Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  islak kelimesinin eş anlamlısı nedir

  1 ziyaretçi

  islak kelimesinin eş anlamlısı nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Islak Eş Anlamlısı Nedir? Islak Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

  Islak Eş Anlamlısı Nedir? Islak Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

  Islak Eş Anlamlısı Nedir? Islak Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

  Islak kelimesinin yerine kullanılabilecek olan eş anlamlı sözcükler internet üzerinden araştırılmaktadır. Özellikle bu konuda merak edilen sözcükler içerisinde olduğunu ifade etmek mümkün. Taşımış olduğu aynı anlamı ile beraber ıslak sözüne karşılık bir kelime ön plana çıkıyor. Yazılışları farklı ve anlamları aynı olan bu kelimeler amaca göre cümle içerisinde değişik yerlerde değerlendirilebilir.

    Islak Eş Anlamlısı Nedir?

   Aynı anlamı taşıması üzerine ıslak kelimesi için eş anlamlı olarak ‘yaş’ sözcüğü kullanılabilir. Suya batmış ya da suya gömülmüş, üzerinde su bulunan ya da su dökülmüş gibi durum ıslak olarak bilinmektedir. Taşımış olduğu bu anlamı ile beraber aynı şekilde yaş kelimesi de cümle içerisinde veya tek başına kullanım imkanı tanıyor.

   Islak Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

   Islak kelimesi için kullanılabilecek olan bir eş anlamlı sözcük Türkçede öne çıkmaktadır. Tam olarak anlam bütünlüğünü bozmadan her yerde aynı anlam kapsamında kullanma imkanı tanımaktadır. Bu doğrultuda mutlak kelimesi için karşılık olarak yaş sözcüğünü değerlendirmek mümkün. Her ne kadar ıslak kelimesi günlük yaşamda bir adım önde olsa bile, yaş sözcüğü de değişik alanlarda değerlendirilir.

   TDK’ya Göre Islak Kelimesinin Eş Anlamlısı

   Türkçede yer alan sözcüklerin eş anlamlısını bulma noktasında Türk Dil Kurumu önemli bir yer taşımaktadır. Bu doğrultuda TDK üzerinden bakıldı vakit ıslak kelimesine karşılık yaz sözcüğü çıkmaktadır.

   Islak Kelimesinin Eş Anlamlısı ile Örnek Cümleler

   Islak kelimesi yerine yaş sözcüğünün kullanırken örnek cümle üzerinden ele almak mümkün. Bu da özellikle arka arkaya yazılacak olan cümlelerin anlam karmaşası yaşatmasına engel olur

   ‘’Zeminde her yer yaş içinde kalmış.’’

   ‘’Yerler yaş olduğu için basarken dikkat etmenizi öneririm.’’

   Yukarıda verilen örnek cümleler de yaş kelimesi yerine aynı anlam ile ıslak sözcüğünü de kullanmak mümkün.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Islak Eş Anlamlısı Nedir? Islak Kelimesinin Eş Anlamlısı Olan Sözcük Ve TDK Anlamı

  Islak kelimesinin eş anlamlısı nedir?

  Islak kelimesinin eş anlamlısı nedir?

  Islak kelimesi günlük yaşantımızda en çok kullandığımız kelimelerden biridir. Dolayısıyla bu kelimelerin eş anlamlarını bilerek kullanmakta fayda var. Islak kelimesinin eş anlamlı olan kelimeleri birbirinin yerine kullanılmaktadır. Herhangi bir yanlışlık söz konusu değildir. Islak kelimesinin iki tane eş anlamlısı olan kelimesi vardır. Islak kelimesinin kökeni ise Türkçedir. Türkçede en çok kullandığımız kelimelerden biridir.

   Islak Eş Anlamlısı

   Islak Kelimesinin eş anlamlısı nedir sorusunun cevabı sulanmıştır. Bir diğer eş anlamlı olan kelime ise yaş kelimesidir. Bu kelimeler oldukça sık kullandığımız ve ıslak kelimesi ile aynı anlama sahip olan kelimelerdir. Bu kelimeleri birbirinin yerine kullanmanızda yanlışlık yoktur.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Islak Eş Anlamlısı Nedir? Islak Kelimesinin Eş Enlamı Olan Sözcükler

  Islak Zıt Anlamlısı Nedir? Islağın Zıt Anlamı Olan Kelimeler

  Islak Zıt Anlamlısı Nedir? Islağın Zıt Anlamı Olan Kelimeler

  Islak, Türkçe dil köklerine sahip bir sıfattır. TDK sözlüğü içerisinde verilen açıklamaya göre de “suya batırılmış, sulanmış ve su dökülmüş” manaları taşımaktadır. 

  Islağın Zıt Anlamı Olan Kelimeler 

  Dilimizde kullanılan sözcüklerin tek bir zıt anlamı olabileceği gibi birden fazla zıt anlamlısı da olabilir. Buna göre, ıslak zıt anlamlısı bir tanedir. Herhangi bir sıvıya bulanmamış manasına gelen “kuru”, ıslak sözcüğünün zıt anlamı olarak kabul edilir.

  Zıt ya da karşıt anlamlı kelimeler anlam düzlemi içerisinde farklı uçlarda yer alırlar. Olumsuzluk eklerinden türetilen kelimeler zıt anlam olarak kabul edilmez. Bu bakımdan, ıslak olmayan ya da ıslanmamış sözcükleri ıslağın zıt anlamı değildir. Bu kelimeler ıslak teriminin olumsuzluk halini ifade etmektedir. Islak sözcüğünün tek zıt anlamı kuru olarak kabul edilir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap