Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  internet üzerinde web sayfası oluşturmak için kullanılan betik dil

  1 ziyaretçi

  internet üzerinde web sayfası oluşturmak için kullanılan betik dili bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Web Tasarım Dilleri

  Web Tasarım Dilleri

  Web teknolojileri günden güne popülerliğini artıran bir teknolojidir. Bu nedenle web teknolojilerine ilgi artmaktadır. Peki web teknolojileri geliştirmek için neler bilmeliyiz?

  HTML,CSS,JS,PHP,Python,Ruby,ASP,XML  gibi diller web teknolojilerine örnektir. Bu dilleri frontend ve backend teknolojileri altında iki kategoride toplayabiliriz. Frontend dillerini bir web projesindeki görüntülenen bölümlerin düzen, renk ,font , grafik gibi özelliklerinin ayarlanması ile ilişkilendirebiliriz. Backenddilleri ise web sunucusu üzerinde çalışan ve arka planda sunucu ile iletişime geçerek sunucunun yanıtına göre bir takım işlemler yapabileceğimiz dillerdir.

  Web tasarım için frontend teknolojileri kullanırız. Bunlar HTML,CSS,JS gibibetik dilleridir. Bu diller sunucu tarafında çalışmazlar.Bu dilleri direkt olarak tarayıcı tarafında çalıştırabilirsiniz. Şimdi bu diller nasıl kullanılır ve ne işe yarar onlara bakalım.

  HTML , açılımı Hypertext Markup Language( Hiper Metin İşaretleme Dili ) olan web sayfası oluşturmak için kullanılan işaretleme dilidir. Bunu bir maket iskeletin parçalarını kullanarak iskeleti oluşturma ile doğrudan ilişkilendirebiliriz. Birçok kişi bunu dil olarak kabul etmemektedir. Fakat html olmadan çalışan bir web uygulaması göremezsiniz.

  CSS, açılımı Cascading Style Sheets( Basamaklı Stil Şablonları) olan ve html yapıları üzerinde renk, boyut, konumlandırma gibi özellikleri ayarlayan bir web teknolojisidir. Bunu da Html ileoluşturduğumuz iskete bir kıyafet giydirmek gibi ona güzel bir görüntü vermek için yapılan işlemler olarak düşünebiliriz.

  JS, açılımı Javascript olan web sayfalarında dinamik alanlar ve sayfaya hareketli bölümler oluşturabilmek için kullanılan bir betik dilidir.

  Bu dil istemci tarafından yani bir tarayıcı tarafından yorumlanır.Bunu Html ve Css ile oluşturduğumuz iskete hareketlilik katmak gibi düşünebiliriz.

  Yukarıdaki diller ile web tasarımı yapabilirsiniz. Web tasarım yaparken önceliğimizsadece güzellik ve hareketlilik olmamalıdır. Web tasarım yaparken kullanıcıların alışkanlıklarına göre bir tasarım yapmak çok önemlidir. Çünkü insanların alışkanlıklarına göre yapılmış bir web tasarımı kullanıcılar işlemlerini daha hızlı yapabilmesini ve bütün herkesin rahat bir şekilde kullanabilmesini sağlar. Bu yüzden kullanıcının alışkanlıklara göre tasarım yapmamız dahasağlıklı olacaktır.

  Yazı kaynağı : ata.com.tr

  WEB DERSLERİN YENİ ADRESİ

  WEB DERSLERİN YENİ ADRESİ

  PHP Tarihçesi

   PHP, ilk olarak 1990’lı yılların ortalarında Rasmus Lerdorf tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. Lerdorf’un amacı kişisel bilgilerini internet üzerinden yayınlamaktı. O tarihteki teknolojide, günümüzdeki gibi gelişmiş web tasarım yazılımlarının bulunmamasından dolayı , kişisel web sayfası yapmak çok daha zordu. Buradan yola çıkarak, kişisel web sayfası yapmak için bir yazılım hazırladı ve adına Personal Home Page (PHP) adını verdi. PHP, Perl dili üzerine kurulu bir dil olarak geliştirilmeye başlanmıştır. PHP’ nin çok tutulması üzerine web tasarımcılarının çok ihtiyacı olan, yani form yoluyla ziyaretçiden gelen bilgileri işlemeyi sağlayan eklemeler yapılarak adına PHP/FI (Form Interpreter) adını aldı. Kimileri tarafından programın bu versiyonu PHP2 olarak adlandırıldı. 1995 yılının ortalarında PHP Lerdorf’un kurmuş olduğu bir grup tarafından daha da geliştirildi. Bu sefer Perl dilindeki fonksiyonlardan tamamen arındırılmış ve Object Oriented (Nesneye Dayalı) bir dil haline getirildi. Günümüzde PHP4 versiyonu ardından çok daha güçlü ve çok daha çok özellikli halde PHP5 versiyonu geliştirilmiş durumdadır. PHP dili Linux gibi Açık Kaynak Kodlu bir dildir ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır ve geliştirilmektedir. Linux, Unix, Windows tabanlı işletim sistemlerinde çalışabilen versiyonları mevcuttur. PHP Nedir? Platformdan bağımsız (Windows,Linux, Etc.) çalışabilen sunucu taraflı, Html gömülü betik dilidir. Perl, C/C++ tipinde script dilidir. Bu dillere aşina olanlar ve herhangi bir programlama dilini bilenler PHP yi fazla vakit kaybetmeden öğrenebilirler. Oracle, Adabas D, Sybase, FilePro, mSQL, Velocis, mySQL, Informix, Solid,dBase, ODBD Unix dbm ve PostgreSQL veritabanlarıyla güvenli iletişim kurabilir ve IMAP, SNMP, NNTP , POP3 , HTTP servislerine bağlantı kurabilmektedir. Platform olarak “Linux & Apache & mySQL” kullanılması en yaygın ve önerilendir. Siz kendi sisteminizde de sorunsuz kullanabilirsiniz.

   Diğer Betik Dillerinden Farkı

   Php’nin diğer betik dillerinden farkı mevcuttur. Bunlar; PHP’nin JavaScript gibi istemci tarafına hitap eden betik dillerinden en önemli tarafı sunucu tarafından yorumlanmasıdır. PHP’de istemcinin istediği betiğin söz dizimi JavaScript’deki gibi HTML kodunun içerisinde görünmez. PHP’nin Perl gibi betik dillerinden en önemli farkı HTML içine gömülebilmesidir.

  Yazı kaynağı : ozercelik23.wordpress.com

  Web site yazılım dilleri neler ?

  Web site yazılım dilleri neler ?

  Web tasarım için gerekli olan yazılım ve tasarım dilleri;

  Profesyonel anlamda web tasarım işlemi html ve css programları sayesinde kurulmuş, üzerine canlı dinamik hale getirebilmek için php, asp, java, cgi, aspx, gibi programları ile veri tabanlarını anahtarlarla bağlantılı hale getirmektir. Web sitesi html ve css ile yapılmış olsa da sadece görsellik yeterli olmayıp online işlemler gerçekleştirebilmek için Dinamik tasarımlar html ve css'lerle birlikte aspx, asp, java, php, cgi, ile sql, mysql, oracle vb. veri tabanları kullanılır. Kodlamakta kullanılan dil ile veri tabanına ulaşılarak oradan veri çağırılması ve sunuma getirilmesi web tasarımında kullanılan kodlama dili, görsel web tasarımı ve pencereler için kullanılan hareketli sekmelerde kullanılan flash programları ve veriyi sunuma getirecek bize bilgiyi verecek veri tabanı ayrı ayrı kullanılarak birbirleri ile etkileşim halinde çalışan web sitesi tasarımı için gerekli diller şunlardır.

  Bir Web sitesinin yapılabilmesi için ilk önce bir sunucu bilgisayar gerekmektedir. bu bilgisayarda FTP isimli bir dosya oluşturularak kullanılacak dosyalar, videolar ve resimle bu bilgisayara bir program sayesinde aktarılır ve bu verilen web sitesinde gözükebilmesi için şunlara ihtiyaç vardır;


  HTML
  (Hyper Text Markup Language) web sayfası oluşturabilmek için kullanılan bir betik dilidir. dosyaları bir ana bilgisayarın deposunda saklanarak sitede sergilenmesine imkan sağlar.


  CSS
  açılımı Cascading Style Sheets, Web sayfalarımız için şablonlar hazırlama olanağı verir ve tek bir harfin her türlü değişik versiyonunu; renk, font, büyüklük gibi özelliklerini değiştirmek için de kullanılabilir.


  ASP
  açılımı Active Server Pages yani aktif sunucusu sayfalarının İngilizce kısaltmasıdır. Bir Microsoft yazılımıdır. (Internet Information Services) altında çalışır. Temelinde html dosyaları ile aynıdır. Kullanılan kodlar sunucu tarafından derlenerek çalışır hale getirilir. asp 3.0 bağlantılıdır.

  PHP açılımı Hypertext Preprocessor) sanal programlar geliştirmek için tasarlanmış HTML içine gömülebilen öğrenimi oldukça kolay bir dildir.


  JAVA
  c++ ile başlayan ve ve oak ile devam eden maceranın son evresinde kullanılan nesne yönetimli dildir.


  ASPX
  ASP den daha sağlam bir yapıya sahip ve ASP dilinin karmaşasından kurtulunarak daha sade kullanılan bir kodlama dilidir. asp.net ile bağlantılıdır.


  CGİ
  açılımı (Common Gateway Interface), Web Siteleri ile bu servislerin dışında kalan programlar arasında ortak çalışma oluşturmak için geliştirilmiş bir standarttır. Aslında bir program olan CGI, HTML kodu içinden çağrılarak statik web sitesine bir dinamiklik kazandırmaktadır.


  SQL
  , açılımı ingilizce "Structured Query Language", yapısal sorgulama dilidir. Programlama dili olmamasına rağmen genelde programlama dili olarak bilinir. Veri tabanına kendine özgü cümleler kullanılarak kayıt ekleme ve çıkarma işlemlerinde kullanılır.


  MYSQL
  İnternet üzerinde kullanılan en popüler ve en açık kaynak kodlu veri tabanı programı olması nedeniyle en çok kullanılanıdır. Yüksek performansa sahip bir veri tanıdır. Aşırı yüklenmelerde dahi veri hatası yaşanmaz.


  ORACLE
  Web Tasarımı yapılmalarında çok tercih edilmese de, ileri seviyede bir ilişkisel veri tabanı olması ile birlikte yoğun olan sistemlerde verilerin sağlıklı bir ortamda depolanmasına imkân sağlar.

  Yazı kaynağı : yavuzmedya.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Ali 10 Ay önce
  0

  bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yorum yap