Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ismailağa cemaati lideri mahmut ustaosmanoğlu kimdir

  1 ziyaretçi

  ismailağa cemaati lideri mahmut ustaosmanoğlu kimdir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İsmailağa Cemaati hakkında ne biliyoruz? Mahmut Ustaosmanoğlu kimdir?

  İsmailağa Cemaati hakkında ne biliyoruz? Mahmut Ustaosmanoğlu kimdir?

  İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu, böbrek rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 93 yaşında hayatını kaybetti.

  İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfının sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Sevgili şeyhimiz Mahmut Efendi Hazretlerimiz Hakk’a yürümüş ahirete irtihal etmiştir. Cümle ümmet-i Muhammed’in başı sağ olsun” ifadeleri yer aldı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve siyasi parti temsilcilerinin de ziyaret ettiği İsmailağa Cemaati hakkında ne biliyoruz?

  "İsmailağa Camiası"

  Nakşibendi tarikatını temsil eden oluşumlardan biri olan İsmailağa Cemaati, Mahmut Ustaosmanoğlu tarafından 1980'lerin başında kuruldu. 

  İnternet sitesinde "İsmailağa Camiası" olarak adlandırılan oluşum, "teşkilatları ve faaliyetleriyle birlikte, Allâh (Celle Celâluhû)nun kullarına merhametinin bir nişanesi olan Mahmud Ustaosmanoğlu (Kuddise Sirruhu) Hazretleri etrafında bir araya gelmiş gönül erlerinden oluşan büyük bir irşad ve hizmet topluluğudur" şeklinde tanımlanıyor. 

  Cemaatin amacı, "İnsanoğlunun her daim süregiden huzur arayışında İslam’ın ışığını insanlığa Mahmud Efendi (Kuddise Sirruhu) Hazretlerimizin rehberliğinde en parlak ve en canlı haliyle sunabilmek" olarak ifade ediliyor.

  İsmailağa Camii

  Cemaatin adını Şeyhülislam İsmail Efendi tarafından İstanbul'un Fatih ilçesine yaptırılan İsmailağa Camii'nden aldığı biliniyor.

  İnternet sitesinde "İsmailağa Camii, Çarşamba’da doğmuş ve ilmî vazifelerden askerî vazifelere kadar Osmanlı devrinde pek çok vazifelerde bulunmuş ve 56. Şeyhülislâm olarak görev yapmış olan Kara İsmail Naim Efendi Hazretleri (Rahmetullahi Te’ala Aleyh) tarafından evinin yerine, kendi adına yaptırmış olduğu, pek çok hususiyetleri bulunan bir camidir" deniliyor. 

  "Osmanlı’nın son, Cumhuriyet’in ilk dönemlerinde metruk bir hale gelen İsmailağa Camii'nin, Ali Haydar Efendi (Kuddise Sirruhu)" öncülüğünde tamir edildiği ifade ediliyor. 

  Mahmud Efendi'nin (Kuddise Sirruhu) imamlık vazifesiyle birlikte camianın merkezi haline geldiği belirtilen İsmailağa Camii ile ilgili, "İslâmiyet’ten uzak yaşantının hakim olduğu o günlerden itibaren irşad merkezi olma hüviyetini halen muhafaza etmektedir" deniliyor. 

  Cemaatin faaliyetleri

  Bünyesinde medya organları, medreseler, özel okullar, Kur'an kursları bulunan İsmailağa cemaatinin faaliyetlerinin genel olarak "ilmî-dinî ve sosyal hizmetler alanında yoğunlaştığı" kaydediliyor. 

  Cemaatin hizmetleri şu şekilde sıralanıyor: "Aşevi hizmetleri, aynî ve nakdî yardım organizasyonları, tekâmül ve ihtisâs medreseleri, fıkıh kurulu ve dînî meseleleri danışma hattı, emri bil maruf ve ziyaret ekibi, halka açık medrese, kütüphane hizmetleri ve yaz Kur’ân kursları, başlıca faaliyet ve hizmet alanlarımızı oluşturmaktadır".

  "Yüz bini aşmış talebe kadrosu var"

  Türkiye'nin birçok noktasında faaliyetleri olan İsmailağa Cemaatinin "100 binden fazla talebesi" olduğu belirtiliyor. 

  Cemaatin internet sitesindeki 'Hakkımızda' bölümünde, "İsmailağa Câmiasının, 1950’li yılların kasvetli Türkiye’sin­de başlayan İslâm yolculuğu, Mahmud Efendi (Kuddise Sirruhû) Hazretlerinin bitmek, tükenmek ve yorulmak bil­meyen üstün mücadelesi sayesinde bugünlere ulaşmış ve kendinden emin, mütevazı adımlarla geleceğe doğru hızla ilerlemektedir. Türkiye’ye ve Dünya’ya örneklik teş­kil edecek kurum ve faaliyetlerle yetiştirilmiş hoca ve gönüllüler ordusunun yanı sıra, sayıları yüz bini aşmış talebe kadrosuyla birlikte, Allâh’ın (Celle Celâluhû) rızâsına uygun İslâmî bir hayat için yürütülen çalışmalar, olanca hızıyla kesintisiz olarak devam etmektedir" bilgisi paylaşılıyor. 

  "Her mahalleye bir erkek bir de kız medresesi açılsın"

  Yine sitedeki Mahmud Efendi'nin dini eğitimle ilgili sözleri paylaşılıyor: ‘’Yeryüzündeki kum taneleri adedince hocaya ihtiyaç var! Her mahalleye bir erkek bir de kız medresesi açılsın. Erkekleri erkek, kızları da hanım hocalar okutmak kay­dıyla, yediden yetmişe herkes dînîni bu medreselerde öğrensin!’’

  Yazıda, "Bu yüksek gayeye erişme adına başlatılmış olan seferberliğimiz, ilk günkü ciddiyet ve kararlılıkla bugünlere taşınmış olup yarınla­ra ulaştırılma adına, aynı kararlılık ve azimle sürdürül­mektedir" deniliyor. 

  Mahmut Ustaosmanoğlu kimdir?

  Mahmut Ustaosmanoğlu, Trabzon'un Of ilçesine bağlı Tavşanlı köyünde 1927 yılında doğdu.

  1951 yılında Sivas ili Divriği ilçesine vaiz olarak atanan Ustaosmanoğlu, 1954'ten 1996'ya kadar İsmailağa Camii'nde imamlık yaptı.

  2010 yılında İstanbul’daki "Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu"nun ardından kendisine “İslam’a Üstün Hizmet” ödülü verildi.

  İlk eşi Zehra Ustaosmanoğlu’nun 1993'te ölümünün ardından Müşerref Ustaosmanoğlu ile evlendi.

  "Cübbeli Ahmet Hoca"

  Cemaatin medyada tanınan yüzü "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün "yeni lider" olabileceği yorumları yapılıyor. 

  17 Ağustos 1999'daki deprem sonrası "Mevla faiz ve zina yuvalarını vurdu" sözleri üzerine 13 ay hapis cezası alan Ünlü, daha sonra bu sözlerinden dolayı pişman olduğunu ifade etti. 

  Ekim 2011'de Karagümrük çetesi' olarak bilinen suç örgütüne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Ünlü, 2012'de tahliye edildi. 

  Erdoğan ve Yıldırım'ın ziyaretleri

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, en son iki yıl önce Fatih'teki İsmailağa Cemaati'ni ziyaret etti. 

  Mahmut Ustaosmanoğlu'nun torunu Muhammed Fatih Ustaosmanoğlu Twitter'da "Reis-i Cumhur dan İsmailağa camiasının önce gelen kıymetlilerinden Hasan efendiye ziyaret" ifadesiyle ziyaretten fotoğraflar paylaşmıştı. 

  2019'daki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın tekrarlanan seçimleri öncesinde AK Parti'nin adayı Binali Yıldırım da cemaati ziyaret etmişti.

  Yazı kaynağı : tr.euronews.com

  MAHMUT USTAOSMANOĞLU KİMDİR, KAÇ YAŞINDAYDI? İŞTE MAHMUT USTAOSMANOĞLU BİYOGRAFİSİ... - Son Dakika Haberleri Milliyet

  Mahmut Ustaosmanoğlu

  Mahmut Ustaosmanoğlu ya da bilinen adıyla Mahmut Efendi (1929[1], Trabzon - 23 Haziran 2022, İstanbul), Türk din adamı, mutasavvıf ve İsmailağa Cemaati'nin lideri ve şeyhi.[2] Ürdün merkezli Kraliyet İslami Stratejik Araştırmalar Merkezi 'nin her yıl yayımladığı, "Dünya'nın En Etkili 500 Müslümanı" 2022 listesinde 34. sırada yer aldı.[3]

  Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

  Mahmut Ustaosmanoğlu, 1929 yılında Trabzon'un Of ilçesine bağlı Tavşanlı köyünde doğdu.

  10 yaşındayken, babası köy imamı Ali Efendi ve annesi Fatma Hanım’ın hocalığında hafızlığını tamamladı. Mehmet Rüştü Âşıkkkutlu’dan talim dersleri aldı. Balaban köyünde Abdülvehhap Efendi’den Arapça okudu. Hacı Dursun Feyzi Güven’den fıkıh, tefsir, hadis gibi dinî bilgileri öğrenerek 16 yaşında icazet aldı ve köyünde ders vermeye başladı.

  1951 yılı Ramazan ayında, Sivas ili Divriği ilçesine vaiz olarak atandı. Yaptığı dinî sohbetlerle çevresindeki insanların dikkatini çekti. 1952 yılının sonlarında şeyhi Ahıskalı Ali Haydar Efendi ile tanıştı. Askerlik sonrası şeyhi Ahıskalı Ali Haydar Efendi, onu İsmailağa Camii’ne imam tayin etmek için davet etti.[4] 1954'te İsmailağa'da imamlığa başladı. 1996'da 65 yaşını doldurduğu için aynı camiden emekli oldu.[2] 2010 yılında İstanbul’da düzenlenen "Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu'ndan sonra kendisine “İslam’a Üstün Hizmet” ödülü verildi.[5][6]

  Uzun yıllar boyunca yaşlılığa bağlı hastalıklarla mücadele eden Ustaosmanoğlu, 5 Haziran 2022 tarihinde enfeksiyona bağlı rahatsızlığı sebebiyle yoğun bakımda tedavi altına alındı. 23 Haziran 2022'de, 93 yaşında hayatını kaybetti.[7][8]

  Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

  1945 yılında, teyzesinin kızı Zehra ile evlendi. Bu eşinden, Ahmet, Abdullah ve Fatıma isminde üç çocuğu oldu. İlk eşi Zehra Ustaosmanoğlu’nun 1993 yılında ölümünün ardından aynı yıl Müşerref Ustaosmanoğlu ile evlendi.

  Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ustaosmanoğlu’nun Arifan Kitabevinden yayımlanan eserleri şu şekildedir:[9]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  SON DAKİKA: İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu 93 yaşında vefat etti! Mahmut Efendi kimdir ve kaç yaşındaydı? İşte Mahmut Efendi hayatı ve eserleri - Son Dakika Haberler

  SON DAKİKA: İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu 93 yaşında vefat etti! Mahmut Efendi kimdir ve kaç yaşındaydı? İşte Mahmut Efendi hayatı ve eserleri - Son Dakika Haberler

  - Umre Sohbetleri

  - Fatiha Tefsiri

  - Âyete'l Kürsî ve Amene'r-Rasûlü Tefsiri

  - Kur'an-ı Kerim'in Faziletleri ve Okuma Âdabı

  - Efendi Babam Buyurdu ki

  - Kurânı Mübîn ve Kelime Mânalı Meâli Âlîsi

  - Kuranı Mecid ve Tefsirli Meali Alisi

  - Efendi Hazretlerimizin Hatm-i Hâce Sohbetleri

  - İrşadül Müridin

  - Mahmud Efendi Hazretlerinden Duâlar

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap