Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  istanbul avrupa yakası gezilecek yerler

  1 ziyaretçi

  istanbul avrupa yakası gezilecek yerler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İstanbul Avrupa Yakasında Gezilecek Yerler

  1 – SULTANAHMET MEYDANI, SULTANAHMET CAMİİ VE YEREBATAN SARNICI

  İstanbul Avrupa Yakasında Gezilecek Yerler listemizin ilki Tarihi Yarımadadaki Sultanahmet Meydanı, Sultanahmet Camii ve Yerebatan Sarayı. Anadolu yakasında iseniz Kadiköy’den vapurla Eminönü’ne geçebilir, buradan Bağcılar yönüne giden tramvaya binerek, Sultanahmet Durağı’nda inebilirsiniz. Sultanahmet Meydanı’ndaki Alman Çeşmesi, Mısır Dikilitaş, Örme Dikilitaş ve Yılanlı Sütunu inceledikten sonra Bizans döneminden kalma ünlü Yerebatan Sarayı adı verilen büyük su sarnıcını ziyaret edip burada Osmanlı kıyafetleri ile sultan ve padişah tahtına oturarak fotoğraf çektirebilirsiniz. Fotoğraflar çekilirken eğlenmek garantili:)

  2 – TARİHİ SULTAN AHMET KÖFTECİSİ, SULTANAHMET PARKI VE EROL TAŞ KAHVESİ

  Yerebatan Sarnıcı ziyareti sonrası altı minareli, ünlü Sultanahmet Camii’ni (Blue Mosque)dıştan ve de içten incelemek büyüleyici. Karınlar açıktıysa Tarihi Sultanahmet Köftecisi, orijinal haliyle sizi bekliyor. Buranın köftesini ve piyazını yemeden Sultanahmet’ten ayrılmak, geziyi eksik tamamlamak olur. Yalnız Sultanahmet’te yanyana dizili birbirine benzer, Tarihi Sultanahmet Köftecisi ibareli pek çok köfteci var. Orijinalinde yemek istiyorsanız Tarihi Sultanahmet Köftecisi Selim Usta’da yemelisiniz.

  Karınlar doyduktan sonra Sultanahmet Arkeolojik Park’ın içindeki havuz başında oturup Ayasofya ve Sultanahmet Camii manzarasının keyfini sürebilirsiniz. Buradan geçerek 10 dakika yürüyüş mesafesindeki Cankurtaran’a gidebilir, rahmetli karakter oyuncusu Erol Taş’ın eski yıllardaki film kareleriyle donatılmış kahvesini ziyaret edebilirsiniz. Erol Taş sağlığında film setlerinden arta kalan zamanlarda bu kahveyi işletiyor ve personele bizzat yardım ediyordu. Kahve şu anda yarı müze havasında işlevini sürdürüyor.

  İstanbul’da ve çevresinde gezilecek yerleri tüm detaylarıyla öğrenmek için size İstanbul’da Özel Turist Rehberi ile gezmenizi tavsiye ederim. Fener-Balat, Karaköy-Galata ve Tarihi Yarımada gibi şehrin tarihi ve turistik bölgelerini lisanslı bir rehber eşliğinde keşfetmek size çok şey katacaktır.

  3 – AYASOFYA MÜZESİ

  Havada asılı gibi duran baş döndürücü kubbesi, oyma mermer sütunları ve eşsiz mozaikleriyle sanat ve mimarlık tarihi bakımından dünyanın en önde gelen anıtlardan biri olan Ayasofya Müzesi İstanbul Avrupa yakasında gezilecek yerlerin başlarında bulunuyor. En çok ziyaret edilen müzeler arasında yer alan Ayasofya, dünyanın 8. harikası olarak gösteriliyor.

  4 – TOPKAPI SARAYI VE GÜLHANE PARKI

  Ayasofya’dan sonraki durağımız, İstanbul’un tarihi sembolü sayılan Topkapı Sarayı. Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilmiş ve Cumhuriyet döneminde müze haline getirilerek kapıları halka açılmış olan Topkapı Sarayı İstanbul’da gezilecek tarihi ve turistik yerlerin başında geliyor. 600 yıllık Osmanlı İmparatorluğunun 400 yıllık bölümü Topkapı Sarayı’ndan yönetilmiş olduğu için Saray tarihi anlamda büyük önem taşıyor. Topkapı Sarayı giriş ücreti 40 TL. Müze kart geçerli.

  Topkapı Sarayı ziyareti sonrası Osmanlı İmparatorluğu döneminde Topkapı Sarayı’nın güllerle dolu dış bahçesi olarak kullanılmış olan, aynı zamanda Nazım Hikmet’in ceviz ağacı olduğu Gülhane Parkı’nın çiçekli bankalarından birinde oturup dinlenebilirsiniz.

  5 –  PANORAMA 1453 TARİH MÜZESİ

  Kabataş-Bağcılar metrosu ile Topkapı Durağı’na geldikten sonra yaklaşık 150-200 metre mesafedeki, Topkapı Kültür Parkı sınırları içerisinde bulunan, Türkiye’nin ilk panoramik müzesi Panorama 1453 Tarih Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz. Bu müzede top sesleri, mehter müziği ve Osmanlı atlarının kişnemelerinin efekt olarak kullanıldığı muhteşem görseller sunan bir fetih şöleni sizleri bekliyor. Büyük bir odanın içinde, kilometrelerce uzaklıktaki İstanbul surlarında İstanbul’un fethini izliyorsunuz. Dünyada 360 derece panoramik resimlerin dairesel biçimde sergilendiği yerler çok. Ancak gökyüzünün de resme dahil edilerek yarım kürenin tamamının bu boyutlarda sergilendiği tek yer Panorama 1453 müzesi. Bence İstanbul’da gezilecek yerlerin olmazsa olmazı.

  6 – BEYAZIT MEYDANI, SAAFLAR ÇARŞISI, KAPALI ÇARŞI VE MISIR ÇARŞISI

  Kabataş-Bağcılar metrosunu kullanıp Beyazıt durağında indiğinizde Beyazıt Meydanı’na rahatlıkla ulaşırsınız. Beyazıt Meydanı’nı ve ünlü İstanbul Üniversitesi girişini izledikten sonra, kitaplarla ilgili iseniz yakındaki ünlü Sahaflar Çarşısı’nı gezebilirsiniz. Esnaftan kime sorsanız sizi yönlendirirler. Bu bölge aynı zamanda ünlü Kapalı Çarşı’nın da güneybatı girişi. Buradan Kapalı Çarşı’ya girerek Mısır Çarşısı ve Eminönü yönüne, geze geze, sindire sindire yürüyor ve tarihi İstanbul’u keşfediyor, hissediyorsunuz. Cıvıl cıvıl Mısır Çarşısı’ndaki envai çeşit baharat satan baharatçılardan, kuruyemişçilerden alışverişinizi yapıp Eminönü’ne ulaşırsınız.

  7 – EMİNÖNÜ’NDE BALIK EKMEK VE GALATA KÖPRÜSÜ

  Bir dönem İstanbul’un en önemli ticari merkezi konumunda bulunan İstanbul Avrupa yakasında gezilecek yerlerden Eminönü belirli bir kitle tarafından hala elektronik eşya, saat, ev eşyası ve giysi alışverişi için sıkça ziyaret edilmekte. Siz de ister bu dükkanları gezebilir ister sahildeki süslü püslü teknelerden balık ekmek alabilirsiniz. Karşınızda kalan Galata Kulesi’ne nazır balık ekmeğinizi yedikten sonra Galata Köprüsü’nden geçerken ister balık tutanları izleyebilir ister köprü altındaki kafelerde bir şeyler içebilirsiniz.

  Daha kallavi bir yemek keyfi için İstanbul’un en köklü kebapçılarından Hamdi Restoran’da, Galata Kulesi’nden Boğaz Köprüsü’ne uzanan eşsiz manzaraya nazır kebap keyfi yapabilirsiniz.

  8 – RAHMİ KOÇ MÜZESİ, HALİÇ

  Eminönü’nden Haliç’e doğru uzandığımızda İstanbul’un en güzel müzelerinden Rahmi Koç Müzesi ile buluşuyoruz. 1994 yılında işadamı Rahmi Koç’un desteği ile açılan Türkiye’de sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine adanmış ilk önemli müze olan Rahmi Koç Müzesi’nde çocuklarınız ile birlikte nostaljik Fenerbahçe vapurunu gezebilir, tarihi tramvay ve trenlere binebilir, klasik arabaları inceleyebilir, Renkli Matematik Dünyası bölümündeki interaktif deney setleri ile eğlenebilirsiniz.

  9 – EYÜP SULTAN CAMİİ VE PIERRE LOTI

  Haliç’e kadar gelmişten eski İstanbul ruhunu yaşatan semtlerden Eyüp’ü ve Osmanlı’nın İstanbul’a bıraktığı en büyük miraslardan biri olan Eyüp Sultan Camii’ni ziyaret etmemek olmaz. Tarihi Eyüp Sultan Güveççisi’nde bir çeşit kıymalı pide olan Eyüp güveçlerini yiyip buradan Pierre Loti Tepesi’ne çıkabilirsiniz. Tarihi Pierre Loti Kahvesi’nde Haliç manzarasına karşı salebinizi ya da Türk kahvenizi yudumlamak da İstanbul’un keyfini sürmek için güzel bir alternatif.

  10 – MİNİATÜRK

  Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından 128 maket eserin sergilendiği Minyatür Eserler Parkı Miniatürk’te Ayasofya’dan Selimiye’ye, Rumeli Hisarı’ndan Galata Kulesi’ne, Safranbolu Evleri’nden Sümela Manastırı’na, Amasya Yalıboyu Evleri’nden Nemrut Dağı Kalıntıları’na dek gezmek,  Boğaz Köprüsü’nden yaya olarak geçerken Beylerbeyi Yalısı’na el sallamak mümkün.

  11 – BOĞAZ, BEŞİKTAŞ, ORTAKÖY HATTI

  Beşiktaş’ta, kısa bir Beşiktaş çarşısı turu ardından belediye otobüsleri ile Ortaköy’e geçebilir, Ortaköy Camii etrafında dolaştıktan sonra ister sahildeki kafelerin birinde çay, kahve içebilir, ister sıra sıra dizilmiş kumpircilerden kumpirinizi alıp sahildeki banklarda oturabilirsiniz. Her iki seçenekte de İstanbul dediğinizde ilk akla gelen Boğaz ve Ortaköy Camii manzarası emrinize amade, kuş yemi alıp güvercinleri beslemek de şahane:)

  12 – KURUÇEŞME, ARNAVUTKÖY, BEBEK VE RUMELİ HİSARI

  İstanbul Boğazı kenarındaki en keyifli yürüyüş rotasına sahip Ortaköy-Kuruçeşme-Arnavutköy-Bebek-Rumeli Hisarı hattını yaklaşık 1 saatte yürüyebilir, İstanbul Boğazı’nın keyfini maksimum şekilde çıkarabilirsiniz. Yürüyüş boyunca yine Boğaz’a sıfır olarak konumlandırılmış İstanbul’un en güzel parklarından Kuruçeşme Parkı ve Bebek Parkı’nda mola verebilirsiniz. Bebek Parkı molası öncesi minicik bir dükkanda hizmet veren Bebek’in meşhur mini dondurmacısından dondurma almayı unutmayın. Yine Bebek merkezde ünlü görme garantili Bebek Kahve’de bir çay, kahve içmek de diğer bir alternatif.

  13 – EMİRGAN KORUSU

  Emirgan’a bu kadar yaklaşmışken Emirgan Korusu ziyareti de İstanbul’un doğal yerlerinikeşfetmek isteyenleri bekliyor. Emirgan Korusu hafta sonu İstanbul’un kargaşasından kaçıp kendini doğanın kollarını bırakmak isteyen İstanbulluların tercih ettiği yeşillik ve ormanlık yerlerin başında geliyor. Emirgan Korusu ve Parkı’nda hem rengârenk çiçeklerle, özel motifler işlenmiş ağaçlarla ve Boğaz manzarasıyla harika fotoğraflar çektirebilir, hem piknik yapabilir, hem de 3 adet köşkten birinde kahvaltı keyfi ya da diğer öğünlerde yeme içme keyfi yapabilirsiniz.

  14 – DOLMABAHÇE SARAYI

  Dolmabahçe Sarayı Beşiktaş ile Kabataş arasında, Boğaz kıyısında,250 bin metrekarelik bir alanda yer alıyor. Osmanlı döneminde yaptırılmış olan sarayın en önemli özelliği Cumhuriyet döneminde, Atatürk’ün İstanbul ziyaretlerinde ikametgâh olarak kullanması ve Ulu Önder Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de bu sarayda vefat etmesi. Bu anlamda Dolmabahçe Sarayı hem Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemindeki saray yaşamını gözler önüne sermesi, hem de Atatürk’ün son zamanlarını geçirdiği evi olması nedeniyle İstanbul’da gezilecek tarihi yerlerin başlarında bulunuyor. Hazır bu bölgedeyken Dolmabahçe Sarayı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

  15 – BEYOĞLU, TAKSİM, GALATA KULESİ

  Ortaköy gezisi sonrası Kuruçeşme yönü yerine, İstanbul’da gezilecek turistik yerlerden Taksim’e de geçebilirsiniz. İş çıkış saatinde değilseniz, Ortaköy’den otobüsle Taksim’e gitmek en fazla yarım saatinizi alır. Taksim’e geldiğinizde Taksim Meydanı’ndanİstiklal Caddesi boyunca Galatasaray Lisesi’ne doğru yürüyüş yapabilir, sağlı sollu konumlanırılmış kafeleri butikleri görebilirsiniz. Beyoğlu Çikolatacısından fındıklı Beyoğlu çikolatası almayı ihmal etmeyin derim. Galatasaray Lisesi’nin karşısındaki Balık Pazarı’nı gezebilir, Balık Pazarı’nın girişindeki İstanbul’un en ünlü kokoreççilerinden Mercan’da ayaküstü ekmek arası kokoreç yada midye tava atıştırabilirsiniz. Hemen devamındaki Nevizade Sokak’ta ya da Tarihi Çiçek Pasajı’nda yemek yiyip bir şeyler içmek de oldukça keyifli. Karınlar doyduysa İstiklal Caddesi boyunca Tünel’e kadar devam edebilir, eski hareketli havası kalmamış olsa bile, Asmalımescit’ten geçerek Tünel’e ulaşabilirsiniz.

  Burada önünüzde iki seçenek var. Tünel tramvayı ile direkt Karaköy’e inmek ya da yürümeye devam edip son dönemde oldukça güzelleşmiş ve turistlerin odak noktası haline gelmiş olan Galata Kulesi ve çevresini gezmek. Bu bölgedeki gelişime ve değişime şaşırabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken İstanbul’un önemli sembollerinden Galata Kulesi’ni keşfetmemek olmaz. Dünyanın en eski kulelerinden olan Galata Kulesi’ne çıkıp Haliç’i ve İstanbul Boğazı’nı panoramik olarak seyredebilirsiniz. Galata Kulesi giriş ücreti 10 TL. Müzekart geçerli değil.

  16 – MADAME TUSSAUDS BALMUMU HEYKEL MÜZESİ

  Taksim’e kadar gelmişken yeni açılan Madame Tussauds’nun İstiklal Caddesi’ndeki merkezini ziyaret etmek de keyifli bir alternatif. Madame Tussauds’da Arda Turan’dan Hidayet Türkoğlu’na, Einstein’dan Leonardo de Vinci’ye, Zeki Müren’den Madonna’ya, Justin Bieber’dan Lady Gaga’ya, MFÖ’den Rihanna’ya, Adile Naşit’ten Barış Manço’ya, Shek’ten Hollywood yıldızlarına pek çok ünlü ismi bir arada ve yakından görme imkanı bulup yıldızlara dokunmanın heyecanını yaşayabilirsiniz.

  Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

  Yazı kaynağı : gezentianne.com

  İstanbul Avrupa Yakasında Gezilecek 14 Yer

  İstanbul Avrupa Yakasında Gezilecek Yerler Nerelerdir?

  İstanbul Avrupa Yakasında Gezilecek Yerler Nerelerdir?

  Avrupa yakası mı yoksa Anadolu yakası mı ? Sanırım bu tartışma sonsuza kadar gider demiştim”İstanbul Anadolu Yakasında Gezilecek Yerler Nerelerdir? ”yazımda. 🙂  Yalnız,bence Avrupa yakası Anadolu yakasına fark atar:) Anadolu yakasında oturan arkadaşlarım bozulmasın ama bence herşey Avrupa’da. Şimdi gelin Avrupa yakasındaki gezilecek yerlere beraber bakalım.

  İstanbul Avrupa Yakasında Gezilecek Yerler Nerelerdir?

  Bozdoğan Kemeri (Fatih)

  Kemer Romalılar tarafından şehrin su ihtiyacını karşılamak amacıyla yaptırılmış. Gerçekten çok etkileyici bir yapıt.

  Beyazıt Kulesi (Fatih)

  Yangınları gözetlemek ve haber vermek amacıyla İstanbul’un Beyazıt semtinde 1749 yılında yaptırılmış.

  Çorlulu Ali Paşa Medresesi(Fatih)

  Nargile sevenlerin mutlaka uğraması gerekiyor.

  Büyük Saray Mozaikleri Caddesi (Fatih)

  Hayatta kalan mozaik parçalarında 150 insan ve hayvan figürü kullanılarak anlatılmış 90 farklı tema bulunur.

  Alman Çeşmesi ( Fatih)

  Alman imparatoru Wilhelm’in hediyesidir. Sultan ahmet caminin dışındaki bahçededir.

  Fatih Camii (Fatih)

  Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılmış olan cami ve külliyedir.Yapımına 1462 yılında başlanmış ve 1470 yılında tamamlanmıştır. Mimarı, Sinaüddin Yusuf bin Abdullah’tır.

  Fethiye Müzesi (Fatih)

  Kilise olarak yapılan bu yapı daha sonraları camiye dönüştürülmüştür.Tarihi yapısıyla birlikte islamiyet ve hristiyanlığın yan yana olmasının ayrı bir güzelliği vardır.

  İstanbul Arkeoloji Müzeleri (Fatih)

  İstanbul da tarihi yarımada içerisinde bulunan topkapı sarayından sonra en önemli ikinci müzesidir.üzede Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Erken, orta ve geç bronz dönemi, Helen, Roma ve Bizans dönemine ait nadide eserleri barındırmaktadır.

  Topkapı Sarayı (Fatih)

  İstanbul’da mutlaka ama mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Detaylı gezmek istiyorsanız en 5-6 saat ayırmanız şart.

  İslam Bilim Ve Teknoloji Tarihi Müzesi (Fatih)

  Matematikten astronomiye birçok dalda eserler bulunan bu müzeyi dolaşmanız saatler alabilir. Bilim ve teknolojinin gelişimini merak ediyorsanız bu müzeyi ziyaret etmelisiniz.

  Gülhane Parkı(Fatih)

  Çiçekler içinde, temiz hava ve doğayla baş başa kalmak, aynı zamanda şehirden çok da uzaklaşmak istemiyorsanız, çay içmek ve parkı gezmek için Gülhane Parkı ziyaret edilmeye değer.

  Yazı kaynağı : www.gezmemlazim.com

  İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap