Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  istanbul newrozu ne zaman 2023 nerede yapılacak

  1 ziyaretçi

  istanbul newrozu ne zaman 2023 nerede yapılacak bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Nevruz ne zaman? 2023 �stanbul, Ankara, �zmir, Diyarbak�r Newroz ne zaman?

  Nevruz ne zaman? 2023 �stanbul, Ankara, �zmir, Diyarbak�r Newroz ne zaman?

  Newroz 2023

  Newroz 2023

  2023 Newroz materyalleri:

  ÖNEMLİ NOT: İl ilçe örgütlerimiz belirlenen yerlere kendi programları dahilinde olan yer, zaman, saat, katılımcı bilgisini ekledikten sonra, materyallerde hiçbir oynama yapmamalıdır. Özellikle logo ve renkler kesinlikle aşağıdaki gibi kalmalıdır.

  El İlanı

  El ilanı Kürtçe

  El ilanı Türkçe

  Pankartlar

  Pankart Zazaki 500*100

  Pankart Kurmanci 500*100

  Pankart Türkçe 500*100

  Pankart Zazaki 300*100

  Pankart Türkçe 300*100

  Pankart Kurmanci 300*100

  Pankart Zazaki 400*200

  Pankart Kurmanci 400*200

  Pankart Türkçe 400*200

  Afiş

  Afiş A3 Kurmanci

  Afiş A3 Zazaki

  Afiş A3 Türkçe

  Raket

  Raket 118*175 Kurmanci

  Raket 118*175 Zazaki

  Raket 118*175 Türkçe

  Önlük

  Önlük Kurmanci

  Önlük Türkçe

  Kırlangıç

  Kırlangıç Kurmanci 75*150

  Kırlangıç Zazaki 75*150

  Kırlangıç Türkçe 75*150

  Yaka Kartı

  Yaka Kartı 9*10

  Billboard

  Billboard Kurmanci 345*195

  Billboard Zazaki 345*195

  Billboard Türkçe 345*195

  Yazı kaynağı : hdp.org.tr

  İstanbul Newroz programı netleşti – Sabro | Umut

  “Dem Dema Serkeftinê Ye” (Şimdi Kazanma Zamanı) şiarıyla 20 Mart’ta Yenikapı’da kutlanacak İstanbul Newrozu’nun programı netleşti.

  İstanbul Newroz’u bu yıl “Dem dema serkeftinê ye” (Şimdi kazanma zamanı) şiarıyla Yenikapı’da kutlanacak. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) öncülüğünde startı 10 Mart’ta çok sayıda siyasi parti, sivil toplum örgütü, emek ve meslek örgütlerinin katılımı gerçekleştirilen açıklama ile verilen Newroz hazırlıkları ise sürerken, Newroz programı da netleşti.

  Saha çalışmaları başladı

  Hazırlıklar kapsamında İstanbul Newroz Tertip Komitesi, 10 Mart’ta Newroz’un Yenikapı’da kutlanması için İstanbul Valiliğine başvuru yaptı. İstanbul genelinde Newroz çağrılarını gerçekleştirmek üzere İstanbul’un farklı yerlerine 400’e yakın billboard ilanı, bina cephelerine ve sokaklarına asılmak üzere 1000 (bin) adet pankart, Kürtçe ve Türkçe 500 bin adet el bildirisi hazırlanarak saha çalışmalarına da başlandı.

  Katılımcılar

  Yenikapı’da kutlanacak olan İstanbul Newrozu’na HDK Eş Sözcüleri Esengül Demir ve Cengiz Çiçek, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri ve sendika temsilcilerinden oluşan geniş bir heyet katılacak. Newroz’da, İstanbul Newroz’unu örgütleyen tüm bileşenlerin kaleme aldığı ortak bir metin okunacak.

  Sanatçılar

  Yenikapı Meydanı’ndan gerçekleştirilecek olan Newroz programında sahne alacak sanatçılar ise şöyle: Xero Abbas, Koma Sorjiyan, Grup Vardiya ve Hûnermend Huriye.

  Tertip Komitesinden çağrı

  İstanbul Newroz Tertip Komitesi tarafından da şu çağrı yapıldı: “2022 Newroz’u AKP-MHP iktidarı tarafından yürütülen savaş ve talan politikalarına karşı, sömürülenler, ezilenler, yok sayılanlar; dili, inancı, varoluşu için mücadele edenler, zindanlardan ses verenler, çocuklarının mezarlarını arayanlar, grev çadırlarında emeğinin hesabını soranlarla birlikte Newroz alanlarını doldurmaya, mücadeleyi birlikte büyütmeye, özcesi; tüm ezilenler, her çağın, her dönemin Dehaklarına karşı bizleri Newroz alanlarına çağırıyor!”

  Yazı kaynağı : www.gazetesabro.org

  2023 Newroz toplantısı | Newroz ruhu ülkeyi değiştirecek - bianet

  2023 Newroz toplantısı | Newroz ruhu ülkeyi değiştirecek - bianet

  *Fotoğraf: MA

  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Diyarbakır’da "2023 Newrozu"nun startının verildiği toplantıda konuştu.

  "2023 Newrozu’nu deprem felaketinin yarattığı acıyla karşıladıklarını" belirten Buldan, “Bir kez daha deprem felaketinde yaşamını yitiren bütün insanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarına sevdiklerine ailelerine başsağlığı ve sabır dileklerimi iletiyorum. Yaralı olarak hastanelerde tedavi gören bütün insanlarımıza acil şifalar diliyorum” dedi.

  "Bayram havasında olmayacak"

  “Bu yıl Newroz’un bir bayram havasında kutlamayacağını” ifade eden Buldan, şunları söyledi:

  “Bayram havasında değil ancak Newroz’un ruhuna uygun bir şekilde karşılayacağımızı özellikle belirtmek istiyorum. Çünkü Newroz’un özellikle yüzyıllardır bu kadim topraklarda Kürt halkının kadim bayramlarından biri olması vesilesiyle bunu bir bayram havasında değil, bu sene belki bir yas havasında ama aynı zamanda halklarımızın ortak taleplerinin ifade edileceği bir ortamı yaratmak adına gerçekleştireceğimizi ifade etmek istiyorum. 

  "Newroz kötülüğe karşı direnişin adı"

  “Newroz’un kötülüğe karşı, zulme, adaletsizliğe, yasaklara, sömürüye ve Türkiye’de yaşanan bütün kötülüğe karşı direnişin de adıdır. Çözümsüzlük siyasetine ve tecride karşı demokratik mücadele çözüm ve müzakere iradesinin en güçlü şekilde haykırıldığı ve ifade edildiği ama aynı zamanda bunların talep edildiği bir gündür Newroz.

  "Newroz, umudun dirilişi ve cesaretle buluşmasıdır. Halklar dayanışmasında buluşmadır, ulusal birlik iradesinde bütünleşmedir mücadelede ortaklaşmadır.

  “Depremin olduğu yaraları sarabilmemiz için toplumsal dayanışmanın en fazla yükseleceği ve bir arada olmamız gereken bir dönemi de yaşıyoruz. Çünkü çok fazla yıkım var. Bu dönem büyük bir acı yaşıyoruz.

  "İktidara 'miadın doldu" diyeceğiz"

  “Dayanışmanın, birliğin, beraberliğin bu dönem çok daha fazla ifade edilmesi ve bunun yaratılmasının koşullarının sağlanması için bir araya gelmemiz bir o kadar önemlidir. Böyle bir süreçten geçiyoruz.

  "O yüzden Newroz alanlarında ayrıca haykıracağımız farklı şeyler var. Bu kötülük düzenine karşı yaşamı en fazla savunmamız ve yaşatan bir sistemi kurmak için daha fazla mücadele etmemiz gereken bir süreçte iktidara ‘Artık senin miadın doldu, Türkiye halkları değişim istiyor’ mesajını vermek istiyoruz Newroz alanlarında.

  "Değişimin sinyalleri verilecek"

  İktidar bu Newroz’a baktığında değişimin başladığını görecektir, Türkiye halklarının birliğini görecektir, Kürtlerin ittifakını görecektir. Newroz’un ruhu ve ortaya çıkaracağı büyük irade 14 Mayıs’ın büyük değişim ruhuna dönüşecek ve ülkeyi mutlaka ama mutlaka değiştirecektir.

  "Bütün bunların sinyalleri Newroz’da verilecektir. Bir kez daha bütün halklarımızı Newroz alanlarında bir araya gelmeye birlikte ve beraber olmaya değişimin öncüsü olmaya davet ediyorum.”

  (RT)

  Yazı kaynağı : m.bianet.org

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap