Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  is kazası rapor parası hesaplama

  1 ziyaretçi

  is kazası rapor parası hesaplama bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Rapor Parası Sorgulama Ve Hesaplama Linki 2022 - İşgöremezlik Rapor Parası Ödemesi Nasıl Alınır Ve Ne Zaman Yatar

  Rapor Parası Sorgulama Ve Hesaplama Linki 2022 - İşgöremezlik Rapor Parası Ödemesi Nasıl Alınır Ve Ne Zaman Yatar

  Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?

  Sigorta Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışan kişinin İş kazası, meslek hastalığı, hastalık veya analık hallerinden biri nedeniyle geçici iş göremezliğe uğranılması gereklidir.

  SGK tarafından yetki verilen hekim ve sağlık kurullarından sağlık raporu alınması gerekiyor.

  Köy veya mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına veya hesabına bağımsız olarak çalışanlara geçici iş göremezlik ödeneği ödenebilmesi için prim borçlarının olmaması ve yatarak tedavi görmeleri nedeniyle geçici iş göremezliğe uğramaları şartı gerekiyor.

  Sigortalı çalışanların hastalık nedeniyle geçici iş göremezlik ödeneği için iş göremezlik raporunun başladığı tarihten önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması gerekiyor.

  Analık nedeniyle geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanabilmeleri için doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması gerekiyor.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Rapor Parası Hesaplama Nasıl Yapılır 2022?

  Rapor Parsı (Geçici İş Göremezlik Ödeneği) Nasıl Hesaplanır?

  Sigortalılara; iş kazası ve meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinde yatarak tedavi gördükleri süreler veya alınan istirahat raporları için ödenen geçici iş göremezlik ödeneği (rapor parası); iş kazasının veya doğumun olduğu tarihten, meslek hastalığı veya hastalık halinde ise iş göremezliğin başladığı tarihten önceki oniki aydaki son üç ay içinde, sigortalı adına Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmiş olan prime esas kazançlarının, bu süredeki gün sayısına  bölünmesi suretiyle bulunacak ortalama günlük kazanç esas alınarak hesaplanır.

  Not: 22 Nisan 2021 tarihinden geçerli olmak üzere, hastalık ve analık nedeniyle alınacak raporlar için ödenecek rapor parasının  hesaplanma şekli değiştirilmiştir. (Bkz. SGK Rapor Parası Hesaplama Şekli Değişti)

  Söz konusu oniki aylık dönemde çalışmamış ve ücret almamış olan sigortalı, çalışmaya başladığı ay içinde iş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle iş göremezliğe uğrarsa verilecek ödeneğin hesabına esas günlük kazanç; çalışmaya başladığı tarih ile iş göremezliğinin başladığı tarih arasındaki sürede elde ettiği prime esas günlük kazanç toplamının, çalıştığı gün sayısına bölünmesi suretiyle; çalışmaya başladığı gün iş kazasına uğraması halinde ise aynı veya emsal işte çalışan benzeri bir sigortalının günlük kazancı esas alınarak hesaplanır. Bu şekilde bir tespitte yapılamıyorsa, prime esas kazanç alt sınırı, yani sigortalının yaşına uygun günlük brüt asgari ücret, ödeneğe esas günlük kazanç olarak esas alınır.

  4/1-a (SSK) kapsamındaki sigortalının, prime esas kazancının içinde normal ücreti dışında prim ikramiye gibi ödemeler de varsa, bu tür ödemelerin yukarıdaki şekilde hesaplanacak günlük kazanca % 50 oranında ekleme yapılarak bulunacak miktarı aşan kısmı dikkate alınmaz. Yani prim ikramiye gibi ödemelerin, en fazla normal ücretin yarısı kadar kısmı ödeneğe esas tutulacak kazanca dahil edilir.

  Yukarıda belirtilen şekilde, günlük geçici iş göremezlik ödeneğinin (rapor parasının) hesabına esas tutulacak günlük kazanç belirlendikten sonra, sigortalının yatarak tedavi gördüğü günler için belirlenen günlük kazancın yarısı, ayakta tedavilerde yani hastaneye yatmaksızın istirahat raporlu geçen günler için ise belirlenen günlük kazancın üçte ikisi oranında geçici iş göremezlik ödeneği ödenir.

  Örneğin; aylık asgari ücretle yani 1.021,50 TL ile çalışan bir işçinin ödeneğe esas ortalama günlük kazancı 34,05 TL’dir. Bu sigortalının hastanede yattığı her gün için 17,02 TL; ayakta istirahatli (raporlu) olduğu her gün için ise 22,7 TL günlük geçici iş göremezlik ödeneği yani rapor parası ödenir.

  Ancak iş kazası – meslek hastalığı ve analık halleri dışında, yatarak tedavi ve ayaktan istirahat süresi üç günden az olan iş göremezlik hallerinde geçici iş göremezlik ödeneği hiç ödenmeyeceği gibi, üç gün veya daha fazla süreli iş göremezliklerde de yine ilk iki gün için iş göremezlik ödeneği ödenmez.

  Geçici iş göremezlik ödeneği (rapor parası) ile ilgili daha ayrıntılı bilgi ve açıklama; Geçici İş Göremezlik Ödeneği (Rapor Parası) Kimlere Verilir – Şartları Nelerdir? başlıklı yazıda yer almaktadır.

  Yazı kaynağı : www.isvesosyalguvenlik.com

  SGK Geçici İş Göremezlik Ödeneği Hesaplama

  2022 rapor parası kaç lira? Rapor parası hesaplama nasıl yapılır? Rapor parası kaç günde yatar? - Çalışan Hakları Haberleri

  2022 rapor parası kaç lira? Rapor parası hesaplama nasıl yapılır? Rapor parası kaç günde yatar? - Çalışan Hakları Haberleri

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) genelge yayımladı. Yayımlanan genelge ile emzirme ve cenaze ödeneğinden, doğum ve askerlik borçlanması primlerine kadar yeni rakamları açıkladı. Bunlardan biri de sigortalı bir çalışanın iş kazası, ölüm veya doğum gibi durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş olan sağlık kuruluşları ya da hekim raporlarında yazan istirahat süresince iş yapmaması halinde verilen geçici iş görmezlik karşılığında yatan rapor parası. Peki, 2022 rapor parası ne kadar oldu? Rapor parası nasıl alınır? e-Devlet rapor parası sorgulama nasıl yapılır? İşte rapor parası ile ilgili merak edilenler...

  2022 RAPOR PARASI NE KADAR OLDU?

  İş kazası, meslek hastalığı, hastalık veya doğum nedeniyle istirahatli olanlara raporlu oldukları süre için geçici iş göremezlik ödeneği veriliyor. Halk arasında rapor parası olarak da adlandırılan geçici iş göremezlik ödeneği, bu yıl prime esas kazancı asgari ücrete kadar olan çalışan için ayakta tedavilerde 111 lira 20 kuruş, yatarak tedavilerde günlük 83 lira 40 kuruş olarak uygulanacak.

  RAPOR PARASI HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

  Rapor parası çalışanların aldığı aylık maaşlara göre değişkenlik gösteriyor. Rapor parasının hesaplanması için ilk olarak üç aylık brüt gelir toplanıyor. Son üç aylık prim gün toplandıktan sonra raporlu olunan gün sayısından 2 çıkartılmaktadır. Bunun sebebi rapor parasının ilk iki günü için verilmemesidir. İlk üç aylık brüt gelir son üç aylık prim gününe bölünmektedir. Ardından çıkan sonuç ile raporlu olunan gün sayısı çarpılır.

  Bu çıkan sonuç ayakta tedavi olunmuş ise 2 ile çarpılıp üçe bölünmektedir. Yapılan bu işlemler ile rapor parası hesaplanmış olunur.

  RAPOR PARASI NE ZAMAN YATAR?

  Kişiler herhangi bir ölüm, hastalık veya doğum gibi hallerde hekim tarafından yazılan raporlar ile SGK'dan rapor parası alabilirler. Rapor parası için ilk olarak işveren SGK'ya bildirmesi gerekir. Bildirilmesinin ardından en geç 15 gün geçmesi ile birlikte çalışanların hesaplarına yatırılır. Bu ücretin hesaba yatırılması ile birlikte 2 ay içerisinde alınması gerekmektedir. Çalışanlar bu süre içerisinde para çalışan tarafından alınmaz ise SGK'ya tekrar iadesi yapılmaktadır. Rapor parasının otomatik olarak hesabınıza yatması için de e-Devlet üzerinden banka bilgilerinin tanımlanması gerekir.

  RAPOR PARASI NASIL ALINIR?

  Rapor parasının alınması için ilk olarak işçinin raporu alıp işverene vermesi gerekir. İşveren ise e-rapor sistemine 5 gün içerisinde girmesi gerekir. SGK yetkilileri bu raporu imceleyerek onay verir ve onaylanmasının ardından PTT'ye ödeme talimatı gönderir. Bu arada işçiye SMS ile bilgilendirme mesajı iletilir. Bu aşamaların ardından işçi rapor parasını PTT'ye giderek alabilir.

  Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap