Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  istenmeyen mesajları engelleme e devlet

  1 ziyaretçi

  istenmeyen mesajları engelleme e devlet bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi

  İleti Yönetim Sistemi

  İstenmeyen mesajları engelleme işlemi nasıl yapılır? e-Devlet IYS ile SMS engelleme işlemleri

  İstenmeyen mesajları engelleme işlemi nasıl yapılır? e-Devlet IYS ile SMS engelleme işlemleri

  İstenmeyen mesajları engelleme işlemi nasıl yapılır sorusu merak konusu olmaya devam ediyor. e-Devlet ve IYS üzerinden gerçekleştirilebilen İstenmeyen mesajları engelleme işlemi ise çok kolay bir şekilde halledilebiliyor. İstenmeyen mesajları engelleme işlemleri İleti Yönetim Sistemi ve e-Devlet ekranları üzerinden yapılabiliyor. İYS üzerinden İstenmeyen mesajları engelleme işlemi https://iys.org.tr/ adresi üzerinden vatandaş giriş ekranına tıkladıktan sonra e-Devlet şifresi veya telefon numaranız ile giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra rıza metnini onaylayıp size mesaj gönderebilen şirketlerin tam listesini görüntüleyebiliyorsunuz. Bu ekran üzerinden size mesaj göndermesini istemediğiniz şirket, kurum veya numaraları basit bir şekilde engelleyebiliyorsunuz.

  İSTENMEYEN MESAJLARI ENGELLEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

  İleti Yönetim Sistemi üzerinden istenmeyen SMS'ler iptal edilebiliyor. İleti Yönetim Sisteminin internet adresi https://iys.org.tr/ adresi üzerinden giriş yaptıktan sonra Vatandaş girişi ekranına tıklıyorsunuz. Önünüze çıkan ekran üzerinden e-Devlet şifresi ile giriş yapabildiğiniz gibi Telefon numaranız üzerinden de giriş yapabiliyorsunuz.

  e-Devlet IYS ile SMS engelleme işlemi nasıl yapılır?

  Giriş işlemleri tamamlandıktan sonra sizin telefon numaranıza mesaj gönderen tüm ticari, elektronik, vb birçok siteyi görüntüleyebiliyorsunuz. Bu ekran üzerinden istediğiniz numaraya onay verebildiğiniz gibi istediğiniz numaranın size mesaj göndermesini reddedebiliyorsunuz

  İLETİ YÖNETİM SİSTEMİ (İYS) NEDİR?

  İYS uygulaması, Ticari Elektronik İleti onayı alınmasına, reddetme hakkının kullanılmasına ve şikayet süreçlerinin yönetilmesine imkan tanıyan sistemdir. Bu sistem, hizmet sağlayıcıların pazarlama iletişimi amacıyla çağrı merkezi üzerinden arama, SMS, e-posta yoluyla ticari elektronik ileti göndermek için alıcılardan aldıkları onayları saklayıp yönetebilmesine, alıcıların ise onay ve ret hakkını kullanabilmesine, ticari elektronik şikayetlerini iletebilmesine ve yönetebilmesine imkan tanıyor.

  İYS GİRİŞ EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  İstenmeyen Aramalar, e-Posta ve SMS'ler Nasıl Engellenir?

  İstenmeyen Aramalar, e-Posta ve SMS'ler Nasıl Engellenir?

  Ticaret Bakanlığı, aylar önce resmi web sitesinden paylaştığı yazılı açıklama ile istenmeyen SMS, e-posta ve sesli aramalarla ilgili rahatsızlıkları ortadan kaldıran Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi'nin (İYS) kullanıma açıldığını duyurmuştu. Ekstra bir uygulama gerekmeden rahatsız edici her türlü mobil etkileşimi yönetebilen bu özellik, her gün onlarca reklam SMS’i alan vatandaşlarca beğenilmişti.

  Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi'ni kullanmak oldukça kolay. Ancak hâlâ bu özellikten haberiniz olmamış olabilir. Dert etmeyin, 3 dakikadan az sürede bu sistemin özelliklerini kullanmayı öğrenmeniz için size ufak bir video hazırladık. Onlarca spam iletinin gün boyu sizi rahatsız etmesinden sıkıldıysanız sizi söz konusu videomuza alalım.

  İstenmeyen aramalar, SMS’ler ve e-postalar nasıl engellenir?

  İstenmeyen iletileri engellemek için izlemeniz gereken tüm adımlar:

  Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi ile reklam amaçlı SMS, e-posta ve sesli aramaları engellemek için iys.org.tr web sitesini kullanabilirsiniz. Uygulamaya telefon numaranızı ve e-posta adresinizi girdiğinizde size reklam gönderen ya da reklam amaçlı sesli arama yapan tüm firmaları görüntüleyebiliyorsunuz. Bu firmalardan size reklam göndermesini istemediklerinizin izinlerini kaldırabiliyorsunuz.

  İYS üzerinden reklam mesaj ve aramalarını engelleme

  İstenmeyen SMS, e-posta ve sesli aramalar tek bir noktadan reddedilebilecek

  Bakanlık, yazılı açıklamada 150 bin adedin üstünde ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcılara mevcut onaylarını İYS'ye yüklemeleri için verilen sürenin de 31 Aralık 2020 tarihinde sona erdiğini hatırlatırken; paylaştığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

  “Bilindiği üzere, tüketicilerimizin istenmeyen SMS, e posta ve sesli aramalar  gibi ticari elektronik iletilerle ilgili maruz kaldığı rahatsızlıkların ortadan kaldırılması  amacıyla Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS) oluşturulmuştur.

  Söz konusu sistem ile onaysız ticari elektronik iletilerin tüketicilerimize gönderilmeden engellenmesi ve istenmeyen mesaj trafiğinin azaltılması amaçlanmıştır.

  İYS ile tüketicilerimiz verdiği tüm ticari elektronik ileti onaylarını tek bir noktadan görebilecek, kontrol edebilecek ve reddetme hakkını kullanabilecektir.

  150 bin adedin üstünde ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcılara mevcut onaylarını İYS’ye yüklemeleri için verilen süre 31 Aralık 2020 tarihinde sona ermiştir.

  Vatandaşlarımız ticari elektronik iletilere ilişkin onaylarını bugünden itibaren 16 Şubat 2021 tarihine kadar e-Devlet üzerinden veya www.iys.org.tr adresinden kontrol edebilecek ve onay tercihlerini değiştirebilecektir.

  150 bin adet ve altında ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcılara mevcut onaylarını İYS’ye yüklemeleri için verilen süre ise 31 Mayıs 2021 tarihinde sona erecektir. Tüketicilerimiz söz konusu onayları 1 Haziran 2021 – 16 Temmuz 2021 tarihleri arasında kontrol edebilecektir.

  Belirlenen süreler içinde vatandaşlarımız tarafından ret hakkının kullanılmaması halinde, hizmet sağlayıcılar tarafından İYS’ye aktarılan veriler onaylı sayılacaktır.

  Söz konusu süreler mevcut onayların kontrolüne ilişkin olup, bu tarihlerden sonra da tüketicilerimiz diledikleri tarihte İYS üzerinden ticari elektronik ileti tercihlerini değiştirebilecektir.”

  Yazı kaynağı : www.webtekno.com

  e-Devlet üzerinden istenmeyen arama ve SMS’leri iptal etme adımları

  e-Devlet üzerinden istenmeyen arama ve SMS’leri iptal etme adımları

  e-Devlet üzerinden istenmeyen arama ve SMS’leri iptal etme adımları

  Birçok vatandaş telefonlarına gelen reklam SMS’lerden bıkmış durumda. Günün her saatinde gelen bu arama ve SMS’leri, e-Devlet üzerinden kolayca iptal etmek artık mümkün. Ticaret Bakanlığı’nın Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi ile istenmeyen SMS’leri engelleyebilirsiniz.

  E-Devlet üzerinden başlatılan İYS, reklam ve tanıtım izni verdiğiniz şirketleri tek bir sayfada listelerken, sizlere de hangisinden mesaj ve ileti alacağınızı seçmenizi sağlıyor. Vatandaşlar, e-Devlet üzerinden girilen sistem ile ticari e-posta ve SMS iletileri için verdikleri tüm onayları tek bir sayfa üzerinde görebiliyor, hangi firmadan reklam içeriği almayacağına karar verebiliyor.

  Peki birçok kişinin kurtulmak istediği bu SMS ve e-postaların iptali e-Devlet üzerinden nasıl yapılacak?

  E-DEVLET SMS İPTALİ

  İlk olarak yapmanız gereken e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmak. Giriş yaptıktan sonra arama kısmından “Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi” aramasını yapın.

  Onaylama metninin çıktığı sayfayı okuyup onayladıktan sonra, iletişim adresi ekle bölümünden telefon veya e-posta adresinizi seçin.

  Daha sonra devam tuşuna basarak telefonunuza gelen SMS şifresini girin ve telefonunuzu kaydedin.

  Telefonunuzu kaydetmesiyle birlikte ‘onayları yönet' seçeneğinden telefonunuza SMS veya sesli bildirim için izin verdiğiniz firmaların listesini göreceksiniz. Sayfa üzerinden istediğiniz firmanın iptalini yapabilir, istediğiniz firmaya izin verebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap