Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  internetten satış yapmak için ne gerekli

  1 ziyaretçi

  internetten satış yapmak için ne gerekli bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İnternetten Satış Nasıl Yapılır? Online Satış Hakkında Bilmeniz Gerekenler ( 2023 Yeni)

  Dilerseniz;

  7/24 Müşteri Destek Hattı

  0850 811 08 20

  telefonumuzdan
  bize ulaşabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.ticimax.com

  İnternetten Satış Yapmak: Bilmeniz Gereken Her Şey

  İnternetten Satış Yapmak İçin Gereken Her Şey (2021) - Blog - NeSatılır

  İnternetten Satış Yapmak İçin Gereken Her Şey (2021) - Blog - NeSatılır

  Ürün Araştırma

  Ürün Takibi

  Kelime Madeni

  Sıralama Bulucu

  Fiyat Takibi

  Yorum Takibi

  Stok Takibi

  Buybox Alert

  Index Checker

  Top 100 Analiz

  Oto Fiyatlandırma

  Top 1000 Yorum Analizi

  Oto Fiyatlandırma

  Barkod - ASIN Analizi

  Dropshipping Trend Ürünler

  Yazı kaynağı : blog.nesatilir.com

  İnternetten satış yapmak istiyorum diyenler için 5 adım

   Ürünlerinizi internette satmaya başlamadan önce neler yapmanız gerektiğini, ürünlerinizi internette nasıl daha fazla kişiye ulaştıracağınızı ve çok daha fazlasını bu yazımızda bulabilirsiniz.

  Dijital dünyada var olmak isteyen bir girişimciyseniz, ancak yola nasıl çıkmanız gerektiğini bilmiyorsanız, emin olun yalnız değilsiniz. Pek çok girişimci yola çıkmadan önce kafasındaki yüzlerce soruyla baş başa kalıyor ve nereden başlaması gerektiğine karar veremiyor. Çünkü internet üzerinden satış yapmaya yeni başlayanlar için e-ticaret dünyası, kafa karıştırıcı ve karmaşık görünebiliyor. Aslında tek yapmanız gereken adımları sağlam atmak. Bu yüzden gelin internetten satış yamaya başlamadan önce izlemeniz gereken adımları birlikte inceleyelim.

  1. Hangi ürün veya hizmetle piyasaya çıkacağınıza karar verin

  İlk olarak satacağınız ürün veya hizmete karar vermekle başlamalısınız. Elbette piyasada benzersiz ve çok başarılı pazarlama taktikleri ile çok ilginç ürünler ile milyonlar kazandıran başarı öyküleri mevcut. Ama siz ilk olarak gerçekten iyi bir ürün veya işe yarar bir hizmet sunmak için uğraşın. Daha da iyisi, birden fazla iyi ürün veya hizmeti bir arada toplamak da akıllıca olacaktır.

  Eğer bir ürün satacaksanız, nakliye, stok yönetimi, kargo ve iade gibi süreçleri de göz önünde bulundurarak karar vermeniz çok doğru olacaktır. Bunun yanı sıra internet üzerinden satış için ayıracağınız zaman ve harcayacağınız bütçeyi de iyi ayarlamalısınız. Eğer henüz evden satış yapacaksanız, zaman yönetiminizi iyi yapabilir hale gelmeli ve ürün hazırlama ve sipariş takip süreçlerini iyi yönetebilir olmanız gerekmektedir. Ayrıca internet üzerinden satış yapacağınız sitenin kurulumu, e-ticaret altyapısı ve diğer gerekli gider kalemleri için de bütçenizi planlamalısınız.

  2. Profesyonel e-ticaret yazılımınızı belirleyin

  Ürününüzü belirlediniz, gerekli zamanı ve bütçeyi planladınız. Şimdi sıra harekete geçmekte. Satacağınız ürün veya hizmetin gereksinimlerini iyi belirlemeli, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını doğru analiz etmeli ve beklentilerinizi doğru tanımlamalısınız. Kuracağınız web sitesinin hem size hem de müşterinize sağlayacağı avantajları değerlendirmeli ve yazılımdan beklentilerinizi bu çerçevede oluşturmalısınız.

  Örneğin, yazılımınızın ürün yönetimi, sipariş yönetimi, XML entegrasyonları, pazaryeri – kargo – ödeme entegrasyonları, depo ve stok yönetimi, kampanya yönetimi, pazarlama faaliyetleri, çağrı merkezi, (yurtdışı satış yapacaksanız) dil seçenekleri gibi konularda sunacağı çözümleri iyi değerlendirin. Tüm ihtiyaçlarınızı tek bir noktadan karşılamanızı sağlayacak ve verimliliğinizi artırmanızı kolaylaştıracak profesyonel bir e-ticaret yazılımına sahip olun.

  3. Web tasarımınıza özen gösterin

  Doğru bir web tasarımı için uygulamanız gereken birkaç temel özellik vardır. Bunlardan başlıcaları mobil uyumlu olması, kullanıcı dostu olması ve SEO uyumlu olmasıdır. Web sitenizi kurarken, her zaman için sitenizi ziyaret edecek olan potansiyel müşteriniz gözüyle sitenize bakın. Canlı ve dikkat çekici bir tasarıma sahip misiniz? Yoksa nasıl bir mesaj vermek istediği belli olmayan ve ziyaretçiyi satışa yönlendirmeyen bir site mi yapıyorsunuz? Sitenize zaman ayırıp, yüksek kaliteli ve profesyonel görsellerle zenginleştirin, potansiyel müşterilerinizin işine yarayacak ve onlara fayda sunacak özgün içerikler ekleyin. Bunlar aynı zamanda sitenizin Google aramalarında üst sıralara yükselmesini sağlayacak başat faktörlerden biridir.

  4. Bütünlüklü bir pazarlama planı oluşturun

  E-ticaret sitenizi kurdunuz, ürünleriniz hazır ve artık sırada daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak var. Şimdi yeni müşteriler için harekete geçme zamanı.

  Bugün mağazayı açıp müşterinin bize gelmesini beklediğimiz günler çok geride kaldı. Sizin müşteriye gitmeniz için ise yapabileceğiniz çok şey var: Google reklamları, sosyal medya pazarlama, içerik pazarlaması, e-posta pazarlama, SEO (arama motoru optimizasyonu), video pazarlaması… Bu liste uzar gider… Önemli olan kendi hedef kitlenizin veya sektörünüzün gereksinimlerini ve alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak bir dijital pazarlama stratejisi kurgulamak. Pazarlama stratejisi mutlak ve sabit bir şey değildir. Günün ihtiyaçlarına ve müşterilerinizin deneyimlerine göre değişecek, dönüşecektir. Bu doğrultuda bir pazarlama planı oluşturarak yola devam edebilirsiniz.

  5. Sürekli öğrenmeye devam edin

  Az önce de belirttiğimiz gibi, e-ticaret ve dijital dünya asla sabit kuralları olan ve değişmez bir yapı değildir. Sürekli güncellenen algoritmalar, yeni teknoloji trendleri ve dönüşen tüketici alışkanlıkları ile e-ticaret dünyası her geçen gün evrilmeye devam ediyor. Bu süreçte siz de gelişen teknolojileri takip etmeli, dönüşen tüketici alışkanlıklarını iyi değerlendirmeli ve bu doğrultuda satış sisteminizi, dijital dünyadaki varlığınızı, pazarlama stratejinizi yenilemelisiniz. Kendinizi ne kadar günceller ve ne kadar bilgi sahibi olursanız dijital dünyada o kadar başarılı olursunuz.

  Üstelik dijital dünyada başarılı olmanın tek bir kuralı yok. Sizin işletmeniz, markanız, hedef kitleniz ve müşterileriniz için neyin doğru veya yanlış olduğuna siz karar vereceksiniz. Bunun için denemeler yapın, test edin, ayarlamalar yapın ve sonuçları ölçümleyin. Tüm bunların neticesinde işe yarar bir formül bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.entranet.com

  8 adımda internette satış nasıl yapılır?

  8 adımda internette satış nasıl yapılır?

  Size küçük bir sır verelim — e-ticaret hiçbir yere gitmiyor. Aslına bakarsanız 2020 verileri, Türkiye’de bir önceki seneye kıyasla e-ticaret faaliyetinde bulunan toplam işletme sayısının yüzde 275 arttığını gösteriyor. Bununla birlikte bir ay içinde internet kullanıcılarının yüzde 90.4’ü bir online mağazayı ziyaret ediyor ve yüzde 76.8’i bir ürün veya hizmet satın alıyor. Neden yapmasınlar ki? Rahat yatağınızdan ürünlere göz atabilir, tek tıkla satın alıp anında (ve bazen ücretsiz) kargolanmasını sağlayabilirken neden bir sürü alışveriş meraklısının e-ticaret seçeneklerine yöneldiğini anlamak çok da zor değil. İşte bu nedenle internette satış yapmanız gerekiyor. Ürünlerinizi internette satmayı gerçekten istiyorsanız da sağlam bir e-ticaret sitesine ihtiyacınız var.

  İster yeni başlıyor olun isterseniz de fiziksel bir dükkana sahip olun, işletmenizi bir sonraki seviyeye taşımak için ürünlerinizi internette satabilirsiniz. Nasıl bir online mağaza açabileceğinizden emin değil misiniz? Size yardımcı olmak için buradayız. Başarılı bir şekilde e-ticaret yapabilmeniz için yol gösterecek bu geniş çaplı rehberde, internette satış yapmaya başlamak için ihtiyacınız olan araçlardan e-ticaret sitenizi çalışır hale getirdikten sonra başarınızı ölçmenize kadar bilmeniz gereken her şeye değineceğiz.

  Hadi başlayalım!

  8 adımda internette satış nasıl yapılır?

  internette satış liste rehber beyaz tahta

  Online mağazanızı açmadan önce, web sitenizin tam potansiyelini anlamak ve satış yapmak için bu adımlara bir göz atın.

  Şimdi hepsini daha yakından inceleyelim.

  1. Öncelikle internette satış yapmak istediğiniz ürünleri belirleyin

  İlk adım kulağa biraz bariz gelebilir, ancak internette iyi satacak ürün türlerinin neler olduğunu dikkatlice düşünmeniz gerekiyor. Yeni veya ikinci el ürünlerden, dijital hizmet ve ürünlere kadar içinden seçim yapabileceğiniz geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor.

  Halihazırda bir işletmeniz varsa, internette satacağınız ürünleri seçme süreci sizin için daha kolay olabilir. İşletmenizin sattığı ürünler, mallar veya hizmetler konusunda büyük olasılıkla zaten bir tutkunuz vardır, bu nedenle karar vermek çok daha kolay hale gelir.

  Ancak, nereden başlayacağınızdan emin değilseniz şu anda internette satış için hangi ürün türlerinin uygun olduğunu ya da nelerin iyi sattığını düşünmeniz gerekiyor. Şu anda trend olan ürünler neler? Ürünlerinizi pazarlamanıza yardımcı olacak özel günler ya da olaylar var mı? Ürünleriniz veya hizmetleriniz bir soruna çözüm sunuyor mu?

  2. Satmak istediğiniz ürünler için pazar olup olmadığını kontrol edin

  İnternette satmak istediğiniz ürün veya hizmetlerin neler olduğunu düşündükten sonra bu ürünlerin pazarda bir yeri olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Bunun için online pazar araştırması araçlarını kullanabilirsiniz.

  Örneğin Google Trends, herhangi bir fikrin veya ürünün belirli bir bölgedeki genel ilgi düzeyi hakkında yararlı bilgiler sağlayabilir. İnsanların ne aradığını öğrenmeniz gerekiyorsa Google Trends oldukça yardımcı bir araçtır.

  İlgili yazı: Google Trends bir sonraki müşterinizi bulmanıza nasıl yardımcı olur? 

  3. İşletme lisansı alın ve iş planı hazırlayın

  Online mağaza işletmek ve internette satış yapmak için işletme lisansına ihtiyacınız var mı? Belki. Bugünün dünyasında çoğu şeyde olduğu gibi bunda da belli şartlar var. Bulunduğunuz yer ihtiyacınız olan lisans türünü etkileyebilir ama bilmeniz gereken genel bir kural var, o da evinizden satış yapacaksanız bile lisansa ihtiyacınız olduğu. Durum tespiti yapın ve gelecekteki masraflı aksaklıklardan kaçınmaya başlamadan önce yaşadığınız bölgenin düzenlemelerine göz atın.

  Hâlihazırda bir fiziksel dükkanınız olsa da internette satış yapmaya başlamak için bir iş planı oluşturmanız gerekecek. Konu online mağaza açmaya geldiğinde hazırlıklı olmalısınız çünkü dışarıda farklı bir pazar var. İlerlerken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey:

  Hedef müşterilerinizi tanımlayın. Hala bir müşteri tabanı oluşturamamış girişimcilerin hedef kitlelerini belirlemeleri online mağaza açmanın önemli bir kısmıdır. İdeal müşterileriniz kimdir? Burada mümkün olduğunca detay vermek önemli. 20 yaşının üzerindeki kadınlar mı? Doğa sporlarını seven orta sınıf erkekler mi?

  internette satış roket kalkışı uzay mekiği

  Başlangıç tarihi belirleyin. Online mağazanızın açılışı için kendinize bir hedef verin. Ardından, büyük gün gelene kadar halletmeniz gereken görevleri bir zaman çizelgesi oluşturarak geriye dönük olarak tamamlayın. Küçük işletme sahibi olarak tabağınız zaten dolu — online girişiminize sorunsuz bir şekilde başlamak için organize olmak önemlidir.

  Bu işi yapma nedeninizi belirleyin. “Para kazanmak için” bariz bir cevap ama neden internette satış yapmak istiyorsunuz? Kendi işinizin sahibi olmanın verdiği stresle başa çıkmak zorlaştıkça sizi devam etmeye itecek şey ne olacak? Yazar ve pazarlama danışmanı Simon Sinek, TED konuşmasında bunu çok iyi açıklıyor:

  Neden bu işte olduğunuzu bilmiyorsanız müşterileriniz de bilmiyor demektir. Bu da satış yapmanızı zorlaştırır. “Benzersiz satış teklifi”nizi en başından belirleyin.

  Finansal tahminler. İşlerin biraz daha teknik bir tarafına değinirsek, finansal verilerinizi de ele almanız gerekiyor. Yeni bir girişimseniz, başlangıç aşamasında fazla bir veriniz olmayacaktır ama yine de gelecekteki kazanımlarınıza yönelik tahminler yapmalı ve hedefler belirlemelisiniz. Bir satış belgesi, nakit akışı tablosu, bütçe analizi gibi belgeler hazırlayarak ve güncel tutarak gelecek için hazır olun.

  4. İşletmeniz için bir alan adı kaydettirin

  İnternette satış yapmaktan bahsettiğimiz için bu aşama bariz gibi görünebilir ama konu online bir işletme açmak olduğunda yararlanabileceğiniz bazı ipuçları ve püf noktaları var.

  Öncelikle bir alan adı seçmeniz gerekiyor. Genel olarak konuşursak, yazması kolay, kısa, akılda kalıcı ve tercihen işletmenizle alakalı anahtar kelimeler ve/veya belirli bir konum (örneğin PizzaKadikoy.com) içeren bir alan adı seçmelisiniz. Farklı seçenekler bulmak için biraz zaman harcayın, sonra da bunların hangilerinin kulağa iyi geldiğini test etmek için arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşıp fikirlerini alın.

  .com alan adı uzantıları en bilinenleri olsa da, adınızdan feda etmek pahasına kendinizi .com uzantıları ile sınırlamayın.

  Artık e-ticaret için mükemmel olan birçok yeni alan adı uzantısı bulunuyor. .shop ve .store gibi seçeneklerle web sitenizde alışveriş imkanı bulunduğunu hemen belli edebilirsiniz. Böylece müşterileriniz sitenizin amacını hemen kavrayabilir. İnternetin kalabalıklığı içinde ne kadar hızlı göze çarparsanız (ve akılda kalıcı olursanız) o kadar iyi. İnternette satış yapabilmek için göze çarpmanız gerekiyor.

  5. Bir web sitesi kurun

  Alan adınızı kaydettirdiğinize göre şimdi bir web sitesine ihtiyacınız var. Amacınız internette satış yapmak olduğuna göre, ödeme alabilen, ürünlerinizi görüntüleyebilen ve alışveriş sepeti terki ve daha fazlası gibi durumlarla başa çıkmanıza yardımcı olabilen bir web sitesi platformu seçmeye özen gösterin. Birazdan bu konudan derinlemesine bahsedeceğiz ama en iyi seçeneklerden biri WooCommerce entegre edilmiş bir WordPress web sitesi kurmanızdır.

  Sonunda hangi platformu seçerseniz seçin, bir online mağaza işletirken kesinlikle ihtiyacınız olan birkaç unsur şunlardır:

  Online işletmeniz için site kuracağınız platformu seçerken bu özellikleri ekleyebildiğinizden emin olun. SSL gibi bazı öğeler, önceden paketinize eklenmemiş olabilir, ancak işletmeniz için hayati öneme sahiptirler. İnternette alışveriş yapanların yaklaşık yüzde 29’u online güvenlikleri konusunda endişe ettiği için, web sitenizin SSL sertifikası ile korunuyor olması müşterilerinizin bekledikleri (ve hak ettikleri) güvenin aşılanmasına yardımcı olabilir.

  Sağlam bir e-ticaret çözümü arıyor ama HTML öğrenmek zorunda kalmak istemiyorsanız, tercihinizi GoDaddy’nin WordPress E-Ticaret Hosting’inden yana kullanabilirsiniz. WordPress Hosting planları kurulum aşamasında işletmenizle ilgili bilgi toplayarak ve sonrasında sektörünüzle ilgili tema ve içerik seçenekleri sunarak süreci kolaylaştırır.

  Ayrıca E-Ticaret Hosting planında WooCommerce önceden kurulmuş olarak gelir ve plana 75’ten fazla premium WooCommerce uzantısı da dahildir.

  WordPress sitenizi istediğiniz gibi kişiselleştirmek için sonsuz seçeneğiniz var. Ama konu online mağaza açmak olduğunda, internette alışveriş yapmayı çok kolay bir hale getiren sağlam bir eklenti olan WooCommerce ilk seçeneğiniz olmalı.

  Değişik e-ticaret ihtiyaçlarınızı karşılamak için WooCommerce’e aşağıdaki gibi uzantılar da ekleyebilirsiniz:

  … ve çok daha fazlası.

  Aslına bakarsanız, aralarından seçebileceğiniz 400’den fazla WooCommerce uzantısıbulunuyor. Ama yeni başlıyorsanız, eklentinin temel işlevlerini kullanarak yavaş yavaş alışabilirsiniz. Birkaç özelliği denedikten ve ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra, online mağazanızı bir üst seviyeye taşımak için kullanabileceğiniz favori WooCommerce uzantılarını inceleyebilirsiniz.

  6. Pazaryerlerinde internette satış yapmaya başlayın

  Web sitenize ek olarak (ya da öncesinde) online pazaryerlerinde de satış yapmayı düşünün. Günümüzün e-ticaret müşterileri ürünleri satın almadan önce sosyal medyada ve online pazaryerlerinde de arıyor. Birden fazla yerde internette satış yapmak bulunurluğunuzu ve dolayısıyla potansiyel müşterilerinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

  İlgili yazı: GoDaddy Hazır Web Sitesi’ne pazaryeri entegrasyonu nasıl yapılır? 

  7. Bir ürün profili oluşturun

  Ürün başlıklarının ve açıklamalarının net, açıklayıcı, kısa ve öz olması online işletmeniz için önemli. Bu bilgiler müşterilerinizin işletmenizle ve ürünlerinizle ilk tanışması (ya da ilk izlenimi diyebiliriz) olacak, bu nedenle doğru olmaları gerekiyor. Ayrıca ürünlerinizin fotoğraflarının açıklayıcı ve yüksek kaliteli olmalarına da özen göstermelisiniz.

  8. Ürünlerinizi internette satış yapmak üzere yayınlayın

  Yukarıdaki tüm adımları tamamladıktan sonra sıra, web sitenizi canlı hale getirmeye geliyor. Sitenizde yazık hataları, kırık bağlantılar ya da bozuk görseller olmadığından emin olmak için, sitenizi canlıya almadan önce tamamen tekrar gözden geçirmeyi atlamayın.

  Hangi platformu tercih ederseniz edin, bir e-ticaret sitesi kurmak elinizde. Ancak başarılı bir şekilde internette satış yapmak istiyorsanız, sitenizi kurarken bazı şeyleri aklınızda bulundurmanız gerekiyor.

  Başarılı bir şekilde internette satış yapmak için en iyi 5 yöntem

  Artık bir online mağaza açmanın temellerini anladığınıza göre, web sitenizden en iyi şekilde yararlanabilmek için neler yapmanız gerektiğine göz atalım.

  İlk olarak e-ticaret sitenizin ana malzemesine, yani içerik kısmına, değineceğiz.

  1. Etkileyici içerikler oluşturun

  internette satış içerik laptop

  İçerik üretmeye başlamadan önce hedef kitlenizi belirlemeniz gerekiyor. Bunun öneminden daha önce de bahsettik ama konu web siteniz için içerik oluşturmaya geldiğinde hedef kitlenin önemi daha da belirgin oluyor. Örneğin, çocuklar için tişört satıyorsanız, ciddi ve anlaşılması zor bir dil kullanmazsınız, ya da sigorta satıyorsanız hizmetlerinizden esprili bir dil ile bahsetmezsiniz.

  Nasıl bir dil ile yazacağınıza karar vermek için hedef kitlenizi göz önünde bulundurun, sonra işe işletmenizin hikayesini yazarak başlayın – buraya nasıl geldiniz, neden bu işi yapıyorsunuz, sizin için en önemli olan şey nedir – ve bu hikayeyi web sitenizin Anasayfa ve Hakkımızda bölümlerine ekleyin. Bu soruların cevaplarını vermek, insanların markanızla bir bağ kurmalarını kolaylaştırır ve web sitesi ziyaretçilerini müşteriye dönüştürmeye yardımcı olabilir.

  Sonra tek yapmanız gereken ürün açıklamaları yazmaya başlamak. Ancak unutmayın ki, etkileyici içerik yazmak sadece ürün özelliklerini listelemekten fazlasını gerektirir. Özellikler, bir ürünü oluşturan unsurlardır (ör. renk, doku, beden) faydalar ise “Bunu neden almalıyım?” sorusunun cevabını verir.

  Web içeriği oluşturmanın çok zor olduğunu düşünmeyin. Yapmanız gereken markanıza sadık kalmak, uygun yerde anahtar kelimeler kullanmak ve müşterilerinizi düşünmek. Ve her zaman ve HER ZAMAN gerekli eylem çağrılarına yer vermek.

  2. Ürün görselleriniz ilgi çekici olsun

  internette satış fotoğraf çekmek fotoğraf makinesi

  Bir fotoğrafın bin kelimeye bedel olduğu söylemi yanlış değil. Özellikle de konu internette satış yapmak olduğunda… Tüketiciler online alışveriş yaparken ürünlere dokunamadıkları için, satın alma kararını verirken tamamen görsellerinize ve yazılarınıza güveniyorlar.

  Çok ciddiyiz – tek ihtiyacınız olan birkaç stil önerisi:

  Büyük olasılıkla çoğu zaman kendi ürün fotoğraflarınızı çekmeyi tercih edeceksiniz. Ara sıra stok görsel de kullanabilirsiniz ama ürünlerinizi yanlış bir şekilde temsil etmekten de kaçınmalısınız. Stok fotoğraftan yararlanacaksanız, bunları ürün fotoğrafı olarak değil de web sitenizin içeriklerine entegre ederek kullanmayı deneyin.

  3. İletişim bilgilerinizi ve müşteri yorumlarını ekleyin

  iletişim bilgileri cep telefonu

  Bunu yukarıda bahsettiğimiz içerik hazırlama rehberinde de görmüşsünüzdür ama burada tekrar değinmekte yarar var. İşletmenizin iletişim bilgilerini hem Bize Ulaşın sayfasında hem de site boyunca dahil etmek, kesintisiz bir alışveriş deneyimi yaratmanın anahtarıdır.

  Müşterileriniz bir sorunla karşılaşırlarsa sıkılıp sitenizi terk etmelerini değil sizinle iletişime geçmelerini istersiniz. Bunun için iletişim formu mükemmel bir çözüm, ancak telefon numaranızın ve çalışma saatlerinizin de görünür olduğundan emin olun.

  İletişim bilgilerine ek olarak, müşterilerinizin yorumlarını görüntülemek de önemlidir. Türkiye’deki tüketicilerin yüzde 70’i online yorumların alışveriş kararlarını etkilediğini söylüyor. Müşteri yorumları güven aşılanmasını sağlıyor. Potansiyel müşterilerinize, ürünlerinizin insanların gerçekten işine yaradıklarını gösteriyorlar. E-ticaret siteleri için hayati öneme sahip olan müşteri yorumlarını toplamak için müşterilerinize anket göndermeyi deneyebilirsiniz.

  Anlamlı, otantik yorumlar alabilmek için müşterilerinize aşağıdaki gibi sorular sorun:

  Müşterilerinizi detay vermeye teşvik edin ve evet/hayır sorularından kaçının. Tabii, görüşlerini paylaşacağınızı bildirip izinleri almayı da unutmayın.

  4. Kolay bir alışveriş ve ödeme süreci sunun

  internette satış ödeme

  WordPress, internette satış yapma amacıyla tasarlanmış bir site yapmayı kolaylaştırır. Bu yüzden şablonlarınızı düzenlerken, fotoğraf eklerken ve ilgi çekici içerikler hazırlarken bir yandan da web sitesi ziyaretçilerinizi nasıl müşteriye dönüştürebileceğinizi de düşünmelisiniz.

  Özellikle de konu e-ticaret olunca… Benzer ürünleri gruplayın, satın alma butonunu bulması kolay yapın, eylem çağrılarınız açık olsun, birbirleriyle ilgili ürünleri ya da ürünlerin birbirlerini tamamlayan özelliklerini kullanın ve alışveriş sepetinin düzenlenmesinin kolay olduğundan emin olun. Ayrıca, müşterilerinize güven vermek için sahip olduğunuz tüm güvenlik mühürlerinin de sitenizde görüntülendiğinden emin olun.

  Amacınız, sitenizden alışveriş yapmayı mümkün olduğunca kolaylaştırmak. Tüketicilerin e-ticaret konusunda endişeleri de olduğunu unutmayın. Kargo ücreti ödemek zorunda olmak, ürünleri almadan önce deneyememek, iade etmenin zorluğu, teslimat için beklemek, internet güvenliği endişeleri ve alıveriş siteleriyle yaşanan sıkıntılar gibi unsurlar, internetten alışveriş yapmanın başlıca dezavantajları.

  Bir ürünü almadan önce deneyememek gibi bir durum için yapabileceğiniz bir şey olmasa da, diğer önemli sorunları başarılı bir e-ticaret tasarımı ile çözebilirsiniz. Kolay veya ücretsiz kargo, ürünleri kolayca iade edebilme imkanı, hızlı teslimat, online güvenlik ve kullanımı kolay bir site sunarak insanların internetten alışveriş yapma konusundaki genel endişelerinin önüne geçebilirsiniz.

  Uzman tavsiyesi: Web sitenizin mobil uyumlu bir tasarımı olduğundan emin olun. 2017 itibarıyla akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 31’inin mobil cihazlardan alışveriş yaptıkları göz önüne alınırsa, bu kaçırmak istemeyeceğiniz bir pazar…

  5. Sosyal medya profillerinize bağlantı verin

  Sosyal medyanın e-ticarette başarıyı yakalamak için önemli bir etken olduğu bir sır değil. Facebook, Twitter, Pinterest, Snapchat, Instagram… Her platformun takipçileriyle içerik paylaşan milyonlarca kullanıcısı var. Bu insanlarla etkileşim kurabilirseniz, satış potansiyelinizi de oldukça artırabilirsiniz.

  Konu sosyal medya hesabı yönetmek ve güncellemek olduğunda ele almanız gereken çok şey var. Özellikle de yeni başlıyorsanız, tüm platformaları aynı anda yönetmeye çalışmak imkansız olabilir. İşinizi kolaylaştırmak için müşteri tabanınızla uyuşan platformları seçin. Örneğin e-ticaret siteniz görsel sanat ağırlıklıysa Pinterest’in potansiyelinden yararlanmayı düşünebilirsiniz. Facebook, neredeyse her tür işletme için doğru seçimdir ama repertuarınıza Instagram’ı da eklemek isteyebilirsiniz.

  Her şekilde, yapabileceğiniz en iyi şey müşterilerinizle etkileşim kurmaktır. İçerikleriniz özgür olsun, sektörünüzdeki diğer kullanıcıları takip edin, çekilişler yapın, fotoğraf ve gönderilere yorumlar yapın. İnsanlar, markanın arkasında bir yüz görürlerse, mağazanıza güvenme ihtimalleri de artar.

  Sonraki adımlar

  renkli post-itler

  Kafanız mı karıştı? Derin bir nefes alın. İnternette satış yapmak için bir e-ticaret sitesi kurmak zaman alan bir şey ve hepsinin üstesinden bir anda gelmek zorunda değilsiniz. Yukarıda belirtilenleri tamamladıktan sonra kendinizi hazır hissettiğinizde sonraki adımlara geçebilirsiniz.

  İnternette satış yapmak istiyorsanız, planlarınıza e-posta pazarlamayı dahil edin. E-posta hala en uygun maliyetli pazarlama faaliyetlerinden biri: Harcadığınız her 1 TL için, 44 TL’lik geri dönüş bekleyebilirsiniz. Özellikle start-up’lar için çok iyi bir yatırım.

  Ayrıca, web sitenizi e-posta listesi toplamak için de kullanabilirsiniz. E-bülten kayıt formu veya üyelere özel içerikler sunarak müşterilerinizin size e-posta adreslerini vermelerini sağlayabilirsiniz.

  E-posta pazarlama aracına mı ihtiyacınız var? GoDaddy E-posta Pazarlama aracına göz atın. Güzel e-bültenler oluşturmak, pazarlama faaliyetlerinizi online mağazanıza entegre etmek ve internette satış başarınızı ölçmek için müthiş bir yol.

  Eğer yukarıda bahsettiğimiz ipuçlarını takip ettiyseniz, muhtemelen SEO uyumlu bir web sitesi oluşturmaya başlamışsınızdır. Bunu bir adım daha ileriye taşımak isterseniz internette satış faaliyetlerinizi desteklemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  Eğer aynı zamanda fiziksel bir mağazanı varsa, yerel SEO faaliyetlerinde de bulunabilirsiniz. Google My Business işletme rehberinde yerinizi alın, diğer yerel işletmelerle birlikte çalışın ve bulunduğunuz bölgede kendinizi tanıtın.

  Google analytics laptop

  İnternette satış yaparken başarılı olmak istiyorsanız adapte olabilmeniz gerekiyor. Başlangıçtaki web sitesi ve pazarlama faaliyetlerinizi tekrar gözden geçirmeniz gerekebilir ve bunda bir sorun yok. Google Analytics ve ısı haritaları kullanarak yapmanız gereken düzenlemeleri görebilirsiniz.

  Google Analytics ile hedef belirleyebilir, yeni ziyaretçilerinizi ve web trafiğinizi takip edebilir, tekrar eden ziyaretçileri gözlemleyebilir, hedef satış oranlarını ve daha fazlasını takip edebilirsiniz. Bu tarz veriler kampanyalarınızı işletmenizin ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirmenize yardımcı olur. Sonuç olarak, uzun vadeli başarı sağlayan bir web sitesi kurmak istersiniz değil mi?

  Isı haritaları internette satış oranlarını artırmak için müthiş bir araç. Sitenize çok yoğun trafik gelse de, eğer ziyaretçileriniz bir şey satın almıyorsa bir şeyler yanlış gidiyor demektir. Ziyaretçilerinizin nerelere baktığını görmek için ısı haritaları kullanın ve buna göre düzenleme yapın. Kimsenin göremeyeceği bir yere koyduğunuz eylem çağrısı veya Satın Al butonu pek işinize yaramayacaktır.

  Daha fazlası için

  Yakınınızdaki mağazalarla rekabet ettiğiniz fiziksel dünyanın aksine, internet alışverişinde müşterilerinizin parmaklarının ucunda sınırsız seçenek bulunuyor. İnternette satış yapmak istiyorsanız kalabalıktan sıyrılmanız gerekiyor. Bunu yapmanın tek yolu da güzel hazırlanmış, iyi tasarlanmış ve harika içeriklerle dolu bir online mağaza açmak.

  Bir web sitesi kurma konusunda daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, web sitesi nasıl kurulur videomuza göz atabilir, ayrıntılı bilgi için ilgili blog yazımızı okuyabilirsiniz.

  Fotoğraf rawpixel, Unsplash aracılığıyla.

  Yazı kaynağı : tr.godaddy.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap