Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  istanbul finans ve teknoloji üssü

  1 ziyaretçi

  istanbul finans ve teknoloji üssü bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü

  İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü

  İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü, 4 Kasım 2019 tarihinde Resmî Gazete'de yayımlanan 1733 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile "2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı" içerisine alınmış ve üssün hayata geçirilmesi yönünde çalışmalara başlanmıştır.

  T.C. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi liderliğinde İstanbul’da kurulacak olan İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü, finans ve finansla ilgili teknolojik girişimcilik sektörlerinin gelişimine ve ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanmaktadır.

  İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü, ilk etapta çeşitli büyüklüklerdeki yerli teknoloji şirketlerine öncelik verecek olmakla birlikte, daha sonraki süreçlerde küresel teknoloji şirketlerinin de ülkemize ve bölgemize hizmet verebilmelerini sağlamak üzere kurgulanmaktadır.

  Bu üs sayesinde gelişmekte olan FinTek sektörünün İstanbul Finans Merkezi (İFM) içerisinde hem yerel hem küresel düzeyde faaliyet gösteren bir cazibe merkezi olarak konumlanması, İFM'nin gittikçe dijitalleşen küresel ekonomide hedeflediği vizyon açısından önemlidir. İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü, ülkemizde var olan teknopark ekosisteminde finans ve finansla ilgili teknoloji alanlarında özelleşmiş, tematik ve yenilikçi bir teknoparkı bünyesinde barındırma noktasında bir ilk olacaktır.

  Üssün tasarımında ve işletilmesinde özgün, şeffaf, katılımcı, paylaşımcı, bilimsel, rekabetçi ve insana fayda gibi bazı temel prensiplerin uygulanması hedeflenmektedir. Ana hedef ise bu temel soyut prensiplerin İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü'nde somut ve dijital sistemler olarak hayata geçirilmesidir.

  İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü, birbirlerinden bağımsız ama aynı zamanda birbirleriyle entegre ve koordine işleyen katmanlar hâlinde tasarlanacaktır. Üssün hedeflediği amaçlardan biri de, yaptıkları işin doğası itibarıyla birbirlerini destekleyen “FinTek” ve “Teknoloji” ile ilgili çeşitli özel sektör dikeylerini tek noktada buluşturarak aralarındaki etkileşimi arttırmak ve iş süreçlerini birbirine entegre etmektir.

  Bir başka amaç ise, ülkemize en yüksek faydayı sağlayacak gelişmiş altyapıları özel sektör ve kamu eşgüdümü ile hayata geçirmek, bu altyapıların devamlılığını sağlamak ve bu sayede geliştirme ve iyileştirmenin sürekliliğini mümkün hâle getirmektir.

  İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü, FinTek alanındaki ekonomik, akademik ve organizasyonel faaliyetlerin artırılması amacına yönelik olarak,

  hizmet verecektir.

  1733 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde T.C. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi'ne görev olarak tevdi edilen “FinTek Ekosistemi Stratejisi Oluşturulması” ve “Düzenleme Deney Alanı ve Endüstri Deney Alanı” oluşturulması konuları ile İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü içerisinde oluşturulacak olan özel sektör ekosisteminin ihtiyaçları; ülkemiz vatandaşlarının en yüksek çıkarları ve kamu kurumlarımızın ihtiyaç ve hedefleri göz önünde bulundurularak değerlendirilecektir.

  Yazı kaynağı : www.cbfo.gov.tr

  Finansal Teknolojiler Alanında Önemli İş Birliği: İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü Anonim Şirketi Kuruldu

  Finansal Teknolojiler Alanında Önemli İş Birliği: İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü Anonim Şirketi Kuruldu

  İstanbul Finans Merkezi’nin temel unsurlarından biri olan finansal teknolojiler alanında önemli bir iş birliğine imza atıldı. Resmî Gazete’de 4 Kasım 2019 tarihinde, 1733 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile yayımlanan, “2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı” içerisinde yer alan "İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü" ile ilgili maddenin hayata geçirilmesi yönünde yapılan çalışmalar doğrultusunda, "İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü Anonim Şirketi" unvanlı şirket kuruldu.

  Finans Ofisimiz koordinasyonunda, finans sektörü ve finansal teknoloji girişimciliğinin gelişimine ve ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde bir yapı kurgulamak amacıyla, ASELSAN, Marmara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İbn Haldun Üniversitesi ve Bilişim Vadisi Teknopark Yönetici A.Ş. ortaklığında kurulan "İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü Anonim Şirketi", finansal teknolojiler alanında  tematik bir teknopark olma özelliği taşıyor. 

  "İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü Anonim Şirketi"nin kuruluşu 11 Kasım 2022 tarihinde tescil edildi.

  Yazı kaynağı : www.cbfo.gov.tr

  İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü ünvanlı şirket kuruldu

  İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü ünvanlı şirket kuruldu

  İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü A.Ş. kuruldu. İşte detaylar…

  45 milyon TL sermayeye sahip İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü A.Ş., 11 Kasım 2022 tarihinde tescil edilerek kuruldu.

  İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü A.Ş.’nin finans sektörü ve finansal teknoloji girişimciliğinin gelişimine ve ihtiyaçlarına cevap verecek bir yapı kurgulamak amacıyla kurulduğu kaydedildi.

  İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü A.Ş. sahiplik oranları şöyle açıklandı;

  İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü, 4 Kasım 2019 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan 1733 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile “2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı” içerisine alınmış ve üssün hayata geçirilmesi yönünde çalışmalara başlanmıştı.

  Daha fazla detay için burayatıklayınız.

  Konuya ilişkin KAP (Kamuyu Aydınlatma Platformu) açıklaması ise şöyle:

  Finans sektörü ve finansal teknoloji girişimciliğinin gelişimine ve ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde bir yapı kurgulamak amacıyla, %35,56 ‘sı T.C. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanlığı’na, %44,44’ü ASELSAN’a, %4,22’si Marmara Üniversitesi’ne, %4,22’si İstanbul Üniversitesi’ne, %7,33’ü İbn Haldun Üniversitesi’ne ve %4,22’si Bilişim Vadisi Teknopark Yönetici A.Ş.’ye ait olmak üzere “İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü Anonim Şirketi” ünvanlı şirket kurulmuştur.

  Yazı kaynağı : fintechistanbul.org

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap