çok üst düzeydedir. Silik olan kişiliği onu bu sporda çok başarılı yapmaktadır. Kesinlikle izlemeniz gereken animelerden biri olan Kuroko no Basket animesini. En iyi animeler 2021 listemizde gururla paylaşıyorum.

   IMDB Puanı: 8,3 

  14. Erased – En İyi Animeler

  Erased Konusu: Bundan tam 18 yıl önce daha ilk okul yıllarında Satoru Fujinuma’nun sınıfından bir kız çocuğu öldürülmüştü, ne polisler suçluyu yakalayabilmişti ne de bir ipucu bulabilmişti. Bu da kahramanımızda her ne kadar derin psikolojik yaralar açsa da bu olayı aslında hatırlamama seviyesine getirmişti. Satoru bir gün kendini geçmişe yolculuk yaparken bulur ve olayı hatırlamaya bu arkadaşını kurtarmaya çalışmaya başlar. Mini bir anime olan Erased, Netflix yapımı bir anime olmakla beraber taktiri fazlasıyla toplamıştır. En iyi animeler listemizde yer bulması da kaçınılmazdır.

   IMDB Puanı: 8,5 

  bknz: Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri

  13. Code Geass

  Code Geass Konusu: Japonya ve Britanya imparatorluğunun savaştığı zamanların sonrasındaki zamanı konu olan Code Geass, Britanyalıların Japonları ezmesini, onlara aşağılayıcı lakaplar takmasını bununla birlikte de Lelouch adlı gencin Geass adlı gücü ele geçirip Britanya İmparatorluğunu yok etmek için kullanmaya karar vermesini anlatır. İzleyicileri Death Note ile çok benzerliklerinin olduğunu söylese de mutlaka izlenmesi gereken animelerden biri olduğunu söylemeden geçmemem gerekiyor.

   IMDB Puanı:  8,6 

  12. Dragon Ball Z

  Dragon Ball Z Konusu: 2019’ların başına kadar izlenme rekorları kıran Dragon Ball Z serisinde bu kez Son Goku büyümüş ve Son Gohan adında çocuğu olmuştur. Gohan 4 yaşına basmıştır. Bu seride Goku hem geçmişini hem de kim olduğunu öğrenecektir. Her ne kadar ilk serisini izlemeden buna başlamanızı önermesem de Japonyadaki izlenme istatistiklerini ve IMDB puanlarını gördüğünüz zaman mutlaka izlemeniz gereken animelerden biri olduğunu rahatlıkla anlayacaksınız.

   IMDB Puanı: 8,7 

  11. Slam Dunk – En İyi Animeler

  Slam Dunk Konusu: Her ne kadar Kuroko no Basket ile rakip ve aynı zamanda benzer bir anime olduğu düşünülse de bunun çok büyük bir yanılgı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Slam Dunk, hiç basketball izlememiş insanlara basketballı sevdiren, hiç anime izlememiş insanlara da animeleri sevdiren bir animedir. En iyi animeler listemizde mutlaka Slam Dunk’a da yer ayırmalıydık. Kendisi en iyi spor animelerinin başında gelmektedir.

   IMDB Puanı: 8,7 

  10. Demon Slayer (Kimetsu no Yaiba)

  Demon Slayer (Kimetsu no Yaiba) Konusu: Adıyla şanıyla Demon Slayer, Japoncası da Kimetsu no Yaiba… Japonya da Pokemon’un yarattığı etkileri yaratan Demon Slayer, Japonya da yaşayan Türklerin yorumuyla “HER YERDE”‘dir. Kalemtıraşlardan, Demon Slayerli dondurmalara kadar o kadar büyük pazar payı elde etmiştir ki çılgın hayran kitleleriyle inanılmazı başarmıştır. Yeni nesil çizimleri ve efsane savaş sahneleriyle herkesin gönlünde taht kurmuştur. 2020’nin hiç şüphesiz en iyi 2 3 animesinden biridir ve mutlaka izlemeniz gereken en iyi animelerden biridir.

   IMDB Puanı: 8,7 

  9. One Piece – En İyi Animeler

  One Piece Konusu: Sürekli Arka Sokaklar misali yıllarca çıkması nedeniyle Arka Sokaklar yakıştırması yapılan One Piece 900’ü aşan bölümüyle rekorlara koşan bir animedir. Çok bölüm olması ve eski çizim tarzları insanları korkutsa da One Piece’yi Japonlar 3 çaylarında, yemek yerken ya da boş vakitlerinde izlemektedirler yani eğer hayatınızdaki boşlukları doldurmak için anime arayan biri iseniz mutlaka bunu One Piece ile değerlendirin. Kendileri en iyi animeler listesini zorlayan bir animedir.

   IMDB Puanı: 8,7 

  bknz: Okul Anime Önerileri: EN İYİ Okul Konulu Lise Animeleri

  8. Steins: Gate – En İyi Animeler

  Steins: Gate Konusu: Hakkında uzun uzun yazmak isterdim ancak kusursuz bir işleyişe sahip Steins: Gate animesinin konusu zaman yolculuğudur. Kusursuz bir işleyiş derken de yönetmenin zamanda yolculuk konusu sınırlarını daha ne kadar zorlayabileceğini kastediyorum. Steins: Gate izleyen anime severler çevrelerindeki anime izlememiş insanları anime izlemeye bu anime ile başlatıyorlar. Kendisi ölmeden önce mutlaka izlenmesi gereken animelerdendir.

   IMDB Puanı: 8,8 

  7. One Punch Man – En İyi Animeler

  One Punch Man Konusu: Bir insan düşünün, gördüğü ve duyduğu her canlıyı tek yumruk ile moleküllerine kadar ayıracak güce sahip. Aslında sahip değil ancak sahip. Ne diyorsun be diyebilirsiniz ancak bunu en doğru anlatacak tabirin bu olduğunu düşünüyorum. Madem herkesi tek bir vuruşla yenebiliyor, nasıl oluyor da bu kadar yüksek puan ve izleyici kitlesine sahip derseniz de işte orda Steins: Gate de yazdığım kusursuz işleyiş giriyor. Derinlemesine tanıttıkları kötü karakterler olay örgülerinin içine sizleri öyle bir alıyor ki yeri geliyor gülmekten ölüyor, yeri geliyor üzülüyorsunuz. En iyi animeler listemizde One Punch Man mutlaka yer almalıydı ve alıyor da.

   IMDB Puanı: 8,8 

  6. Attack on Titan (Shingeki no Kyojin) – En İyi Animeler

  Attack on Titan (Shingeki no Kyojin) Konusu: Bugünlerde final sezonu (4.sezon) yayınlanan Attack on Titan rekor üstüne rekorlar kırıyor. Surlarla çevrili bir dünyada yaşayan 3 arkadaş günün birinde bu devasa surların neden yapıldığını anlıyor, DEVLER. Bu devler akılsız birer canlılar gibi davranmaktadır ve insanları yemek üzerine zaafları bulunmaktadır. İnsanlar ile devlerin mükemmel mücadelesi işte böyle başlıyor. Ancak bu savaşın sadece insanlarla devler arasında gerçekleşmeyeceği ortada.

   IMDB Puanı: 8,9 

  5. Cowboy Bebop – En İyi Animeler

  Cowboy Bebop Konusu: Güneş sisteminin belki de en azılı suçlularını yakalamayı amaç edinmiş kelle avcılarını anlatan Cowboy Bebop yeteri kadar ücret karşılığında dünyayı kurtarmak için her şeyi yapmaya hazırdır. En iyi animeler listemizin en üst sıralarını zorlayan bu animeyi mutlaka izlemeniz gereken animelerden biri olarak görebilirsiniz.

   IMDB Puanı: 8,9 

  4. Hunter X Hunter

  Hunter X Hunter Konusu: Gon Freecs adındaki baş kahramanımız, öldüğünü sandığını babası gibi avcı olmaya karar vermiştir çünkü babası yeryüzünde yaşayan en iyi avcı sayılmaktadır. Ancak avcı olmak sanıldığı kadar kolay değildir. Bu efsane serüveni izlerken tek bir dakikanızın dahi boş geçmediğini göreceksiniz. mutlaka izlemeniz gereken en iyi animeler lisemizde en üst sıralardaki animelerden birisidir.

   IMDB Puanı: 8,9 

  bknz: Anime Filmleri: EN İYİ Anime Film Önerileri

  3. Death Note – En İyi Animeler

  Death Note Konusu: Death Note hakkında konuşulan ortamlarda genelde insanlar şunu söyler, izlediğim ilk anime. Evet, insanları animeleri sevdiren ve anime izlemeye başlattıran animedir Death Note. Gelmiş geçmiş en yüksek puanlı 3 4 animeden birisidir. Konusuna gelecek olursak: Günün birinde gökten bir defter düşer ve üzerinde Death Note (Ölüm Defteri) yazmaktadır. İlk sayfasında kuralların yer aldığı bu defterin olayı; bir kişinin yüzünü düşünerek adını, ölüm tarihini ve nasıl öldüğünü yazarsanız tam o tarihte o şekilde ölmektedir. Peki baş karakter Yagami bu defteri DÜNYADAKİ TÜM SUÇLULARI öldürmek amacıyla kullanırsa asıl suçlu kendisi mi olur? Efsane dedektif L ve Yagami arasında geçen efsane zihin savaşları yıllarca unutamayacağınız efsane bir animeyi yaratıyor. En iyi animeler listesine kendisi 3. sıradan giriyor. Mutlaka izlemeniz gereken bir anime olduğunu düşünüyorum.

   IMDB Puanı: 9,0 

  2. Fullmetal Alchemist: Brotherhood

  Fullmetal Alchemist: Brotherhood Konusu: Liseye geçtiğimizde Fen Bilgisi dersinin yerini kimya, biyoloji ve fizik alıyor. Hepimiz kimya dersinde simya denen bir şeyle tanışıyoruz. Bilimsel verilere dayanmayan simya, metallerin birbirine dönüşmesi ve ölümsüzlük arayışını konu almaktadır. Ancak Fullmetal Alchemist: Brotherhood evreninde simya gerçektir.

   #  Ölen annelerini yeniden getirmek uğruna simya bilimini kullanırlar ancak simyada tepkimeye giren ve çıkanın eşit olması gerekmektedir. Annenin ruhu karşılığında kardeşinin bedeni ve kendi bacağını kaybeden Edward’ın annesi ise tam olarak geri dönememiştir ve “Lütfen beni öldürün!” den başka bir şey söylememektedir. Kardeşinin bedenini bir zırha bağlar ve vücutlarını geri almak amacıyla bu bilimde ustalaşmaya çalışmaktadırlar. En iyi animeler listemizdeki Fullmetal Alchemist Brotherhood animesini izleyen hiç kimse sadece 1 kere izlemekle yetinmez. Mutlaka izlemeniz gereken animelerden biri olduğunu canı gönülden söylemeliyim.

   IMDB Puanı: 9.1 

  1. Avatar the Last Airbender

  Avatar the Last Airbender Konusu: Aang daha 12 yaşında bir Hava Bükücüdür. Güneydeki Hava Tapınağı’nda yaşamaktaydı. Keşişlerden Avatar olduğunu öğrendi. ancak normalde bir Avatar gerçek kimliğini 16sında öğrendirdi. Bunun sebebi çok ciddi bir savaşın patlak vermesiydi. Ateş ulusu 4 ulusun dengesini bozup mutlak güç sahibi olmak istemekteydi. Kısa bir süre sonra Aang, öğreticisi ve koruyucusu Keşiş Gyatso’dan ayrılmak ve eğitimine devam etmek için Doğu Hava Tapınağı’na gitmesi gerektiğini öğrendi.

   #  Aang, uçan bizonu Appayla kaçmaya karar verdi çünkü artık eskisi gibi çocuk olmaması gerektiğini öğrenmişti bu 12 yaşındaki bir çocuğun anlayabileceği bi durum değildi. Ancak okyanusun üzerinde iken bir fırtına ile karşılaştı ve okyanusun dibine batmaya başladı. Avatar halini kontrol etmeyi öğrenemeyen Aang’in avatar formu istemsizce Aang’i korumak için bir su altı balonu yarattı. Yüz yıl boyunca da bu şekilde kaldı. Güney Kutbuna sürüklenmiş haldeyken Katara ve Sokka Aang’i buldular işte tüm hikaye böyle başladı.

   #  Aang’in sırasıyla su, toprak ve ateş bükmeyi öğrenmesi bunları yaparken de ruhlar alemiyle iletişim kurmayı öğrenmesi gerekiyordu. Başlarda biraz çocukça gelse de Aang’in olgunlaşması ve dünyayı kurtarmak için nasıl kendini geliştirdiğini görmeniz kesinlikle bu fikrinizi değiştirecektir. Özellikle son sezonundaki savaş sahneleri ve Aang’in geçmişteki formlarıyla olan konuşmaları tüylerinizi diken diken yapacaktır.

   #  O efsane soru hakkında asla fikrimi belirtmeyeceğim. “Avatar anime mi?” bunun bir önemi olduğunu düşünmüyorum çünkü izlediğiniz şeyin anime olup olmaması bu kadar önemli olmamalı. Sonuçta bu listedeki her biri başyapıt değerindeki 20 küsür animenin hepsinden yüksek puan almış bir yapıttan bahsediyoruz.

   IMDB Puanı: 9.2

  Bonus Mutlaka İzlenmesi Gereken Anime Tavsiyeleri:

  Bu kısımda sizlerden gelenler veya bu listeye sonradan eklenen anime tavsiyeleri yer alıyor.

  1. Jujutsu Kaisen

  Jujutsu-kaisen-anime-tavsiyeleri

  Jujustu Kaisen Konusu: Itadori oldukça güçlü bir öğrencidir. Herkes onun bu fiziksel gücüne karşın oldukça şaşkındır. Bir gün lanetler arkadaşına saldırır ve o esnada Itadori lanetlerden arkadaşını korumak için İki Yüzlü Hayalet’in parmağını yer ve böylece o lanetin gücünü kendi bedenine alır. Büyücülerin en güçlüsü Satoru Gojo’nun yardımıyla lanetlerle savaşan bir okul olan Tokyo Metropolitan Teknik Büyücülük Lisesi’ne kaydolur. Belki de en güçlü laneti bedenine hapseden Itadori acaba bu laneti kontrol edebilecek midir?

   #  Anime tavsiyeleri ve en iyi animeler listemizde kesinlikle yer alması gereken bir anime olan Jujutsu Kaisen’i gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz.

   IMDB Puanı: 8.8

  2. Fumetsu no Anata e (To Your Eternity)

  fumetsu-no-anata-e-anime-tavsiyeleri

  Fumetsu no Anata e Konusu: Gizemli ölümsüz bir varlık dünyaya küre olarak iner. Bu varlık etrafındaki nesnelerin şeklini alabilmektedir. Gökten inerken bir kara indikten sonra bir taşa dönüşür. Yanına bir kurdun gelmesiyle de kurdun şeklini alır. Yaşadıkları Tundrada bir çocukla tanışır ve efsane bir maceraya atılırlar.

   IMDB Puanı: 9.1

  3. Shigatsu wa Kimi no Uso (Your Lie in April)

  shigatsu-wa-kimi-no-uso-en-iyi-animeler

  Shigatsu wa Kimi no Uso (Your Lie in April) Konusu: Henüz daha çocuk olmasına rağmen çok başarılı piyanist olan Arima Kousei, çok sevdiği bir yakınını kaybetmesinin ardından bir çöküşün içersine girmiştir. İki sene geçmiş ve artık piyanoya elini dahi sürmüyordur. Tanıştığı bir kız onu eski ve başarılı yıllarına geri dönderebilecek midir?

   #  Romantik anime sevenlerin mutlaka göz atması gerektiğini düşündüğüm bir anime tavsiyesidir.

   IMDB Puanı: 8.6

  4. Violet Evergarden – En İyi Animeler

  Violet Evergarden Konusu: Violet resmen savaşlarda kullanılmak için yetiştirilen yetim bir kızdı. Uzunca yıllar savaştı, harika bir savaş makinesiydi. Yıllarca emrini aldığı Binbaşı Gilbert’a çok büyük bir hayranlık duyuyordu. Büyük bir savaşın ardından Violet’in de diğer insanlar gibi bir hayat yaşaması gerekiyordu ancak bunu yapabilir miydi? Acaba Binbaşı Gilbert’e karşı hissettiklerinin adı neydi? Aşkın dahi anlamını bilmeyen bir kız…

   #  Anime tavsiyleri ve en iyi animeler listemize romantik anime önerileri listemizde de yer alan ve görsel şölen sayılabilecek bir animeyle devam edelim. Violet Evergarden özellikle müzik ve çizimleriyle gönlünüze taht kuracak. Buna eminim.

   IMDB Puanı: 8.5

  5. Mushoku Tensei: Isekai Ittara Honki Dasu

  mushoku-tensei-en-iyi-animeler

  Mushoku Tensei Konusu: Geçmişte oldukça zorbalığa maruz kalan otaku, karşılaştığı bir durum esnasında kahramanlık denerken yaşamını kaybeder. Gözleri açtığında bir bebektir. Adı Rudeus Greyrat’dır. 30 yaşında bir zihne sahip olmasına karşın bir bebektir. Roxy adındaki bir büyücünün yardımıyla büyü öğrenmee başlar…

   #  Oldukça güzel bir isekai anime olan Mushoku Tensei’yi mutlaka izlemeniz animeler listesine gönül rahatlığıyla ekliyorum.

   IMDB Puanı: 8.3 

  En İyi Animeler listemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Mutlaka izlenmesi gereken animeler‘in yer aldığı bu listemizde en çok izlenen animelerin yer almasına özen gösterdim, anime önerileri arayan insanların gönül rahatlığı ile en iyi animeler listemizden bir animeyi seçmesini tavsiye etmekteyim. beğendiyseniz mutlaka;

  Listelerine de göz atmayı unutmayın..!

  Yazı kaynağı : umutvadi.com

  ölmeden önce izlenmesi gereken yirmi anime

  Mutlaka İzlenmesi Gereken, En İyi Anime Önerileriniz? - ErkeklerSoruyor

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap