Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ishal mide bulantısına ne iyi gelir

  1 ziyaretçi

  ishal mide bulantısına ne iyi gelir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İshal ve mide bulantısına ne iyi gelir? Kusma ve ishal nasıl geçer?

  İshal ve mide bulantısına ne iyi gelir? Kusma ve ishal nasıl geçer?

  Sadece fiziksel değil psikolojik etkenler de mide rahatsızlıklarına neden olur. Stres ve kaygı psikosomatik rahatsızlıklara yol açar. Bunun sonucunda bazı kişilerde kusma, mide bulantısı ve yanma şikayetleri görülür.

  Mide bulantısı ve ishalin nedenleri nelerdir?

  Yanlış beslenme alışkanlıkları mide bulantısının ve ishalin temel nedenleri arasında yer almaktadır. Gece uyumadan önce sindirilmesi zor gıdalar tüketmek, midenin ağrımasına ve yanmasına da neden olur.

  İshal birçok hastalığın belirtisi de olabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonu ve huzursuz bağırsak sendromu ishale yol açan hastalıklardır. Bazı gıdaların aşırı tüketimi de sindirim sistemi bozukluklarına yol açar. Bu meyvelerin başında kiraz, kuru kayısı, üzüm ve kavun geliyor. Kafein oranı yüksek çay ve kahve gibi içeceklerin gün içerisinde çok fazla içilmesi bağırsakların çalışma düzenini olumsuz etkiler.

  İshal ve mide bulantısına ne İyi gelir?

  Cevabı merak edilen soruların başında ishal ve mide bulantısına ne iyi gelir sorusu geliyor. Birçok bitkisel gıda ve meyve sindirim sistemi sağlığına iyi geliyor.

  1- Su:

  İshal rahatsızlığı boyunca vücut aşırı su kaybeder. Aşırı su kaybı ise halsizliğe ve baş ağrısına neden olur. Beslenme uzmanlarına göre çocuklar günde en az 1.5, yetişkinler ise 2 litre su tüketmelidir.

  2- Muz:

  Muzun içinde yüksek oranda bulunan potasyum ve folat ishale neden olan bakterilerin çok daha kısa süre içerisinde vücuttan atılmasını sağlar.

  3- Ihlamur:

  Kalsiyum ve çinko deposu olarak nitelendirilen ıhlamur ishali kesmede etkilidir. İçine elma kabukları ve bal eklenebilir.

  4- Kekik çayı:

  Kekik çayı hem mide bulantısını geçirir hem de ishale neden olan enfeksiyonların diğer dokulara yayılmasını önler.

  5- Zencefil çayı:

  Düzenli aralıklarla zencefil çayı tüketmek sindirim sindirimi hastalıklarının önüne geçer. Mide bulantısı, şişkinlik ve yanmaya iyi gelir.

  Kusma ve ishal nasıl geçer?

  1- Rezene çayı:

  D vitamini, çinko ve potasyum bakımından zengin olan rezene çayı günde iki kez içilebilir. Şeker, vitaminlerin bağışıklık sistemi tarafından kullanılmasını engeller. Bu nedenle başta rezene çayı olmak üzere tüm bitki çayları şeker yerine bal ile içilmelidir.

  2- Maden suyu:

  Akşam yemeklerinden içine limon sıkılarak maden suyu tüketilebilir.

  3- Papatya çayı:

  İçinde riboflavin, D vitamini, tiamin gibi faydalı mineraller ve vitaminler bulunan papatya çayı hem mide bulantısına hem de ishale iyi gelir.

  4- Havuç:

  Havuç sadece göz değil mide sağlığına da iyi gelen sebzelerden biridir.

  5- Türk kahvesi:

  Limon ile birlikte birkaç çay kaşığı Türk kahvesi tüketmek mideyi ve bağırsakları rahatlatır. Uzun yıllardan bu yana yapılan kahve ve limon karışımı mide ağrılarını da dindirir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Mide üşütmesi nedir?

  Mide Bulantısı Neden Olur ve Nasıl Geçer? - Medicana

  Mide Bulantısı Neden Olur ve Nasıl Geçer? - Medicana

  Mide bulantısı hemen hemen herkesin yaşadığı bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık günlük ve geçici olabileceği gibi kimi zaman da bazı hastalıkların habercisi olabilir. Kusma, halsizlik, baş dönmesi ve bilinç kaybı gibi diğer ciddi belirtilerle beraber gelen mide bulantısının ise altında yatan nedeni bulmak ve tanıya göre tedavi olmak önemlidir. Ancak ciddi rahatsızlıkların yanı sıra hamilelikte, alkol alımı sonrasında, araç tutmasında ya da havasız yerlerde de hissedilebilen mide bulantısından kurtulmak için basit yöntemler bulunmaktadır.

  Mide Bulantısı Nedir?

  Çocuklardan yetişkinlere kadar herkesin hayatında sıkça karşılaştığı mide bulantısı, geçici bir durum olabileceği gibi kimi zaman bazı hastalıkların da habercisi niteliğindedir. Mide bulantısı genellikle ağrılı bir rahatsızlık olmasa da kimi zaman kusmanın yanı sıra baş dönmesi, terleme, ishal, karın ağrısı, ağız kuruluğu gibi bazı semptomlarla beraber yaşanabilir.

  Kusma, midenin refleks ile içerisindekileri yemek borusu ve ağız yolu ile dışarı atmasıdır. Her mide bulantısında kusma eylemi gerçekleşmeyebilir, ancak bazı durumlarda kişi kendiliğinden gelen kusma isteği ile mide bulantısını hafifletebilmektedir.

  Mide bulantısının çeşitli tipleri bulunmaktadır. Bu tipler; santral, periferik, fizyolojik, psikojenik, akut ve kroniktir. Santral tip mide bulantısında ani bir hareket ya da kötü bir yemeği görmek bulantıyı tetiklemektedir. Sindirim sistemi ve diğer organlardan kaynaklı kusma tipi periferik iken, midenin boşalmasının gecikmesi ile meydana gelen ve vücudun işlevsel cevabı niteliğinde olan mide bulantısı ve kusma çeşidi ise fizyolojik tiptir. Kaygı bozukluğu gibi durumlarda meydana çıkan ve beraberinde kusma da görülebilen mide bulantısı tipi de psikojeniktir. Bir haftadan az süren mide bulantısı ve kusma tipi akut olarak adlandırılırken, kronik mide bulantısı ise bir haftadan uzun süren durumlar için geçerlidir.

  Mide Bulantısı Sebepleri

  Mide bulantısı nedenleri sadece mide rahatsızlıklarına bağlı olmayabilir. Bazı yiyecekler ve susuz kalmak mide bulantısına neden olabileceği gibi psikolojik sebepler bunlar arasında yer almaktadır. Mide bulantısının farklı nedenleri arasında şunlar gösterilebilir:

  Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

  Mide bulantısı geçirme yollarından biri ilaç kullanmak olabileceği gibi evde pratik çözümler ile de bulantının önüne geçmek mümkündür. Ancak bunun için öncelikle mide bulantısına sebep olan nedeni bulmak gerekmektedir. Sürekli tekrar eden mide bulantısı durumunda doktora başvurulmalıdır. Mide bulantısı anında şu yöntemler uygulanabilir:

  Mide bulantısını önlemek için de aşağıda belirtilen yolları izleyebilirsiniz:

  Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

  Gebeliğin ilk üç ayında vücutta meydana gelen hormon değişikliği sebebiyle mide bulantısı yaşanabilmektedir. Hamilelikte mide bulantısı genellikle sabahları ortaya çıkmakta ve kadınların %50’sinden fazlasında görülmektedir. Bazı hamilelerde bu bulantı kusma ile görülebileceği gibi bazılarında sadece sabahları mide bulantısı belirir. Bunun için hamilelere uyandıklarında ekmek ve kraker gibi hafif yiyecekler tüketmesi önerilmektedir. Genellikle bu bulantılar 3. ayın sonundan itibaren görülmez, ancak bulantı ve kusmalar devam ediyorsa, bebeğe zarar verecek bir durum ile karşılaşmamak için doktora başvurmak gerekir. Gebeliğin ilk 3 ayı içinde görülen mide bulantısının bebeğe herhangi bir zararı bulunmayacaktır.

  Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

  Mide bulantısı başka bir rahatsızlığın habercisi değilse evde yapılacak basit yöntemler ile bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkündür. Evde bulunabilecek bitkisel ürünler ve gıdalar ile mide bulantısı hafifletilebilir.


  Şiddetli Baş Ağrısı & Mide Bulantısı

  Şiddetli baş ağrısı mide bulantısını beraberinde getirebilir. Bu durumu migreni olan kişiler sıklıkla yaşamaktadır. Migreni olan ve baş ağrısıyla beraber düzenli olarak mide bulantısı yaşayan kişiler bazı yöntemler ile bulantının önüne geçebilir. Bu durumda ağrı kesici almak baş ağrısını geçirebileceği gibi mide bulantısını da hafifletecektir. Sessiz ve karanlık bir ortamda dinlenmek ve temiz hava almak bu durumda da bulantılar için etkilidir. Kafein ve sigara alımını azaltmak, bol su içmek, yiyecek ve içeceklere dikkat etmek mide bulantısı ve baş ağrısı durumunda yapılması gerekenler arasındadır.

  Ancak mide bulantısı ve şiddetli baş ağrısı sadece kısa süren bir an ya da migren belirtisi olabileceği gibi bazı hastalıkların da semptomları olabilmektedir. Mide bulantısı; beyin damar hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, göz hastalıkları, beyin tümörleri, sinüzit ve menenjit rahatsızlıklarının da belirtilerinden biri olabilir. Bu sebeple, sürekli mide bulantısı hissi ile buna bağlı konuşma bozukluğu yaşayan, boyun tutulması olan, bilinç kaybı ve bulanık görüşü bulunan, bir günden uzun süre boyunca kusan veya ateşi olan kişilerin bu uyarıları dikkate alması ve en kısa zamanda doktora başvurması erken teşhis için oldukça önemlidir.

  Alkol Sonrası Mide Bulantısı

  Fazla alkol tüketimi, birçok günlük rahatsızlığın yanında mide bulantısını da beraberinde getirebilir. Alkol sonrası mide bulantısı genellikle kandaki alkol seviyesinin düşmesiyle ortaya çıkar. Yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, susuzluk, konsantre eksikliği, uyku hali, sinirlilik ve kalp atışının hızlanması da beraberinde görülebileceği alkol sonrası mide bulantısı için basit yöntemler uygulanabilir.

  Alkol, asidik yapısı ile kandaki PH dengesini düzenlemek için hücrelerden su çeker. Bu yüzden de susuzluktan da kaynaklanan mide bulantısı için alkol tüketimi sırasında ve ertesi günü sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Suyun yanı sıra taze sıkılmış meyve suları vücuttaki toksinleri atabileceği gibi midenin rahatlamasını da sağlayacaktır. Ancak tüketilecek meyve sularında portakal ve greyfurt gibi asidi fazla olan meyveleri tercih etmemek gerekir. Sodanın içine koyulan limon ve tuz ise mide bulantısını önlemede en sık kullanılan metotlardan biridir. Yağlı ve baharatlı yemeklerin yerine daha hafif yemeklerden az az yemek de alkolden dolayı oluşan mide bulantısını hafifletecektir. Özellikle aşırı alkol tüketiminden sonra ortaya çıkan mide bulantısının önemli tedavi yöntemlerinden biri de dinlenmektir. Gün boyu aralıklarla uzanmak sadece mideyi değil vücudu da dinlendirecek ve alkolün etkisini azaltacaktır.

  Mide Bulantısı ve İshal

  Mide bulantısı ishal ile beraber görüldüğünde farklı rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bulantıya sebep olabilecek rahatsızlıklardan biri de bağırsak enfeksiyonudur. Tüketilen yiyecekler ile oluşabilecek bu enfeksiyonda ishal ve mide bulantısının yanı sıra karın ağrısı da görülebilmektedir. Bağırsak hareketlerinden dolayı meydana gelen bu rahatsızlık yaşandığında doktora başvurmak gereklidir; tedavi olunarak enfeksiyonun önüne geçilebilir.

  Virüslerden kaynaklanan bir diğer enfeksiyon hastalığı ise mide üşütmesidir. Mide üşütmesinde de sadece mide bulantısı değil ishal durumu da görülmektedir. Mide üşütmesi sadece yiyecek ve içeceklerden değil, havlu ve mutfak eşyalarını paylaşmaktan dolayı geçecek virüsler sebebiyle de görülür. 1-2 gün içerisinde atlatılabilecek bu rahatsızlık eğer daha uzun süre devam ediyorsa ve devamında ateş, dışkıda kan, kan kusma, ciddi halsizlik ve koyu renkte idrar gözleniyorsa doktora başvurmak gerekir. Bu durum sadece yetişkinlerde değil, çocuklarda da görülebilmektedir. Yetişkinler için geçerli olan belirtileri göstermenin yanı sıra, altı saate kadar bezini ıslatmayan ve uzun süre tepkisiz kalan çocukların doktor kontrolünden geçmesi faydalıdır.

  Laktozu sindirmek için yeteri kadar laktoz enzimi üretemeyen kişilerde de ishal ve mide bulantısı görülebilir. Laktoz intoleransı olan kişilerin süt ürünleri kullanımına dikkat etmesi ve sindirim sistemini koruması gerekmektedir.

  Glütenli yemek yiyemeyenlerin hastalığı olan çölyak hastalığında da en sık rastlanan semptomlar mide bulantısı, kusma ve ishaldir. Doğuştan da olabilen bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin yediklerine dikkat etmesi gerekmektedir.

  Bakteri, virüs ve parazit gibi organizmaların bulaştığı yemeklerin yenmesi ile meydana gelen gıda zehirlenmesinin belirtileri arasında ishal ve mide bulantısına sıkça rastlanmaktadır. Bu durum geçici olabileceği gibi bazı kişilerde ağır semptomlar da görülmektedir. Hafiflemeyen ve geçmeyen ishal ve mide bulantısı için hastaneye yatarak tedavi olmak gerekir. Bazı gıda zehirlenmelerinde gözetim altında istirahat uygulanabilirken bazılarında ise midenin yıkanması söz konusu olabilir.

  Her hastalıkta olduğu gibi mide bulantısı ve ishalde de stres önemli bir faktördür. Bu durumu psikolojik mide bulantısı olarak adlandırmak mümkündür. Kaygı bozuklukları ve stres altında kalmak vücutta mide bulantısı gibi belirtiler gösterebilir, bunun sonucunda sindirim sisteminin etkilenmesi ile kimi zaman ishal de devamında gelebilir.

  Yazı kaynağı : www.medicana.com.tr

  Mide üşütmesi belirtileri nelerdir? Mide üşütmesine ne iyi gelir?

  Mide üşütmesi belirtileri nelerdir? Mide üşütmesine ne iyi gelir?

  Mide üşütmesi; sulu ishal, karın krampları, ağrı, bulantı, kusma ve bazen de ateş ile kendini belli ediyor. Literatürde ‘viral gastroenterit’ olarak adlandırılan mide üşütmesi, yetişkinlerde 1-2 gün devam ediyor ve ciddi bir soruna neden olmuyor. Bu sorun bebekler, yaşlı ve herhangi bir hastalığa bağlı olarak bağışıklık sistemi baskılananlar kişilerde hayati riske yol açabiliyor. Mide üşütmesine karşı pratik tedbirler alınması ve sorunun kaynağının belirlenerek tedavi edilmesi önem taşıyor.

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap