Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ist hava durumu 15 günlük

  1 ziyaretçi

  ist hava durumu 15 günlük bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İstanbul Hava Durumu 15 Günlük

  İstanbul Hava Durumu 15 Günlük

  İstanbul Hava Durumu

  İstanbul’da hava soğuk ise genellikle Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisiyle oluşmaktadır. Karadeniz bölgesinden yağışlı hava ve Akdeniz üzerinden ılımlı havanın etkisi altına girebilmektedir. İstanbul’a kar yağışı kış aylarında sıkça görülmektedir. İstanbul’da güneyden esen lodos rüzgarı genellikle ılık olur. Ancak kuzey yönünden esen poyraz daha etkili ve soğuktur. Kış mevsiminde, bu rüzgarlar sonrasında genellikle kar yağışı etkili olmuştur. İstanbul’da kar yağışı çok uzun ve etkili olmamıştır. En fazla 10-11 gün kadar kar yağışı yerde kalabilmiştir. İstanbul tarihinde en çok kar yağışını 05.01.1942 tarihinde görmüştür. Bu tarihte yağan kar 75cm yüksekliğe kadar ulaşmıştır. İstanbul tarihinde unutulamayan hava sıcaklığı 1929 yılında gerçekleşmiştir. Hava eksi değerlerde günlerce kalarak boğaz suları donmuştur.

  İstanbul, Belgrat ormanları sayesinde de bolca yağış almaktadır. Yıllık ortalama 720mm ile 800mm arası yağış düşmektedir. İstanbul’a düşen yıllık yağışın 35%’i kış aylarında, 23%’ü İlkbahar aylarında, 14%’ü yaz aylarında ve geri kalan 28%’i sonbahar aylarında gerçekleşmektedir. İstanbul Karadeniz ikliminin etkisi altında kaldığı için birçok ile göre daha çok yağış almaktadır. İstanbul’un yağış miktarının fazla olmasının diğer sebebi ise sahillerde hava kütleleriyle deniz arasındaki bağlantıdır. Bu sahillerde yaz aylarında deniz suyu sıcaklığı ile hava kütlelerinin sıcaklığı genel olarak birbirine çok yakındır. Fakat bazı Temmuz ve Ağustos aylarında hava sıcaklığı deniz suyu sıcaklığından daha yüksek olabilmektedir. Sonbahar ve kış aylarında deniz suyu sıcaklığı hava sıcaklığından daha yüksektir. Ocak ve Şubat aylarında havaların soğumasıyla deniz sularının havadan daha sıcak olması, yağış karekteri üzerine etkili olmuştur. Bu durum kış aylarında yağışların daha fazla düşmesine yardımcı olmaktadır. Oldukça geniş bir sahaya yayılmış olan İstanbul’da deniz etkisi, topografyadaki farklılık, şehirleşme biçimi, endüstriyel sahaların sıcaklık üzerine büyük etkisi vardır. İstanbul hava sıcaklığı yıllık ortalamada 14°C dir. İstanbul'da yılın ortalama sıcaklığı 13.7°C olup Ocak ayı ortalaması -5°C'dir. Temmuz ayı ortalaması ise 22.7°C'dir. İstanbul’da gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkının en fazla olduğu ay Nisan ayıdır. Diğer aylarda gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkı fazla değildir. İstanbul’da denizler sebebiyle yaz aylarında sıcak ve nemli bir havaya sahiptir. Genellikle yazlar sıcak ve bunaltıcı geçer. Nem oranının yüksek olması ile sıcaklık daha da etkili olmuştur.

  İstanbul sadece Türkiye için değil Dünya için önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple Hava durumu İstanbul çok önemlidir. İstanbulda bulunan hava limanları ve bu limalara ait hava tahminleri sürekli merak edilmektedir. Bilindiği gibi yoğun sis, kar yağışı ve diğer ulaşımı etkileyecek hava şartları yüzünden uçaklar seferleri aksamaktadır.

  İstanbul çok büyük bir şehir olduğu için, İstanbul Avrupa yakası ile İstanbul Anadolu yakası hava durumu bir birinden farklıdır. İstanbul'un Anadolu yakası, Avrupa (Rumeli) yakasından biraz daha sıcaktır. Florya'da yıllık bazda ölçülen en yüksek sıcaklık 27°C, Göztepe'de 31°C'dir. Yıllık sıcaklık ortalaması Florya'da 13.6°C, Göztepe'de 13.9°C. Kış aylarında İstanbul'un en soğuk yerleri sırasıyla Eyüp, Arnavutköy, Sarıyer/Kumköy, Kilyos, Silivri, Pendik, Ümraniye, Çatalca, Bakırköy, Beykoz, Şile, Üsküdar, Sarıyer, Şişli, Fatih, Güngören, Kartal ve Kadıköy olmuştur. Yollar kapanacak seviyede kar yağışı çok nadir görülürken, donma ve buzlanma bazı bölgelerde sabah saatlerinde görülebilmektedir.

  İstanbul Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü (İstanbul MGM) tarafından İstanbul için hava durumu ve bölgeye ait diğer şehirler için hava tahminleri, uyarılar ve sıcaklık dereceleri bilgileri paylaşılmaktadır. Bu kurum önemli hava uyarıları ile İstanbul hava tahminlerini paylaşmaktadır. Devlet Resmi hava tahminlerinin yanında özel olarak hava tahmnileri bilgisi sunan hava durumu 15 günlük web sitemizden yararlanabilirsiniz. İstanbul hava durumu 15 günlük sitemizdeki sıcaklık değereleri ve uyarılar farklılık gösterebilir. Bu sebeple şiddetli hava olayları, ani yağış ve fırtına gibi durumlarda her iki kaynağı karşılaştırmanız önerilir.

  Şu anda İstanbul hava durumu hakkında en güncel ve kaliteli bilgi veren hava durumu 15 günlük sitesinde bulunuyorsunuz. "İstanbul'da yarınki hava durumu nasıl? İstanbul'da bugün hava durumu, İstanbul'a kar yağar mı?" gibi soruların yanıtını sitemizde bulabileceğinizden şüpheniz olmasın. Bu sitede sadece bugün ve yarın için hava durumu tahminlerini değil, 5 günlük, 10 günlük, 20 günlük, 25 günlük, 30 günlük, 45 günlük ve 90 günlük hava tahminlerine de ulaşabilirsiniz. Bunların dışında daha fazla ayrıntının yer aldığı saatlik hava durumu tahminlerini de son 3 gün olarak edinebilirsiniz. Bu sayfalarda yağış oranları, en yüksek ve en düşük sıcaklık değerlerini öğrenebilirsiniz.

  Türkiye'nin mega kenti İstanbul ilçe ve semtlerinin de hava durumuna sitemizden erişebilirsiniz. Hava tahminleri altında ilçe hava durumu bağlantılarına tıklayarak erişebilirsiniz. İlçeler sınırlı sayıda listelenmiştir. Eğer listede göremiyorsanız aradığınız yer ismini arama kutusuna yazabilirsiniz.

  İstanbul için hava durumu tahminlerini sunarken mevcut hava durumu bilgilerini de sunmaktayız. Hissedilen hava sıcaklığı, nem oranı, çiğ noktası, rüzgar hızı, rüzgar yönü, görüş mesafesi ve basınç gibi değerleri bu sayfada edinebilirsiniz.

  Hava durumu tahminlerinde en isabetli tahminler haftalık hava durumu tahminleridir. Saatlik tahminlerinde doğruluk payı çok yüksektir. Ancak uzun süreli hava tahminleri haftalık ve saatlik hava durumu tahminleri gibi sabit ve kesin sonuçlar vermeyebilir. Ne yapmalısınız? Uzun süreli günlük tahminler(25 gün, 30 gün, 45 gün 60 gün, 90 gün) hergün değişebilmektedir. Örneğin bir ay sonraki bir tarihte yağış görülürken, 1-2 gün sonra aynı tarihe baktığınızda yağışın değiştiğini, bir gün öncesi veya sonrasına kaydığını görebilirsiniz. Günler yaklaştıkça netlikte artmaktadır. Bu durumuda hava durumu sayfasını sık sık kontrol ederek değişimlerini olup olmadığını gözlemenizi öneriyoruz.

  İstanbul hava tahminleri, uyarı ve diğer paylaşımlarımızdan yararlanmak için hava durumu 15 günlük sosyal medya kanallarımızı takip edebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : havadurumu15gunluk.xyz

  Hava Durumu İstanbul

  Hava Durumu İstanbul

  Hava durumu tahminlerini sitemizden doğru, hızlı ve anlaşılır grafiklerle edinmeniz için elimizden geleni yapıyoruz. 15 günlük hava durumu ekibi olarak siz değerli ziyaretçilere günlük plan yapmadan önce hava durumu tahminlerimizi incelemenizi tavsiye ediyoruz.

  Hava tahminlerimiz 15 günlük hava durumu yanı sıra 5 günlük, 7 günlük, 10 günlük, 14 günlük, 20 günlük, 25 günlük, 45 günlük ve 90 günlük ile 1 aylık hava durumu olarak farklı günlere ayrılmıştır. Bu tahminlerimizin yanında en kısa hava tahminleri olan saatlik hava durumu bilgilerini, baktığınız şehrin hava durumu sayfasındaki ilk 3 günlük hava tahmini içinde yer alan “saatlik” linkine tıklayarak öğrenebilirsiniz. Saatlik tahminler 24 saate bölünerek saat saat hava durumunu, hissedilen sıcaklık değeri ve rüzgar hızı gibi extra değerler ile birlikte verilmektedir.

  Hava durumu tahminlerini sadece şehirler için vermiyoruz. Aynı zamanda her şehrin hava tahminlerinin altında yer alan ilçelerin listesini görebilirsiniz. Bu listede yer alan ilçeler hava tahminlerinde en çok ziyaret edilen sayfalara göre sıralanmıştır. Eğer burada bulunduğunuz yeri bulamadıysanız sayfanın en üst kısmında yer alan arama kutusunu kullanabilirsiniz. Arama kutusunda yazmaya başladığınız anda sonuçlar listelenir, bu sonuçlar arasında ilçenizi bulup tıklamanız sizi istediğiniz hava durumu sayfasına ulaştıracaktır.

  Hava tahminleri nasıl oluşturuluyor?

  Sitemizdeki hava durumu tahminlerini oluşturan birden çok etkenden yararlanıyoruz. Bu etkenler manuel değil, sistem tarafından otomatik olarak karşılaştırma yöntemiyle yapılmaktadır. Veritabanındaki hava tahmin bilgileri ile uydu radar görüntüleri bunu oluşturmaktadır. Ayrıca Türkiye’nin resmi hava durumu kurumu olan Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından açıklanan ani sel baskını, ani sıcaklık değişimleri, şiddetli rüzgar gibi uyarıları şehirler ve ilçeler bazında harmanlayarak siz ziyaretçilerimize sunuyoruz. Mgm ile sitemiz arasındaki farklar nelerdir? Mgm hava durumu tahminleri genelde yerel istasyonlardan veri alırken sitemiz uydu aracılığıyla global verileri kullanmkatadır. Hangi hava tahminlerinin daha iyi sonuç vereceğini ziyaretçiler karşılaştırarak öğrenebilirler. Genelde ufak farklılıklar olsa da bilgilerin hemen hemen aynı olduğunu söyleyebiliriz.

  Hava Durumu 15 Günlük olarak adlandırdığımız web sitemizde bugünün hava durumu veya yarın için hava durumu sunmuyoruz. Site isminden anlaşıldığı gibi 15 günlük ve çok daha uzun süreli olan 90 güne kadar hava tahmini yapılabilmekteyiz. Birçok ziyaretçiden hep aynı sorularla karşılaşıyoruz. “30 günlük hava durumu, 45 günlük hava durumu ve hatta 90 günlük hava durumu tahminleri doğru mu?” Bu sorunun cevabı; tam olarak doğru değil veya doğrudur diyemeyiz. Çünkü sistemdeki geçmiş hava durumu verilerine göre bu tahminler oluşturulmuştur. Bu tahminleri inceleyecek olursak; Örnek olarak İstanbul hava durumu sayfasına girelim. Bugün 10 Ocak ve 1 ay sonrasında 10 Şubat 2020 Pazartesi günü kar yağışı olduğunu farz edelim. Birkaç gün sonra İstanbul hava durumu sayfasında, 30 günlük hava durumuna baktığınız zaman kar yağışının yerini yağmura bıraktığını veya kar yağışının 8 Şubat tarihine kaydığını görebilmeniz mümkündür. Bu tarih 1 ya da 2 gün sonrası da olabilir. Aynı durumu Şanlıurfa için düşündüğümüzde kar yağışının büyük ihtimalle yağmura dönüştüğünü görürsünüz. Bunun sebebi bölgenin nemli olması ve yaklaşan günlerle birlikte hava durumunun daha da kesinleşmesidir. Bizler 15 günlük hava durumu site ekibi olarak tahminlerini ziyaretçilerimize en anlaşılır icon ve uyarılarla sunmaya çalışıyoruz. Uydu radar görüntülerinde Türkiye’nin yağış ve bulut örtüsü hakkında ayrıca bilgilere ulaşabilirsiniz. Kış aylarında özellikle kayak merkezlerindeki kar kalınlıkları ile yaz aylarında tatile gideceğiniz zaman ihtiyacınız olacak olan deniz suyu sıcaklıklarını da güncel olarak takip edebilirsiniz.

  2019 yılının son zamanlarında hava durumu haberleri için çalışmalara başladık. Önemli hava durumu uyarı ve olaylarını editörlerimiz özgün haber olarak ziyaretçilerimizi bilgilendirmektedir.

  Hava durumu tahminlerine kimler ihtiyaç duyar?

  Havanın gelecekte nasıl olduğunu öğrenebilmek için hava durumu sitelerine ihtiyaç duyarız. En çok çiftçilerimiz tarlasına tohum atacağı zaman, fidan dikeceği zaman, gübre veya ilaçlama yapacağı zaman havanın yağış durumunu kontrol etmek zorundadır. Ayrıca zirai don, şiddetli yağış ve fırtına gibi olayları hava durumu sitelerinden önceden öğrenerek tedbirlerini almak isterler. Diğer en çok hava tahminlerine ihtiyaç duyan kesim ise denizcilerimizdir. Balık avlamak için deniz durumunu öğrenmeden kimse denize açılmaz. Denizlerimizde hava durumu tahminlerini şu an sunmuyoruz. Ancak kıyı kesimlerindeki önemli bölgelerin hava durumu ile Meteoroloji haberlerimizde bunlara yer veriyoruz. Kış aylarında yolculuk yapacağımız zaman yine hava durumu sitelerine ihtiyaç duyarız. Yollardaki yağış durumu ve buzlanma hakkında bilgi sahibi olmadan yola çıkmak doğru değildir. Tatile gideceğiniz zamanda sıcaklık bilgilerine sahip olmak istersiniz elbette. İşte bu görevi hava durumu 15 günlük sitemiz en iyi şekilde yapmaya çalışıyor.

  Hava durumu sitemizin ana sayfası Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul için ayrılmıştır. Hava Durumu İstanbul sonuçlarına daha kolay erişebilmeniz için bu düzenlemeyi yaptık. Ayrıca Hava durumu İstanbul sayfamız diğer sayfalara göre daha çabuk güncellenmektedir. Diğer sayfalara 20 dakika arayla güncellenirken, İstanbul sayfası 8 dakika arayla hava durumu verilerini güncellemektedir.

  Hava Durumu İstanbul'u merak ediyorsanız, en güncel, hızlı ve anlaşılır verilerle ziyaretçilerine durumu raporu sunan siteden (havadurumu15gunluk.xyz) öğrenebilirsiniz. istanbul'da 15 günlük hava durumu.

  Yazı kaynağı : havadurumu15gunluk.xyz

  Tüh!

  Tüh!

  İSTANBUL HAVA DURUMU 15 GÜNLÜK

  İSTANBUL HAVA DURUMU 15 GÜNLÜK

  İstanbul Hava Durumu

  Bulunduğumuz bölgenin hava durumu günlük olarak bilmemiz gereken önemli bilgilerden birisidir. Gün içinde yapılması planlanan işler, gidilmesi gereken yerlerin organize edilmesinde hava durumunun göz ardı edilmesi, aksamalara neden olabilir. Özellikle yoğunluğun fazla olduğu İstanbul gibi büyük şehirlerde yoğun yağışın olduğu saatlerde trafikte yavaşlama sorunu yaşanır. Bu sorun da belli bir yere giderken yolda fazla vakit geçirmeyi beraberinde getirir. İşlerin aksamaması ve zamanında istenilen yerde bulunmak için meteroloji birimlerinin tahminlerine dikkat edilmesi gerekir. Sitemizde günlük olarak İstanbul hava durumu tahminini bulabilirsiniz. Uzun vadeli programlarınız, projeleriniz içinse İstanbul hava durumu 15 günlük ya da 30 günlük, 90 günlük tahminlerine göz atabilirsiniz. Sitemizde yer alan tahminler meteroloji genel müdürlüğü (mgm) kaynaklı güncel bilgilerdir.

  İstanbul, Akdeniz ikliminden Karadeniz iklimine geçiş yaşanılan bir bölgedir. Sabit bir iklimi olmayan megakentte yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlı bir hava hüküm sürer. Şehrin kuzey kısımları Karadeniz Bölgesi'ne daha yakındır. Bu yakınlık beraberinde Karadeniz iklimini de getirir. Şehrin kuzey kesimlerinde her mevsim yağış görülebilir. Yazları aşırı bunaltıcı sıcaklar olmaz. Yerleşimin daha fazla olduğu güney kesimlerinde ise Akdeniz iklimi özelliklerine daha fazla rastlanır. Bu bölümlerde yazın yağmur ya hiç yağmaz ya da çok az yağar. Kışın yağmurludur.

  İstanbul'da kış mevsiminde kar ve yağmur görülür. Yağmur genel olarak güneyden esen lodos ile beraber gelir. Yağmur öncesi kente ulaşan ılık lodos, sıcaklığın da yükselmesini sağlar. Sıcaklığın bir iki derece artmasının ardından kentte yağışlar başlar. Bu yağışlar genelde sağanak şeklinde olur ve taşkınlara neden olmaz. Zaman zaman ise Karadeniz bölgesinden gelen daha şiddetli yağışlar görülür. Bu yağışlar beraberinde daha soğuk hava ve zaman zaman da kar yağışını getirir.

  İstanbul'da yağmur yağışları çoğunlukla kış aylarında gerçekleşir. Ocak ve Aralık ayları kentte en fazla yağmurun yağdığı zaman dilimleridir. İlkbahar ve sonbaharda da yağmurlar, kışın kadar olmasa bile devam edin. Yaz aylarında ise bazı bölgelerinde hiç yağış olmaz, bazı bölgelerinde de çok az yağış olur. Yazın İstanbul'a yağan yağmur, sonbahar mevsiminde yağan yağmurun üçte biri kadardır.

  İstanbul'da kışın yağmurlu hava kadar karlı havalar da önemlidir. Daha doğu bölgelerinde olduğu gibi kalın kar tabakası oluşmasa bile kentte kışın soğuk günlerinde kar yağışı meydana gelir. Özellikle yağmur ve soğuk havanın birlikte geldiği Karadeniz kesimlerinde kar yağışı nedeni ile ulaşımın aksaması ve resmi tatiller söz konusu olabilir. Kışın soğuk zamanlarında yer yer buzlanma ve don tehlikeleri de söz konusudur. Çok sık yaşanmasa da bu durumlara karşı da tedbirli olmakta fayda vardır. Soğuk havalarda ısı derecesi kadar don ve kar tehlikesine karşı da hava durumuna bakılması gerekir.

  Nüfus yoğunluğu bakımından en kalabalık kentlerden birisi olan İstanbul, yaz aylarında sıcak bir iklime sahiptir. Karadeniz kesimlerine yakın bölgelerde zaman zaman yağışlar olabilir. Ancak güney kesimlerinde kuraklık söz konusudur. Kuraklığın yaşandığı yani yağışların olmadığı bölgelerde yaz sıcakları daha yüksektir. Yağışlı bölgelerde ise yağmur ile birlikte gelen ılıman bir iklim vardır. Bu ılıman iklim sonbaharın sonuna kadar devam eder.

  İstanbul hava durumu için genel olarak değişkenlik gösteren bir havaya sahiptir diyebiliriz. Birden çok iklim özelliklerini göstermesinden dolayı ani yağışlar, ani hava soğumaları yaşanabilir. İstanbul'un ani hava değişimine hazırlıklı olmak için tahmini hava durumlarından yararlanmak gerekir. Bu amaçla sitemizde yer alan haftalık ve 90 günlük hava durumu tahminlerine göz atabilir, aksaklıkları baştan engelleyebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : havadurumu15gunluk.org

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap