Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  iyi zeytinyağı nasıl anlaşılır

  1 ziyaretçi

  iyi zeytinyağı nasıl anlaşılır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

  Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

  Yemek yaparken sık sık kullanılan zeytinyağı, kalp ve damar sağlığını koruyan bir besindir. Kolesterolü dengeleyen zeytinyağı, en sağlıklı yağların başında gelir. Türk mutfağında çok sevilen zeytinyağı, sarmalara, dolmalara, sebzelere ve salatalara eklendiğinde lezzetini ikiye katlar. Ancak tereyağı ve bal da olduğu gibi, zeytinyağının da sahteleri üretiliyor. Sahte zeytinyağı ise sağlığımızı ciddi anlamda tehdit ediyor. Tam da bu yüzden, zeytinyağının gerçek olup olmadığını anlamak için uygulayabileceğiniz bazı testler var. İşte, zeytinyağına uygulanan basit testler:

  Zeytinyağının hakiki olup olmadığına baktıktan sonra nefis yemekler hazırlamak istiyorsanız, zeytinyağlılar sayfamıza göz atın.
  Hakiki zeytinyağı, 0 ve -6 derece arasında kaldığında donmaya ve kristalleşmeye başlar. Bu yüzden bir bardak zeytinyağını dondurucuya koyun, Yarım saat beklettikten sonra çıkartın. Bardaktaki zeytinyağının tamamı donmuşsa hakikidir. Ancak bir kısmı donmuş, bir kısmı sıvı kalmışsa gerçek olmayabilir.


  Bir bardağı ılık su koyun ve üzerine az miktarda zeytinyağı ekleyin. Gerçek zeytinyağı baloncuklar çıkartarak suyun üzerine çıkar ve su yüzeyinde kalır. Sahte zeytinyağı ise baloncuk çıkartmadan su yüzeyine çıkar. Bir süre sonra suya karışmaya başlar.


  Bir çay bardağının yarısına zeytinyağını doldurun. Üzerine bardak doluncaya kadar tuz ruhu ekleyin. Bardak dolmasına rağmen tuz ruhuyla bütünleşmiyor ve sarı rengini koruyorsa gerçektir. Zeytinyağı sahteyse, sıvının rengi pembeye dönmeye başlar.


  Zeytinyağının gerçek olup olmadığını anlamak için tadım testi uygulayabilirsiniz. Bir çay kaşığı zeytinyağının tadına bakın. Gerçek zeytinyağı boğazda yakıcı bir his bırakır ve bu his mideye kadar inmez. Eğer zeytinyağı genzinizi yakıyorsa gerçektir.


  Zeytinyağında baskın bir şekilde zeytin kokusu olur. Eğer kokladığınızda zeytin kokusunu alıyorsanız gerçektir. Ancak boyaya benzer bir koku alıyorsanız zeytinyağı sahtedir ve oksitlenmiştir. Bu tür yağlardan uzak durmak gerekir.


  Şunlara da göz atın;

  Yazı kaynağı : www.lezzet.com.tr

  Gerçek (Hakiki) ve Kaliteli Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır? - Yemek.com

  Uzmanı uyardı! Gerçek zeytinyağı nasıl anlaşılır?

  İyi Bir Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

  İyi Bir Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

  Öncelikle kaliteli, natürel zeytinyağının üretiminde zeytin ağacının yetişmesi için birçok ideal koşulun bir arada bulunması gerekiyor. İkliminden, toprağın mineral bakımından zenginliğine, zeytinin toplanış şeklinden, zeytinin olgunluk derecesine ve hatta zeytinin toplandıktan sonraki bekleme süresine kadar pek çok faktör büyük önem arz ediyor. Bu nedenle zeytinyağı üretimi bu alanda uzmanlaşmış, deneyimli eller tarafından yapılmalı ve üretimin her aşaması kontrol edilmelidir.

  Kaliteli zeytinyağını renginden, kokusundan ve tadından anlamak mümkündür.

  Zeytinin hasat edilirken olgunluk derecesine bağlı olarak zeytinyağının rengi yeşilden sarıya kadar farklı tonlarda olabilir.

  Duyusal olarak zeytinyağının kalitesini anlayabilmek için basit bir koklama bile bazen yeterli olabilmektedir. Hissedilen meyvemsi, taze çimen kokusu kaliteli zeytinyağının olmazsa olmazıdır. Rutubet, küf, çamur kokusu ve sirkemsi ekşi vb. yabancı tat içeren zeytinyağından uzak durulmalıdır.

  Zeytin aslında bir meyvedir, zeytinyağı da aslında bir meyve suyudur. Zeytin meyvesinin içindeki antioksidan maddelerden dolayı tadı acıdır ve direkt olarak dalından toplanan zeytin bu nedenle yenilemez. Zeytinyağı sıkılırken bu maddeler yağa da intikal eder ve zeytinyağında acılığa sebep olur. Yani zeytinyağında hafif bir acılık olması doğaldır ve aslında çok faydalıdır.

  Zeytinyağının renk, koku ve tadını aynı kalitede koruyabilmesi için koyu renkli cam yada paslanmaz metal ambalajda, üzerinde hava boşluğu olmayacak şekilde paketlenmesi ve güneş görmeyecek koşullarda depolanması gereklidir. Uygun depolama koşullarında saklanan zeytinyağı zamanla bozulmasa bile aroması azalır ve rengi açılır.

  Sonuç olarak zeytinyağı değerli bir ürün olduğu için maalesef hileye açıktır, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın denetimlerde zeytinyağında tağşiş yapan firmaları zaman zaman açıklamaktadır. Bu sebeple sağlığınız için zeytinyağını güvenilir üreticilerden satın almanız gerektiğini unutmayınız!

  Yazı kaynağı : www.forazeytin.com.tr

  Organik Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

  Organik Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

  Yapılan araştırmalara göre yemekler içerisinde kullanılan yağlarda insan sağlığına en faydalı yağ olarak ilk sırada zeytinyağı bulunuyor. Diğer yağlardan farklı olarak zeytinyağı kolestrolü dengelemek, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmak, karaciğer toksinlerinin verdiği zararlardan korumak gibi insan sağlığına birçok fayda sağlıyor. Bunun yanı sıra zeytinyağı; tadı, kokusu ve lezzetiyle de diğer yağlardan bir adım önde bulunuyor. Bundan dolayı da zeytinyağı birçok yemeğin ve sofraya konulan salatanın vazgeçilmez bir öğesi konumunda. Ancak tıpkı diğer organik ürünler gibi maalesef zeytinyağının da bolca sahtesi üretilmekte. Sahte zeytinyağı lezzetsiz olmasının yanı sıra insan sağlığı için de büyük bir tehdit. Bu sebeple zeytinyağı satın alırken organik olup olmadığına dikkat edilmelidir.

  Organik Zeytinyağı Özellikleri

  Zeytinyağından maksimum lezzet ve fayda alabilmek için mutlaka zeytinyağının organik ve hakiki olması gerekir. Bu noktada tüketilen zeytinyağının hakiki ya da organik olup olmadığı öğrenilmelidir. Her ne kadar bazı kesimlerce Organik Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır sorusuna cevap bulmak için zeytinyağı tadım uzmanı olmak gerektiği söylense de birkaç adımda hemen hemen herkes bu soruya cevap bulabilir. Tüketilen zeytinyağının organik olduğunu öğrenmek için tüketicinin yapacağı birkaç test vardır. Aşağıda yazılan testleri uygulayarak bir zeytinyağının organik olup olmadığı rahatlıkla öğrenilebilir.

  Donma Testi

  Organik ZeytinyağıNasıl Anlaşılır? sorusuna cevap bulmak için yapılacak ilk ve en kolay test, donma testidir. Bunun için boş bir bardağın içine zeytinyağı doldurulur. Doldurulan bardak daha sonra derin dondurucuya koyulur. Yaklaşık olarak yarım saat kadar derin dondurucuda bekletilen zeytinyağı çıkarılır. Çıkarılan zeytinyağının her noktası aynı şekilde donduysa zeytinyağı gerçektir. Ancak bazı yerleri donup bazı noktaları sıvı haldeyse o zeytinyağı muhtemelen sahtedir. Çünkü gerçek zeytinyağının donma derece 0 ile 6 derece arasıdır. Bu dereceye gelen zeytinyağı donar ve kristalleşir.
   

  Su Testi

  Organik Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır? sorusu sorulunca aklan gelen diğer bir yöntem de zeytinyağına su testi yapmaktır. Bunun için bir bardağın yarısına kadar ılık su doldurulur. Daha sonra üzerine az miktarda test edilecek zeytinyağı eklenir. Eğer zeytinyağı suyun yüzeyinde kalıyor ve baloncuklar çıkarıyorsa o zeytinyağı gerçektir. Ancak hiçbir baloncuk çıkarmadan suyu yüzeyinde dairesel bir şekilde kalıp, daha sonra suya karışıyorsa o zeytinyağı sahtedir. Zeytinyağı gibi üste çıkmak deyimi de buradan gelmektedir.

  Tuz Ruhu Testi

  Bir zeytinyağının Organik Zeytinyağı olup olmadığının anlamanın bir diğer yolu da zeytinyağına tuz ruhu testi yapmaktır. Bu test sonucuna göre de zeytinyağının organik olup olmadığı rahatlıkla öğrenilebilir. Bunu için bir çay bardağına yarısı kadar zeytinyağı doldurulur. Daha sonra içerisine bardak dolana kadar tuz ruhu ilave edilir. Eğer tuz ruhu zeytinyağı ile bütünleşmiyor ve aynı zamanda hakiki sarı rengini koruyorsa o zeytinyağı gerçektir. Ancak bardaktaki zeytinyağının rengi pembeleşiyor ise o zeytinyağı sahtedir.

  Tadım Testi

  Zeytinyağına yapılacak olan tadım testi ile de zeytinyağının organik olup olmadığı anlaşılabilir. Ancak bu tamamen duyusal bir test olacağı için güvenilirlik oranı diğer test çeşitlerine göre oldukça düşüktür. Öncelikle zeytinyağı asidite oranıyla boğazda bir yakma hissi bırakır ve bu his midenize kadar inmez. Bu sebeple bir çay kaşığı kadar zeytinyağının tadına bakılır. Bu zeytinyağı eğer genzinizi yakıyor, ancak midenizi yakmıyor ise o zeytinyağı gerçektir. Midede yakma hissi yaratan zeytinyağı sahtedir.

  Koku Testi

  Zeytinyağının organik olduğunu anlamak için yapılan bir diğer test ise koku testidir. Tadım testi gibi bu test de tamamen duyusal bir testtir. Bu nedenle güvenilirlik oranı oldukça düşüktür. Bunun için test yapılacak zeytiyağı koklanır. Zeytinyağından baskın olarak meyvemsi bir koku olan zeytin kokusu alınmalıdır. Eğer bunun yerine boya kokusuna benzer bir koku alınıyor ise o zeytinyağı kesinlikle sahtedir. Lezzetten öte insan sağlığı için kesinlikle bu tip zeytinyağı adı altında satılan yağlardan uzak durulmalıdır.

  Kaynakça:

  https://www.cnnturk.com/ekonomi/turkiye/kaliteli-zeytinyagi-nasil-anlasilir-iste-puf-noktalari

  https://www.sabah.com.tr/galeri/saglik/hakiki-zeytinyagi-nasil-anlasilir-zeytinyaginin-inanilmaz-faydalari

  Yazı kaynağı : www.organikgurme.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap