Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  istek kelimesinin eş anlamlısı nedir

  1 ziyaretçi

  istek kelimesinin eş anlamlısı nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İstek Eş Anlamlısı Nedir? İstek Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

  İstek Eş Anlamlısı Nedir? İstek Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

  İstek Eş Anlamlısı Nedir? İstek Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

  Dilek kelimesi günlük yaşamda birçok farklı amaç altında ve değişik yerlerde kullanılabilir. Bu sebepten dolayı oldukça fazla sayıda eş anlamlı sözcükleri bulunur. Ancak bunlar içerisinde bazı eş anlamlı sözcükler daha etkin bir biçimde karşılık vermektedir. Böylece taşımış olduğu anlam ile beraber eş anlamlı olarak bu sözcükleri dilek kelimesi yerine kullanmak mümkün olur.

   İstek Eş Anlamlısı Nedir?

   İstek kelimesi için kullanılabilecek birden fazla eş anlamlı sözcük öne çıkar. Böylece taşımış oldukları aynı anlamı ile beraber cümle içerisinde veya tek başına kullanım olanağı elde edilir.

   - Arzu

   - Dilek

   - Talep

   Genel olarak yukarıda verilen örnek kelimeler eş anlamlı olarak istek sözcüğüne karşı daha fazla kullanılmaktadır. Böylece amaca uygun şekilde farklı yerlerde eş anlamlı olarak değerlendirme imkanı elde edilir.

   İstek Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

   İstek kelimesi için eş anlamlı olarak özellikle arzu sözcüğünün daha fazla öne çıktığını söylemek mümkün. Ancak bununla beraber dilek ve talep kelimeleri de yine farklı yerlerde değerlendirme olanağı sağlar. Kişinin bir şeyi karşı duyduğu, yerine geldiği zaman mutlu olacağı durum istek olarak ifade edilir. Ortaya çıkan bu anlamı kapsamında yukarıda verilen tüm kelimeler aynı anlamları üzerinden değerlendirilir.

   TDK’ya Göre İstek Kelimesinin Eş Anlamlısı

   Türk Dil Kurumu açısından istek kelimesi için eş anlamlı olarak arzu ve dilek ile beraber talep kelimeleri öne çıkar. Dile getirilen toplamda bu 4 kelime aynı anlam ile beraber farklı yerlerde kullanım imkanı tanımaktadır.

   İstek Kelimesinin Eş Anlamları ile Örnek Cümleler

   İstek kelimesine karşılık olarak gelen eş anlamlı kelimeler arzu ve dilek ile talep kelimeleridir. Bu kelimeler üzerinden örnek cümleler kurmak mümkün.

   ‘’Bütün arzum seninle beraber olmak.’’

   ‘’Onun bütün dilekleri yerine geldi.’’

   ‘’Firmanın taleplerimi yerine getirmesini rica ediyorum.’’

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  İstek Eş Anlamlısı Nedir? İstek Kelimesinin Eş Anlamlısı Olan Sözcük Ve TDK Anlamı

  İstek Eş Anlamlısı Nedir? İstek Kelimesinin Eş Anlamlısı Olan Sözcük Ve TDK Anlamı

  İstek kelimesi günümüzde oldukça sık kullanılmaktadır. Bu nedenle konuşma yahut yazma dilinde tekrara düşmemek için bu kelimenin eş anlamlısını bilmekte fayda vardır. Istek kelimesi Türkçe bir kelime olduğundan yerine ikame edilebilecek birçok sözcük bulunmaktadır. İşte istek kelimesinin eş anlamlısı!

  İSTEK EŞ ANLAMLISI

  İstek kelimesi Türkçe bir kelimedir. Bu nedenle istek kelimesi yerine kullanılabilecek birçok kelime bulunmaktadır. İstek eş anlamlısı olarak Türk Dil Kurumu "talep, arzu" gibi kelimeleri seçmiştir. Bu kelimeler birebir olarak istek kelimesinin yerine kullanılabilmektedir. Lakin istek kelimesi yerine kullanılabilecek kelimeler bunlarla sınırlı değildir. Halk arasında istek kelimesinin eş anlamlısı olarak 20 tane kelime kullanılmaktadır. İsteğin eş anlamlısı olarak; gaye, amaç, emel, dilek, meram, talep, buyruk, arzu, heves, beğenme, irade, ilgi, murat, maksat, neşe, rıza, aşk, sevda, rağbet ve şevk kelimeleri kullanılabilmektedir. Bu kelimelerin istek kelimesi yerine kullanılması için ise istek kelimesinin bu anlamlarda kullanılması gerekmektedir.

  İSTEK NE DEMEK? TÜRK DİL KURUMU'NA GÖRE İSTEK TANIMI

  İstek kelimesi Türkçe kökenlidir. İstek kelimesi tarihte ilk kez 1940 yılında Çetin Altan'ın bir eserinde "Yanıma yaklaşan gölge, o eski şarkıyı gerçek bir istekle tekrarlıyordu." cümlesinin içinde kullanılmıştır. İstek kelimesinin Türk Dil Kurumu'na göre birden fazla anlamı bulunmaktadır. İstek kelimesinin en yaygın anlamı "yerine getirilmesi başkasından beklenen şey" şeklinde ifade edilebilir. İstek kelimesinin diğer anlamlarını ise şu şekilde sıralamak mümkündür;

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  İstek Eş Anlamlısı Nedir? İstek Kelimesinin Eş Enlamı Olan Sözcükler

  İstek Eş Anlamlısı Nedir? İstek Kelimesinin Eş Enlamı Olan Sözcükler

  İstek kelimesi Türkçe kökenli bir kelimedir. Dilimizde de oldukça fazla kullanıldığı için anlamı ve eş anlamlısı merak uyandırmaktadır. İstek kelimesinin en çok kullanılan eş anlamlısı arzu veya emir kelimesidir.

  İstek Eş Anlamlısı Nedir?

  Eş anlamlı kelimeler anlam bakımından cümle içerisinde aynı manaya gelmektedir. Genellikle eş anlamlı kelimelerin biri yabancı kökenli bir kelime olur. İstek kelimesinin ise birçok eş anlamlı kelimesi bulunmaktadır. Bunlar; arzu, dilek, emir, gönül, heves, irade, kasıt, keyif, meram, murat, rağbet, rıza, sevda, şevk, talep, eğilim kelimeleridir.

  İstek Kelimesinin Anlamı ve Eş Anlamı Olan Sözcükler Nelerdir?

  Eş anlamlı kelimeler yazılışları ve okunuşları farklı olan fakat anlamları aynı olan kelimelerdir. İstek kelimesinin eş anlamlı kelimeleri arzu, dilek, emir, gönül, heves, irade, kasıt, keyif, meram, murat, rağbet, rıza, sevda, şevk, talep, eğilim kelimeleridir.

  İstek kelimesinin anlamı ise Türk Dil Kurumu sözlüklerinden öğrenilebilir. İstek kelimesinin anlamı aşağıda sizlere belirtilmiştir.

   - Bir şeye duyulan eğilim, arzu, şevk.

  - Yerine getirilmesi başkasından istenen şey.

  - İstek ve niyet kavramı veren isteme kipi.

  - Belirli bir gereksinimi karşılayacağı düşünülen nesne veya duruma karşı duyulan özlem, arzu.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap