Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  iphone arka planda çalışan uygulamaları kapatma

  1 ziyaretçi

  iphone arka planda çalışan uygulamaları kapatma bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatmak İşe Yarıyor mu?

  Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatmak İşe Yarıyor mu?

  Arka planda çalışan uygulamaları kapatma, iOS işletim sistemine sahip iPhone kullanıcıları ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıcının ortak bir inançla düzenli olarak yaptıkları bir işlemdir. Genel olarak arka planda çalışan uygulamaları kapatma işleminin pil ömrünü uzatacağı düşünülür. Hatta öyle ki pek çok kişi için bu işlem telefon kullanımı sırasında bir numaralı önceliktir.

  Peki, arka planda çalışan uygulamaları kapatma gerçekten işe yarıyor mu? Neredeyse tüm kullanıcılar artık bir alışkanlık olarak, kullandıkları mobil uygulama ile işleri bittiği an kapatıyorlar ve bu durumun pil ömrüne iyi geleceğini düşünüyorlar. Arka planda çalışan uygulamaları kapatma işleminin pil ömrünü uzatacağı yalnızca bir şehir efsanesidir. Hatta bu şehir efsanesinin düşünülenin tersi bir etkisi var.

  Arka planda çalışan uygulamaları kapatma pil ömrünü uzatır mı?

  Arka planda çalışan uygulamaları kapatma işleminin pil ömrünü uzatacağı düşüncesi tek kelimeyle yanlıştır. Hatta bu işlem pil tüketimini hızlandırdığı için pil ömrüne de olumsuz bir etki yapacaktır. Pil ömrü ile arka planda çalışan uygulamalar arasındaki ilişkinin abartılacak bir boyutu yoktur.

  Elbette, bir uygulamanın arka planda da olsa çalışıyor olması pil tüketecektir. Ancak pil tüketimi o mobil uygulamanın arka planda yenileniyor olması ile alakalıdır. Yani bir mobil uygulama aktif olarak bildirim gönderiyorsa, konum bilgilerini alıyorsa kısaca arka planda yenileniyorsa pil tüketecektir.

  Arka planda yenileme nedir?

  Bir mobil uygulama eğer günün belirli zamanlarında bildirim gönderiyorsa, konum bilgilerinize her zaman ulaşma izni verdiyseniz ya da arkada bir medya oynatıyorsa arka planda yenileniyor demektir.

  Özetlemek gerekirse bir mobil uygulamanın pil ömrünüzden ve mobil verinizden tüketmesi için yalnızca açılması gerekmez. Eğer cihazın Ayarlar sayfası üzerinden söz konusu mobil uygulamanın arka planda yenileme yapması iznini kaldırmadıysanız, o mobil uygulama zaten bir şekilde kullanılıyor durumdadır.

  Eğer çok sık kullanmadığınız mobil uygulamalar varsa, onlardan devamlı haber almak istemiyor ve yalnızca açtığınız zaman aktif olmalarını istiyorsanız; cihazınızın Ayarlar sayfası üzerinden o mobil uygulamayı bulun ve arka planda yenileme seçeneğini pasif hale getirin. Unutmayın, arka planda yenilenmeyen bir mobil uygulamadan herhangi bir bildirim almazsınız. 

  Arka planda çalışan uygulamaları kapatma efsanesi:

  Peki, gelelim arka planda çalışan uygulamaları kapatma efsanesinin ortaya çıkışına; ne oldu da bu işlem neredeyse her kullanıcının vazgeçilmez alışkanlığı haline geldi? Bu işlem düşündüğünün aksine pil ömrüne değil, RAM kullanımına olumlu bir etki yapar. 

  Arka planda çalışan mobil uygulama zaten bir şekilde pil tüketiyor. Ancak kapalı bir uygulama RAM üzerinde bir yük oluşturmaz ve cihaz kullanım performansına olumsuz bir etki yapmaz. Yani bu alışkanlığımız eski akıllı telefonların düşük RAM gücüne sahip olduğu zamanlardan kalma bir alışkanlık. Eğer mobil uygulamalar açıkken cihazınızda kasma ya da donma olmuyorsa kapatmanız gerekmiyor.

  Bilinenin aksine pil tüketimini arttırıyor:

  Arka planda çalışan uygulamaları kapatma işleminin bilinenin aksine pil ömrüne olumlu değil, olumsuz bir etkisi var. Arka planda çalışan mobil uygulama şekerleme yapan insan gibidir, kolayca uyanır ve çalışmaya hazır haldedir. Kapalı uygulama ise derin uykuda olan bir insan gibidir ve çalışmaya başlaması hem uzun sürebilir hem de enerji gerektirir.

  Sürekli kapanan ve yeniden açılan bir mobil uygulama her açılış sırasında pil tükecektir. Gün içinde belki yüz defa kapalı bir mobil uygulamanın açılması için gerekli enerjinin pil tüketimini ne kadar hızlandırdığını tahmin edebilirsiniz. Akıllı telefonunuzun yeterli RAM gücü varsa hiçbir uygulamayı kapatmadan gönül rahatlığıyla, pil tüketiminden endişe etmeden kullanabilirsiniz. 

  Pil tüketimini minimuma indirmek için yapmanız gerekenler:

  Daha önce bahsettiğimiz gibi mobil uygulamaların arka planda yenileme özelliğini pasif hale getirerek çok daha verimli bir pil kullanımına ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde mobil uygulamaların bildirimlerini kapatmak da pil tasarrufu sağlayacaktır. Hatta bildirimlerin yalnızca sesini ve titreşimini kapatmak bile belirli bir oranda tasarruf etmenizi sağlar.

  Elbette, pil tüketimini azaltmak için unutulmaması gereken en önemli işlem ekran parlaklığını kısmaktır. Cihazın otomatik parlaklık özelliğini aktif hale getirirseniz zaten ekran görünümü için en uygun ışığı kendisi ayarlayacaktır. 

  Akıllı telefonlarda arka planda çalışan uygulamaları kapatma işlemi gerçekten işe yarıyor mu sorusunu yanıtladık ve bilmeniz gereken detayları anlattık. Pil ömrüne iyi gelmediği gibi daha da hızlı tüketilmesine neden olan bu işlemi, eğer yeterli RAM gücünüz varsa yani mobil uygulamalar açıkken donma veya kasma yapmıyorsa uygulamanıza hiç gerek yok. 

  Yazı kaynağı : www.webtekno.com

  Pil ömrünüzü uzatır!

  Pil ömrünüzü uzatır!

  Apple, iOS 7 ve iOS 8'de başarılı arayüz çalışmaları yaparak görselliği büyük oranda geliştirdi. Ayrıca iOS 7 ve iOS 8'de pil tüketimini artıran pek çok özellik de kullanıma sunuldu.Özellikle iOS 8 sunduğu özelliklerle pek çok kullanıcı için pil tüketiminde büyük sorun teşkil etmeye başladı. Peki bu sorunu nasıl çözecek ve iOS 8 pil ömrünü artıracağız? Bu yazımızda iOS 8 pil ömrünü artırmak için yapabileceklerinizi sıralayacağız.

  -Uygulamalar

  Pil tüketimindeki en önemli etkelerde biri uygulamalar. Fazla işlemci kullanan uygulamalar pil tüketiminde büyük rol oynayarak iOS 8 için pil sorunu oluşturuyor.

  iOS 8'de uygulamaların oluşturduğu pil sorununu çözmek için "Ayarlar > Genel > Kullanım > Pil Kullanımı" yolunu izleyip fazla pil tüketen uygulamaları görebilir ve o uygulamaları cihazınızdan kaldırabilirsiniz.

  -Güncellemeler

  Uygulamalar arka planda güncellenerek, siz farkında olmasanız da, çok fazla pil tüketiyor. Uygulamaların arka planda güncellemesini engellemekse tamamen sizlerin kontrolüne bırakılmış durumda.Uygulamaların arka planda güncellenmesini kapatmak için "Ayarlar > iTunes & AppStore > Otomatik İndirme > Güncellemeler" yolunu izleyebilirsiniz -Konum Konum servisleride arka planda çalışarak pil tükenten özelliklerden biri. Konum servisleri özelliğini kapatmak için "Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri" yolunu izleyerek istemediğiniz uygulamalar için bu özelliği kapatabilirsiniz.Ancak bu özelliği tamamen kapatmamanızı öneriyoruz. Çünkü "iPhone'umu Bul" özelliği bu özellik ile çalışıyor ve siz, bu özelliği kapattığınız takdirde kaybolan ya da çalınan iPhone'ununuzu bulamayabiliyorsunuz.

  -Wifi

  Wifi'de arka planda çalışması nedeniyle pil tüketiminde çok fazla rol oynayan etkenler arasında yer alıyor. Wifi'nin pil tüketimini azaltmak için "Ayarlar > Wifi > Ağlara bağlanmadan sor" seçeneğini kapatabilirsiniz.

  -Arka Planda Çalışanlar

  İşte en önemli noktalardan biri daha, arka planda çalışan uygulamalar. Arka planda çalışan uygulamalar, tamamen bizlerin kontrolü dışında arka planda çalışıyorlar.Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak içinse "Ayarlar > Genel > Arkaplanda Uygulama Yenile" yolunu izleyerek, arka planda uygulama yenileme özelliğini kapatmanız gerekiyor.

  -Ekran Tüm sistemlerde olduğu gibi iOS 8'de de fazla pil tüketen ekran ayarlarını düzenleyerek pil ömrünüzü artırmanız mümkün. İşte ekranın pil tüketimini azaltacak iki önemli öneri.

  -Duvar Kağıdı

  Koyu renkli duvar kağıtları her zaman daha az pil tüketir. Bu nedenle koyu ya da tamamen siyah duvar kağıtlarını tercih ederek pil tüketimini azaltabilirsiniz.

  -Parlaklık

  Parlaklık da ekran ayarlarında en önemli şeylerden biri. Parlaklığın pil tüketimini azaltmak için mümkün olduğu sürece, bulunduğunuz ortamın ışık miktarına göre, ekran parlaklığını kendiniz ayarlayın. Eğer sürekli parlaklıkla uğraşamam diyorsanız otomatik parlaklık özelliği de işe yarayacaktır.

  -Bildirimler Bildirimler de arka planda çeşitli eklentiler çalıştırarak pil tüketiminizi artırıyor. Bunu engellemek için "Ayarlar > Bildirimler" yolunu izleyerek bildirimleri kapatabilirsiniz.

  -Ek olarak

  Ek olarak pil tüketiminizi azaltmak için işlemlerinizi mümkün oldukça otomatik olarak gerçekleştirebilir, e-posta kontrolünü, uygulama bildirimlerini manuel şekilde kontrol ederek pil tüketiminizi büyük oranda azaltabilirsiniz. (Avrupagazete)

  Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

  iPhone Arka Planda Uygulama Yenileme Kapatma ve Açma

  iPhone Arka Planda Uygulama Yenileme Kapatma ve Açma

  Yavaşlayan iPhone’u hızlandırmak, mobil veri tasarrufu yapmak ve pil ömrünü uzatmak için arka planda uygulama yenileme özelliğini kapatabilirsiniz. Ayrıca konum bilgilerinizin bilmediğiniz uygulamalar tarafından arka planda kullanılmasını istemiyorsanız yine arka planda uygulama yenilemeyi devre dışı bırakabilirsiniz.

  iPhone Arka Planda Uygulama Yenileme Nedir?

  iPhone arka planda uygulama yenileme, uygulamalar kapalı olsalar bile aslında uygulamaların çalışıyor olması anlamına gelir. Uygulamayı kapatsanız bile, uygulama çalışmaya devam eder, kendini günceller ve gerekli durumlarda size bildirim gönderir. Tabi arka planda çalışan uygulamanın, hangi bilgilerinize eriştiği ve kullandığını bilmeniz zordur. Bunun için endişeleriniz varsa arka planda uygulama yenileme özelliğini kapatabilirsiniz.

  iPhone’da Arka Planda Uygulamaları Kapatma

  iphone arka planda uygulama yenileme

  Yukarıdaki adımları yaptığınız zaman, telefonunuzda bulunan tüm uygulamalar için arka planda yenileme özelliğini devre dışı bırakmış olursunuz. Bu hem RAM kullanımını azaltarak telefon performansını arttırmaya yardımcı olur hem de telefonun pil ömrünü uzatabilir.

  iPhone Arka Planda Uygulama Yenileme Açma

  iphone arka planda uygulama yenileme acma

  Wi-Fi seçeneğini seçerseniz, telefonunuz sadece wi-fi ağına bağlıysa uygulamalar arka planda çalışmaya devam eder.

  Ayrıca Arka Planda Uygulama Yenileme özelliğini açtıktan sonra uygulama listesinden dilediğiniz uygulamaların arka planda çalışmasını kapatabilirsiniz.

  iphone arka planda uygulama yenileme tek tek acma kapama

  iPhone arka plan uygulama kapanmıyor veya iPhone arka planda uygulama yenileme açılmıyor gibi sorunlarınız varsa bize yorum kısmından yazabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : teloji.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap