Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  istanbul kentsel dönüşüm projeleri

  1 ziyaretçi

  istanbul kentsel dönüşüm projeleri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İstanbul’da Kentsel Dönüşüm Nerelerde Olacak? – İkizler İnşaat

  İstanbul’da Kentsel Dönüşüm Nerelerde Olacak? – İkizler İnşaat

  İstanbul’da kentsel dönüşüm, belediyeler ve ilgili bakanlıkların birlikte hareket ederek hazırladığı planlar doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Özellikle 1999 yılında yaşanan Gölcük depremi sonrasında İstanbul’da kentsel dönüşüm önemli ölçüde ivme kazanmaya başlamıştır. Başta Anadolu Yakası’nda bulunan düzensiz yapılar olmak üzere şehrin her iki yakasında da düzensiz yerleşim, kentsel dönüşüm kapsamında düzenlenmektedir.

  Son dönemde imzalanan protokoller ve son 10 yıl içerisinde hazırlanan planlar doğrultusunda İstanbul’un 18 ilçesinde kentsel dönüşüm için zemin oluşturulmuştur. Büyük bir çoğunluğu Anadolu Yakası’nda olan bu ilçelerin ortak özelliği, yoğun bir gecekondulaşmaya ve çarpık yerleşime ev sahipliği yapmasıdır. Söz konusu yapılar beklenen büyük İstanbul depreminin etkilerinin daha fazla hissedilmesine sebep olabilecek potansiyele sahiptir. Tam da bu sebepten dolayı İstanbul’da kentsel dönüşüm hız kesmeden belediyeler ve bakanlıkların iş birliğiyle devam etmektedir.

  İstanbul’da Kentsel Dönüşüm Olan İlçeler Nelerdir?

  İstanbul’da kentsel dönüşüm nerelerde olacak, sorusu hemen her dönem en çok merak edilen konuların başında gelir. Özellikle yoğun gecekondulaşmanın bulunduğu semtlerde kentsel dönüşümün ne zaman başlayacağı her daim merak konusu olmuştur. 2012 yılında TBMM’ne taslak yasa olarak sunulan ve kamuoyunda “Kentsel Dönüşüm Yasası” olarak bilinen, “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” kanunu 16.05.2012 tarihinde yasalaşmış ve İstanbul’da dahil olmak üzere Türkiye genelinde çalışmalara başlanmıştır.

  İstanbul’da kentsel dönüşüm olan ilçeler nelerdir, sorusuna da söz konusu kanun kapsamında cevap bulunabilir. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında; TOKİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İstanbul’daki ilgili belediyeler arasında protokoller imzalanmıştır. Protokollerle birlikte her bir ilçe ve mahallede farklı standartlarda olmak üzere uygulama sürecine geçilmiştir. İstanbul’da kentsel dönüşüm kapsamında birçok ilçe ve mahallede dönüşüm çalışmaları başlarken, bazı ilçe ve mahallelerde ise planlama süreci devam etmektedir.

  İstanbul’da Kentsel Dönüşüme Girecek Yerler

  İstanbul’da kentsel dönüşüm nerelerde olacak, merak edenler için belirtilen yasanın uygulanmaya başladığı tarihten itibaren birçok noktada kentsel dönüşümün başladığını söylemek mümkündür. Yine İstanbul’un bazı ilçelerinin bazı mahallerinde ilgili kanun uyarınca aktif faaliyetlere başlanmıştır. Kamuoyu tarafından akıbeti takip edilen birçok ilçe ve mahalle 2012 yılında çıkarılan yasa kapsamına dahil edilerek afet riski altında görülmüş ve mahallerinin düzenlenmesine ilişkin faaliyetlere başlanmıştır.

  İstanbul’da kentsel dönüşüme girecek yerler kapsamında 1999 depreminin ardından yapılan çalışmalar genel olarak şu şekilde özetlenebilir:

  Tüm bu verilerin yanı sıra İstanbul’da kentsel dönüşüm bağlamında riskli ilan edilen 66 bölgede toplamda 113.360 konutu kapsayan çalışmalar başlatılmıştır.

  İstanbul’da Kentsel Dönüşüm Yapılan Yerler 

  İstanbul’da kentsel dönüşüm nerelerde olacak, merak edenler tarafından şimdiye dek tamamlanan projelerin hangi bölgeleri kapsadığı da merak edilmektedir. İstanbul’da ilgili yönetmeliğe göre riskli olduğu tespit edilen bölgelerde yaklaşık olarak 85 bini aşkın yapı yeniden inşa edilmeye başlanmıştır. Anadolu ve Avrupa Yakası’nda hız kesmeden devam eden kentsel dönüşüm faaliyetleri kapsamında dönüşüm programı tamamlanan bölgeler de bulunmaktadır.

  İstanbul’da kentsel dönüşüm yapılan yerler ve kentsel dönüşüm süreci devam eden ilçe ya da bölgeler şu şekildedir:

  İstanbul’da kentsel dönüşüm, belirtilen ilçeler ve bölgeler çerçevesinde büyük bir hızla devam etmektedir. Bazı bölgelerde planlanma sürecinde yaşanan aksaklıklar nedeniyle dönüşümün hız kaybettiğini belirtmek mümkündür.

  İstanbul’da Kentsel Dönüşüme Giren İlçeler

  İstanbul’da kentsel dönüşüm nerelerde olacak merak edenler için hangi ilçelerin afet yönetmeliğine uygun olmadığı da merak edilmektedir. Özellikle Anadolu Yakası’nda yakın dönemde başlayan çalışmalar neticesinde, bölgede yer alan hemen her ilçede irili ufaklı dönüşüm projeleri bulunmaktadır. 6306 Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamına İstanbul’un 39 ilçesinin tamamı dahil edilmiş olsa da bazı bölgelerde yapılan çalışmalar, daha minimal uygulamaları içermektedir.

  İstanbul’da kentsel dönüşüme giren ilçeler arasında daha büyük ölçekte projelerin yer aldığı ilçeler şu şekilde sıralanabilir:

  Gibi ilçelerde İstanbul’da kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında faaliyetler sürdürülmektedir. Özellikle; Kadıköy’ün Fikirtepe Mahallesi, Maltepe’nin Gülsuyu Mahallesi, Fatih’in Sulukule Mahallesi, Beyoğlu’nun Okmeydanı Mahallesi gibi bölgelerde kentsel dönüşüm süreci, son derece sancılı biçimde devam etmektedir.

  İBB Kentsel Dönüşüm Sorgulama

  İstanbul’da kentsel dönüşüm nerelerde olacak, merak edenlerin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan dijital hizmetlerden faydalanması mümkündür. İBB kentsel dönüşüm sorgulama aracıyla kentsel dönüşüm süreci içerisinde yer alan vatandaşların güncel gelişmeleri takip etmesi mümkündür. Ayrıca kentsel dönüşüm sürecine dahil olmayan yurttaşlar, kentsel dönüşüm sorgulama kapsamında ikamet ettikleri bölgenin kentsel dönüşüme dahil edilip edilmediğini öğrenmeleri de mümkündür.

  Yazı kaynağı : ikizlerinsaat.com.tr

  İstanbul'da kentsel dönüşüme yoğun talep

  İstanbul'da kentsel dönüşüme yoğun talep

  Özgür Yılmaz/NTV

  Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerin ardından olası İstanbul depremi yeniden gündemde.

  Binalarının durumunu öğrenmek isteyen İstanbullular alarma geçti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne çok sayıda başvuru olduğu belirtiliyor.

  İnternet üzerinden İstabul yenileniyor platformuna yapılan başvuruyla binalar hızlı tarama testinden geçiriliyor. 

  İBB riskli bina sahiplerine KİPTAŞ üzerinden binalarını yenileme imkanı da sunuyor. Sürece ilişkin KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt NTV'nin sorularını yanıtladı. 

  Sadece bir haftada başvuruların yüzde 25 arttığını söyleyen Kurt, "İstanbul Yenileniyor projesine 11 bin 500 başvuru oldu bu da 175 bin riskli yapıya denk geliyor buryaşayan insanlarımızın sayısı 680 bin." diye konuştu.

  Yazı kaynağı : www.ntv.com.tr

  İstanbul'da kentsel dönüşüm kapsamında hangi ilçede kaç bina yenilendi

  İstanbul'da kentsel dönüşüm kapsamında hangi ilçede kaç bina yenilendi

  Şirket haberleri

  Finans terminali

  Anadolu images

  Enerji terminali

  Haber Akademisi

  Yeşilhat

  Ayrımcılık Hattı

  Teyit Hattı

  Kariyer AA

  Kurumsal haberler

  Yazı kaynağı : www.aa.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap