Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  iyi bir liderin özellikleri

  1 ziyaretçi

  iyi bir liderin özellikleri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İyi Bir Liderde Olması Gereken Özellikler

  İyi Bir Liderin Özellikleri Nelerdir?

  Etkili bir liderde hangi özellikler olmalıdır?

  Etkili bir liderde hangi özellikler olmalıdır?

  İşte etkili bir liderde olması gereken 10 özellik:

  Lider olmak fark yaratan özelliklere sahip olmakla ve kitlelere ilham verebilmekle eş değer. İyi bir lider olabilmek için başarılı ve çalışkan olmanın ötesinde aranılan değerli özellikler bulunuyor. 

  İşte etkili bir lider olabilmek için öneriler;

  1-) ADALET

  Lider olan kişilerin herkese eşit ve adaletli bir şekilde davranması onun saygı duyulan biri olmasını sağlar. Ekibinizdeki kişilere adaletli bir şekilde davranarak ve eşit koşullar sağlayarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

  2-) CESARET

  Cesaret sahibi olmak bir liderde aranan en önemli özellikler arasında. Cesur davranmak ve çevresindekileri etkilemek iyi bir liderin liderlik vasfını yerine getirmesini sağlıyor.

  3-) KARARLILIK

  Karar verme yetisi ve doğru kararlar alabilme potansiyeli liderleri diğer insanlardan ayıran noktalardan biri. Her koşul altında en iyi kararları verebilmek ve olaylarda netlik sağlamak sadece gerçek liderlerde bulunan bir özellik.

  4-) AÇIK İLETİŞİM

  Açık iletişim kurabilmek bir liderin iletişim başarısını gösterir. Ekibi ile doğru bir iletişim kuran ve kişiler hakkında net analizler yaparak herkesle iyi bir ilişki kurabilen kişiler liderlik alanında öne çıkıyor.

  5-) SORUMLULUK ALMA YETENEĞİ

  Başarılı bir liderde olması gereken özellikler arasında sorumluluk sahibi olmak önemli bir yer kaplıyor.Ekibinin tüm sorumluluğunu kendi üzerine alabilen, başarıda olduğu kadar başarısızlıkta da ekibine sahip çıkan kişiler gerçek lider olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

  6-) İLHAM

  Liderlik bulunduğu çevreye ilham vermekle doğrudan bağlantılı bir kavram. Liderler çevresinde sevilen ve ilham alınan kişiler olarak göze çarpıyor. Ekibi içinde özellikleri ile öne çıkan ve diğerlerine örnek olan kişiler liderlik ruhunu içlerinde taşıyan kişiler.

  7-) GELİŞİM ODAKLILIK

  İyi bir lider her zaman gelişime önem verir. İleriyi görmek, gelişime ve yeniliklere açık olmak bir liderin beslendiği en önemli kaynaklar arasında gösteriliyor.

  8-) VİZYON

  Bir liderin vizyon sahibi olması gerekiyor. Vizyon sahibi olmak ilerlemenin ve yol alabilmenin en önemli kriterlerinden biri. Herkesi etkileyebilecek fikirlere sahip olmak ve yepyeni açılımlar yapabilmek vizyon sahibi bir lider olunduğunun kanıtı.

  9-) MOTİVASYON

  Liderlik özelliğine sahip olanların çevresindekileri her türlü koşulda motive etmesi beklenir. Ekip motivasyonunu yükseltmek ve yüksek motivasyona sahip olmak liderlerin değişmez özellikleri arasında.

  10-) EMPATİ

  Gerçek bir liderin empati yeteneğinin gelişmiş olması gerekir. Kendini karşısındakinin yerine koyarak olaylara bakabilmek ve problemleri her yönüyle ele alabilmek liderlikte başarının önemli noktalarından biri oluyor.

  Etiketler

  Yazı kaynağı : bigpara.hurriyet.com.tr

  İyi Bir Liderde Olması Gereken 8 Özellik Nedir?

  İyi Bir Liderde Olması Gereken 8 Özellik Nedir?

  Lider ve ya liderlik, bir topluma veya organizasyona fayda sağlayan, değişimi yöneten, etrafındakileri ideale ve hedefe yönlendirebilen kişidir.

  İyi bir lider olabilmek beraberinde birçok özelliği içinde barındırır. Her ne kadar kimilerine göre lider olmak, liderlik ruhuna sahip olmak doğuştan gelen bir özellik olsa da aslında geliştirilip, kazanılabilen birkaç özellikle de iyi bir lider olmak mümkün. En önemli liderlik vasıfları arasında etkili iletişim kurma, sorumluluk alma gibi birçok özellik sayılabilir. Bu yazımızda sizler için iyi bir liderde olması gereken 8 özelliği derledik.

  Dürüstlük ve Adalet

  Her şirket ve altınızda çalışan ekibiniz liderinden dürüst olmasını ve adaletli davranmasını tercih eder. Lider ne kadar adaletli tutum sergilerse ekibi de bu adaleti sağlayacak şekilde çalışmasını sürdürür. Lider ne kadar dürüst olursa ekibi de bir o kadar dürüst olur. Kısaca liderin tutumu ve ekibinin tutumu arasında güçlü bir bağ vardır.

  Etkili İletişim

  Her liderde olması gereken kaçınılmaz özelliklerden biridir etkili iletişim kurabilmek. Kurulan iletişim ne kadar açık, sade ve samimi olursa ekibinizle kuracağınız bağlarda bir o kadar gelişir. Onlara pozitif enerji dağıtmak, başarılarını takdir etmek, motive etmek en önemlisi de onları dinlemek çalışanlarınızın işe bağlılığını da sağlayacaktır.

  İlham Verme

  İyi bir lider etki uyandırmalı ve ilham vermelidir. Ekibinize ilham vermeniz yapılacak işlerde başarıyı arttıracak en önemli faktörlerden biridir. Her çalışan liderinden ilham almak ister ve bu ilham sayesinde yeni başarılara adım atarlar.

  Kararlılık

  İyi ve güçlü bir lider, yapmak istediklerinin ve yaptıklarının arkasında kararlılıkla durur.  Her durumda en iyi kararları verebilmek ve olaylara netlik sağlamak için çalışır. Bu nedenle bir karar almadan önce her şeyi eğrisi ve doğrusuyla düşünüp aldığı karardan emin olur.

  Yeni Fikirlere Açık Olma

  Çalışanlarınız her gün size bir iş hakkında farklı, yeni fikirlerle gelebilir ve bunları size aktarır. Gelen fikirleri değerlendirmeden geçiştirmek yerine, üstünde düşünüp bir şans vermesi iyi bir liderin yapacağı doğru bir harekettir.

  Bu içerik ilginizi çekebilir: Kişisel Marka Nedir? Neden Önemlidir?

  İnovasyon Yeteneği

  Teknoloji gün geçtikçe kendini yenilemekte ve gelişmektedir. Teknolojik gelişmeleri takip etmek ve bunlara ayak uydurabilmek günümüz liderlerinde aranan bir özelliktir. İçinde bulunduğumuz bu dijital çağda inovasyon ve enformasyon teknolojileri her alanda kullanılmaktadır. İyi bir liderin bu teknolojilere uyum sağlayabilmesi çok önemlidir.

  Takım Çalışması

  İyi bir lider çalıştığı ekibini ya da takımını iyi yönetebilen, onları aynı anda idare edebilen kişidir. Birçok insanı aynı anda yönetmenin çeşitli zorlukları vardır. Fakat güçlü bir lider farklı karakterdeki insanları birleştirici gücüyle bir araya getirip ortak bir hedefe doğru ilerlemelerinde onlara destek olur.

  Takım Çalışmasının 6 Faydası

  Anlayışlı ve toleranslı olma

  Hatalar her işte, iş yerinde veya kişide kaçınılmaz olarak olur. Burada önemli olan yapılan hatadan ders çıkarıp bunu telafi etmektir. Hata durumunda iyi bir liderden beklenen davranış toleranslı ve anlayışlı olmasıdır. Sinirlenmek yerine duygusal ve analitik düşünmeyi kullanarak oluşan problem analiz edilebilir. Aksi taktirde liderin yapacağı sert eleştiri çalışanın motivasyonunu düşürüp işteki verimini azaltabilir.

  Sorumluluk Alma

  Güçlü bir lider sorumluluk almaktan çekinmez. Tam tersine sorumluluk alarak kendini geliştirebileceğini düşünür. Bu onu sadece geliştirmez iş yaşamındaki başarısını da pekiştirir. Ekibinin sorumluluğunu kendi üzerine alabilen, özgüven sahibi, başarıda olduğu kadar başarısızlıkta da ekibine sahip çıkan kişiler gerçek bir liderdir.

  Bu içerik ilginizi çekebilir: Özgüven nedir? Nasıl geliştirilir?

  Bu yazımızda sizlere iyi ve güçlü bir liderde olması gereken 8 özelliğini derledik. Unutulmamalı ki liderlik geliştirilebilen bir özelliktir. Son olarak yazıyı Jim Rohn’un şu sözüyle bitirmek istiyorum:

  Yazı kaynağı : miesofficial.com

  İyi Bir Lider Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır? İyi bir Liderde Olması Gereken 10 Özellik

  İş yaşamında liderlik denildiği takdirde herkesin aklına ilk gelen şey sektörel başarı olsa da aslına bakıldığında bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Çünkü liderlik sektörel başarının yanı sıra belirli özelliklere sahip olmayı da getirmektedir.

  Liderlik özelliklerine sahip olmayan kişilerin bulunduğu pozisyonda yükselmesi imkansızdır. Bununla beraber liderlik özelliklerine sahip olmayan bir lider ya da takım lideri yönettiği kişileri profesyonelce yönetemeyecek ve bu da yapılan işin niteliğini olumsuz etkileyecektir.

  Bu nedenle markaların ekipleri için bir lider seçerken liderlik özelliklerini barındıran kişiler arasından seçim yapması gerekmektedir.

  İyi Bir Lider Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır? İyi bir Liderde Olması Gereken 10 Özellik adlı bu yazımızda yönetici ve liderin özellikleri hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Siz de liderlik özellikleri hakkında bu yazımızdan bilgi alabilir ve takım liderlerinizi doğru bir şekilde seçebilirsiniz.

  İlgili İçerik; E-ticaret Yöneticisi Nasıl Olunur?

  Yeniliğe Açık Olmalıdır

  İş dünyasında yaşanan değişim ve gelişmeler aslına bakıldığında hayatımıza birçok yeniliğin girmesini sağladı. Yenilikler hayatımızın bir parçası olmaya başladığı bu dönemde yeniliğe açık olmak da liderlerin özellikleri arasında yer aldı.

  Liderlik özelliklerini barındıran kişilerde artık yeniliğe açık olup olmadıklarını aramak oldukça önem teşkil ediyor. Çünkü yeniliğe açık liderler değişim ve dönüşümlere daha kolay bir şekilde adapte oluyor ve takımlarının da kolay adapte olmasını sağlıyor.

  Yeniliğe açık olmak hem yapılan işin niteliğini artırıyor hem de işlerden alınan verimin artmasını sağlıyor. Bu nedenle liderlik özelliklerinde artık herkesin yeniliğe açıklığı da göz önünde bulundurması gerekiyor.

  Empati Yeteneği

  Empati bir kişinin diğer bir kişinin içerisinde bulunduğu durum ve duyguyu anlamasına ve kendisini bir başkasının yerine koyarak içselleştirmesine verilen isimdir. Doğal liderlik içerisinde gösterebileceğimiz empati kurma yeteneği, liderlerin çalıştığı kişiler ile iletişimini artırmalarını sağlamaktadır.

  Liderler çalışanları ile empati kurarak onların duygularını ve davranışlarını daha kolay anlamakta ve kişilerin performansında düşüklükler yaşanıyor bu düşüklüğün nedenini daha kolay kavramaktadır.

  İlgili İçerik; Yönetici Özeti Hakkında Bilmeniz Gereken Detaylar

  İş Birliği Yapabilme

  İş birliği bir işte veya bir projede farklı kişiler ile çalışılmasına verilen isimdir. Yönetici ve lider özellikleri denildiği zaman iş birliği yapabilme yeteneği ön plana çıkmaktadır. Çünkü her ne kadar iş yeri sahibi ya da bir takım lideri olunursa olunsun yönetici ve liderler her zaman çalıştıkları kişiler ile iş birliği yapabilmelidir.

  İş birliği yapmak hem yönetici ve liderlerin çalışanları ile daha kolay iletişim kurmasını sağlarken hem de bilgi aktarımı sayesinde yapılan işten alınan verimin de artmasını sağlamaktadır. Bu nedenle etkileyici ve başarılı bir liderin iş birliği yapabilme kabiliyetinin olması oldukça önemlidir.

  Anlayışlı Olmak

  Liderlik özelliklerinin neredeyse hepsinin altında anlayış yatmaktadır. Her işte hata yapma ihtimali olduğu için bir kişiye karşı anlayışlı bir şekilde yaklaşmak ve davranmak o kişinin işe olan bağlılığını artırmaktadır.

  Yapılan hatalara karşı anlayışlı olmanın yanı sıra bir lider bu hatayı yapan kişilere yol gösterici de olmalıdır. Çünkü bilgi her zaman paylaşıldığı takdirde önem kazanmaktadır. Hatalara karşı anlayışlı olma ve yapılan bir hatayı olumlu bir sonuca dönüştürme yeteneği bu nedenle her liderin özellikleri arasında yer almalıdır.

  Dürüst Olmak

  Bir çalışma ortamında liderlik yapan kişilerin dürüst olması da liderlik özellikleri arasında yer alır. Bir kurum veya kuruluş içerisinde dürüst bir yaklaşım sergilemek çalışanların akıllarındaki soru işaretlerini ortadan kaldırır ve bununla beraber işe olan bağımlılıklarını da artırır.

  Günümüzde birçok işletme kurum içerisinde yaptığı değişim ve gelişmeler sayesinde artık şeffaf bir yönetim yapısı kuruyor. Bu yapı içerisinde yönetici ve liderlerin özellikleri arasında da şeffaflık ve dürüstlük de önemli bir rol oynuyor.

  Yol Gösterici Olmalı

  İyi bir Lider Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır sorusuna yanıt arayan kişilerin bilmesi gereken bir diğer liderlik özelliği de yol gösterici olmaktır. Bir iş yerinde çalışan kişilerin hepsi aynı bilgi ve kapasiteye sahip değildir. Birçok kişi artık işinde uzmanlaşmışken birçok kişi de aslına bakıldığında yapacağı işi yeni yeni öğrenmeye çalışmaktadır. Burada bir işi öğrenmek isteyen kişiler olarak stajyerler örnek verilebilir.

  Bir işi kavramaya, anlamaya ve yapmaya çalışan kişilere karşı doğal bir yönetici ve liderin yol gösterici olması gerekmektedir. Yol gösterici olan liderler ve yöneticiler hem farklı kişilerin hayatına dokunabilmekte hem de onların yaptıkları işe olan bağlılığını artırabilmektedir.

  Sizler de iyi bir liderde olması gereken özellikleri öğrenmek ve bunlara uygun bir şekilde çalışma yürütmek istiyorsanız yeni işe giren ya da işi öğrenen kişilere karşı sabırlı ve yol gösterici olmayı önemsemelisiniz.

  Etkili İletişim Kurun

  Günümüz dünyasının iletişim üzerine kurulu bir dünyaya dönüştüğünü söylemek mümkündür. İletişim artık bir çalışanın işletmeye olan bağlılığını ve yapacağı işin verimini artıran bir unsurdur. Bu nedenle yönetici ve lider özelliklerinin arasında önemli olan bir özellik de iletişimdir.

  Liderler çalışanlar ile ne kadar etkili bir iletişim kurarsa ve kurdukları iletişimde ne kadar samimi olursa kişiler ile olan bağlarını o kadar kuvvetlendirecektir. Bir çalışan ile etkileşim içerisinde olmak onların pozitif etkilenmesini sağlayacak ve başarıyı beraberinde getirecektir.

  Sorumluluk Almaktan Korkmayın

  Lider dendiği zaman birçok kişinin aklında yalnızca bir ekibi yöneten kişiler gelmektedir. Günümüzde çoğu iş yerinin bu şekilde işlemesi aslına bakıldığında çalışanların ön yargılı olmasına neden olmaktadır. Çünkü artık birçok kişi liderlerin sorumluluk almadığını düşünmektedir. Fakat bu düşünce oldukça yanlıştır.

  Güçlü bir liderin özellikleri arasında sorumluluk almakta yer alır. Liderler genellikle aldıkları sorumlulukların kendilerine olumlu şeyler katacağını ve onları geliştireceğinizi düşünür. Bu da iş yaşamındaki başarıyı beraberinde getirir.

  İlgili İçerik; İnsan Kaynakları Yönetimi Hakkında 5 Kilit Başlık

  Özgüven Sahibi Olun

  Yapacağınız işte ne kadar kendinize güvenirseniz o kadar başarıya ulaşmak için çaba sarf edersiniz. Genellikle liderlerin özellikleri arasında yer alan özgüven sahibi olmak her liderin önem verdiği bir özelliktir.

  Siz de yapacağınız işte kendinize güvenir ve sorumluluk alırsanız hem kendinizi geliştirebilir hem de ekibinizde çalışan kişilerin başarısında etkin bir rol oynayabilirsiniz.

  Eğitim Almaktan Vazgeçmeyin

  Eğitim bir insanın doğumundan ölümüne kadar olan bir süreçtir. Yeni bir bilgiyi öğrenmek ve bilmediği konularda kendini geliştirmek aslına bakıldığında iyi bir liderde olması gereken özellikler arasında yer alır. Çünkü eğitim almaktan vazgeçmeyen yönetici ve liderler kendilerini farklı alanlarda da geliştirme imkânı yakalar.

  Bilgi aktarımı sayesinde yönetici ve liderler kendilerini geliştirirken ekiplerine de bu konular hakkında bilgiler vererek onların da gelişmesinde etkin rol oynar. Bu nedenle doğal liderlik özellikleri dendiği zaman eğitimin gözden kaçmaması oldukça önemlidir.

  İlgili İçerik; Kurumsal Kimlik Oluşturma Rehberi

  İşinizi Ticimax ile Geliştirin

  E-ticaret yaparken e-ticaret süreçlerinizi daha kolay yönetebileceğiniz ve işinizi geliştirebileceğiniz Ticimax e-ticaret alt yapılarını tercih ederek sizler de başarıya ulaşabilirsiniz. E-ticaret hakkında bilgisi olmayan ve bu sektöre merak salan personellerinizi ücretsiz Ticimax e-ticaret eğitimlerine kaydederek onların gelişimini sağlayabilir ve kariyerlerinde önemli rol oynayabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.ticimax.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap