Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  iphone pin kodu nasıl değiştirilir

  1 ziyaretçi

  iphone pin kodu nasıl değiştirilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  iPhone'larda PIN Kodu Değiştirme Nasıl Yapılır?

  iPhone'larda PIN Kodu Değiştirme Nasıl Yapılır?

  İçinde hakkınızda tonla bilgi barındıran iPhone'unuzu olabilecek en güvenli şekilde kullanmak için Face ID, Touch ID, parola gibi pek çok farklı yöntem kullanabilirsiniz. Unutmayın, bir de SIM kartınız var. SIM kartınız da en az cihazınız kadar özel bilgiler saklar ve onun sayesinde internet bağlantısı, arama, mesaj atma gibi özellikleri kullanırsınız. SIM kart korumanız PIN kodu ile sağlanmaktadır.

  Peki ya PIN kodunuz yeterince güvenli değilse? iPhone PIN kodu değiştirme işlemi ile çok daha güçlü yeni bir kod oluşturarak SIM kart güvenliğinizi de en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Pek çok kullanıcı daha önce yapmadığı için iPhone PIN kodu değiştirme işleminin zorlu olduğunu düşünüyor. Halbuki bu işlem, iPhone üzerinden yapacağınız pek çok işlemden bile çok daha kolay adımlardan oluşuyor. Gelin yakından bakalım.

  iPhone PIN kodu değiştirme işlemi nasıl yapılır?

  Adım #1: iPhone Ayarlar sayfasını açın:

  iPhone kullanıcıları zaten biliyordur, cihazınızla ilgili yapmak istediğiniz tüm düzenlemeleri Ayarlar sayfası üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ayarlar sayfasına, ana ekran üzerindeki dişli çark benzeri uygulama simgesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Adım #2: Hücresel sayfasını açın:

  iPhone Ayarlar sayfasını açtığını zaman karşınıza, cihazınızda düzenleyebileceğiniz tüm ayarların başlıklarından oluşan bir liste çıkacak. Hücresel seçeneği ilk sıralarda. Hücresel sayfası üzerinden mobil veri ve SIM kart ile ilgili ayarlamaları düzenleyebilir ve gerekli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

  Adım #3: SIM PIN seçeneğine dokunun:

  İlk kez giriş yapıyorsanız Hücresel sayfası biraz karışık görünebilir. Operatörünüz üzerinden ayarlayabileceğiniz mobil veri işlemleri, ağ ayarları, mobil uygulamalara özel mobil veri işlemleri ve dahasına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. iPhone PIN kodu değiştirme işlemi için ise ihtiyacınız olan sayfaya SIM PIN seçeneği üzerinden ulaşacaksınız.

  Adım #4: PIN’i Değiştir seçeneğine dokunun:

  SIM PIN sayfasında karşınıza ilk olarak PIN kodunun aktif olup olmadığını belirleyebileceğiniz bir seçenek anahtarı çıkacak. Üst düzey güvenlik için PIN kodu sorgulamasını her zaman aktif halde tutmalısınız. iPhone PIN kodu değiştirme işlemine başlamak için PIN’i Değiştir yazısına dokunun. 

  Adım #5: Var olan PIN kodunuzu girin:

  Tüm kod ve parola değiştirme işlemlerinde olduğu gibi sistem sizden ilk önce var olan kodunuzu girmenizi isteyecek. PIN kodunuzu bilmiyorsanız SIM kartınızı içinden çıkardığınız büyük kart üzerindeki kazı kazan benzeri bölümden öğrenebilirsiniz. Burada PIN kodunuzu unutma durumunda kullanabileceğiniz PUK kodlarını da göreceksiniz.

  Adım #6: Yeni PIN kodunuzu girin:

  PIN kodları 4 hanelidir ve rakamlardan oluşur. Kodu güçlendirmek için herhangi bir harf ya da noktalama işareti kullanamazsınız. Bu nedenle doğum yılı ve benzeri tarihlerden oluşan kodlar oluşturmamalı ve şifrenizi kırmaya çalışan birinin bulması zor olan rakam kombinasyonları kullanmalısınız. 

  Adım #7: iPhone PIN kodu değiştirme işlemi tamamlandı:

  4 haneli ve benzersiz rakamlardan oluşan yeni PIN kodunuzu yazdıktan sonra iPhone PIN kodu değiştirme işlemi tamamlanmış oluyor. Sizin ya da yakınlarınızın doğum yılları, Malazgirt Savaşı, Atamızın Samsun’a çıkışı, İstanbul’un fethi, cumhuriyetin kuruluşu, taraftarı olduğunuz takımın kuruluş yılı ve benzeri sayıları kod ya da parola olarak kullanmaktan vazgeçin. Aynı durum bankamatik şifreniz için de geçerli.

  iPhone PIN kodu değiştirme işlemi hakkında bilmeniz gerekenler:

  iPhone PIN kodu değiştirme işlemi, her kullanıcının mutlaka yapması gereken bir işlem değildir. Eğer GSM operatörünüz tarafından size verilen PIN kodu güçlü görünüyorsa ve kolayca aklınızda tutabiliyorsanız bırakın kodunuz öyle kalsın. Ancak PIN kodları rastgele verildiği için 1234 gibi herhangi bir güvenlik duvarı oluşturmayan kodları mutlaka değiştirmelisiniz.

  PIN kodu değiştirme işlemi sırasında var olan PIN kodunuzu bilmeniz gerekiyor. Kullanmakta olduğunuz kodu bilmiyorsanız değiştirme işlemini de gerçekleştiremezsiniz. Anlattığımız gibi PIN kodunuza, SIM kartınızı çıkardığınız büyük kart üzerindeki kazı kazan benzeri alan üzerinden ulaşabilirsiniz. Eğer bu noktada bir sorun yaşıyorsanız GSM operatörünüzü arayarak konu hakkında yardım alabilirsiniz.

  iPhone PIN kodu değiştirme işlemi için herhangi bir sınırlama bulunmuyor. Dilediğiniz kadar değiştirme işlemi yapabilirsiniz. Ancak çocuk oyuncağına çevirerek kodu unutma ihtimalinizi arttırmayın. Güçlü ve benzersiz bir PIN kodu belirleyin ve öylece bırakın. Aynı durum cihaz parolanız için de geçerli. Şüpheli bir durum olmadığı sürece parolalarınızı değiştirmenize gerek yok. 

  Daha güvenli bir iPhone deneyimi için yapmanız gerekenler:

  iOS işletim sistemi, güvenlik konusunda en geniş seçenekleri sunan sistemlerden bir tanesi. Cihazınızın modeline göre Face ID, Touch ID ya da klasik bir parola kullanarak iPhone’unuzu çok daha güvenli bir hale getirebilirsiniz. Zaten her Apple cihazı zorunlu olarak 6 haneli bir cihaz parolasına sahiptir.

  Ayarlar sayfanız üzerinden Face ID ve Parola ya da Touch ID ve Parola seçeneğine dokunarak buradan cihaz güvenliği ile ilgili tüm ayarlamaları gerçekleştirebilirsiniz. Size en uygun koruma seçeneğini belirleyerek ve bu korumayı tüm alanlarda uygulayarak cihazınızı istenmeyen ziyaretçilerden koruyabilirsiniz.

  Jailbreak işleminden uzak durmak, her mobil uygulamaya her izni vermemek, güvenilir olmayan internet sitelerine girmemek, sosyal medya platformlarında iki faktörlü kimlik doğrulama kullanmak, halka açık Wi-Fi ağlarına bağlanmamak ve gerekirse bir antivirüs mobil uygulaması indirmek de güvenli bir iPhone deneyimi için uygulayabileceğiniz yöntemlerden bazıları. 

  iPhone PIN kodu değiştirme işlemi nasıl yapılır sorusunu yanıtladık, uygulayacağınız yöntemi adım adım anlattık ve cihaz güvenliği ile ilgili bilmeniz gereken bazı detaylardan bahsettik. Kullandığınız parolalar, kodlar ve şifreler ne kadar güvenli olursa kişisel bilgileriniz de bir o kadar güvende olur. 

  Yazı kaynağı : www.webtekno.com

  iPhone Cihazlarda Pin Kodu Nasıl Değiştirilir?

  iPhone Cihazlarda Pin Kodu Nasıl Değiştirilir?

  Bütün telefon operatörleri sim kartları üretirken güvenlik için pin kodu ve puk kodu gibi şifreler veriyor. Verilen bu şifreler ise telefon kullanıcıları tarafından daha sonra değiştirilebilir özellikte oluyor. Akıllı telefonların hayatımıza girmesinden sonra telefon güvenliği gittikçe önem kazanmaya başladı. Her yeni model telefonda güvenlik önlemleri daha çok artırıldı ve kişiselleştirildi. Bu önlemler artırılınca hepimiz bir süre sonra pin kodunu devre dışı bırakmaya başladık. Telefon güvenliğinin yanı sıra sim kart da güvenliği önemli konuların başında yer alıyor. Sim kartınızda şifre bulunmuyorsa; çok yüksek güvenlik önlemlerine sahip telefonunuzdan çıkarılması durumunda; hiçbir güvenliği kalmıyor ve başka bir telefonda rahatlıkla kullanılabiliyor. Bu nedenle pin kodu sim kartınızın güvenliği açısından her zaman önemini korumaya devam ediyor. Bu yazımızda iPhone cihazlarda pin kodu nasıl değiştirilir anlatmaya çalışacağız.

  Sim Kart Pin Kodu Nedir?

  Cep telefonları, mobil cihazlar oldukları için herhangi bir zamanda dünyanın herhangi bir yerinden arama yapmamızı sağlıyorlar. Bu aramaların kimin tarafından yapıldığını tespit etmek için ise sim kartlar kullanılıyor. Sim kartların güvenliğini sağlayıp başkalarının eline geçmesini engellemek için operatörler tarafından “kişisel kimlik numarası” yani pin kodu veriliyor.

  Sim kartınızın başkaları tarafından kullanımını engellemek için; pin koduyla birlikte kullanıyor olmanız önemli. Böylece telefonunuzu her kapatıp açtığınızda ya da sim kartınızı çıkardığınızda kart otomatik olarak kilitleniyor olacaktır. Durum çubuğunda “Kilitli SİM” ifadesini gördüğünüzde açmak için pin kodunuzu girmeniz gerekiyor anlamına gelecektir.

  iPhone Sim Kart Pin Kodu Etkinleştirme

  iPhone telefonlar güvenlik konusuna en çok dikkat eden modellerin başında yer alıyor. Çünkü; parmak izi, yüz tanıma gibi teknolojilerin dışında güvenli olmayan bağlantıları kabul etmeme, dışarıdan dosya yüklemeyi engelleme gibi birçok önlem de yer alıyor.

  Ancak sim kart güvenliğinizi doğal olarak sağlayamıyor. Eğer sim kartınızın pin kodunu devre dışı bıraktıysak öncelikle onu etkinleştirmemiz gerekiyor. Bunun için yapmanız gerekenler ise adım adım şöyle:

  iPhone Sim Kart Pin Kodu Değiştirme Nasıl Yapılır?

  Telefonunuzda sim kart güvenliğiniz devredeyse ya da yeni etkinleştirdiyseniz artık şifre değişikliği yapabilirsiniz. Bunun için şu adımları izleyebilirsiniz:

  Ancak bu noktada hatırlatalım: Pin kodunuzu değiştirebilmemiz için eski şifrenizi biliyor olmamız gerekiyor. Eski şifrenizi girdikten sonra yenisini tanımlayabileceğinizi unutmayın.

  Pin Kodunuzu Unuttuysanız Ne Yapmalısınız?

  Eğer eski şifrenizi bilmiyorsanız ya da hatırlamıyorsanız PUK kodunu girerek yine değiştirebiliyorsunuz. Eğer bunu da hatırlamıyorsanız operatörünüzle görüşerek sim kartınıza yeni bir şifre almanız gerekiyor.

  Pin ve Puk kodları operatörler tarafından sim kartın içinde bulunduğu kartonda yer alıyor. Ancak uzun süreli kullanımlarda bu karton kaybedebiliyor ya da şifreyi değiştirmiş olabiliyoruz. Bu gibi durumlarda sorun yaşamamak için aklınızda kolay kalabilen ve başkaları tarafından hemen tahmin edilemeyecek bir şifre belirlemeniz faydalı olacaktır.

  Pin kodunuzu hatırlamıyorsanız denemeler yaparak tahmin etmeye çalışmayın. Bu durum sim kartın kalıcı olarak kilitlenmesine neden olabiliyor. Bu nedenle ilk denemenizde hata aldıysanız ve doğrusunu net olarak hatırlamıyorsanız; hemen iletişim operatörüzün müşteri hizmetleri ile görüşmeniz gerekiyor. Operatörünüzden mevcut sim kartınızın pin ve puk kodlarının kilitlerinin kaldırılmasını isteyebiliyorsunuz. Böylece yeni bir şifre belirleyerek kartınızı güvenli bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Bu kilidi açmak için operatörünüzün nasıl bir güvenlik prosedürü uyguladığını arayarak öğrenebiliyorsunuz.

  Eğer birkaç hatalı deneme yaptıktan sonra sim kartınızın kalıcı olarak kilitlenmesine neden olduysanız operatörünüzden yeni bir sim kart istemeniz gerekiyor. Çünkü belli bir deneme hakkından sonra operatörler güvenlik açısından; sim kartı tamamen kilitliyor ve bir daha açılmıyor.

  Yukarıda iPhone cihazlarda pin kodu nasıl değiştirilir anlatmaya çalıştık.

  Sizin için en uygun iPhone telefonları görmek için tıklayın.

  Yazı kaynağı : blog.teknosa.com

  iPhone Cihazlarda SIM PIN Kodu Nasıl Değiştirilir?

  iPhone Cihazlarda SIM PIN Kodu Nasıl Değiştirilir?

  iOS yüklü iPhone, iPod (Cellular), iPad (Cellular) cihazlarınızda SIM kartınızın güvenliği olan PIN Kodu nasıl değiştirilir?

  iPhone cihazlarınızda SIM kartınızın PIN Kodunu değiştirmek aslında oldukça basit bir işlem. İhtiyacınız olanlar gereksinimlerden bir tanesi iOS 12 ve üstü yüklü bir SIM Kart destekli Apple cihazı ve SIM Kartı.

  Öncelikle iPhone Cihazımızın ekran kilidini açıyoruz, Ayarlar aplikasyonunu açıyoruz;

  İlk bölümde karşılayan yeşil ikonlu [Hücresel] sekmesine giriyoruz,

  Hücresel sekmesi içerisinde [SIM PIN] sekmesine dokunuyoruz,

  Açılan ekranda bizleri iki farklı seçenek karşılıyor ki bunlardan bir tanesi SIM PIN özelliğini aktive ve deaktive etmenizi sağlıyor bir diğeri ise SIM PIN’inizi değiştirmenizi sağlıyor.

  PIN’i Değiştir düğmesine tıklıyoruz ve açılan ekranda ilk önce mevcut PIN kodumuzu giriyoruz ardından yapmak istediğimiz yeni PIN kodunu giriyoruz ve açılan ekran kapanınca yeni PIN kodumuz ayarlanmış oluyor.

  Artık cihaz yeniden başlandığında, uçak moduna geçtiğinde yahut SIM çıkartılıp tekrardan takılınca yeni PIN kodunuz ile çalışacak.

  Yazı kaynağı : www.siberdefter.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap