Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  istanbul finans merkezi ne zaman açılacak

  1 ziyaretçi

  istanbul finans merkezi ne zaman açılacak bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İstanbul Finans Merkezi ne zaman açılacak?

  İstanbul Finans Merkezi ne zaman açılacak?

  İstanbul Finans Merkezi ne zaman açılacak?

  Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, İstanbul Finans Merkezi'ne (İFM) taşınma sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

  Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, İstanbul Finans Merkezi’ne (İFM) taşınma sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

  “Binalar bitti. İçinde birtakım düzenlemeler oluyor” diyen Aşan, “Bunlar yıl sonu veya ocak ayı gibi inşallah taşınılacak durumda olacak. Özellikle Merkez Bankası binası, İstanbul’un büyük ihtimalle yeni sembolü olacak” dedi.

  ‘DÜZENLEYİCİ KURUMLARIN HEPSİ BİR ARADA’

  Aşan, Türkiye 2023 Zirvesi ve Para Sohbetleri kapsamında yapılan panelde konuştu.

  Çevre düzenlemelerinin yapılacağını, çok geniş bir alanda büyük bir proje olduğunu ifade eden Aşan, “İçeri girdiğinizde çok gurur duyuyorsunuz. Özellikle Merkez Bankası binası, İstanbul’un büyük ihtimalle yeni sembolü olacak. İkonik bir bina, mimarisi çok güzel oldu. İFM’nin açıldığında hızlı bir şekilde aktif hale geleceğini, ciddi bir doluluğu yakalayacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

  İstanbul’un halihazırda bir finans merkezi ve bölgenin göz bebeği olduğunu ileri süren Aşan, İFM’nin bunu daha etkili hale getireceğini, biraz daha değer katacağını savundu.

  Düzenleyici kurumların hepsinin bir arada olmasının öneminden bahseden Aşan, böyle bir alan yaratıp bu alana özgü bir kanuni düzenleme yapıldığında daha önce İstanbul’da olmayan finansal ürün ve faaliyetlerin İstanbul’a taşınmasını sağlayacağını kaydetti.

  KATILIM FİNANS AÇIKLAMASI

  Aşan, katılım finans hakkında yapılan düzenlemelere ilişkin de değerlendirmelerde bulunarak, şunları ifade etti:

  “Katılım Finans Strateji Belgesi epey bir ses getirdi. Bize de çok fazla sayıda pozitif yorum geliyor. Belli ki ülkenin bir kesimi bunu bekliyormuş ve bir ihtiyacı karşıladığı anlaşılıyor.

  Sadece bu alanı düzenleyen bir kanunun olması bile başlı başına bir mesajdır.

  Bankacılık ya da sermaye piyasaları kanunları içerisine gömülmüş maddelerden ziyade, daha net ve anlaşılır, bankacılığın bir parçası muamelesi görmeyen bir sektör olması başlı başına bir mesaj.

  Bizim açımızdan en kritik meselelerden biri, bu sektörün toplumdaki güvenilirliğini artırmak. Bu sektörün ilk müşterileri, faiz hassasiyeti olan muhafazakar insanlar. Onların katılım finans kuruluşlarına güvenini bir şekilde artırmamız lazım. Zor bir konu baktığımızda.

  Burada da kilit önemi, topluma bu güveni iyi verecek bir kurumsal yapı olduğunu düşünüyoruz. O yönde bir çalışma var ki bu kritik. Bir diğer taraftan da biz katılım finans kuruluşlarının bir araya gelip kendi birlikteliklerini oluşturmasını çok önemsiyoruz.

  Katılım finansın onların hepsinin bir araya geldiği bir yapı ile büyüyebileceğini düşünüyoruz.”

  ‘BİZİM HEDEFİMİZ BELLİ’

  “Gelecek yıl tüm bankacılığın katılım bankacılığı olacağı” yorumlarına ilişkin görüşlerini de paylaşan Aşan, şöyle devam etti:

  “Bizim hedefimiz belli, sektördeki payımızı yüzde 15’e çıkarmak. Bunu da inşallah 2025’e kadar başarmak.

  Diyelim ki bizim bankacılık sistemi, finansal sistem ve tasarruf sahiplerimiz tercih etti ve payımız yüzde 51 oldu… Bunda ne rahatsızlık var? Neresinde bir kötülük var? Yapabilirsek ne güzel bir alanın büyütülmesi… Şimdiye kadar neden payımız yüzde 15 olmadı diye eleştirilmemiz lazım.” (AA)

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  istanbul finans merkezi ne zaman açılacak

  istanbul finans merkezi ne zaman açılacak

  Dünya Gazetesi köşe yazarı Sadi Özdemir, bugünkü köşesinde İstanbul Finans Merkezi'nin inşaatındaki son durumu kaleme aldı. İşte Sadi Özdemir'in o yazısı...

  İstanbul Finans Merkezi, finans sektöründeki bütün kurumları küresel piyasalarla daha verimli bir ekosistemde buluşturmak için planlandı. Projede ilk taşınmalar 2022 ortasında başlayacak ve büyük ölçüde 2022 sonunda tamamlanacak. En yüksek bina 60 kat ile 300 bin metrekarelik Merkez Bankası binası olacak. Projede, Borsa İstanbul, BDDK, SPK, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, İş GYO ve Sigorta şirketlerinin ofis binaları bulunuyor.

  Toplam 3,5 milyon metrekare inşaat alanına sahip projede ofis alanı 1,4 milyon metrekareyi buluyor. Ayrıca, 100 bin metrekarelik alışveriş merkezi, konferans merkezi, 30 bin metrekarelik 5 yıldızlı bir otel, 26 bin araç kapasiteli otopark inşa ediliyor. Yerleşim tamamlandığında proje içinde çalışanların...

  Yazı kaynağı : emlakkulisi.com

  İstanbul finans merkezi ne zaman açılacak? - Gündem Haberleri

  İstanbul finans merkezi ne zaman açılacak? - Gündem Haberleri

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının birlikte çalışmalarını yürüttüğü İstanbul Finans Merkezi'nin son durumuna yönelik soru üzerine Bakan Kurum, "İstanbul Finans Merkezinin bir kısmı bitti. Nisan ayına bitiririz" dedi.

  "Nisan ayında açılışı yapılır mı?" sorusuna karşılık Bakan Kurum, "İnşallah" yanıtını verdi.

  Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap