Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  itilaf devletleri yurdumuzun nerelerini işgal etmiştir

  1 ziyaretçi

  itilaf devletleri yurdumuzun nerelerini işgal etmiştir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Milli Mücadele başladığında, Anadolu işgal altında idi

  Milli Mücadele başladığında, Anadolu işgal altında idi

  Mustafa Kemal’in kumandasındaki Türk ordusu tarafından 26 Ağustos 1922’de başlatılan Büyük Taarruz 30 Ağustos’ta Dumlupınar Meydan Muharebesi’nde Türk ordusunun zaferi ile sonuçlandı. Yunan ordusu dağıtıldı ve 2 Eylül’de Uşak’a girildi. Yunanistan Küçük Asya Ordusu’nun başkomutanlığına getirilmiş olan General Nikolaos Trikupis tutsak edildi. Bizim bu topraklara sahip olmamız Mustafa Kemal Atatürk’in 30 Ağustos zaferi sayesindedir. Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’ndaki yenilgisini belirleyen Mondros Ateşkes Antlaşması’nın (30 Ekim 1918) 7 inci maddesine göre, İtilaf devletleri güvenliklerini tehdit eden bir durumu bahane ederek istedikleri bölgeleri işgal edebileceklerdi. 

  Antlaşmasının hemen ardından işgaller başladı. Boğazlar İngilizlerin kontrolüne geçti. İngilizler Çanakkale, Musul, Batum, Antep, Konya, Maraş, Samsun, Bilecik, Merzifon, Urla ve Kars’ı işgal ettiler. İstanbul’un işgali 13 Kasım 1918’den 6 Ekim 1923’e kadar 5 yıl sürdü.Fransızlar ise; Trakya’daki demiryolunun önemli istasyonlarını, Dörtyol, Mersin, Adana ve Afyon istasyonunu işgal ettiler. 

  İngilizler tarafından işgal edilen, Güney Doğu’daki bazı iller daha sonradan Fransızlara terk edildi. 

  İngiliz orduları Maraş, Antep, Urfa, Adana ve civarını işgal etmişti. Musul’daki petrol kaynakları için Fransa ile 15 Eylül 1919’da imzalanan Suriye İtilafnamesi ile 

  ► Musul İngilizlere 

  ►  Maraş, Antep ve Urfa civarı Fransızlara bırakıldı.[5] 

  Fransızlar 10 Nisan 1920’ye kadar işgali sürdürdü. İtalyanlar ise Antalya, Kuşadası, Bodrum, Fethiye ve Marmaris’i işgal ettiler. Konya ve Akşehir’e de asker yolladılar. 

  İtalyan işgali 28 Mart 1919’dan 5 Temmuz 1921 tarihine kadar 2.5 yıl sürdü. Mondros Mütarekesi’nin Doğu Anadolu’da 6 vilayetin Ermenilere bırakılacağına ilişkin maddesi Ermenileri harekete geçirdi. Ermeniler kurdukları alaylarla Doğu Anadolu’da yayılmaya ve bölgedeki Türklere zulüm ve baskı yapmaya başladılar. Kozan, Osmaniye, Mersin ve Adana’ya Fransızlarla birlikte Ermeni çetecileri de geldi. 

  Yunanlılar kendilerine vaat edilen Ege Bölgesi’ni ele geçirmek üzere, İngiliz, Amerikan ve Fransız savaş gemilerinin koruması altında, 15 Mayıs 1919’da İzmir’e girdiler. Daha sonra Yunanlılar 3 koldan Ege Bölgesi’ni işgal ettiler. 

  Yunan işgali 15 Mayıs 1919’dan 9 Eylül 1922’ye kadar üç yıl sürdü. 

  Kurtuluş savaşımızda işgallere karşı ilk silahlı direniş Güneydoğu Anadolu’da Fransızlara karşı başladı. İlk Kuvay-ı Milliye hareketi Batı Anadolu’da Yunanlılara karşı ortaya çıktı.Yunan birliklerinin İzmir’i işgal etmesi ve Anadolu içlerine ilerlemeye başlaması Kuvay- ı Milliye’nin doğuşunu ve Milli Mücadele’nin yani Kurtuluş Savaşı’nın başlamasını sağladı. 

  Bu topraklara nasıl sahip olabildiğimizi unutmayalım. 

  Zafer Bayramınız kutlu olsun.

  Yazı kaynağı : www.dunya.com

  itilaf devletleri yurdumuzda nereleri işgal etmiştir, yazınız. ACİL! - Eodev.com

  İtilaf devletleri yurdumuzun nerelerini işgal etmiştir? ​

  İtilaf devletleri yurdumuzun nerelerini işgal etmiştir? ​

  Cevap:

  Itilaf devletlerinden,

  - Musul, Urfa, Antep, Maraş, Batum ve Kars Ingiliz güçleri, - Mersin, Adana, Afyon ve Hatay, Urfa, Maraş, Antep Fransızlar tarafından, - Antalya, Fethiye, Bodrum, Marmaris, Konya ve Akşehir Italyanlar tarafından, - Istanbul, Itilaf devletlerinin donanması tarafından işgal edilmiştir.

  KOLAY GELSİN.

  #taeggukisreal

  Yazı kaynağı : eodev.com

  1. dünya savaşında kim nereyi işgal etti?

  1. dünya savaşında kim nereyi işgal etti?

  Birinci Dünya Savaşında birçok cephede savaşlar yapıldı. En şiddetli çarpışmalar Çanakkale Cephesinde oldu. Mustafa Kemal bu cephede düşmana karşı birçok zaferler elde etti. Atatürk askerlerine “Ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum.” emrini Çanakkale Savaşı sırasında vermiştir. 

  Mustafa Kemal Çanakkale Cephesinde kazandığı zaferler-den dolayı “Anafartalar Kahramanı” olarak tanındı.

  Birinci Dünya Savaşı sonucunda Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandı. (30 Ekim 1918) bu antlaşmaya göre Osmanlı Devleti’nin silahlarına el konuldu, ordusu dağıtıldı. Limanlarımız, demiryollarımız ve Telgrafhanelerimize el konuldu. Yurdumuz işgal edilmeye başlandı.

  Kim nereyi işgal etti?

  Yunanlılar nereyi işgal ettiler?

  ⇒ İzmir ve çevresini

  İngilizler nereyi işgal ettiler?

  ⇒ İstanbul, Samsun, Musul ve Urfa çevresini

  İtalyanlar nereyi işgal ettiler?

  ⇒ Konya ve çevresini

  Fransızlar  nereyi işgal ettiler?

  ⇒ Adana ve Antep çevresini

  Ermeniler nereyi işgal ettiler?

  ⇒ Kars ve Çevresini

  Son Söz:

  ÖNEMLİ: Çanakkale Savaşları Kurtuluş savaşı içerisinde değildir. Kurtuluş savaşı I. Dünya Savaşı sonrasında yurdumuzun işgaline karşı başlatılmıştır. Çanakkale I. Dünya Savaşı cephelerindendir.

  Yazı kaynağı : www.sorubak.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap